o szczepieniach

Skład szczepionek przeciwko grypie w sezonie 2017/2018

Znacie już trochę mój cykl o składzie szczepionek. Dzisiaj rozpracowuję szczepionki przeciwko grypie. O samym szczepieniu przeciwko grypie przeczytacie tutaj: klik.

Vaxigrip Tetra Influvac
szczepy wirusa grypy wirus typu B: Brisbane i Phuketwirus typu A: AH1N1, AH3N2  wirus typu B: Brisbanewirus typu A: AH1N1, AH3N2 
zgodna z zaleceniami WHO i UEsezon 2017/2018 TAK TAK
wiek po 3 roku życia  po 6 miesiącu życia
efekt działania szczepienia po 2-3 tygodniach po 2-3 tygodniach
nie-wirusowe składniki chlorek sodu, chlorek potasu, dwuwodny fosforan disodu, diwodorofosforan potasu, woda chlorek sodu, chlorek potasu, dwuwodny fosforan disodu, diwodorofosforan potasu, dwuwodny chlorek wapnia, sześciowodny chlorek magnezu, woda
pozostałość poprodukcyjna (ważne dla alergików) albumina jaja kurzego, jaja kurze, neomycyna, formaldehyd, octoxynol-9 albumina jaja kurzego, białka kurze, formaldehyd, bromek trimetylocetyloaminowy, polisorbat 80, gentamycyna

Pamiętajcie, że sama alergia na białko jaja nie jest przeciwwskazaniem do podania szczepień z obowiązkowego kalendarza (MMR) i zalecanego szczepienia przeciwko grypie (chyba, że w wywiadzie jest wstrząs anafilaktyczny po białku jaja). Można w przypadku wątpliwości przeprowadzić szczepienie w warunkach szpitalnych.

Alergia na neomycynę/gentamycynę czy inny składnik szczepionki nie jest przeciwwskazaniem do jej podania. Jedynie wstrząs anafilaktyczny po tych produktach jest przeciwwskazaniem do jej ponownego podania.

Formaldehyd w szczepionkach rozgryzałam tutaj: klik.

Polisorbat – dodawany jest jako stabilizator do niektórych szczepionek. Jest obecny min w szczepionce przeciwko pneumokokom (nierefundowanej) w ilości 100 mikrogramów. Ten sam związek używany jest również do produkcji lodów. W małej porcji (pół szklanki) jest go 170 000 mikrogramów (jego symbol to E433). Jeśli ktoś mi napisze, że lody zjadamy a szczepionki podawane są do krwiobiegu to chyba popełnię harakiri. Pamiętajcie (błagam), że szczepionki nie są podawane dożylnie tylko w większości domięśniowo (niektóre śródskórnie lub doustnie). Jest różnica we wchłanianiu tego o zjadamy i tego co podajemy domięśniowo- to oczywiste. Ale zwróćcie też uwagę jak ogromne są różnice w dawkowaniu. To stabilizator a nie cyjanek potasu. Jak każdy składnik polisorbat może wywołać reakcje pod postacią alergii, bo każdy może być na coś uczulony. W piśmiennictwie znalazłam tylko przypadek psa uczulonego na ten związek, który na jego podanie zareagował reakcją anafilaktyczną.

Działania niepożądane: ból głowy, ból mięśni (mnie osobiście, co roku to spotyka), złe samopoczucie, gorączka, dreszcze, zawroty głowy – to te najczęstsze. Rzadziej: powiększenie węzłów chłonnych, bóle stawów, odczyny alergiczne, neuralgia, zespół Guillain Barre. Pełny wykaz działań znajdziecie w ulotce. Pomimo pewnych zmian składu szczepionek co roku NOPy specjalnie się nie zmieniają.

Żadna z wymienionych szczepionek przeciwko grypie NIE ZAWIERA aluminium i tiomersalu!

Na koniec chciałabym jeszcze podkreślić, że szczepienie przeciwko grypie jest zalecane u kobiet ciężarnych, które bardzo ciężko przechodzą grypę. Ponadto, jeśli kobieta karmi piersią to również może się przeciwko grypie zaszczepić (ja osobiście karmię piersią córkę już od 6 miesięcy i właśnie wczoraj się przeciwko grypie zaszczepiłam).

Podsumowując – podstawowa różnica w szczepionkach przeciwko grypie to składnik wirusowy – jest jeden więcej w Vaxigripie. Ale z kolei nie zastosujecie tej szczepionki u małych dzieci. Influvac ma nieco więcej pozostałości po produkcji, ale działania niepożądane obu szczepionek są właściwie takie same. Nie ma tu specjalnej przewagi któregokolwiek z preparatów.

Zachęcam Was do zakupu ebooka szczepionkowego „309 pytań o szczepienia” gdzie znajdziecie odpowiedzi na całe mnóstwo pytań!

309 pytań o szczepienia

10 thoughts on “Skład szczepionek przeciwko grypie w sezonie 2017/2018

  1. Moj maz szczepi sie co roku w pazdzierniku i najczesciej po 3 tyg przechodzi ciezka grype (2 tyg w tym 7 dni w lozku), a potem w lutym ponownie. Jak to tlumaczyc? Dodam, ze choruje na wrzodziejace zapalenie jelita (od lat w remisji) i zwiazana ztym niska odpornosc, ale ja nie widze roznicy w zachrowalnosci wlatachw ktorych sienie szczepil.

    1. czyli bez względu na to kiedy się zaszczepi i czy się zaszczepi to zawsze w pazdzierniku i lutym go rozkłada? A czy w tych miesiącach dzieje się dodatkowo coś jeszcze? Jakieś kontrole w szpitalu? Jakieś dodatkowe leki związane z chorobą podstawową?

  2. Witam, mam pytanie. Szczepię siebie i swoją rodzinę dopiero od zeszłego sezonu. W tamtym roku po szczepionce przez 2 miesiące źle się czułam, tzn. bóle głowy, dreszcze, bóle stawów, gorączka. W tym roku po ponownej namowie zaszczepiłam się znowu. Dodam, że przyjęłam Influvac. Niestety, nie wiedziałam, że jestem w 4 tygodniu ciąży. Po szczepionce nie wystąpiły u mnie żadne działania niepożądane. Boję się, że szczepienie może mieć wpływ na rozwijający się płód.Proszę o odpowiedź.

    1. szczepienie jest zalecane dla kobiet w ciązy i jest to szczepionka zabita, wiec nie moze dojsc do zakazenia i transmisji na płod

  3. Witam, mam pytanie, czy nie przeszkadza zaszczepić się na grypę w zaawansowanej ciąży tzn. 8 miesiąc?? Szczepię się co roku i naprawdę mi to pomaga. Dlatego nie chciałabym przerywać mojego szczepienia. pozdrawiam 🙂

  4. Czy Vaxigrip nie jest też od 6 mż? Dziś lekarz zaszczepił nią moją córeczkę, któa skończyła 2 lata ale nie ma jeszcze 3… to jak?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *