dla mamy noworodka, o szczepieniach

karmienie piersią a szczepienia, czy można?

Można 🙂 Konkretne pytanie, konkretna odpowiedź 🙂

syringe-1884758_1280

Błonica-tężec-krztusiec

Jeśli mama dziecka nie zaszczepiła się w okresie ciąży, a od ostatniego szczepienia minęło ponad 10 lat to ZALECA się szczepienie – głównie po to by uchronić nowo-narodzone dziecko przed krztuścem (warto też skontrolować stan zaszczepienia pozostałych domowników i ewentualnie uzupełnić szczepienia).

 • General Recommendations on Immunization: Recommendations of the Advisory Committee on Immunization Practices (ACIP) and the American Academy of Family Physicians (AAFP) MMWR, 2002; 51 (RR-2): 1–36.

Odra-świnka-różyczka

Czyli szczepienie, które jest w ciąży przeciwwskazane, a okresie karmienia piersią jest ZALECANE. Badania dowodzą, że większość „żywych” wirusów nie wydziela się do mleka kobiecego. Wyjątkiem jest wirus różyczki, który w rzadkich przypadkach do mleka może przechodzić, ale nie wpływa na noworodka, bo wirus owszem, jest żywy, ale atenuowany, czyli pozbawiony zjadliwości.

Tutaj ważna informacja dla mam, które otrzymały preparaty przeciwciał (profilaktyka konfliktu serologicznego) – jeśli nie byłyście szczepione przeciwko różyczce, lub macie niski poziom przeciwciał – to pomimo podania wyżej wymienionego preparatu możecie zaszczepić się zaraz po porodzie (nie musi być zachowany odstęp pomiędzy szczepieniem a immunoglobulinami))

 • Krogh V, Duffy LC, Wong D, Rosenband M, Riddlesberger KR, Ogra PL. Postpartum immunization with rubella virus vaccine and antibody response in breast-feeding infants. J Lab Clin Med 1989;113:695–9.
 • General Recommendations on Immunization: Recommendations of the Advisory Committee on Immunization Practices (ACIP) and the American Academy of Family Physicians (AAFP) MMWR, 2002; 51 (RR-2): 1–36.
 • Andrew T. Kroger, Ciro V. Sumaya, Larry K. Pickering; Morbidity and Mortality Weekly Report, 2011; 60 (RR-02): 1–60

Ospa wietrzna

Szczepionka żywa, nie jest zalecana w ciąży (chociaż dotychczasowe badania dowodzą, że nie ma to negatywnego wpływu na płód), ale JEST ZALECANA w okresie karmienia piersią. Wirus nie wydziela się do mleka, nie wpływa na noworodka. Jeśli matka dziecka ospy nie przechodziła, nie miała z nią kontaktu (przeciwciała przeciwko wirusowi ospy – negatywne) to śmiało może się zaszczepić. Przypominam, że zwłaszcza w I i III trymestrze ciąży wysokie jest ryzyko zgonu kobiety – głównie z powodu powikłań oddechowych w przebiegu ospy. Dodatkowo dochodzą tutaj powikłania w postaci poronienia, wad wrodzonych płodu (embriopatia ospowa) itp

 • Prevention of Varicella: Recommendations of the Advisory Committee on Immunization Practices (ACIP). MMWR, 1996; 45 (RR-11): 1–25.
 • Bohlke K, Galil K, Jackson LA, et al. Postpartum varicella vaccination: is the vaccine virus excreted in breast milk? Obstet Gynecol 2003;102:970 –7.
 • Dolbear GL, Moffat J, Falkner C, Wojtowycz M. A pilot study: is attenuated varicella virus present in breast milk after postpartum immunization? Obstet Gynecol 2003;101(Suppl):S47.

Pozostałe szczepienia

Grypa, pneumokoki, meningokoki, wzw typu B – można szczepić w okresie karmienia piersią.

Karmienie piersią, szczepienie mamy a szczepienie noworodka

Wszystkie trzy wyżej wymienione powinny iść ze sobą razem. Nie powinno się rezygnować z żadnej opcji jeśli jest wymagana czy zalecana. Karmienie piersią nie zwalnia ze szczepień noworodka. Szczepienie matki karmiącej nie zwalnia ze szczepień noworodka.

Zachęcam Was do zakupu ebooka szczepionkowego „309 pytań o szczepienia” gdzie znajdziecie odpowiedzi na całe mnóstwo pytań!

309 pytań o szczepienia

28 thoughts on “karmienie piersią a szczepienia, czy można?

 1. wszędzie spotykałam się z informacją, że jako mama karmiąca nie powinnam się szczepić na ospę. Na stronie GIS też nie piszą, że wolno 🙁 W dzieciństwie nie chorowałam. Będąc w pierwszej ciąży nie wiedziałam o tym. Teraz mając tę świadomość chciałabym się zaszczepić, ale ciągle „dokarmiam” mojego 2,5 latka.

 2. Karmię piersią i chciałabym zaszczepić się na grypę. W mojej przychodni mam wybór między 2 szczepionkami Influvac i vaxigrip tetra. Ta ostatnia z tego co mi powiedziano to nowa szczepionka. Czy ona również jest bezpieczna w przypadku karmienia piersią?

 3. Witam, przyszedł czas, aby zaszczepić syna na świnkę, odrę, różyczkę. Ja również chciałabym się zaszczepić, z powodu braku przeciwciał przeciwko różyczce. Czy zaszczepienie syna i siebie w tym samym dniu (syn jeszcze jest karmiony piersią), nie spowoduje zbytniego obciążenia dla jego układu immunologicznego? Dostałby wtedy swoją szczepionkę i wirusa z pokarmu extra.

 4. Chcialam sie dopytać odnośnie szczepienia przeciwko WZW typu A w trakcie karmienia piersią? pierwszą dawkę otrzymałam przed ciążą, w sierpniu minęło pół roku i powinnam przyjąć drugą dawkę, najlepiej w ciągu 6-12 miesięcy od pierwszej, i nie później niż w ciągu 36 miesięcy. chciałabym to zrobić jak najszybciej, i zmieścić się w tych pierwszych widełkach, ale wtedy będę karmić. szczepionka nazywa się Avaxim, w ulotce jest napisane :

  Ciąża
  Nie jest znany wpływ działania szczepionki na rozwój płodu. Tak jak w przypadku innych
  inaktywowanych szczepionek wirusowych nie powinny wystąpić żadne działania niekorzystnie
  wpływające na płód. Niemniej jednak szczepionka nie jest zalecana kobietom w ciąży.
  Podobnie jak w przypadku innych produktów leczniczych przy podejmowaniu decyzji o szczepieniu
  kobiety w ciąży lub karmiącej piersią należy rozważyć stosunek ryzyka do korzyści.
  Karmienie piersią
  Nie zaleca się stosowania szczepionki w czasie laktacji, ponieważ nie przeprowadzono badań
  dotyczących podawania jej kobietom karmiącym.

  Wytwórca się zabezpiecza czy faktycznie nie powinno się jej podawać w trakcie karmienia?

  rozumiem, że najszybciej dziecko można zaszczepić na wzw typu a od 1 roku życia? i to Havrixem Junior?
  Dużo podróżujemy i będziemy chcieli kontynuować wyjazdy, tym razem już w 3 🙂 dlatego chcemy młodego zabezpieczyć jak tylko się 🙂
  A z tego co czytałam to w zeszłym roku były ogniska nowych zachorowań na wzw a w niektórych województwach w Polsce ;/Dlatego też mieliśmy duży problem z dorwaniem szczepionek w zeszłym roku. Avaxim nadal pozostaje trudno dostępny ;/:

  Zgodnie z danymi z nadzoru epidemiologicznego w 2014 r., 2015 r., 2016 r. odnotowano odpowiednio 76, 49 i 35 zachorowań na wzwA, w tym pojedyncze dotyczyły grupy wiekowej 0-4 lata.

  W 2017 roku obserwowaliśmy znaczący wzrost liczby zachorowań na wirusowe zapalenie wątroby typu A (wzw A). Zgodnie z danymi NIZP-PZH odnotowaliśmy łącznie 3 072 przypadków wzw A, tj. ponad 80-krotnie więcej w porównaniu z rokiem 2016, kiedy stwierdzono 35 przypadków. Wyraźne narastanie liczby zakażeń obserwowano od marca 2017 roku.

  Serdecznie pozdrawiam i z góry dziękuję!

  ps. oklaski za odwagę i mówienie głośno o szczepieniach w tych pokreconych czasach!
  ps.2. jestem w ciąży i dzięki wpisom na tym blogu zaszczepiłam siebie i męża przeciwko grypie 🙂

 5. Mam czteromiesięcznego synka, karmię go piersią, w tym roku kończę 40 lat. Zrobiłam sobie badanie IGG odry i wyszło poniżej 200, czyli nie było kontaktu z wirusem. Kiedy pytałam pediatry, czy mogę się zaszczepić na odrę, powiedziała, że raczej nie (może ja coś źle załapałam). Jednak na różnych poważnych stronach czytam, że jednak tak. Zastanawiam się, dlaczego lekarka mogła mi odradzać szczepienie. Jestem skołowana, a do tego przerażona, bo „wróg u bram”, a ja i mój syn jesteśmy jak na widelcu. Co robić?

 6. A czy na Wzw A można podczas karmienia? Dziecko ma już rok ale cały czas na piersi. A czy dziecku wskazane jest podać tą szczepionke też?

  1. Można w trakcie karmienia. Szczepienia przeciw wzw A są przeznaczone do stosowania wszystkim osobom nieszczepionym od 1 r.ż.
   Szczepienia przeciw wzw A są zalecane szczególnie:
   dzieciom w wieku przedszkolnym, szkolnym i młodzieży, które nie chorowały na wzw A,
   pracownikom służby zdrowia, żłobków, przedszkoli, pracującym w wojsku,
   osobom planującym podróże do krajów rozwijających się i innych o wysokiej zapadalności na wzw A (turystom, wojskowym na misjach itp.),
   osobom zatrudnionym przy produkcji i dystrybucji żywności, obsłudze urządzeń kanalizacyjnych i innych mających kontakt z zanieczyszczeniami i odpadami komunalnymi,
   pacjentom z przewlekłymi chorobami wątroby zwłaszcza zakażonych wirusem wzw typu B i C,
   osobom z otoczenia chorych na wzw A,
   zakażonym HIV,
   osobom uzależnionym od narkotyków,
   mężczyznom mającym seks z mężczyznami,
   osobom chorym na hemofilię.

 7. W ulotce immunoglobuliny anty-D zalecany jest odstęp ok. 6 tygodni pomiędzy podaniem immunoglobuliny a tzw. żywą szczepionką. Pani jednak napisała że szczepić można się od razu po porodzie bez zachowania odstępu. Kierowała się Pani konkretnymi zaleceniami?

  1. to ogólne zasady szczepień: Mimo że biernie nabyte przeciwciała mogą upośledzać odpowiedź immunologiczną na szczepionkę przeciwko różyczce, nie wykazano, aby mała dawka immunoglobuliny anty-RhD podana niektórym kobietom w okresie poporodowym hamowała odpowiedź immunologiczną przeciwko szczepowi RA27/3 wirusa różyczki zawartego w szczepionce. Uodpornienie przeciwko różyczce i ospie wietrznej jest szczególnie ważne u tych kobiet w wieku rozrodczym, które są podatne na zakażenie (tzn. nie stwierdzono u nich swoistych przeciwciał przeciwko wirusowi różyczki lub wirusowi ospy wietrznej i półpaśca). Nie należy więc opóźniać szczepienia szczepionką monowalentną lub skojarzoną przeciwko różyczce albo ospie wietrznej tylko dlatego, że kobieta otrzymała immunoglobulinę anty-RhD lub jakikolwiek inny preparat krwi w ciągu ostatniego trymestru ciąży albo w okresie okołoporodowym. Pacjentki takie należy zaszczepić natychmiast po porodzie, a po 3 miesiącach ocenić (jeżeli jest to możliwe), czy stężenie swoistych przeciwciał jest odpowiednie. (mp.pl)

   1. Dzisiaj zaszczepilam sie szczepionka przeciwko kleszczowemu zapaleniu mozgu po konsultacji z lekarzem, ale pielegniarki wykonujace szczepienie zasialy we mnie duze watpliwosci… ze nie ma badan klinicznych… i czulam sie podle ze moge zrobic krzywde dziecku 3 mce ktore karmie piersia.
    Ale rozumiem ze nie mam powodu do niepokoju…?

    1. oczywiście, ze nie ma powodu do niepokoju i jestem w szoku, że pielęganirka tak się zachowała. Ja bym zgłosiła sytuację do kierownictwa przychodni lub do lekarza.

     1. Uff… Dziekuje bardzo za odpowiedź. Pewnie byłam ich pierwsza pacjentka, która KP i chce się zaszczepić KZM. Ale słowa typu no wie Pani jest Pani młoda a w internecie można znaleźć wiele informacji… mogła Pani to przemyśleć. Zdecydowanie nie wspieraja! Przy kolejnej dawce szczepionki nie omieszkam im powiedzieć ze sa w błędzie.
      Pozdrawiam.

 8. Dzien dobry,
  Jestem prawie 6 mcy po porodzie, chciałabym w tym sezonie zaszczepić się na pneumokoki, krztusiec (wg pulmonologa ktory prowadzi moja astmę, przeszlam go 3 lata temu) oraz na grypę. Czy będąc mamą KPI moge wykonać wszystkie te szczepiebia i odktorego zacząć?
  Pozdrawiam,
  Justyna

  1. przy karmieniu piersią można się szczepić wszystkimi szczepionkami. można podać krztusiec razem z pneumokokami, a w dowolnym odstępie zaszczepić nie na grypę.

 9. Witam, szczepiłam się na ospę gdy karmiłam piersią córkę ale teraz mam dylemat odnośnie szczepienia na covid ponieważ syn skończy 6 miesięcy w styczniu a mam możliwość zaszczepić się w grupie 0. Szczepić czy nie szczepić? Czy zachować przerwę w karmieniu?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *