dla mamy noworodka

mała ściągawka pediatryczna

Dzisiaj wrzucam małą ściągawkę dla rodziców 🙂

 1. Nie podajemy leków przeciwgorączkowych przy gorączce do 38-38,5’C – CHYBA, ŻE dziecko ma w wywiadzie drgawki gorączkowe (lub rodzinną do nich predyspozycję) lub naprawdę źle się czuje przy tej podwyższonej temperaturze (jest marudne, apatyczne, drażliwe).
 2. Leki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe – ZAWSZE podajemy w przeliczeniu na kilogram masy ciała. Nie podajemy „na łyżeczki” (chyba, że jest łyżeczka dołączona do konkretnego produktu i używamy jej TYLKO do tego konkretnego produktu i TYLKO tej oryginalnej łyżeczki ŻADNEJ innej!), nie podajemy „na wiek” ani nie podajemy „jak koleżanka”, która ma dziecko tej samej wielkości ani tym bardziej nie podajemy „na oko”Ile podać paracetamolu dziecku? 15 mg/kg jednorazowo (maksymalnie 90 mg/kg/dobę) doustnie. Doodbytniczo podajemy 20 mg/kg jednorazowo. Zawsze przeliczamy dawkę biorąc pod uwagę wagę dziecka, a nie jego wiek!Ile podać ibuprofenu dziecku? 10 mg/kg (maksymalnie  30 mg/kg na dobę) to bardzo dobra dawka przeciwgorączkowa. W przypadku bólu można podać połowę tej dawki, gdyż zwykle jest wystarczająca.
 3. Nie podawaj ibuprofenu do 3 miesiąca życia!
 4. Zwróć uwagę na nazwy preparatów, żeby nie podawać tych samych (pod nazwą handlową zawsze jest nazwa substancji czynnej) np Ibum i Nurofen to TO SAMO!
 5. Nie dzielimy czopków z lekiem przeciwbólowym/przeciwgorączkowym
 6. Nie stosujemy IBUPROFENU przeciwgorączkowo w ospie i przy biegunce (nie każdy luźny stolec to biegunka – a ibuprofenu nie podajemy w odwodnieniu) – w tych sytuacjach podajemy PARACETAMOL.
 7. Po inhalacji ze sterydem (np przy zapaleniu krtani) ZAWSZE myjemy buzię dziecka, płuczemy jamę ustną (dzieci starsze) lub podajemy coś do picia (dzieci młodsze) i myjemy zęby. Tutaj też zwróćcie uwagę na nazwy (Nebbud i nebu-dose to nie jest to samo – ten pierwszy steryd ma ten drugi już nie)
 8. Nie stosujemy 3% soli hipertonicznej u każdego dziecka przy katarze – stosujemy sól fizjologiczną! (0,9%) Sól hipertoniczna – tylko z zalecenia lekarza. W tym miejscu chciałabym pozdrowić panią w aptece, która powiedziała jednej z mam, że soli fizjologicznej już się nie stosuje i teraz tylko 3% – oczywiście wprowadziła tę mamę w BŁĄD!
 9. Jeśli stosujecie krople do nosa z oksymetazoliną to nie dłużej jak 5 dni. Bardzo rzadko zdarza się, że laryngolog zaleca dłuższe ich stosowanie. Ale generalnie do 5 dni i koniec.
 10. Wymiotujące dziecko nie musi jeść. Wymiotujące dziecko musi pić. Ale płyny podawaj chłodne, powoli, łyżeczką. To jakie płyny podać to sprawa drugorzędna (oczywiście, że woda najlepiej). Najważniejsze by były chłodne i podawane małymi porcjami. Ciepłe i letnie płyny odruch wymiotny nasilają. A jak nawodnisz dziecko chłodniejszym płynem to odruch wymiotny będzie mniejszy.

29 thoughts on “mała ściągawka pediatryczna

  1. Super, dziękuję.
   A co przy gorączce która nawraca? Widzę że lek przestaje już działać i jest 38,2 np i wiem że za pół godziny to będzie już 39, które ciężej/dluzek jest mi pokonac. Podaje leki od razu czy czekam na te 38,5 I więcej?

   I jeszcze pytanie czemu w ulotkach są takie bzdury, co również powielaja farmaceuci, że dawkę dostosowujemy do wieku? Przykładowo czopki efferalgan 80mg mamy podawać 8kg dziecku…. U nas po tym gorączka ledwo co spada…
   Pozdrawiam serdecznie

 1. dlaczego nedu-dose nalezy Pani zdaniem podawac tylko po zaleceniach lekarza? Czym grozi podanie tego leku od czasu do czasu gdy dziecko ma katar i kaszel?

 2. Super 🙂 co do gorączki – powinno to być nagłaśniane, bo reklamy są, powiedziałabym nawet, skandaliczne ” ma gorączkę? tylko trochę podwyższona, gorączka to gorączka” a biznes się kręci…

 3. Bardzo przydatna sciagawka. Szybkie przypomnienie i uzupełnienie wiedzy. Szczególnie, że przeciwgoraczkowo przy ospie i biegunce to tylko paracetamol.
  Proszę jeszcze o uzupełnienie o informacje jak często można wymiennie podawać paracetamol i ibuprofen w przypadku gdy temperatura nie spada.

 4. Ostatnio przepisał nam lekarz kidofen duo na gorączkę.Ma on w składzie ibuprofen i paracetamol.Czy według Pani mozna go stosować przy każdym przypadku gorączki czy jednak lepszy byłby preparat jednoskladnikowy?

  1. uważam, że lepsze jest ich oddzielne stosowanie w dobrych dawkach. Bo jeśli gorączka szybko wzrośnie po tym mixie to co wtedy podać?

    1. jest zarejestrowana już u niemowląt – w postaci kropel. fajna alternatywa zwłaszcza jak ibuprofen i paracetamol słabo działają

 5. Czy mogę prosić o wyjaśnienie dlaczego sól 3%hipertoniczna tylko na zalecenie? Dziecko 1,5 roku to dostało zamiast soli fizjologicznej do inhalacji przy mocno zapchanym nosku. Czy u dorosłych do inhalacji lepiej sól czy roztwór fizjologiczny?

  1. nie powinno się bez wyraźnych zaleceń lekarskich, bo może wywołać paradoksalny napad kaszlu. do inhalacji zawsze w pierwszej kolejności powinno się używać soli fizjologicznej. na pewno nie zaszkodzi.

 6. Dlaczego należy myć buzię i ząbki po np nebbudzie? Moj synek miał mocny katar i podwyższona temperaturę pojechalismy do laryngologa. Przepisała nebbud do inhalacji i nasivin oraz zalecila podawanie entitisu przez 3 miesiace najlepiej. Nie miałam pojecia ze nebbud to steryd. Synek nie miał ani zapalenia ucha ani krtani po prostu bardzo gesty i trudny do oczyszczenia katar. Do tego zestawu krople na oczy do nosa!! Az farmaceuta dziwil się że 11miesiecznemu dziecku te krople.. Tak bylo w lipcu. Teraz 3 tygodnie po dziecko ma antybiotyk na 10 dni gorączkę od 5 katar po kostki i suchy kaszel do tego biegunkę. Czy Pani zdaniem nieumiejetne leczenie jak na sterydem ma wplyw na to co dzieje się teraz?

  1. Trzeba myć buzię żeby nie było podrażnienia skóry, a jamę ustną/ząbki żeby nie było plesniawek – to główne działania niepożądane wziewnych leków sterydowych. Myślę, że podanie leku na wyrost nie miało wpływu na infekcję

 7. Dzisiaj pediatra na infekcje kataralną u 7 miesięcznego synka przepisał krople lactinea. Przeczytałam, że mają w składzie 200 j.m. witaminy D3. Czy podając je mam nadal podawać witaminę d3 osobno 400 j.m.?
  I czy mogę na katar smarować pod noskiem maścią majerankową zamiast nasivin baby, o którym mówił pediatra?
  Bardzo dziękuję za pomoc i Pani bloga, którego „pochłaniam” od paru dni karmiąc synka!

  1. na kilka dni te 200j witaminy d więcej nie będzie miało znaczenia. także można podawać. Co do maści majerankowej – lepiej sprawdzić najpierw reakcję na niewielkiej powierzchni skóry. Jeśli nos nie jest mocno zapchany to można zrezygnować z nasivinu – to zależy od stanu dziecka.

 8. Z jakiego powodu u dzieci zbijamy gorączkę dopiero od 38-38.5? Dorosły zbija dużo wcześniej i lekarze nie widzą problemu. Ma to jakiś związek z dojrzałością układu odpornościowego? Cały czas mnie to zastanawia i chętnie poznam odpowiedź 🙂

  1. dorosły też nie powinien zbijać 38’C jeśli dobrze to toleruje, bo gorączka to zawsze reakcja układu immunologicznego która jest pożądana. Organizm lepiej zwalcza infekcje.

 9. Jaki lek przeciwbólowy/przeciwgorączkowy warto mieć w domu 'w razie w’? Zdarzyło mi się podawać tylko w czopkach ale zaaplikować czopek dwulatkowi w jedną osobę jest nie lada wyczynem…
  Czytam składy reklamowanych środków i łapię się za głowę… Paracetamol plus drugie tyle chemii…

  1. Trochę chemicznych stabilizatorów jest potrzebne. To w końcu lek i nie podajemy go jako cukierka tylko z powodu bólu lub gorączki. Może pani wybrać bardziej stezoną postać paracetamolu -wtedy podaje się mniej ml

 10. Dzień dobry,
  Moja 10 tygodniowa córka codziennie ma zatkany nosek (szczególnie doskwiera jej to nocą), w związku z czym wpsikujemy jej do noska sól morską i odciągamy wydzielinę. Chciałabym się zapytać, czy sól morska może być stosowana przy takiej częstotliwości? Doktorowa powiedziała, że jak tak ma to mamy tak robić, ale mam wątpliwości, a w artykule wspomina Pani, że tę sól hipertoniczną należy nie stosować zawsze. Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź!

 11. Witam, kiedy stosować inhalacje z „mgielka solankowa jodowo-bromowa” Zabłocka? Moj maly czesto lapie rozne choroby gornych drog oddechowych, oskrzela, wieczny zatkany katar, gardlo itp. Robic to w trakcie choroby czy jak zdrowy jest zapobiegawczo i ile razy dziennie?? Dziekuje

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *