dla mamy noworodka

badanie pulsoksymetryczne u noworodka

Kolejne badanie wykonywane w pierwszych dobach życia. Na dłoni, następnie na stopie umieszczany jest specjalny czujnik (pulsoksymetr), który przez skórę mierzy poziom utlenowania krwi. Badanie jest proste, niebolesne i co najważniejsze – pozwala nam wykryć niektóre poważne wady serca u noworodka, zanim jeszcze wystąpią pierwsze objawy.

A co z badaniem prenatalnym?

Powiecie: „po co to wszystko jeśli tyle razy w trakcie ciąży wykonywane jest badanie USG, gdzie położnik ocenia między innymi serce nienarodzonego jeszcze dziecka”?

ECHO serca płodu, wykonywane jeszcze w czasie ciąży jest badaniem trudnym i nie zawsze jest to badanie dokładne. Ciężko jest w końcu negocjować z dzieckiem w macicy aby obróciło się pod najlepszym do wykonania badania kątem. Test pulsoksymetryczny pomaga nam bliżej przyjrzeć się sercu noworodka, bez konieczności posiadania bardziej specjalistycznego sprzętu.

A co ze stetoskopem?

To prawda. Lekarz osłuchuje noworodka jeszcze na sali porodowej. Zwraca uwagę na tony serca obecność szmerów (które mogą właśnie sugerować jakąś wadę). W niektórych wadach szmery nie pojawiają się od razu, a dopiero po kilku dniach/tygodniach. Związane jest to ze zmianami w zakresie układu krążenia u noworodka i przejściem z krążenia płodowego.

Które wady serca wykryje test?

  • Wady łuku aorty (np. koarktacja, przerwanie łuku)
  • Zespół niedorozwoju lewego serca
  • Zarośnięcie zastawki płucnej bez ubytku międzykomorowego
  • Przełożenie wielkich pni tętniczych
  • Atrezję zastawki trójdzielnej

Kiedy wynik powinien niepokoić?

Saturacja poniżej 95% (sugeruje to wrodzoną wadę serca z przewodozależnym przepływem płucnym lub przełożenie pni tętniczych).

Obniżenie saturacji na kończynie dolnej (jest charakterystyczne dla wad z przewodozależnym przepływem systemowym).

Sprawdźcie w książeczce jaki wynik osiągnęły Wasze dzieci 🙂

1 thought on “badanie pulsoksymetryczne u noworodka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *