infekcje

Szczepienie błonica-tężec-krztusiec w ciąży

Bardzo zakaźny krztusiec (klik) kontra wysoce skuteczne (i bezpieczne!) szczepienie. Będąc w 33 tygodniu ciąży zaszczepiłam siebie i męża. Dlaczego?


OCHRONA

Szczepienie w III trymestrze ciąży zabezpiecza dziecko przed chorobami zakaźnymi w pierwszych tygodniach życia. Jak wiecie, zgodnie z polskim kalendarzem szczepień, niemowlak otrzymuje pierwszą dawkę szczepienia błonica-tężec-krztusiec zwykle między 6 a 8 tygodniem życia. Ochronę przed krztuścem zapewnia jednak dopiero realizacja szczepienia podstawowego (podanie 3 dawek szczepienia). Dlatego niemowlak jest chroniony przed pałeczką krztuśca dopiero po pół roku. W tym czasie krztusiec stanowi dla niemowlaka bardzo duże zagrożenie. Choroba w tym newralgicznym okresie często prowadzi do zgonu malucha. Źródłem zakażenia są zwykle najbliżsi – rodzice i rodzeństwo.

Zaszczepienie mamy ciężarnej między 27-36 tygodniem ciąży pobudza jej organizm do produkcji przeciwciał, których poziom od ostatniego szczepienia zdecydowanie się zmniejszył. Mama jest chroniona, a tym samym nie zachoruje na krztusiec (przebieg u dorosłego jest łagodniejszy), ale przede wszystkim nie zarazi maluszka. Dodatkowo przeciwciała od mamy przechodzą przez łożysko (po 2 tygodniach osiągają swoje maksimum) i chronią maleństwo od pierwszych chwil życia – poziom tych przeciwciał jest oczywiście największy w pierwszych tygodniach życia noworodka. Później spada. Dlatego zaszczepienie mamy w III trymestrze nie zwalnia z wykonywania szczepień u dziecka zgodnie z kalendarzem.

Informacje z krajów zachodnich pokazują że można zaszczepić również mamę w II trymestrze ciąży i ochrona dla noworodka również będzie wysoka.

ZALECENIA

Co więcej – zaleca się szczepienie WSZYSTKICH KOBIET w III trymestrze – bez względu na historię szczepienia, czyli bez względu na to ile czasu minęło od poprzedniego szczepienia matki. Chodzi o przekazanie przeciwciał dziecku, jego ochronę po narodzinach. Należy oczywiście objąć szczepieniem przede wszystkim te kobiety, od których szczepienia minęło ponad 10 lat (w tym wypadku ochrona jest podwójna – zyskuje i dziecko i mama) i zweryfikować stan zaszczepienia domowników. 

Bezpieczeństwo szczepionki

Niektórzy są zdania, że szczepionki nie są bezpieczne, bo:

 • zawierają rtęć?

Kobietom w ciąży nie zaleca się ryb w puszce a szprycuje się je szczepionkami. Szczepionka dTap (Boostrix), która jest zalecana wszystkim kobietom w ciąży NIE ZAWIERA TIOMERSALU

 • nie zostały sprawdzone na kobietach ciężarnych?

Szczepionka ZOSTAŁA PRZEBADANA NA CIĘŻARNYCH – dowody w źródłach

 • wszyscy jesteśmy skorumpowani i oszukujemy ludzkość, by nastąpił koniec świata

okey – na to nie mam argumentu, ale pewnie to wina Trumpa albo Merkel 😉

(Koszt szczepionki – około 90 zł)

Działania niepożądane (NOPy)

Nie różnią się od tych, które najczęściej występują po typowej szczepionce dziecięcej:

 1. zaczerwienienie i obrzęk w miejscu podania szczepionki
 2. ból mięśnia po podaniu szczepionki
 3. podwyższona ciepłota ciała

Zweryfikujcie stan zaszczepienia najbliższej rodziny, domowników. Pamiętajcie, że niemowlak bez szczepienia nie jest chroniony przed krztuścem. 

Zachęcam Was do zakupu ebooka szczepionkowego „309 pytań o szczepienia” gdzie znajdziecie odpowiedzi na całe mnóstwo pytań!

309 pytań o szczepienia

Źródła:

 • Analiza/obserwacja grupy 20 000 ciężarnych kobiet: Safety of pertussis vaccination in pregnant women in UK: observational study. Katherine Donegan, pharmacoepidemiologist, Bridget King, scientific assessor, Phil Bryan, scientific assessor (http://www.bmj.com/content/349/bmj.g4219)
 • Receipt of pertussis vaccine during pregnancy across 7 Vaccine Safety Datalink sites. Kharbanda, Vazquez-Benitez, Lipkind, Naleway, Klein, Cheetham, Hambidge, Vellozzi, Nordin
 • Maternal Tdap vaccination: Coverage and acute safety outcomes in the vaccine safety datalink, 2007-2013. Kharbanda EO, Vazquez-Benitez G, Lipkind HS, Klein NP, Cheetham TC, Naleway AL, Lee GM, Hambidge S, Jackson ML, Omer SB, McCarthy N, Nordin JD., Vaccine. 2016 Feb 10;34(7):968-73. doi: 10.1016/j.vaccine.2015.12.046. Epub 2016 Jan 4.
 • Maternal immunization with tetanus-diphtheria-pertussis vaccine: effect on maternal and neonatal serum antibody levels.
 • Gall SA1, Myers J, Pichichero M.
 • Updated Recommendations for Use of Tetanus Toxoid, Reduced Diphtheria Toxoid, and Acellular Pertussis Vaccine (Tdap) in Pregnant Women — Advisory Committee on Immunization Practices (ACIP), 2012
 • Adverse event reports after tetanus toxoid, reduced diphtheria toxoid, and acellular pertussis vaccines in pregnant women.
 • https://www.cdc.gov/pertussis/pregnant/mom/safety-side-effects.html
 • http://www.acog.org/Resources-And-Publications/Committee-Opinions/Committee-on-Obstetric-Practice/Update-on-Immunization-and-Pregnancy-Tetanus-Diphtheria-and-Pertussis-Vaccination\
 • http://www.who.int/vaccine_safety/publications/safety_pregnancy_nov2014.pdf
 • Zheteyeva YA1, Moro PL, Tepper NK, Rasmussen SA, Barash FE, Revzina NV, Kissin D, Lewis PW, Yue X, Haber P, Tokars JI, Vellozzi C, Broder KR.
 • Enhanced surveillance of tetanus toxoid, reduced diphtheria toxoid, and acellular pertussis (Tdap) vaccines in pregnancy in the Vaccine Adverse Event Reporting System (VAERS), 2011-2015. Moro PL1, Cragan J2, Tepper N3, Zheteyeva Y4, Museru O5, Lewis P5, Broder K5.

76 thoughts on “Szczepienie błonica-tężec-krztusiec w ciąży

 1. Czy jeśli mąż był szczepiony ok. 4 lata temu przeciwko tęzcowi na SORze to może się teraz zaszczepić DTPa? Pracujemy w służbie zdrowia stąd nasza troska by się zaszczepić a ja jestem w 35hbd obecnie. Czy np infekcja GDO którą przybyłam 2tyg temu i nadal w sumie odkrztuszam wydzielinę i mam katar jest jakimś przeciwwskazaniam w tym momencie do szczepienia, w sensie czy warto poczekać jeszcze tydzień aż całkiem przejdzie ? Pozdrawiam

  1. Zdaje się, że już się „dogadałyśmy” na instagramie. Jak wspomniałam kaszel i katar nie są przeciwwskazaniem do szczepienia – zwłaszcza końcówka infekcji. Decyduje oczywiście badanie lekarskie przed szczepieniem. Mąż może się zaszczepić dTap – szczepienie zalecane pracownikom służby zdrowia i osobom mającym kontakt z noworodkami i niemowlakami. Pozdrawiam 🙂

 2. Dziękuję za informacje, szkoda ze ginekolodzy nie mówią o takiej możliwości, w drugiej ciąży się zaszczepie, czy o jakimś szczepieniu jeszcze warto pamiętać w ciąży albo przed, oprócz wzw b, różyczce, grypie? Tata dziecka pracuje w szkole a mamy teraz prawie różne dziecko,i za jakiś czas planujemy kolejne. Mąz szczepi się na grypę, czy powinien zaszczepić się na coś jeszcze?

  1. Warto jeszcze zweryfikować czy przechodzila Pani ospe. U męża również krztusiec jako przypominającą dawka – jeśli od sZczepienia ostatniego minęło 10 lat 🙂

  2. Obawiam się, że ginekolodzy spotykają się z tym samym problemem, co wszyscy pracownicy ochrony zdrowia – wokół szczepień narosło mnóstwo mitów podsycanych przez chore środowiska i fora internetowe. Dla jednej kobiety lekarz, którzy proponuje szczepienia jest rozsądny i troskliwy, dla innej to bandyta, który chce zagłady ludzkości.

 3. Dzień dobry. Bardzo proszę o jakąś odpowiedź. Szczepię dziecko ale za każdym razem po prostu się boję, naczytałam się Internetu – historii matek co mają dzieci chore właśnie po szczepionce. Czy jest możliwe, że przez szczepionkę dziecko dostanie mózgowego porażenia dziecięcego? Raka? Padaczki? Pytam bo właśnie takie historie są przedstawiane. Za tydzień czeka moją córeczkę 3 dawka pentaximu. Proszę mi powiedzieć, czy jeśli po 2 dawkach córce nic nie było – żadnej gorączki, zaczerwienienia, zaburzeń snu – to czy teraz będzie to możliwe? Szczepionki wszystkie są z tej samej serii. Bardzo proszę o odpowiedź, jestem zrozpaczona bo nie chcę skrzywdzić własnego dziecka poprzez szczepionkę…

  1. Witam. Generalnie jeśli NOP ma wystąpić to pojawia się zwykle przy pierwszej lub drugiej dawce szczepionki. Rzadko przy kolejnych. Mózgowe porażenie dziecięce jest chorobą wieloczynnikową – związaną w dużej mierze z przebiegiem ciąży, porodu. Zwykle manifestuje się mniej lub bardziej w pierwszych miesiącach życia, kiedy rozwój dziecka przebiega najbardziej intensywnie. Szczepienia go nie wywołują.
   Padaczka z kolei występują z jakąś częstością w całej populacji (szansa, że dziecko będzie miało epilepsję w trakcie swojego życia to 1%). Tutaj również za przyczynę upatruje się wiele czynników min genetyczne, wtórne do innych chorób (infekcji itp) – ale nie szczepienia. Spotyka się wystąpienie napadu drgawek po szczepieniu, ale populacja szczepiona nie ma wyższej częstości zachorowania. Napady mogą być prowokowane infekcją, lekami, błyskiem światła. Co nie znaczy, że światło spowodowało padaczkę – sprowokowało napad, a defekt w ośrodkowym układzie nerwowym po prostu u niektórych jest. Mała szansa, że u zdrowego dziecka, zaszczepionego dwoma dawkami danej szczepionki nagle po 3 dawce tego samego preparatu pojawi się napad.
   Konkretne nowotwory mają konkretne czynniki ryzyka (palenie papierosów, zanieczyszczenie powietrza, dieta, czynniki genetyczne, długotrwała ekspozycja na promieniowanie UV). Rak to plaga naszych czasów, wyprzedzać zaczyna choroby serca – ani jednych ani drugich nie wywołuje szczepienie.

 4. Mam pytanie co do zasadności i bezpieczeństwa szczepienia szczepionką Boostrix w czasie karmienia piersią. Jestem mamą 7 tygodniowej dziewczynki i planuję powtórzyć szczepienie.

  1. Witam. SzcZepienie jest zalecane (i nie trzeba przerywać karmienia piersią) jeśli poprzednie jest nieaktualne. Podobnie zalecane jest zaszczepienie osób z otoczenia niemowlaka (np tata dziecka) które nie mają aktualnych szczepien.

   1. Ja jestem w podobnej sytuacji – nie zaszczepiłam się w ciąży, chciałam to zrobić teraz i poszłam po receptę do lekarza POZ, który mnie nastraszył, że chcę przekazać dziecku rtęć z mlekiem. Postanowiłam sprawdzić w ulotce Boostriksu i tam przeczytałam, że nie ma badań oddziaływania tej szczepionki na kobiety w ciąży i karmiące piersią (cytuję: „Nie wiadomo, czy Boostrix przechodzi do mleka. Lekarz przedyskutuje z pacjentką ewentualne
    ryzyko oraz korzyści przy zastosowaniu szczepionki Boostrix w okresie karmienia piersią”). I teraz powiem, że zgłupiałam, już sama nie wiem, czy się szczepić, czy czekać na koniec karmienia piersią. Czy może mi Pani pomóc to zrozumieć?

    1. są badania na dużych grupach kobiet ciężarnych które pokazują bezpieczeństwo i szczepienia. proszę zajrzeć do źródeł.

     1. To dlaczego sam producent w swojej ulotce pisze, ze nie ma takich badan? Nie rozumiem, a tez chcialabym zrozumiec skad ta sprzecznosc. Producent tej szczepionki i to nie jeden, tylko KAZDY, w swojej ulotce pisze, ze „nie ma dostepnych danych, ktore pozwolilyby oszacowac ryzyko zwiazane ze szczepionka w ciazy”. Dlaczego lekarze twierdza, ze szczepionka jest bezpieczna dla kobiet ciezarnych, skoro sami producenci otwarcie pisza, ze tego nie wiedza, bo nie ma danych. Na czym zatem sa oparte zalecenia by szczepic?

     2. W wielu krajach prowadzone są badania na dużych grupach kobiet ciężarnych co wynika min z epidemiologii, która od lat jest zła i duży jest współczynnik zgonu niemowląt z powodu krztuśca.
      Analiza/obserwacja grupy 20 000 ciężarnych kobiet: Safety of pertussis vaccination in pregnant women in UK: observational study. Katherine Donegan, pharmacoepidemiologist, Bridget King, scientific assessor, Phil Bryan, scientific assessor (http://www.bmj.com/content/349/bmj.g4219)
      Receipt of pertussis vaccine during pregnancy across 7 Vaccine Safety Datalink sites. Kharbanda, Vazquez-Benitez, Lipkind, Naleway, Klein, Cheetham, Hambidge, Vellozzi, Nordin
      Maternal Tdap vaccination: Coverage and acute safety outcomes in the vaccine safety datalink, 2007-2013. Kharbanda EO, Vazquez-Benitez G, Lipkind HS, Klein NP, Cheetham TC, Naleway AL, Lee GM, Hambidge S, Jackson ML, Omer SB, McCarthy N, Nordin JD., Vaccine. 2016 Feb 10;34(7):968-73. doi: 10.1016/j.vaccine.2015.12.046. Epub 2016 Jan 4.
      Maternal immunization with tetanus-diphtheria-pertussis vaccine: effect on maternal and neonatal serum antibody levels.
      Gall SA1, Myers J, Pichichero M.
      Updated Recommendations for Use of Tetanus Toxoid, Reduced Diphtheria Toxoid, and Acellular Pertussis Vaccine (Tdap) in Pregnant Women — Advisory Committee on Immunization Practices (ACIP), 2012
      Adverse event reports after tetanus toxoid, reduced diphtheria toxoid, and acellular pertussis vaccines in pregnant women.
      https://www.cdc.gov/pertussis/pregnant/mom/safety-side-effects.html
      http://www.acog.org/Resources-And-Publications/Committee-Opinions/Committee-on-Obstetric-Practice/Update-on-Immunization-and-Pregnancy-Tetanus-Diphtheria-and-Pertussis-Vaccination\
      http://www.who.int/vaccine_safety/publications/safety_pregnancy_nov2014.pdf
      Zheteyeva YA1, Moro PL, Tepper NK, Rasmussen SA, Barash FE, Revzina NV, Kissin D, Lewis PW, Yue X, Haber P, Tokars JI, Vellozzi C, Broder KR.
      Enhanced surveillance of tetanus toxoid, reduced diphtheria toxoid, and acellular pertussis (Tdap) vaccines in pregnancy in the Vaccine Adverse Event Reporting System (VAERS), 2011-2015. Moro PL1, Cragan J2, Tepper N3, Zheteyeva Y4, Museru O5, Lewis P5, Broder K5.

 5. Bardzo chciałam się zaszczepić w 3 trymestrze. Poszłam do lekarza rodzinnego- odmówiła mi kwalifikacji do szczepienia, bo pani dr jest poglądu aby unikać wszelkich ingerencji u ciężarnych i żebym się wstrzymała do porodu ze szczepieniem… no to ja odpowiedziałam, że zależy mi na przezłożyskowym przekazaniu przeciwciał dziecku. Przyszła pani z punktu szczepień, skwitowała wszystko krótko: że i tak nie wiadomo czy zdąże wytworzyć przeciwciała (był to 34tc)… generalnie pani dr poleciła żebym sobie takie sprawy konsultowała z ginekologiem lub z lekarzem medycyny pracy!, ginekolog oczywiscie stwierdził, że on sie nie zna i żebym poszła do „internisty”. I tak oto chodziłam od lekarza do lekarza. Szczepienia się nie doprosiłam a 36tc minął, bo się rozchorowałam. Brak mi słów na brak kompetencji i powtarzanie głupot pacjentom.

 6. MamoPediatro, bardzo się cieszę, że o tym piszesz.

  Ja się zaszczepiłam dzięki temu, że moja koleżanka z oddziału dowiedziała się o zaleceniach na kursie do specjalizacji. Nasza ginekolog dowiedziała się dopiero od nas i niestety jeszcze nie słyszałam od znajomych ciężarnych, żeby otrzymały taką informację od lekarzy prowadzących ciążę (teraz gdy tylko spotykam ciężarną od razu robię mini-wykład o szczepieniu i o dziwo dziewczyny są tym mocno zainteresowane, a spodziewałam się potępienia). W moim POZ też podchodzą do tematu bez entuzjazmu, wolą, żeby szczepienia w ciąży wzięli na siebie ginekolodzy… Ostatecznie kupiłam szczepionkę sama i podał mi ją mąż (nie polecam tej drogi, ale był już 33 tydzień przy ciąży zagrożonej porodem przedwczesnym i nie miałam czasu na dociekanie, kto w końcu zaszczepi).

  I może warto dodać, bo nie wszyscy w to wierzą – krztusiec naprawdę się zdarza! Teraz! Nierzadko! Maluszek zaraża się np. od babci/dziadka, która „od dawna kaszle”. Pokażcie mi starszego człowieka, który od czasu do czasu nie zakaszle. Wywiad żaden.

  Dzięki, że rozpowszechniasz te ważne informacje.

  PS.Jestem w trakcie specjalizacji z pediatrii i z chęcią czytam Twoje wpisy, są napisane świetnym, prostym językiem, a jednocześnie zawierają rzetelne informacje. Oby jak najwięcej nowych wpisów!

 7. Rodziłam we Francji. Ciąże prowadzilam w szpitalu. Raz w miesiacu mialam wizyte z Położną. Będąc w drugim trymestrze( 5 miesiac) zapytałam położną o szczepienia. Odpowiedziała ze ona nie zaleca i że szpital nie praktykuje szczepień w ciąży. Jedynie w przypadku pewnej grupy ryzyka pacjentek. W kolejnym miesiącu kolejna wizyta i inna polożna. Ponawiam pytanie. Polożna zdziwiona o co pytam i pyta dlaczego chce sie szczepic… Tłumaczę o przeciwciałach itd… A ona odradza. W 8 miesiącu kolejna wizyta. Tym razem anestezjolog, polożna i ginekolog. Pytanie ponowione…. Każdy odradza. lekarz ginekolog robi dokladny wywiad odnośnie chorób, miejsca zamieszkania, kto bedzie opiekował sie dzieckiem… itd Odradza również… Mówi krótko ze nie widzi podstaw i sensu w ingerencję w zdrową ciąże… Pytam więc pozostalych dlaczego odradzają. Słyszę następujące odpowiedzi… Szpital nie praktykuje. Nie jestem w grupie ryzyka, jeśli ja byłam szczepiona przekażę swoje przeciwciala dziecku karmiąc piersią (położna),dziecko zostanie zaszczepione dopiero w 3 miesiacu życia wg kalendarza… I nie ma sensu fundowac mu szczepienia zanim sie urodzi… Ogólnie cały czas powtarzali żebym sie na zapas nie martwila…

 8. Czy po podaniu sterydów domięśniowo na szybszy rozwój płuc u płodu trzeba odczekać miesiąc przed podaniem Boosterixu?

 9. Witam czy jeżeli 2 lata temu byłam szczepiona na błonicw-tezec – clodivac, to mogę teraz zaszczepić się przeciw krztuscowi, szczepionka która zawiera te, przeciwciała tezca i blonicy? 28 tydzień ciąży. Z góry dziękuję za odpowiedź,

   1. Dzien dobry,
    Czy zakażenie dróg moczowych bakteriami e.coli jest przeciwwskazaniem do szczepienia na krztusiec? Jestem w 35 tc 2 dni.
    Czy jeśli najpierw będę musiała wyleczyć te bakterie, to będzie jeszcze sens się szczepić czy 37 tc to już za późno?
    Miałam szczepionkę Boostrix dokładnie rok temu, tak samo mój mąż.

    1. nie jest to przeciwwskazanie, ale trochę już późno – można się zaszczepić, ale ciężko powiedzieć ile przeciwciał zdąży do dziecka przeniknąć.

 10. Dzisiaj udałam się na to szczepienie do dolnośląskiego ośrodka medycyny pracy, po około 10 dniach oczekiwania i zostałam odprawiona z kwitkiem, bo pielęgniarka odmówiła mi szczepienia mówiąc że rzekomo ciąża jest przeciwwskazaniem ? na nic się zdały argumenty, że medycyna poczynila postępy przez ostatnie 35 lat, przez które ta pani pracowała w sanepidzie i że szczepionka jest wręcz wskazana. Szukam dalej miejsca we Wrocławiu, gdzie personel ma aktualną wiedzę na temat szczepien, a nie jakieś post komunistyczne dyrdymały.

   1. Gdyby któraś z Pań miała problem ze znalezieniem lokalizacji we Wrocławiu, to szczepią ciężarne w przychodni Gaj na ul. Krynickiej.

    1. Witam serdecznie,potrzebuje porady na temat szczepienia w ciąży(krztusiec,błonica i tężec)problem jest taki że nie miałam żadnego szczepienia na krztuśca,wynika to z karty szczepień,odmowa z powodu ostrej biegunki w trzecim miesiącu życia,oraz nie było żadnych wezwań do ponownego szczepienia.czy w takim razie mogę zaszczepić się boostrixem?pozdrawiam

 11. Wlasnie wrociłam z przychodni, odmówiono mi szczepienia w ciąży, bo NOPY – w tym zaburzenia neurologiczne, bo w ciazy nie ma co ingerowac w organizm, bo jak dziecko sie urodzi chore to bedzie ze to przez lekarza co zakwalifikowal do szczepienia, bo krztusca w polsce nie ma, bo dziecko nie zarazi sie krztuscem do czasu az nabedzie odpornosc po swoich szczepieniach….
  Po porodzie tez nie bede zakwalifikowana do szczepienia bo po ostatniej dawce 12 lat temu mam opornosc na zawsze….

   1. Witam
    Zostałam zaszczepiona w 33 tyg ciąże prowadzę w Niemczech i lekarz sam mnie poinformował o takiej możliwości . Tylko po zastrzyku mam okropnie gorąca reke czuje tez dość mocny ból czy powinnam się tym martwić ??

 12. Zaszczepiłam się pod koniec 32 tygodnia ciąży, moj internista był zachwycony, ze sama z siebie przyszłam w tej sprawie (wiedzę o konieczności szczepienia miałam z Pani bloga). Do tego zalecił szczepienie przeciw grypie, otrzymałam wiec dwa jednego dnia. Natomiast kilka dni po szczepionce gdy wspomniałam o niej na wizycie u ginekologa ten stwierdził, ze niekoniecznie dobrze postąpiłam, ze trochę za późno zaszczepiłam się, bo mogłam dostać gorączki, która mogłaby wywołać przedwcześnie poród. Przyznam, ze już jestem zdezorientowana. Kto tu ma rację?

 13. Co w przypadku możliwości zarażenia się krztuścem w ciąży? Jestem w 16 tc, w przedszkolu u syna krztusiec, syn tez ma objawy dostał antybiotyk po tygodniu uciążliwego kaszlu zaczerwienienia twarzy i wymiotów. Powinnam dostać profilaktycznie antybiotyk w takim Przypadku jeśli od tygodnia mam objawy nieżytowe?

  1. wszystko zależy od tego jak silne jest podejrzenie krztuśca – jeśli potwierdzone badaniami to pewnie jest wyższość podania antybiotyku nad rezygnacją z niego.

 14. Witam, pytam z ciekawości; przeczytałam w komentarzach wyżej, że szczepienie na grype i krztusiec najlepiej zrobic w trakcie ciąży. Czemu nie przed planowaną ciążą, tak jak MMR? Pozdrawiam

  1. Jeśli sezon grypowy wypada przed ciążą to przed ciaza lepiej. Ale jeśli w ciąży to koniecznie , bo ciężarne bardzo ciężko grypę przechodzą a po porodzie chronią również maluszka. Krztusiec w III trymestrze – jest o tym wpis na blogu- chodzi o to ze najbardziej aktywne jest przekazywanie przeciwciał i noworodek jest chroniony wtedy przed krztuścem przez kilka tygodni – do momentu własnego szczepienia. Mmr tylko przed ciaza bo w ciąży jest przeciwwskazany- to szczepionka żywa- dwie wcześniej wymienione są inaktywowane.

 15. Dzień dobry,
  czy w przypadku szczepienia przed ciążą, trzeba odczekać jakiś czas po szczepieniu przed zajściem w ciążę?
  Dziękuję i pozdrawiam

 16. Witam, u mojej 3 letniej córki zdiagnozowano krztusiec, niestety nie mamy jeszcze wyników badań krwi. Ja jestem w 37 tygodniu ciąży. Czy powinnam się jeszcze zaszczepić? Dodam jeszcze że od kilku dni mam lekki katar. Z góry dziękuję za pomoc

 17. Czy w ciąży bliźniaczej też powinno się szczepić na krztusiec? Bo gdzieś na forum wyczytalam, ze nie jest zalecane…

 18. Dzień dobry,
  jak dokładnie (nazwa handlowa) nazywa się szczepionka na krztusiec zalecana w ciąży? Czy można zaszczepić się Boostrixem?
  Dziękuję i pozdrawiam

 19. Mam pytanie odnośnie tego fragmentu artykułu: „Dodatkowo przeciwciała od mamy przechodzą przez łożysko (po 2 tygodniach osiągają swoje maksimum) i chronią maleństwo od pierwszych chwil życia – poziom tych przeciwciał jest oczywiście największy w pierwszych tygodniach życia noworodka. Później spada. ” Czy w takim razie nie lepiej byłoby zaszczepić się na 2 tygodnie przed porodem, żeby noworodek ten najwyższy poziom przeciwciał osiągnął zaraz po urodzeniu? Sama jestem w 28 tc i zastanawiam się kiedy powinnam się zaszczepić. Będę wdzięczna za odpowiedź.

 20. Szczepienia w ciąży to chyba nadal dla ginekologów trudny temat. Mój pierwszy ginekolog na pytanie o szczepenie przeciwko krztuścowi i grypie powiedział tylko „to nie pytanie do mnie”. Drugi ginekolog powiedział, że wie, że praktykuje się szczepienia przeciwko grypie, ale o krztuścu pierwsze słyszy. „Poza tym jest już pani w 34 tygodniu ciąży. Po co się szczepić. To tylko osłabi organizm”. Nie dałam za wygraną i poszłam na kwalifikację do szczepienia. Powiedziałam, że ginekologdzy w ogóle nic na ten temat nie słyszeli, ale ja wyczytałam w mądrych źródłach 🙂 że warto się zaszczepić przeciwko krztuścowi i grypie, i bardzo mi zależy na przekazniu dziecku przeciwciał. Pani doktor pochwaliła mnie za taką postawę i powiedziała, że to dobry krok (uff… wreszcie trafiłam do kogoś kompetentnego 🙂 ) Dzisiaj miałam pierwsze szczepienie, a na szczepienie przeciwko grypie muszę zaczekać do końca sierpnia. Mam nadzieję, że się doczekam, bo termin porodu mam na 15 września.

 21. Bardzo dziękuję za ten wpis. Jestem w 29 tc i lekarz nie poinformował mnie o zaleceniach, ale zamierzam sama poruszyć temat na następnej wizycie dzięki Twojemu wpisowi. Temat chorób i szczepień bardzo mnie martwi ponieważ dzieci mojego brata (3 i 5 lat) nie są szczepione i bardzo boje się, że zaraza czymś mojego noworodka… Dzieci zaczęły teraz chodzić do przedszkola, na pewno po porodzie będziemy się widywac, spędzać razem święta, a ja bardzo boje się o bezpieczeństwo mojej córki. Czy jest coś co mogę zrobić żeby zminimalizować ryzyko (poza naklonieniem brata do zaszczepienia dzieci..)? Czy powinnam przyspieszyć któreś szczepienia?

  1. Starać się nie odwlekać szczepień i podać córeczce szczepienia zalecane (rotawirusy, meningokoki, grypa – ta ostatni po 6 msc życia). Porozmawiać z bratem. Może da sobie przemówić do rozsądku. Może go pani wysłać na mojego bloga 🙂

 22. Witam, wczoraj zaszczepiłam się na grypę (influvac tetra), a jutro zamierzam iść na szczepienie przeciwko krztuścowi (boostrix). Jak pisały moje poprzedniczki – ginekolog, lekarz rodzinny i pielęgniarki w punkcie szczepień – wszyscy mają inne zdanie na temat szczepień kobiet w ciąży i sama już nie wiem, czy mogę przyjąć te szczepionki w tak krótkim odstępie czasowym?
  Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź

 23. Ja na szczęście dziś otrzymałam kwalifikację do szczepienia, mam receptę na Boostrix i jutro się szczepię.
  Dobrze że dostałam zaświadczenie od ginekologa, gdyż lekarka była troszkę zaskoczona, jednak najbardziej zdziwiona była pielęgniarka, która szczepienia wykonuje. Że szczepienie w ciąży?Gdybym nie miała mądrego ginekologa i trochę wiedzy, to faktycznie można się przestraszyć…

 24. Czy Boostrix i Boostrix Polio to ta sama szczepionka?Jesli nie,to czym sie roznia i czy obiema mozna sie zaszczepic w ciazy (tzn albo jedna albo druga)?

 25. Dzień dobry, jestem obecnie w 3otc i chciałabym zaszczepić się na krztusiec. Czy może Pani powiedzieć czy nadal w dobie pandemii koronawirusa to szczepienie jest zalecane? Jak to wygląda technicznie? Mam teoretycznie badanie prenatalne za tydzień (o ile mi go nie odwołają) czy powinnam przed nim sama zaopatrzyć się w aptece w szczepionkę i poprosić lekarza o zaszczepienie mnie? Nie chciałabym odbywać dodatkowych ponownych wizyt w celu zakwalifikowania mnie do szczepienia i później kolejnej wizyty – samego szczepienia. Będę wdzięczna za informacje 🙂

  1. tak, nadal jest zalecane. Prosi pani o receptę, odbiera szczepionkę z apteki przed szczepieniem i w przychodni się szczepi. Raczej u lekarza rodzinnego, nie wiem czy u ginekologa będzie pani miała taką opcję. Najlepiej wcześniej upewnić się, że szczepionka jest dostępna.

 26. Przechorowanie grypy czy innej choroby zakaźnej zwiększa znacząco ryzyko schizofrenii u dziecka. Robili badania jak to się ma do ciąż gdzie się szczepi?

  1. skoro przechorowanie grypy czy innej choroby zakaźnej źle wpływa na płód to trzeba zrobić wszystko aby przed tym uchronić. A w szczepieniach ciężarną dostaje tylko antygeny, nie ma żywych bakterii i wirusów.

 27. Czy któraś ze szczepionek Adacel i Boostrix będzie lepsza?
  Jest między nimi aż 100 zł różnicy w punkcie w którym mam zamiar się zaszczepić, Adacel jest tańszy.
  Ale jak robiłam te szczepienia 3 lata temu, jeszcze przed ciążą, to byłam zaszczepiona boostrix polio więc nie wiem czy nie powinnam dalej być zaszczepiona boostrixem.

 28. Szczepilam się Boostrix w listopadzie 2019 ( jako dawka przypominająca po 10 latach), pod koniec grudnia zaszłam w ciążę. Szczepić się znowu w ciąży?

 29. Dzień dobry, czy szczepienie w 29 tc + 2 dni to dobry termin pod kątem bezpieczeństwa maluszka, czy lepiej jeszcze trochę odłożyć je w czasie, skoro można je wykonać do 36 tc? Z góry dziękuję! 🙂

 30. Niestety w ciąży nikt nie wspomniał o szczepieniu. Dopiero teraz trafiłam na takie informacje a jestem już 8 miesięcy po porodzie. Pytanie czy jest sens się teraz zaszczepić? Przypuszczam, że teraz musiałabym je zrobić prywatnie… i najlepiej zaszczepić wszystkich najbliższych. Mając 13 lat byłam szczepiona na tężec, krztusiec i błonicę aby zrobić szczepienie przypominające to wystarczy jedna dawka? Boosterix czy Infarix DTPa? Będę wdzięczna za informację.

  1. tak, można nie teraz zaszczepić, podobnie jak wszystkich domowników którzy nie byli szczepieni w ciągu ostatnich 10 lat. I co 10 lat szczepienie powinno się aktualizować. Jeśli będzie pani ponownie w ciąży to bez względu na czas jaki upłynie od poprzedniego szczepienia – również warto się zaszczepić w III trymestrze, aby przekazać dziecku przeciwciała.

 31. W drugiej ciąży zaszczepiłam siebie i męża. Starsza córka miała wszystkie szczepienia na bieżąco. Sama o tym poczytałam, a przede wszystkim zachęciła mnie nasza pediatra. 90% osob było zdziwionych moim „pomysłem”. Nawet sama lekarz internista, która mnie kwalifikowała do szczepienia była zdziwiona, że „można w ciąży”… Mam jednak takie pytanie. Jak odpowiedzieć na „zaczepkę”, że skoro na krztusiec można zachorować dwa razy, to co nam daje szczepienie, po którym pewnie też można zachorować…?

 32. Będąc w 34 tc przecielam sobie palca nozem kuchennym, w szpitalu miałam założone szwy jednak nie podano mi szczepionki przeciwko tężcowi, teraz jestem w 37 tc, od zranienia minął blisko miesiąc, lekarz rodzinny twierdzi że teraz szczepienie przeciwko teżcowi jest już bez sensu, ale rekomenduje szczepienie przeciwko krztuścowi, z tym że ginekolog twierdzi że na to już trochę za późno, co robić w takiej sytuacji?

 33. Jeżeli trzy lata temu przyjęłam szczepionkę Dultavax (błonica, tężec, polio), to czy teraz będąc w III trymestrze ciąży mogę przyjąć Boostrix?

  1. Szczepienie przeciw krztuścowi jest zalecane w każdej ciąży, bez względu na to ile czasu upłynęło od poprzedniej ciąży. A wszystkie szczepionki inaktywowane można podawać w dowolnym odstępie od siebie. Nie ma przeciwwskazań do Boostrixu w tej sytuacji

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *