dla mamy noworodka, infekcje

kanaliki łzowe i problemy z nimi

Coraz więcej próśb w tym temacie zaowocowało wpisem mamypediatry 🙂

Łzy

Nie są tylko oznaką głębokiego wzruszenia czy smutku. Łzy mają swoją funkcję – nawilżają oko. Kiedy jest ich produkowane za dużo to drogami łzowymi powinny spływać do nosa. Jak wiele z mam pewnie wie – dzieciaki w brzuchu mamy nie płaczą. Drogi łzowe nie są drożne – w ich dolnej części (tam gdzie przechodzą do nosa) znajduje się błona. Pęka, gdy dziecko wydaje swój pierwszy krzyk. Jeśli do tego pęknięcia nie dojdzie, to mamy problem w postaci niedrożności – najczęstszego schorzenia dróg łzowych.

Zdecydowanie rzadziej problemem są kanaliki łzowe.

Jak często występuje niedrożność kanalików łzowych?

6% noworodków ma ten problem. A w tej grupie 30% ma go po obu stronach.

Objawy niedrożności kanalików łzowych

Problem u góry (na wysokości kanalików) – występuje nadmierne łzawienie.

Problem na dole, czyli ten częstszy (niedrożność ujścia przewodu do nosa) – występuje obfite ropienie się oka (żółtawa wydzielina), sklejanie powiek. Ale tutaj mała uwaga – nawet przy niedrożności w tej dolnej części dróg łzowych, raczej nie dojdzie do ropienia oczu zaraz po urodzeniu – zwykle około trzeciego tygodnia życia.

Co robić przy niedrożności kanalików łzowych?

Przede wszystkim udać się do lekarza. W przypadku ropienia oczu u noworodka najczęściej przyczyną jest właśnie niedrożność, ale dziecko powinien zobaczyć pediatra, ocenić dziecko w badaniu lekarskim, a w razie wątpliwości skierować do okulisty.

Badanie lekarskie

Chcemy sprawdzić jaka jest przyczyna ropienia oczu u dziecka? Po prostu uciskamy woreczek łzowy – pojawienie się wydzieliny na powierzchni gałki ocznej, potwierdza nam rozpoznanie niedrożności przewodu nosowo-łzowego. Są również bardziej skomplikowane metody, ale zwykle nie ma konieczności ich stosowania, bo zwykły ucisk w wyżej wspomnianym miejscu daje zwykle odpowiedź.

Masaż, masaż i jeszcze raz masaż

Skoro przyczyną niedrożności przewodu nosowo-łzowego jest błona zatykające jego wylot to najlepiej by było gdyby sobie pękła. Pomóc jej w tym ma masaż worka łzowego. Zaczynamy od przyśrodkowej części oka i zjeżdżamy na dół (wzdłuż przewodu – patrz zdjęcie). Wykonywanie masażu – najlepiej kilka razy dziennie, można podczas karmienia. Im bardziej systematyczni będziecie, tym lepiej.

Jak się do tego zabrać? Nagrałam dla Was krótki filmik instruktażowy. Proszę się nie śmiać. Był wieczór, łazienka, ale to co najważniejsze to widać 😉

Generalnie chodzi o ucisk na woreczek i podążanie wzdłuż przewodu nosowo-łzowego. Zwiększy się dzięki temu ciśnienie hydrostatyczne, które ma rozerwać wspomnianą błonę.

Taki masaż sprawi, że u 90% dzieci dojdzie do ustąpienia problemu.

Antybiotyk

Znowu antybiotyk? Zdarza się, że dziecko potrzebuje antybiotyku w kroplach, podawanego do oka. Nie musi go jednak otrzymywać każdorazowo. Nie musi go również przyjmować w nieskończoność. Zaleca się jego podawanie przez 5-7 dni.

Jeśli nie dojdzie do ustąpienia uporczywych objawów i problem będzie istniał nadal – pomimo masażu, to konieczny będzie zabieg, niekiedy jego powtórzenie.

Udrażnianie. Sondowanie. Co to za koszmar?

Wiele mam jak tylko usłyszy te terminy to popada w totalną panikę. Ale mimo wszystko jednak gorzej brzmi niż powinno i jednak w większości przypadków nie będzie konieczności wykonywania tego zabiegu 🙂 Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym (w zależności od wieku pacjenta). Polega on na wprowadzeniu do kanalika łzowego specjalnej, tępo zakończonej igiełki i rozerwaniu błony śluzowej w okolicy małżowiny nosowej dolnej (tak zwana zastawka Hasnera).

O tym kiedy udrożnić decyduje okulista. Są dwie szkoły – jedna zaleca to zrobić w okolicach 4-5 miesiąca życia, a druga dopiero po 1 roku życia. W tym właśnie czasie powinno dojść do samoistnego, lub z pomocą masażu udrożnienia dróg łzowych.  Każdego pacjenta rozpatruje się indywidualnie. Inaczej traktowany będzie pacjent który non stop musi otrzymywać antybiotyki do worka spojówkowego, a inaczej taki, u którego masaż daje dość dobre efekty i antybiotykoterapia zdarza się raz w miesiącu na przykład. Jeszcze inaczej taki, który ma przepuklinę woreczka łzowego.

W 95% przypadków zabieg daje pozytywne efekty. W razie potrzeby można go powtórzyć, a jeśli nie uda się po 3 próbach do pozostaje jeszcze opcja dalszych zabiegów (DCR).

34 thoughts on “kanaliki łzowe i problemy z nimi

 1. Mojej córeczce w dziewiatym miesiącu zaczęło ropiec oko. Stwierdzono zapchany kanalik.Obecnie ma 17 miesiecy. Oko zakrapiamy co 1,5 miesiąca bo nie ropieje w takim stopniu żeby było sklejone czy zaczerwione. Poprostu przy większym płaczu wyskoczył na zewnątrz ropa. Pediatra mówi żeby jeszcze wstrzymać się z zabiegiem i że przejdzie samo. Jednak to bardzo długo już trwa. Czy faktycznie warto jeszcze czekać?

  1. Jeśli objawy nie są jakoś bardzo uciążliwe to nie koniecznie zabieg musi być konieczny. Ale wart na pewno udać się do okulisty 🙂

  2. Moim zdaniem warto poczekać. Synkowi przetkał się kanalik w wieku 15mcy, a był już zapisany na zabieg. Od 3 m-cy spokój, brak łzawienia i ropienia?

   1. Witam, córka ma obecnie 21 miesięcy , problem z kanalikami zaczął się 3 miesiące temu, stosowaliśmy 3 antybiotyki ponieważ za każdym razem żółta ropa wracała, oczy były dosłownie zaklejone. W oczekiwaniu na zabieg problem ucichł. Nie wiem co robić bo obawiam się ze wroci a wtedy będę musiała już robić dziecko zabieg W pełnej narkozie.

 2. Mój synek miał sondowanie w wieku 5 miesięcy. Oczko mu łzawiło i wychodziła z niego ropa. Masowanie nie pomagało, a im był starszy tym nie chciał dać sobie oczka masować. Dziś synek ma 2 latka i nie mamy już problemu z oczkiem. Jedynie na wietrze zawsze tylko to jedno łzawi, ale w domu wszystko jest już ok. Pozdrawiam

  1. U synka od listopada 2018 występuje nawracające zapalenie spojówek z intensywną żółtą ropą z oczu. Miał już tyle antybiotyków… chyba z 10 różnych kropli i maści. Podczas podawania leku ropa znikała, zaraz po to aby 2-3 po odstawieniu wrócić. Jestem już załamana i nie wiem jak mu pomóc, codziennie rano oczka sklejone, dziecko reaguje juz histerią na przemywanie oczu czy zakrapianie 🙁 badało go 3 różnych okulistów i żaden nie stwierdzał problemu w kanalikach, a tylko że taki jego urok. Obecnie ma 19 miesiecy. Za to 3 miesiaca życia do roczku miał galaretowane, białe „nitki” z oczu, które mu nachodziły codziennie po kilka razy. Z wymazu nic wtedy nie wyszło nadzwyczajnego. Czy to właśnie, ta nawracająca ropa, może być objawem niedroznych kanalików? Dziecko jest dość płaczliwe, łzy lecą. Jest wrazliwy na słońce i wiatr, wypływają mu na dworze łzy.

 3. Witam!
  Na początku chciałam Pani podziękować za wspaniały blog. Jako niedoświadczona mama 1 dziecka zaczerpnęłam z niego dużo porad, w wielu kwestiach swoimi postami uspokoiła mnie Pani i zainspirowała na poszczególnych etapach rozwoju dziecka. Jednocześnie podziwiam Panią za organizację przy dzieciach, pracy lekarza i prowadzenie bloga.:)Niedawno wywnioskowałam, że urodziła się Pani kolejna córeczka – GRATULUJĘ!W jakim wieku jest Pani babiniec? 🙂
  Mam do Pani prośbę i pomysł na post jeśli znajdzie Pani trochę czasu. Czy mogłaby Pani poruszyć temat wypadków dzieci w kontekście złamania czegoś np.od zęba mleczaka po rękę w zabawach czy niefortunnych uderzeniach? Chodzi mi zarówno o pierwszą pomoc przed pogotowiem, ale także „pocieszenie” dla rodziców (nie zawsze mamy wpływ na niefortunne zdarzenia) pisane na podstawie Pani doświadczeń jako lekarza i mamy.
  Czy złamanie czegoś skutkuje czymś w przyszłości?
  I kolejna prośba o poruszenie następnego tematu. Kiedyś pisała Pani o pielęgnacji siusiaków. Jestem mamą 20 miesięcznej dziewczynki i chętnie przeczytałabym o higienie intymnej dziewczynek. Oczywiście jako ponad 30 letnia kobieta „wiem co i jak”, dziecko też nie jest już niemowlakiem, ale chętnie poczytałabym o tym jak robi to Pani (także w kontekście trzech córek). Może jest coś czego nie wiem, może należy jakoś specjalnie kontrolować narządy płciowe dziewczynek. Czy jest możliwe, żeby tak małe dziewczynki miały infekcje intymne itp.
  Mam też do Pani pytanie – kilka dni temu moja córka przewróciła się niefortunnie na ząbek i w konsekwencji musiała mieć usuniętą górną jedynkę (ma już prawie wszystkie zęby oprócz bocznych). Nie mogę odżałować tego ząbka, piękny i biały, zadbany, prawie bez słodyczy, kaszki bez cukru, bez smoczka, bezwzględne mycie zębów nawet przed pojawieniem się pierwszego ząbka, a tu przewróciła się chwila moment i jest małym szczerbolkiem. Oczywiście jestem świadoma, że to tylko ząbek mleczny, urośnie następny, dobrze, że nic więcej, ale to świeża sprawa i jeszcze przeżywam (w tym kontekście napisałam dla Pani pierwszą propozycje na post)… Córka bardzo ładnie mówi, ale mam wrażenie (mam nadzieję, że to tylko wrażenie), że zaczęła gorzej mówić przez brak jedynki. Czy to możliwe? Może seplenić albo mówić niewyraźnie?
  Pozdrawiam serdecznie, Ewa

 4. Dzień dobry,
  W tym tygodniu czeka nas pierwsze szczepienie przeciwko pneumokokom (niemowlę 11 tygodni). Niefortunnie, okazuje się, że synek ma nawracające zapalenie spojówek spowodowane niedrożnością kanalików łzowych i obecnie oczy wyglądają naprawdę nieciekawie-ropa, zaczerwienienie oczu, itd. Czy taki stan dziecka jest przeciwwskazaniem do szczepienia przeciwko pneumokokom? Zgłębiałam temat i w niektórych przypadkach pneumokoki są odpowiedzialne za zapalenie spojówek u dzieci. Czy przeczekać, podać antybiotyk i przesunąć termin szczepienia aby uniknąć ewentualnych powikłań bo w sumie w organizmie synka obecnie jest infekcja…?
  Z góry dziękuję za odpowiedź! Pozdrawiam!

  1. WItam. Samo zapalenie spojówek nie jest przeciwwskazaniem – tym bardziej jeśli jest leczone. Ale wszystko zależy od stanu dziecka, od tego jaka jest reakcja na włączone leczenie i jak te oczy wyglądają. Ostateczną decyzję podejmie lekarz po badaniu lekarskim.

 5. Witam, synek ma 14 miesięcy, oczko ropieje praktycznie od urodzenia. Przez masowanie zauważyłam zmniejszenie przypadłości. W 5 miesiącu życia miał płukane drogi łzowe, natomiast po tygodniu stosowania antybiotyku (Vigamox) oczko dalej ropiało i łzawi, przy czym bardziej łzawi z tylko czasami niewielka ilością ropy. Im starszy zaobserwowałam ze oczko mniej ropieje, zdarza sie ze tylko same łezki lecą mu z oczka. W czasie infekcji tj. przy Katarze dostaje zapalenia spojówki. Moje pytanie to czy konieczny jest zabieg sondowania ? Czy masowanie w tym wieku jeszcze pomaga? Czy poczekać jeszcze.

  1. Z opisu wnioskuję, że raczej nie ma konieczności wykonywania zabiegu. Ale prosze skonsultować się z Waszym pediatrą i okulistą

 6. Witam!
  Na wstępie chciałam podziękować za artykuł. Borykam się własnie z tym problemem. Córce w 3 tyg życia zaczęło ropieć jedno oczko, dość intensywnie. Trwalo to dlugo aż do połowy stycznia kiedy trafiłyśmy do szpitala (mała miała wtedy 3miesiace) z podejrzeniem rotawirusów. Miała wykonane serie badań przy których krzyczała jak nigdy ( a wiem jak piszczy, krzyczy bo kolkuje okropnie) po3 dniach wróciłyśmy do domu i od tamtej pory ani razu oko nie załzawiło, nie zaropiało. Czy można przypuszczać, iż udroznił jej się sam kanalik? Czy stosować dalej masaż? Dodam, że ciężko mi jest uspokoić córkę po takim masażu i chciałbym jej oszczedzić tego jeśli nie ma ku temu wskazań. Z góry dziękuję za radę.
  Pozdrawiam serdecznie
  Anna

 7. Szanowna Pani, u naszej dzidzi w brzuszku stwierdzono podczas badania USG, iż ma cystę na kanału nosowo łzowego i jest wielkości 9mm. Żona jest w 35 tygodniu ciąży. Ginekolog powiedział aby nic nie robić do porodu a w szpitalu szybko odkryją cystę i zaczną działać – czyli powiedzą nam co zrobić. Wiem, że w tym szpitalu nie ma okulisty dziecięcego. Jest to szpital Orłowski w Warszawie. Zastanawiam się mimo wszystko jak postąpić? Czekać, aż sam neonatolog odkryje cystę, czy już działać i szukać okulisty? Nie wiem jaka jest procedura w przypadku cysty. Proszę o poradę. Z góry dziękuję i pozdrawiam.

 8. Kiedy po 5.mieś. życia synkowi drugi raz zaropiało oko, okulista stwierdziła,że to od kataru-bakteryjne. Jednak nie badala oczu. Teraz ma juz 3 raz zaropile mocno i 3 raz krople (tym razem inne niz poprzednie 2). 3 raz w ciagu miesiaca. Okulistka mowila,ze jesli byloby to zapchanie to mialby juz wczesniej. Czy mogla sie mylic? Czy 3 raz podany antybiotyk nie narobi szkody? Co zrobic jesli 4 raz w krotkim czasie sie zdarzy, gdzie sie udac, czy zgodzic sie na 4 antybiotyk? Czy moze to wynikac z nieskutecznego leczenia pierwszym antybiotykiem? Dodam, ze katar mial tylko przy drugim razie, dzis jest 3 raz i juz po katarze ale zaledwie 3 dni temu skonczyl tamte krople a ju ma kolejne bo nawrocilo!

 9. Witam.
  Nasza historia jest dość długa.
  Mój synek ma 7 miesięcy. Problemy z oczkami zaczęły się kilka tygodni po urodzeniu, najpierw łzawienie, potem ropienie. Nasz pediatra przepisywał mu krople takie jak Sulfacetamid i Azyter po których nie było żadnych efektów. W wieku 4 miesiecy podczas wizyty prywatnej u innego pediatry miał stwierdzone zapalenie spojówek i być może zatkane kanaliki. Lekarz przepisał wtedy krople Tobrex i ziele świetlika do przemywania. Kropelki pomogły, oczka przestały ropieć ,ale od czasu do czasu łzawiły. I tak do czasu pojawienia się kataru.Problem z ropieniem pojawił się na nowo. Poszliśmy wtedy z synkiem do okulisty, który od razu stwierdził że to na pewno nie są kanaliki, ale bakteria. Wymaz z oka tego jednak nie potwierdził, a wiec alergia, krople na alergie nasiliły dolegliwości. Lekarz uznał, że w takim razie będzie to Zespół suchego oka i przepisał kolejne krople. Na koniec usłyszałam że nie wie co synkowi dolega. Poszliśmy do innego okulisty. Niedrożne kanaliki i zapalenie spojówek. Lekarz pokazał mi jak masować właśnie w taki sposób jaki pokazany jest na pani filmiku i przepisał krople Oflodinex do stosowania przez 10 dni. Oczka już nie są opuchnięte ale ropna wydzielina została i podczas masażu sporo jej wypływa. Są dni kiedy oczka są czyste i takie kiedy ciągle zalane. Lewe oczko znacznie bardziej. Obecnie przemywam oczka synkowi przegotowaną wodą ponieważ zauważyłam, że sól fizjologiczna go podrażnia.Kolejną wizytę u okulisty mamy 8.05 i jesli oczka będą nadal ropieć synek ma mieć wykonany zabieg. Czy myśli Pani, że powinien mieć go wykonany, czy też może lepiej się wstrzymać? Dodam ,że lekarz powiedział, że zabieg można wykonać tylko do roku, ale z szoku nie dopytałam dlaczego pózniej już nie. Z góry dziekuję za radę.
  Pozdrawiam

  1. Ciężko mi się wypowiedzieć – najbardziej decyzyjny powienien tutaj być okulista – jeśli nie ma pani pewnosci to można sie skonsultowac z innym specjalistą.

 10. Moja roczna Ola miała przetykane kanaliki ubydwu oczek. Zabieg taki przeprowadza sie u młodszych dzieci w znieczuleniu miejscowym, jednak u starszych z usypianiem (dzieci mają więcej siły i mogłyby się poruszyć podczas sondowania). Ola miała 12 miesięcy i miała w znieczuleniu ogólnym (usypianie za pomocą maski). Byłam zadowolona, ze była zasypiana, bo bałam się, że się porusza i coś pójdzie nue tak.
  Zabieg trwa ok 5minut, ale poźniej jeszcze wybudzają dziecko więc całosć ok 30minut.
  Największy stres jest dla dziecka po wybudzeniu, bo nie ma rodziców i płacze, ale szybko przewożą dziecko na salę i oddają rodzicom. Dziecko dostaje kroplówkę, 2 godziny po zabiegu zostaje się w szpitalu i do domu. Na drugi dzień pierwsze oczko już nie łzawiło, drugie łzawiło jeszcze przez 3tygodnie, nawet mieliśmy ustalony termin ponownego sondowania, ale przestało łzawić.
  Aha… bardzo ważny jest po zabiegu masaż kanalików – w karcie info było że przez 7 dni, ale powiedzieli żeby nawet przez miesiąc kilka razy dziennie masować.
  Zabieg mieliśmy w Krakowie Szpital Żeromskiego- sympatycznie było i bezproblemowo.

 11. Witam, moja corka ma juz prawie 7 miesiecy. Ropieja jej oba oczka prawie od urodzenia bylismy juz u 3 okulistow kazdy zapisywal tylko krople na zapalenie spojowek niby sie poprawialo ale gdy corka dostaje katar to problem nawraca i znów jej ropieja. Ostatnio okulista powiedzial zw jak krople nie pomogą to mamy udac sie na zabieg sondowania ale czy to jest konieczne??? Jestem tym przerazona czy moze jeszcze czekac i probowac jej masowac tylko czym ona jest starsza tym bardziej sie denerwuje i za bardzo nie daje sobie masowac. Pomocy co robic???

  1. Witam, czy Pani w tym okresie kiedy ropialy oczka normalnie szczepila dziecko? Córka obecnie 8 tygodni od tygodnia zmaga się z ropiejacym i lzawiacym oczkiem, a termin pierwszego szczepienia nas nagli i nie wiem czy szczepienie jest w takiej sytuacji bezpieczne

 12. Witam:) Na wstępie także serdecznie dziękuję za Pani blog! Jako młoda mama pierwszego dziecka troszkę się wszystkim za mocno przejmuję i dzielę włos na czworo. Od ok. miesiąca 3-miesięcznemu synkowi łzawi i ropieje oczko. Ropka nie jest jakaś wielka – po spaniu trochę (oka nie skleja) i po płaczu. Ma kolor jasnożółty. Pediatra bez spojrzenia na oczko przypisała Vigamox, którego jednak jeszcze nie zastosowałam. (nie wiem czy nie jest za silny) Postawiłam na naturalne metody: masaż, własne mleko, sól fizjologiczna. Jest lepiej, ale oczko cały czas lekko łzawi i ropieje, co sugeruje cały czas zapchany kanalik.

  Zastanawiam się czy dobrze robię rezygnując z antybiotyku i czy przedłużająca się ropa w oku nie jest szkodliwa dla oka i jakości widzenia w przyszłości?
  Czy Vigamox mógłby raz a dobrze rozprawić się z bakteriami i udrożnić kanalik?
  I czy trzeba trzymać się jakiś odstępów, gdy zastosowało się antybiotyk do oka przed szczepieniem lub chce się go wprowadzić po szczepieniu? Boję się tych kropelek z racji, ze synek jest 3-miesięcznym niemowlęciem i że antybiotyk może jakoś kolidować ze szczepieniami.
  Z góry dziękuję za rozwianie moich wątpliwości.

 13. Moja córka ma 9 miesięcy. Walczymy z zatkanymi kanalikami lzowymi. Masuje już 8 miesięcy! Jest lepiej ale problem nadal istnieje. Oczy łzawią, czasem w konciku oka zbiera się ropka. Rano jest gorzej bo zdarza się ze oczka są zlepione. W wieku 6 miesięcy byłam z córką u okulisty. Doktor stwierdziła że nie ma tragedii i należy się wstrzymać z zabiegiem. Masować, masować i w końcu puści. Ale czy na pewno? Zdarza się że po tak długim czasie problem mija? Jedni mowi a że jeśli do siódmego miesiąca nie minęło to należy zgłosić się na zabieg. Inni by czekać do roku. Nie wiem co robić. Czasem już nie mam sił masować. Na żywca kiepsko mi to idzie ale jak mała zasypia przy piersi to wtedy poświęcam więcej czasu na masaż bo nic jej nie rusza 😉 Co Pani sądzi? Dac jej i sobie jeszcze trochę czasu czy jednak udać się na zabieg?

 14. Witam, lekarz zalecił przy zapchanym kanaliki dicortineff, ale na powiekę. Widzę, że to nie przynosi efektów. Często kropla spływa i nawet nie dociera do oka. Mały ma 5 tygodni mogę zaklaplac do oka? Świetny filmik z masażem, skorzystam.

 15. Witam, Moja Córeczka ma 1,5 miesiąca. Mamy po jutrze zabieg z narkoza że względu na wiek. Strasznie się boję. Mamy problem z jednym oczkiem lzawi i ropieje ale nie do takiego stopnia żeby codziennie przecier ac. Czy wstrzymać się jeszcze czy zrobić ten zabieg? Czy wie Pani jak to wygląda czy wkładają dziecku jakąś rurkę do oka? Na czym to polega. Bardzo proszę o radę.

 16. Witam, Moja Córeczka ma 1,5 miesiąca. Mamy po jutrze zabieg z narkoza że względu na wiek. Strasznie się boję. Mamy problem z jednym oczkiem lzawi i ropieje ale nie do takiego stopnia żeby codziennie przecier ac. Czy wstrzymać się jeszcze czy zrobić ten zabieg? Czy wie Pani jak to wygląda czy wkładają dziecku jakąś rurkę do oka? Na czym to polega. Bardzo proszę o radę. Dodam jeszcze że od urodzenia mamy problem z tym oczkiem miałyśmy sądowabie jak mała miała 4 miesiące ale Pani doktor okulista stwierdziła że jest tak zapchany że po roku umówić się na operację. Po tym czasie nie było większej tragedii tylko wieczorem przecieralam oczko i do tej pory tak jest. Nie wiem co robić. Strasznie się boję tej operacji

 17. A czy przeziębienie jest przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu? Córka obudziła się z katarem, a na piątek jesteśmy umówione w szpitalu…

 18. Witam. Córka od urodzenia miała zatkany kanalik łzowy w lewym oku, oko łzawilo i co jakiś czas pojawiała się ropa, kilkakrotnie dostawała krople z antybiotykiem. W wieku 8 miesięcy przeszła zabieg sondowania kanalika. Od tamtej pory nie było żadnych problemów, oko nie łzawiło ani nie zbierała się w nim ropa. Od wczoraj córka ma katar i łzawi jej to samo oko. Czy to łzawienie może mieć związek z tym, że w przeszłości kanalik łzowy był zatkany? Czy po takim czasie mogło dojść do ponownego zatkania kanalika czy jest to jedynie objaw towarzyszący katarowi i nie ma co tego wiązać z zatkanym w przeszłości kanalikiem? Będę wdzięczna za odpowiedź. Pozdrawiam serdecznie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *