Znacie już trochę mój cykl o składzie szczepionek. Dzisiaj rozpracowuję szczepionki przeciwko grypie. O samym szczepieniu przeciwko grypie przeczytacie tutaj: klik.
Vaxigrip Tetra | Influvac | |
szczepy wirusa grypy | wirus typu B: Brisbane i Phuketwirus typu A: AH1N1, AH3N2 | wirus typu B: Brisbanewirus typu A: AH1N1, AH3N2 |
zgodna z zaleceniami WHO i UEsezon 2017/2018 | TAK | TAK |
wiek | po 3 roku życia | po 6 miesiącu życia |
efekt działania szczepienia | po 2-3 tygodniach | po 2-3 tygodniach |
nie-wirusowe składniki | chlorek sodu, chlorek potasu, dwuwodny fosforan disodu, diwodorofosforan potasu, woda | chlorek sodu, chlorek potasu, dwuwodny fosforan disodu, diwodorofosforan potasu, dwuwodny chlorek wapnia, sześciowodny chlorek magnezu, woda |
pozostałość poprodukcyjna (ważne dla alergików) | albumina jaja kurzego, jaja kurze, neomycyna, formaldehyd, octoxynol-9 | albumina jaja kurzego, białka kurze, formaldehyd, bromek trimetylocetyloaminowy, polisorbat 80, gentamycyna |
Pamiętajcie, że sama alergia na białko jaja nie jest przeciwwskazaniem do podania szczepień z obowiązkowego kalendarza (MMR) i zalecanego szczepienia przeciwko grypie (chyba, że w wywiadzie jest wstrząs anafilaktyczny po białku jaja). Można w przypadku wątpliwości przeprowadzić szczepienie w warunkach szpitalnych.
Alergia na neomycynę/gentamycynę czy inny składnik szczepionki nie jest przeciwwskazaniem do jej podania. Jedynie wstrząs anafilaktyczny po tych produktach jest przeciwwskazaniem do jej ponownego podania.
Formaldehyd w szczepionkach rozgryzałam tutaj: klik.
Polisorbat – dodawany jest jako stabilizator do niektórych szczepionek. Jest obecny min w szczepionce przeciwko pneumokokom (nierefundowanej) w ilości 100 mikrogramów. Ten sam związek używany jest również do produkcji lodów. W małej porcji (pół szklanki) jest go 170 000 mikrogramów (jego symbol to E433). Jeśli ktoś mi napisze, że lody zjadamy a szczepionki podawane są do krwiobiegu to chyba popełnię harakiri. Pamiętajcie (błagam), że szczepionki nie są podawane dożylnie tylko w większości domięśniowo (niektóre śródskórnie lub doustnie). Jest różnica we wchłanianiu tego o zjadamy i tego co podajemy domięśniowo- to oczywiste. Ale zwróćcie też uwagę jak ogromne są różnice w dawkowaniu. To stabilizator a nie cyjanek potasu. Jak każdy składnik polisorbat może wywołać reakcje pod postacią alergii, bo każdy może być na coś uczulony. W piśmiennictwie znalazłam tylko przypadek psa uczulonego na ten związek, który na jego podanie zareagował reakcją anafilaktyczną.
Działania niepożądane: ból głowy, ból mięśni (mnie osobiście, co roku to spotyka), złe samopoczucie, gorączka, dreszcze, zawroty głowy – to te najczęstsze. Rzadziej: powiększenie węzłów chłonnych, bóle stawów, odczyny alergiczne, neuralgia, zespół Guillain Barre. Pełny wykaz działań znajdziecie w ulotce. Pomimo pewnych zmian składu szczepionek co roku NOPy specjalnie się nie zmieniają.
Żadna z wymienionych szczepionek przeciwko grypie NIE ZAWIERA aluminium i tiomersalu!
Na koniec chciałabym jeszcze podkreślić, że szczepienie przeciwko grypie jest zalecane u kobiet ciężarnych, które bardzo ciężko przechodzą grypę. Ponadto, jeśli kobieta karmi piersią to również może się przeciwko grypie zaszczepić (ja osobiście karmię piersią córkę już od 6 miesięcy i właśnie wczoraj się przeciwko grypie zaszczepiłam).
Podsumowując – podstawowa różnica w szczepionkach przeciwko grypie to składnik wirusowy – jest jeden więcej w Vaxigripie. Ale z kolei nie zastosujecie tej szczepionki u małych dzieci. Influvac ma nieco więcej pozostałości po produkcji, ale działania niepożądane obu szczepionek są właściwie takie same. Nie ma tu specjalnej przewagi któregokolwiek z preparatów.
Zachęcam Was do zakupu ebooka szczepionkowego „309 pytań o szczepienia” gdzie znajdziecie odpowiedzi na całe mnóstwo pytań!
Moj maz szczepi sie co roku w pazdzierniku i najczesciej po 3 tyg przechodzi ciezka grype (2 tyg w tym 7 dni w lozku), a potem w lutym ponownie. Jak to tlumaczyc? Dodam, ze choruje na wrzodziejace zapalenie jelita (od lat w remisji) i zwiazana ztym niska odpornosc, ale ja nie widze roznicy w zachrowalnosci wlatachw ktorych sienie szczepil.
czyli bez względu na to kiedy się zaszczepi i czy się zaszczepi to zawsze w pazdzierniku i lutym go rozkłada? A czy w tych miesiącach dzieje się dodatkowo coś jeszcze? Jakieś kontrole w szpitalu? Jakieś dodatkowe leki związane z chorobą podstawową?
Witam, mam pytanie. Szczepię siebie i swoją rodzinę dopiero od zeszłego sezonu. W tamtym roku po szczepionce przez 2 miesiące źle się czułam, tzn. bóle głowy, dreszcze, bóle stawów, gorączka. W tym roku po ponownej namowie zaszczepiłam się znowu. Dodam, że przyjęłam Influvac. Niestety, nie wiedziałam, że jestem w 4 tygodniu ciąży. Po szczepionce nie wystąpiły u mnie żadne działania niepożądane. Boję się, że szczepienie może mieć wpływ na rozwijający się płód.Proszę o odpowiedź.
szczepienie jest zalecane dla kobiet w ciązy i jest to szczepionka zabita, wiec nie moze dojsc do zakazenia i transmisji na płod
Witam, mam pytanie, czy nie przeszkadza zaszczepić się na grypę w zaawansowanej ciąży tzn. 8 miesiąc?? Szczepię się co roku i naprawdę mi to pomaga. Dlatego nie chciałabym przerywać mojego szczepienia. pozdrawiam 🙂
Szczepienie jest wrecz zakecane dla kobiet w ciąży. Pozdrawiam
A ja bedac w 22tc powinnam sie zaszczepic na grype?
tak
Czy Vaxigrip nie jest też od 6 mż? Dziś lekarz zaszczepił nią moją córeczkę, któa skończyła 2 lata ale nie ma jeszcze 3… to jak?
w nowym sezonie jest nowa rejestracja. komentuje pani zeszłoroczny wpis 🙂