infekcje, inne

co robi Candida u mojego dziecka?!?!?!?!?!

Temat grzybicy w ostatnich latach zyskuje na popularności. Może wyprze go bolerioza? 😉 Ale tak na poważnie – temat Candidy czas zacząć.

Dziecko od 3 tygodni oddaje zielone stolce? Kupki mają śluz? Kupki mają ślad krwi? Co robimy? Posiew kału! Jest wynik i…

…całe mnóstwo tam bakterii i grzybów! Co teraz?

W przewodzie pokarmowym Twojego dziecka znajduje się niesamowita ilość mikroorganizmów. NIESAMOWITA! Są to nie tylko grzyby (w tym sławna Candida), ale i bakterie. Samych bakterii może być ponad 500 gatunków, a grzybów z rodzaju Candida znajduje się w przewodzie pokarmowym około 9 gatunków. Weźmy na przykład 1 gram treści jelita cienkiego. Właśnie staliśmy się posiadaczami 100 tysięcy drobnoustrojów, a idąc dalej, do jelita grubego możemy znaleźć około biliona mikroorganizmów w 1 gramie treści. Gdyby tylko można je sprzedawać! 😉

Zaczynając od początku: przewód pokarmowy człowieka jest doskonałym środowiskiem dla rozwoju mikroorganizmów, które zasiedlając go tworzą tak zwaną mikroflorę. Owa mikroflora jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Człowiek nie rodzi się z kompletem bakterii w jelitach, ale z czasem je nabywa. Proces ten zaczyna się już u noworodka. Rodzaj mikroorganizmów, które zasiedlą taki mały przewód pokarmowy zależy między innymi od rodzaju porodu i od sposobu karmienia. Dlatego inaczej wygląda to u noworodka z cięcia cesarskiego a inaczej u takiego urodzonego siłami natury. Skład mikroflory zmienia się przez pierwsze miesiące życia i dopiero u dwulatka jest znacznie zbliżony do flory jelitowej człowieka dorosłego. Nie u wszystkich ta mikroflora jest identyczna – w takiej ilości bakterii nie da się przecież zachować idealnego porządku. Skład może się różnić w zależności od nawyków dietetycznych czy wieku. Póki istnieje równowaga – to znaczy przeważają typowe dla flory bakterie i grzyby to jest ok. Istnieją pewne sytuacje, które tę równowagę mogą zachwiać. Zaliczamy do nich:

 1. infekcje przewodu pokarmowego (wkracza rotawirus, Salmonella czy inny bakcyl, pojawiają się wymioty, biegunka i krew w stolcu, a przy tym równowaga mikroflory zostaje zaburzona)
 2. chemioterapia i antybiotykoterapia
 3. alergia pokarmowa
 4. choroby przewlekłe
 5. ciąża, terapia hormonalna itp

 

Są to sytuacje, które wymagają zawsze indywidualnego podejścia, a niekiedy (na przykład u pacjenta w trakcie terapii przeciwnowotworowej) zastosowania profilaktyki. 

Wracając jednak do naszego dziecka z „kupkowymi problemami”. Załóżmy, że w posiewie kału hodowana jest Candida. Czy konieczne jest leczenie? Zwykle nie. Nigdy nie leczymy jedynie wyniku badania. Zawsze leczymy pacjenta pomocniczo kierując się badaniami dodatkowymi. Do objawów grzybicy przewodu pokarmowego zaliczymy między innymi: wzdęcia, biegunki, krew w stolcu, bóle brzuch, nudności. Kto nie ma od czasu do czasu takich objawów? Ręka do góry! to znaczy, że wszyscy jesteśmy zagrzybieni? Pewnie przynajmniej połowa z nas gości Candidę w swoich jelitach, ale nie każda z tych osób ma grzybicę przewodu pokarmowego. Żeby to sprawdzić trzeba by było wykonać badanie kolonoskopowe z pobraniem wycinków z błony śluzowej jelita. Chętni?

Dlatego właśnie nie u każdego dziecka z takimi objawami wykonuje się kolonoskopię. Nie u każdego nawet wykonamy posiew kału (muszą być ku temu przesłanki – na przykład spożycie surowych jajek w wywiadzie, czy polizanie surowego ciasta). Są oczywiście bakterie, które rzeczywiście uznajemy za chorobotwórcze. Np Salmonella, Shigella, Campylobacter, Yersinia – bez względu na ich ilość. Leczenie jednak nie zawsze opiera się na antybiotyku! Pamiętaj – leczymy pacjenta, nie same wyniki badań!

źródło: http://newshour-tc.pbs.org/
źródło: http://newshour-tc.pbs.org/

Co zrobić z naszym małym pacjentem? 

Objawy ze strony przewodu pokarmowego są. Candida w kale jest. Nie koniecznie te dwie sprawy się ze sobą łączą. Maluch może mieć infekcję wirusową (czytaj tutaj). Może mieć problemy typowo kolkowe (czytaj tutaj). Może być po infekcji w trakcie której stosowano antybiotyk. Każda z tych sytuacji może wpływać na mikroflorę jelita, ale w żadnej z tych sytuacji nie ma obowiązku włączania leku przeciwgrzybiczego, a tym bardziej antybiotyku. Warto zacząć od naprawy mikroflory przez podaż probiotyków (do kupienia w każdej aptece).

Jedynie dokładnie zebrany wywiad i ogólne podejście do pacjenta pozwoli na trafną diagnozę i uniknięcie błędów w leczeniu.

Są sytuacje, w których podanie leku przeciwgrzybiczego jest konieczne. Pacjenci z neutropenią czy po agresywnej antybiotykoterapii. O włączeniu takiego leczenia zawsze decyduje lekarz i to on rozpatruje czy konieczna jest dieta i ewentualne leczenie wspomagające. Nie rób nic na własną rękę. Miej zaufanie do lekarza, a nie opieraj się na tym co mówi na forum internetowym inny rodzic. Niewykluczone, że leczenie jego dziecka wymagało takiego a nie innego podejścia, ale Twoje dziecko jest inne.

 Oto kilka internetowych kwiatków, które mnie zszokowały/rozbawiły w tym temacie:

 • „Problem pojawia się, gdy populacja drożdżaków znacznie się rozrasta w przyjaznych dlań warunkach-przy nieodpowiedniej diecie, w stresie, w wyniku zażywania antybiotyków. Candida wykracza wtedy poza przewód pokarmowy, zagnieżdża się w innych częściach ciała i zmienia swoją formę- ze zwykłego grzyba drożdżaka przeistacza się w niebezpieczną bakterię odporną na działania antybiotyków i leków przeciwgrzybicznych.”

Candida to grzyb. Należy do rzędu Saccharomycetales. Nie da się go za dotknięciem czarodziejskiej różdżki (ani antybiotyku) przemienić w bakterię.

 

 • „Akademicki program nauczania lekarzy nie ujmuje wiedzy dotyczącej rozpoznawania chorób wywołanych przez grzyby Candida, więc lekarze nie są przygotowani do przeprowadzania diagnostyki i leczenia schorzeń, które one wywołują. W podręcznikach dla studentów medycyny brak jest wiadomości na temat grzybic wywołanych przez drożdżaki Candida lub są one bardzo enigmatyczne.”

I tak oto ENIGMA przestała być tajemnicą 😉 Nie wiem czy osoba, która wypowiedziała taką opinię studiowała medycynę, ale na pewno nie korzystała z tych samych podręczników co ja i nie chodziła ze mną na wykłady i ćwiczenia.

 • „Polecam przyszłym mamom lub planującym ciąże, sprawdzić u siebie Candidę, aby nie przekazać jej dziecku”

Grzybicę narządów rodnych ginekolog (nawet taki z wadą wzroku) zobaczy i zleci odpowiednie leczenie. Obecność Candidy w przewodzie pokarmowym nie jest dziedziczona. Jak wspomniałam noworodek dopiero nabywa mikroflorę jelita. Między innymi w trakcie karmienia piersią. Nie obcinamy piersi, zalecamy karmienie piersią i nie ma opcji przekazania Candidy dziecku (tatusiowie też nie przekazuję Candidy w nasieniu)!

 

 

źródło: www.seedoc.co

 

Dziękuję małej pacjentce za inspirację do stworzenia tego wpisu 🙂

44 thoughts on “co robi Candida u mojego dziecka?!?!?!?!?!

 1. Witam,
  u mojego 7 miesięcznego dziecka w posiewie kału wyszła Candida albicans (wzrost liczne). Dziecko miało robiony posiew ponieważ 3 tygodnie wcześniej dostało antybiotyk na zapalenie ucha. Po podanie antybiotyku nasiliły się u dziecka wzdęcia i śluzowate kupki (choć od początku kupki były rzadkie i śluzowate w związku z nietolerancją laktozy). do tego doszły problemy ze snem (dziecko kręci się i popłakuje przez cała noc.
  Dziecko karmione jest tylko piersią ponieważ póki co nie chce jeść warzyw. Od początku dostaje probiotyki – naprzemiennie bio gaja/ dicoflor/trilac dodatkowo w trakcie antybiotykoterapii Enterol.
  Oprócz tego podaję kropelki Sab Simplex, które chyba przy grzybicy warto byłoby odstawić?
  Póki co pediatra kazała podawać dziecku nadal probiotyki (na pytanie jakie odpowiedziała obojętnie jakie) i za tydzień jeszcze raz zrobić badanie. Jeśli nadal będzie grzyb to konieczne będzie podanie antybiotyku.
  Czy mogłaby mi Pani doradzić jakie ewentualnie dodatkowo probiotyk wprowadzić? oraz co jeszcze można zrobić, żeby uniknąć kolejnego antybiotyku? czy ja swoją dieta mogę w jakiś sposób wspomóc odbudowę prawidłowej flory jelitowej dziecka? Dodam, że nie jem słodyczy. Spożywam natomiast dużo kasz (wszystkie ekologiczne).
  z góry dziękuje za pomoc.

  1. Witam. Pani jako mama przede wszystkim powinna kontynuować karmienie piersią. Zmiana diety raczej ma tu małe znaczenie. Co do probiotyków to jednym z lepszych, lepiej przebadanych o wysokiej zawartości szczepów bakteryjnych jest dicoflor. Można podać równoczasowo z enterolem. CO do kropli sab simplex to raczej podaje się je u młodszych dzieci, na napady kolki – rozumiem że u Pani dziecka zostały włączone teraz, przy tych wzdęciach? Nie mają one wpływu na grzybicę, dlatego raczej nie widzę tu konieczności odstawienia. Jeśli stosowane są ze względu na jakieś objawy brzuszkowe z okresu wczesnego niemowlęctwa to może warto podjąc próbę odstawienia? Candida albicans generalnie może być w kale, ale niepokojące są kupki śluzowate i wzdęcia. Może to być również objaw infekcji przewodu pokarmowego a zbieżność z antybiotykiem może być tutaj przypadkowa. Tak czy siak – podstawa leczenia to probiotyki 🙂

   1. Witam serdecznie,
    Aktualnie córcia ma 10 miesięcy,a od około 2 miesiąca życia pojawił się śluz w kupce. Cały czas karmię piersią. Kupka do momentu rozszerzania diety była luźna ze sluzem, właściwie do tej pory jeśli tylko jest na piersi nadal taka jest.
    Podawałam 2 tyg. Dicoflor i nie było poprawy, potem lekarz kazał przejść na dietę bezmleczną dla mnie i dzidzi plus Ketotifen. Aktualnie nie widzę poprawy, nie ukrywam, że zdarzy się że coś bezmyślnie zjem kanapkę z serem po synku. Córka w 8miesiącau brała antybiotyk i 2 tyg. Temu do zylnie przy zapaleniu płuc.
    Proszę o radę.
    Pozdrawiam serdecznie.

   2. Mój 3,5 miesięczny syn jest ma ciągłej antybiotykoterapii. Kilka dni po porodzie dostał antybiotyk i otrzymuje nadal, ponieważ jest po operacji wyłonienia przetoki moczowodowo-skórnej a na wrodzone wodonercze lewostronne.
    Dlatego, że pojawiają się u niego bakterie w moczu stosowany jest antybiotyk aby nie doszło do ZUM i aby nefrostomii przetrwała.
    Aktualnie przyjmuje augmentin, wcześniej miał biseptol a w czasie pobytow w szpitalach (3 razy- w sumie 6 tygodni ) antybiotyki dożylne.
    Od dwóch tygodni zaczął wpychać raczki do buzi ale tak głęboko, myśleliśmy, że może to zęby bo nie pojawił się żadny biały nalot na języku świadczący o pleśniawce. Wczoraj zauważyłam u niego biały nalot jak wykwity na ustach. Po teleporadzie z pediatra wyszło ze to plesniawki a ze bierze antybiotyk długotrwałe to podobno może mieć ona postać czerwonych zmian – wyglada to jakby język i podniebienie były poparzone.
    Po każdej dłuższej antybiotykoterapii dostawał wysypki na twarzy – takie krostki przypominające trochę pryszcze ale zaczynające się od zarumienienia w tym miejscu.
    Lekarze w szpitalu albo nie zwracali na to uwagi albo mówili że to „potowki, trądzik niemowlęcy” itp., jeden z lekarzy stwierdził że taka jakby alergia i skóra idzie w kierunku atopowej bo na główce w gęstych włosach pomimo wyleczenia ciemieniuchy powróciły plamki które robią się ostre i suche jakby miał piasek na główce. Zalecił zmianę mleka na HA ( mały jest karmiony mm od początku praktycznie) i zaczęły pojawiać się zielone stolce, luźne, do tego wzdęcia i bardzo brzydko pachnące bąki.
    Cały czas w kupkach pojawiał się śluz i co jakiś czas krew.
    Czytam teraz Pani doktor wpis i obawiam się, że jego gospodarka bakteryjna została tak mocno zachwiana antybiotykami, że dostał grzyba.
    Jednak nikt mi jeszcze tego nie zdiagnozował. Syn cały cas dostaje dicoflor, przy doustnym antybiotyku dostawał nawet dwa razy dziennie.
    Co mam robić? Czy wykonać posiew z kału? Jakie badania dodatkowo zrobić?

  2. Mikołaj 28mcy. Badanie w felixie na grzyby i pasożyty. Wyszla tylko candida średnio liczna. Dieta suplementowana. Niejadek z tych największych. Jak cokolwiek zje to święto. Wiec zmiana diety u nas będzie trudna. Mam w domu probiotyk z bifidusami a drugi to Osłonka junior. Który lepiej pomoże zwalczyć candide?

 2. Świetny artykuł ! Dużo przydatnej wiedzy. Zastanawia mnie czy właśnie w przypadku dużej ilości grzybów w kale mojej 2 msc córeczki która robi zielone wodniste i częste kupki mogę zastosować jednocześnie BioGaia dicoflor i nowość floractin kolki ( kolki bo dziecko pręży sie i płacze przy wypuszczaniu bączków czy robieniu kupki ) – są to rożne szczepy ?! Córka jest zdrowa niedawno wyszliśmy ze szpitala w którym porobiono serie badań łącznie z Rota i usg brzuszka i głowy ..kropelki sab simplex i inne nie skutkowały.
  Pediatra powiedziała ze bedziemy leczyć sie probiotykami narazie stosujemy BioGaia.. ale zastanawia mnie jedno czy nie zaszkodzi sie dziecku jak sie włączy 3 rożne szczepy probiotyków ? Bo doktor cos o tym wspominała ale póki co ze względu na kolkowy charakter sprawy jest biogaia. Pozdrawiam

  1. Witam. Jak najbardziej może Pani podawać biogaię i dicoflor jednocześnie. Floractin to również inne szczepy, ale najpierw dałabym dwa pierwsze, a floractin zostawiła na za dwa tygodnie 🙂 pozdrawiam

 3. Proszę o pomoc. Synek urodził się po terminie, w drugiej dobie życia okazało się że ma podwyższone crp. Zakazenie swoiste okolonoworodkowe.Dostał antybiotyki. Po kilku dniach pobytu w domu znów wyladowalismy w szpitalu, z powodu zmian skórnych. W posiewie kału znalazły się:candidia albicans i klebsiella pneumoniae. Znów antybiotyki. W ciąży miałam nawracające kandydozy, które mój ginekolog lekceważyl. Od 4 tyg syn zaczął robić kupy jako sam sluz.Posiew wykazal ponownie candidie-wzrost obfity. Trafilismy do wspaniałego lekarza, niestety znów synek bierze nystatyne. Moje pytania do pani doktor:
  – czy to przeze mnie syn nabył grzybicę i czy to grzybica wrodzona?
  – wpisując w wyszukiwarkę hasło candidia jako dominujące są artykuły o autyzmie. Czy candidia go powoduje?
  – karmię piersią, obecnie synek ma 2 msc, czy mam przejść na dietę przeciwgrzybiczna?
  – czy po zastosowaniu nystantyny grzyb nie powróci czy nadal będzie powracał i jak przed nim uchronić synka?
  Bardzo proszę o odpowiedź na powyższe pytania.

  1. Witam. Nie ma tutaj przede wszystkim żadnej Pani winy. W kale ma prawo znaleźć się Candida. Obfity jej wzrost i kupki ze śluzem to raczej powikłanie antybiotykoterapii, która była stosowana (nawet jeśli słusznie). W leczeniu przede wszystkim rolę odgrywają probiotyki – czy je Pani podaje? Autyzmu nie powoduje candida (tyle jest mitów o autyzmie, że niedługo się okaże, że wszyscy go mamy, a tak poważnie to proszę nie wierzyć w te informacje – autyzm ma uwarunkowania wieloczynnikowe – w tym genetyczne i candida w kale, którą mamy wszyscy w mniejszych lub większych ilościach, nie powoduje tego schorzenia). Jak najbardziej proszę karmić piersią, dbać o siebie i nie głodzić się. Proszę po prostu jeść zdrowo. Probiotyki i karmienie piersią to najlepsza ochrona dla synka. POwodzenia!

 4. Bardzo dziękuję za szybką odpowiedź. Synek od około 2 msc bierze probiotyki. Nie wiem który jest najlepszy, bo zarówno Biogaia jak i Dicoflor nie przynosi żadnej poprawy. Jedyna zmiana jaką zauważyłam wystepuje po zastosowaniu preparatu Latopic, który polecił nam alergolog (synek miał podejrzenie alergii) – po nim w kupce pokazala się treść pokarmowa,a nie tylko sam czysty śluz. Pani doktor, który probiotyk mogła by pani polecić i ewentualnie inne preparaty na odbudowę kosmkow jelitowych? W kazdym znajdują się inne szczepy bakterii.
  Synek przez 2 tygodnie ma zażywać Nystatyne, 0.5ml 2 razy dziennie. Niestety w obrębie odbytu i na siusiaku pojawiły się zmiany grzybiczne, które mam smarowac Nystatyna, niestety jak narazie bez efektow. Dodam jeszcze że lekarz prowadzący odradzal tak długie stosowanie probiotyków. Czy stosować się do jego zaleceń?
  Bardzo dziękuję za wpis o szczepionkach! Po nim bez oporów zaszczepilismy synka szczepionka skojarzona 🙂

  1. latopic w przypadku alergików jak najbardziej. nie ma co stosować jakiegokolwiek probiotyku w nieskończoność, ale póki jakieś grzybicze problemy się utrzymują to jak najbardziej jest do tego wskazanie.

 5. Pani doktor, ponownie zwracam się do Pani o poradę. Synek po zdiagnozowaniu grzybicy miał wdrożone leczenie: nystatyna i intensywna podaż probiotyków. Co prawda zniknęły plesniawki, lecz sensacje żołądkowe i sluzowate kupy pozostały. Kilka dni temu syn zrobił blotniasto-trawiasta kupę, dosłownie w tej konsystencji i kolorze, a zapach dosłownie zwalał z nóg-kwaśny i drażniący. Wykonalam ponownie posiew kału i ręce mi opadły, wykryto ponownie candidie-liczne kolonie i-o zgrozo-citrobacter freundii, również liczne kolonoe. Co to za paskudztwo? Oczywiscie wertowalam Internet w poszukiwaniu informacji, lecz są one znikome. Dodam tylko, że kilka dni temu syn dostał wysokiej gorączki, trwała 2 dni, lekarz zlecił analizę moczu, wynik: leukocyty 8 wpw. Czekamy na wynik posiewu.
  Pani doktor, co to za bakteria? Czytałam, ze to typowo szpitalny szczep, jeśli tak, to dlaczego dopiero teraz się ujawnila (we wcześniejszych posiewach jej nie było). Czy citrobacter w kale może powodować zum? I w ogóle czy zum, może objawiać się 2 dniową gorączką? I co z tą candidia, której nie mogę wytrzebic? Wiem, że to dużo pytań i nie wszystkie dotyczą posta, lecz w miarę możliwości proszę o odpowiedź.

 6. Witam zrobilam dziecku badania kalu i padozyty nie wyszlt zas grzyby tak i to obfita ilosc i candia co powinnam zrobic ??? Przyczyniolo sie do tych badan to ze corka ma ponad 2 lata i kiepsko spi w nocy jeczy budzi sie na picie najbardzuej chce sok i spi straznie z 12 razy sie budzi czy grzyby moga byc przyczyna jej snu w nocy???

 7. WITAM ja bym się chciała poradzić bo 10 miesięczne dziecko już od kilku miesięcy ma zaczerwienienie w faldce jednej rączki.pediatra przepisala pimafucort i jak smarujemy tym to znika natomiast jak przestaje smarować to znów zaczerwienienie się pojawia co mogę jeszcze zrobić?

 8. Dziękuję bardzo za artykuł, trochę nas uspokoił. Mały od ok 10 dni miał luźne, czasem zielone kupki ze śluzem. Wydawało nam się na początku, że jest to związane z ząbkowaniem, potem pojawiła się krew, zrobiliśmy badania. Dzisiaj wyniki krew w kale + drożdzaki. Na szczęscie już zmienilismy dietę i kupka jest juz w porządku (kolor, konsystencja) aczkolwiek krew nadal się pojawia. Jutro mamy wizytę u pediatry.

 9. Witam Pani Doktor,
  U syna 15 miesięcznego w posiewie kału znaleziono:
  Escherichia coli ++ wzrost obfity,
  Enterococcus spp +++ wzrost bardzo obfity
  Candida albicans + wzrost skąpy
  Ponadto przed badaniem synek dostał wysypki najpierw na nogach a potem drugiej suchej i w postaci okrągłych plam na jednym z boków tułowia i brzuszku. Ponadto jest nerwowy i bardzo słabo śpi w nocy, ciągle się kreci i budzi. Robi luźne kupy ale aktualnie ząbkuje. Jest na diecie bezmlecznej i bezcukrowej. Przyjmuje także żelazo.
  Proszę o odpowiedź czy wyniki kału są niepokojące? Wynik na glistę ludzką wyszedł ujemy.

 10. Pani doktor, praktycznie od urodzenia mój dziś 6-miesięczny synek robił bardzo śluzowate kupki. Lekarze to ignorowali mówiąc, że układ pokarmowy jeszcze nie jest dobrze wykształcony. Ok. 4 mż zaniepokoił mnie u niego bardzo brzydki i intensywny zapach moczu. Zrobiliśmy badania i okazało się że i w moczu i w kale jest klebsiella pneumoniae. Ilość leukocytów w moczu waha się, raz jest 0-2 wpw a raz 10. Jestem przerażona. Jak czytam nt tej bakterii to strach mnie paraliżuje. Syn jest karmiony jedynie piersią, jest pogodny nie gorączkuje. Jedyny objaw to sluzowate kupki i prężenie w nocy. Praktycznie od 3 mż jest na probiotyku, wcześniej dicoflor teraz osłonk. Braliśmy bactrim przez 7 dni ale bez efektu. Teraz jesteśmy na zinnacie ale tez mam wątpliwości czy pomoże. Czy tę bakterię da się wyleczyć? Czy miała Pani doświadczenie w tą paskudną bakterią?

  1. Jak był pobierany mocz? Może to zanieczyszczenie, włączenie leczenia na zakazenie ukladu moczowego zależy od ilości bakterii w moczu. Do wyniku posiewu powinien być dołączony antybiogram ze wskazaniem na co bakteria jest wrażliwa.
   Jeśli nie ma biegunki, domieszek krwi w stolcu kontynuowalabym karmienie piersią +moze drugi probiotyk.

 11. Witam Pania Doktor
  Moje 21miesieczne dziecko ma Candida Famata wykazana w kale, czynnik dodatni, obfita ilosc grzybow.
  Nasza historia jest troszke inna poniewaz mieszkam w Uk, bylam tydzien w Pl gdzie udalo sie zrobic Filipkowi badania kalu, byly rowniez robione badania krwi w kierunku ige itd ale dostalam telefon z informacja ze krew byla zbyt dlugo pobierana i nic z tego nie bedzie. Niestety nie moglam juz powtorzyc badan krwi i przebieg wydarzen musial byc dosc przyspieszony z powodu braku czasu.
  Moje dziecko jest strasznym nie jadkiem stad te badania. Ma tylko 9,5kg wagi i bardzo wolno przybiera, czasem spada, nic dziwnego skoro nie je lub bardzo malo.

  Lekarz przepisal Nystatyne 2x po 1,5cm, Laktoferyne 1x12kropli i Biostymine1cm 2xdziennie. Mam kilka pytan do Pani a mianowicie Biostymina w ulotce jest informacje ze jest od 5roku zycia, nie zaleca sie podawania dziecia ponizej 5roku zycia, zastanawiam sie dlaczeho lekarz przepisal ten lek dziecku ktore ma nie cale 2lata?? Czy jest to bezpieczne i czy nie lepiej byloby to zastapic dicoflorem? Czego nie moze jesc kategorycznie a co jest dozwolone? Poniewaz on je b. malo, obiadow prawie w cale to nadrabia parowkami, kasza manna, kanapkami, lecz tylko z maslem bo nic innego nie chce 🙁
  Czytalam, ze nie moze zadnych cukrow w tym naturalnych, z tym ze je arbuza, w ktorym sa cukry nat. ale zadnych innych owocow nie chce jesc. Powinnam z tego zrezygnowac?
  Co z kasza manna na mleku krowim? Jesli dziecko nic nie je a odstawie jeszcze kaszke i arbuza to juz prawie nic nie zostanie z tego co jeszcze jakos mu podchodzi 🙁
  Jak dlugo nie moze jesc cukrow i produktow mlecznych?
  Bardzo prosze o pomoc!
  Pozdrawiam

 12. Witam, chciałabym się dowiedzieć co mam robić bo już poprostu głupieje od tego czytania szukania, córka ma 8 miesięcy od 3 miesiąca przyjmowała losec z odstepami tygodniowym. Od 4 tyg. Pojawiły się u niej na ustach jakby afty które przeksztalcaly się w ranki byłam u lekarza zlecił pedzlowac buzie 3 razy dziennie aphtin i syropem flumycon i odstawić losec. Po 6 dniach już nie widać tych ranek ale niepokoją mnie jej kupy są strzelające z dużą ilością śluzu i ma jakby wzdęcia, głośne gazy, w nocy śpi niespokojnie budzi się z płaczem dam smoczek i dalej śpi, ale powtarza się tak w. Nocy z 10 razy. Córka ma refluks i problemy z kupą. Stosujemy na refluks gasprid 3 razy dziennie i gastrotuss baby do tego duphalac na. Kupy i probiotyk osłonki. Proszę o pomoc czym. Objawione są te kupy i gazy?

 13. Witam, od poczatku ciąży zmaga się z grzybica pochwy, aktualnie 37 tc i co odstawie leki to ona powraca 🙁
  Czy jest to zagrożenie dla dzieciaczka? Czy taki grzyb może się przedostać w łonie matki?

 14. Witam
  Bardzo sie ciesze ze udalo mi sie znalezc tutaj pomkcne informacje. Moja corka ma 2lata 4 miesiace , od urodzenia mamy problemy z brzuszkiem, pol roku temu okazalo sie ze przyczyna nieprzespanych nocy, brzydkich kup jest nietolerancja laktozy . Corka chodzi do zlobka , niestety choruje dosyc czesto i ciezko , co zazwyczaj konczy sie podaniem antybiotyku . Niestety nie reaguje na wszystkie antybiotyki dobrze , dlatego sa lrzez.lekarza odstawiane z powodu wysypek na ciele , biegunek , nerwowosci dziecka. Corka miala robione kilka posiewow z kalu , za.prawie kazdym razem wychodzi Candida+++ liczne , candida tropicalis , escherischa coli , 2 razy miala.ppdawamy Flumycon , po 3.5.ml dziennie przez tydzien czasu . W.tym momencie rowniez zostal jej przepisany Flumycon 3.5ml przez 5.dni , po ostatnim braniu Flumyconu i zrobieniu posiewu candida zmalala , nadal byla ale nie liczna , podaje jej przy tym probiotyki, zarowno podczas stosowania flumyconu jak i po zakonczeniu . Martwi mnie bardzo ciagly nawrot grzyba, widze ze powoduje on rowniez zmiany z wyproznianiem , snem oraz zachowaniem dziecka ( nerwowosc). Dwa razy corka byla hospitalizowana ze wzgledu „jelitowki” co jeszcze bardziej pogorszylo sprawe. Czy moglaby mi Pani doradzic co robic, co stosowac , jak zwalczyc Candide ? Czy flumycon jest skutecznym.srodkiem, bezpiecznym dla tak malych dzieci ? Czy sa inne preparaty ktore mozna stosowac w walce z grzybem ? Bardzo prosze o odpowiedz , szukam.informacji w internecie , bardzo sie martwie. Pozdrawiam

 15. Dieta,dieta,dieta…nam pomogła i wszelkie odstępstwa typu cukier mąka pszenna i mleczne produkty zmieniają zachowanie dziecka na minus…dieta i zdrowe odżywianie to cud lekarstwo na wiele schorzeń…lekami grzybicy nie wyleczysz…mama 4latka…

 16. Witam
  Moja 3 letnia córka od pewnego czasu miała zaparcia,bardzo dużo zaczęła pić w dzień i w nocy.Zrobiłam ogólne badanie kału i badanie mykologiczne kału.W badaniach wyszły jaja glisty ludzkiej i liczne candida tropicalis.Dziecko skarży się na pieczenie w okolicach odbytu,źle śpi w nocy i budzi się co chwilę na picie.Straciła apetyt i ma lęk przed oddaniem stolca.Ze względu na glistę wzięliśmy wszyscy Vermox.Po 3 tyg. musimy powtórzyć.Jednakże objawy u córci nie ustąpiły.Ze względu na zaparcie podaję dziecku Lactulosum,bo boje się,ze po 4-5 dniach bez wypróżnień stolec będzie twardy.Czy to jednak candida jest za to odpowiedzialna?

 17. Dzień dobry,
  Moja 11 miesięczna córka, od ponad miesiąca ma liczne komórki drożdży w kale, od urodzenia podaje probiotyki, od stycznia dwa (dicoflor i lacidoenter ). Dwa tygodnie temu podawałam dziecku Nystatynę 4* na dobę po 2 ml przez 5 dni. Niestety po kuracji komórki drożdży są nadal bardzo liczne. Mała robi kupki ze śluzem, ale tak ma praktycznie od urodzenia, niby alergia, ale nie do końca rozpoznana. Mam pytanie, czy mogę podawać jej jescze dodatkowo do tych dwóch probiotyków trzeci? Biogaia? (Ma inne szczepy bakterii niż dicoflor).
  Pozdrawiam serdecznie

 18. Pani Doktor,
  bardzo proszę o radę. Córeczka, 5,5 miesiąca, karmiona tylko piersią. Jakiś czas temu w kale pojawiło się pasemko krwi (druga taka sytuacja), potem ok. 3 tyg. przerwy i dzisiaj znowu krew w większej ilości (ok. 6-8 pasemek). Córka zachowuje się normalnie, jest pogodnym dzieckiem. Czy problem może tkwić w spożywaniu przeze mnie od czasu do czasu produktów wędzonych?
  Jaką należy zrobić diagnostykę?

 19. Witam, byłam z moja 16miesieczna córeczka na biorezonansie, wyszła kandydoza. Mała ma czerwone plamy w zgięciach kolan i raczek. Wcześniej byliśmy u alergologa, pani dr powiedziała ze to reakcja na ogrzewanie, jednak plany i wysypka nie znikały, stad biorezonans. Mała nigdy nie jadła glutenu ani nabiału, zero słodyczy, nadal karmie piersią, podaje vivomix, uwielbia kiszonki … czasem mam pgromne pretensje do siebie, nie wiem co zrobiłam zle ?:( tak się staram, najlepsze warzywa, owoce, jajka… jedyne co przychodzi mi do głowy z czym przesadziłam to ogromne ilości gotowanej marchewki i bataty. Córeczka uwielbia wiec każdego dnia robiłam zupkę a ona jadła marchewkę. Może to odżywialo grzyba ? Gotowana marchewka to sam cukier, ale czy to mogło być przyczyna ? Smaruje zmiany balsamem Szostakowskiego, cudowny efekt! Dodam ze córeczka nigdy nie chorowała, raz miała kaszel z którym wygrałam podając wodę utleniona do ucha i wodę z miodem. Co robić ? Gdzie popełniłam błąd ?

 20. Witam, córka ma 16 miesięcy, biorezonans wskazał kandydoze, nie mam pojęcia dlaczego? Czy powodem może być duża ilość gotowanej marchewki i baratow ? Córka to uwielbia 🙁 czy Kandydoza objawia się czerwonymi suchymi plamami za kolankami i w zgięciu łokci ? Innych objawów nie ma, ładne kupy, zdrowa. Karmie piersią i podaje vivomix, jaki poleca Pani probiotyk przy kandydozoe ? Dziękuje za pomoc

  1. Biorezonans nie jest wiarygodnym narzędziem diagnostycznym. Czerwone plamy w zgieciach sugerują bardziej atopowe zapalenie skóry.

 21. Nie chce podawać sterydów na AZS, to nie rozwiązuje problemu 🙁 zmieniłam dietę, podaje probiotyk Lactibiane czy myśli Pani ze to dobra droga ?

  1. ciężko powiedzieć – nie wiem jak wygląda skóra? Jest kilka opcji leczenia podstawowego więc sterydy nie zawsze muszą być stosowane. Jeśli już to w okresie dużego zaostrzenia – dla złagodzenia cierpienia dziecka.

 22. Zrezygnowałam z maści typu bepanten itp. Smaruje organicznym olejem kokosowym, myśle ze jest lepiej, proszę doradzić mi czego nie powinnam podawać córce do jedzenia ?nie jemy glutenu, nabiału, słodyczy. Pozdrawiam

 23. Czy może Pani rozwinąć zdanie: jest kilka opcji leczenia ? Myśle ze Lactibiane super daje radę, pobrałam kal do badania na obecność grzybów, za kilka dni maja być wyniki, proszę doradzić coś co mogę zrobić. Dziękuje za pomoc

 24. Skóra nie jest zła, nie swędzi, czasem mała się podrapie ale nie jest to drapanie non stop, może Pani podać e-mail to prześle zdjęcia ? Pozdrawiam

 25. ustosunkuję się do Pani wypowiedzi z 28 listopada 2016 at 21:14 . Nie jestem lekarzem, ale jeżeli dziecko ma kandydozę wzrost obfity to trzeba leczyć chorobę jak każdą inną. Poradami w stylu brać probiotyki i karmić piersią można tylko dziecku zaszkodzić, bo candida przerośnie jelita i przejdzie do krwioobiegu, a stamtąd rozsieje się dalej trafiając do np. narządów dając niespecyficzne objawy. Moje dziecko było leczone w stylu probiotyki i nystatyna na pięć dni, teraz ma inwazyjna formę grzybicy. Niestety, ale kandydoza jest lekceważona przez lekarzy i nieumiejętnie leczona. W „mądrych podręcznikach” napisane jest, że kandydoza atakuje w przypadku upośledzenia odporności, nic bardziej mylnego. Candida oszukuje układ odpornościowy, przez to on nie podejmuje walki.
  Drogie matki, jeżeli w kale waszych dzieci wykryją laboranci grzybnię Candida szukajcie najlepszych specjalistów, bo tu krótkotrwałe leczenie nie pomoże. Szukajcie i jedzcie z dziećmi nawet na koniec Polski w poszukiwaniu dobrego lekarza

 26. Witam, u mojej córki 14 misieczne wykryto w kale candide parapsilosis ++lekarz przepisała nam nysatytne i flumycon przez 14 dni oraz witemine juvit C codziennie po 8 kropelek, daje jej probiotyk od urodzenia dicoflor a teraz biogaia. Powód był taki ze dziecko robiło zielone kupy ale jak robiłam badanie to miała infekcje bakteryjną… Czy powinnam stosować dietę?

 27. Pani Doktor mam pytanie. Podczas badania wyszla u mnie Candida. Badanie wykonane z krwi. Bylo wykonane z uwagi na problemy z brzuchem. Czy moge zarazić nia roczne dziecko? Jest ruchliwy i kiedys np wzial moja szczoteczke do zebow . Czasem mi wciska paliszko do buzi bo chce mnie czyms nakarmic . Czy wykonać u dziecka badania? Na co zwr5icic uwage?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *