pierwsza pomoc

użądlenia błonkoskrzydłych. cykl pierwszej pomocy pediatrycznej.

Owady ach owady.. W tych upałach wydają się być jeszcze bardziej agresywne. W Polsce najczęściej mamy do czynienia z użądleniami pszczoły miodnej i osy.

Pani pszczoła jest brunatna, włochata, a prążki są raczej średnio widoczne. Jest w stanie użądlić 1 raz. Zostawia w skórze człowieka swoją broń w postaci żądła, woreczka jadowego, mięśni i zwoju nerwowego. Ale broń nie ulega rozbrojeniu niestety. Budowa aparatu żądlącego powoduje, że dalej zagłębia się on w tkankach i dochodzi do wyciskania z woreczka jeszcze większej ilości jadu. Złośliwe, prawda?

osa z poznajsen.pl

Osa jest nie do rozbrojenia. Żądli ile razy chce i kogo chce. Uwalnia mniej jadu niż pszczoła. Za to ma bardziej wyraźne prążki (czarno żółte) i jest słabo owłosiona. Jeśli dziecko zostało użądlone gdy chodziło boso po trawie, piło lub jadło to raczej wskazuje to na osę.

Zdecydowana większość ludzi reaguje na jad błonkoskrzydłych prawidłowo. To znaczy, że dochodzi u nich do objawów ograniczonych do miejsca użądlenia. U mniejszej ilości pacjentów dojdzie do dużej reakcji miejscowej, uogólnionej reakcji anafilaktycznej, nietypowej reakcji alergicznej lub reakcji toksycznej.

Jeśli chodzi o te ciężkie odczyny systemowe, czyli bardziej uogólnione, przebiegające z zaburzeniami oddychania to występują one z częstością od 0,15 do 0,3% w całej dziecięcej europejskiej populacji. Do rozwoju alergii dochodzi zwykle po wielokrotnych użądleniach, które często się powtarzają – na przykład u osób, które mają własną pasiekę. Zdecydowana większość dzieci nie rozwinie poważnych objawów i zdecydowanej większości można pomóc jeszcze przed wizytą u lekarza. Oto co może zrobić każda mama:

1. Usuwamy żądło – jeśli pozostało to wiemy, że ukąsiła dziecko pszczoła. Żądło usuwamy płaskim kartonikiem, paznokciem lub kartą kredytową. Unikamy pęsety aby nie uciskać woreczka jadowego. Nie ściskamy również dwoma palcami z tego samego powodu – nie chcemy wyciskać jadu. Tutaj pokazano jak prawidłowo usunąć żądło – klik. Ważne jest aby jak najszybciej pozbyć się żądła, bo im później je usuniemy tym większe ryzyko wystąpienia cięższych objawów.

2. Przykładamy lód lub inny, zimny okład w miejsce użądlenia – a jeśli nastąpiło w język czy jamę ustną to podaj coś zimnego do picia – starszemu dziecku nawet kostkę lodu do ssania (w przypadku takiego umiejscowienia użądlenia udaj się do lekarza). Z domowych sposobów sprawdza się przekrojona cebula przyłożona do swędzącego miejsca użądlenia na skórze czy posmarowanie octem 🙂

3. Połóż dziecko z nogami uniesionymi nieco wyżej  i obserwuj. Jeśli pojawią się cechy uogólnionej reakcji (wysypka na całym ciele, trudności z mówieniem, oddychaniem, wymioty, biegunka) NATYCHMIAST udaj się do lekarza.

Co może się stać?

REAKCJA MIEJSCOWA PRAWIDŁOWA, która ustąpi w ciągu pierwszych 24 godzin. Ma nie więcej niż 10 cm.

DUŻA REAKCJA MIEJSCOWA – obrzęk w miejscu użądlenia ma więcej niż 10 cm? No to jest duży. Jeśli nie znajduje się w okolicy jamy ustnej, głowy czy szyi to nie jest zagrożeniem. Może utrzymywać się dłużej niż 24 godziny. Co robić? Konieczne jest zastosowanie maści ze sterydem i podanie odpowiednich leków (wypisze je lekarz).

UOGÓLNIONA REAKCJA ALERGICZNA – dziecko ma wysypkę na całym ciele, drapie się? jest obrzęknięte? wymiotuje? ma biegunkę? ma problemy z oddychaniem? NATYCHMIAST udaj się do lekarza. Nie można czekać z podaniem leków. Podobnie z dzieckiem, które zostało użądlone w głowę, szyję lub połknęło pszczołę czy osę. Może dojść do problemów z oddychaniem.

Jeśli Twoje dziecko jest alergikiem i wiesz już o jego uczuleniu na jad owadów to natychmiast podaj adrenalinę domięśniowo, połóż z nogami uniesionymi do góry i wezwij pomoc – konieczne jest monitorowanie Twojego dziecka w warunkach szpitalnych! Jeśli w rodzinie jest wywiad alergiczny, rodzice dziecka, jego rodzeństwo lub inna najbliższa rodzina są uczuleni na jad owadów to warto udać się do alergologa celem wykonania odpowiednich badań.

Użądliła Was kiedyś osa/pszczoła? U mnie, w latach szkolnych zdarzyła się duża reakcja miejscowa. Nigdy więcej się nie powtórzyła 🙂

7 thoughts on “użądlenia błonkoskrzydłych. cykl pierwszej pomocy pediatrycznej.

 1. Mnie w tym roku użądliła i pszczoła i osa.
  Pszczoła w stopę i po 3 dniach gdy łydka zaczęła puchnąc poszłam do lekarza. Antybiotyk, maść ze sterydami i zastrzyk dożylnie. I już po 2 godz. czułam ulgę w nodze. Osa w palec po 2 tyg. od poprzedniego użądlenia. Antybiotyk był w domu, zjadłam od razu, po dwóch dniach zeszło. Nie sądziłam, że użądlenie pszczoły jest tak bolesne:(.

 2. Mój tato ma pasiekę… Przy domu…
  Aż boje się lata, moje dziecko skonczy w lipcu rok.
  Pszczoła mnie żądlila miliony razy, osa tez ale na pewno mniej.
  Z mojego doświadczenia wynika że uzadlenie osy jest o wiele bardziej bolesne.
  Mój mąż ma zawsze reakcje alergiczna po uzadlenie, mam nadzieję że syn nie „odziedziczyl” tego po nim.
  Dzięki za wpis

 3. Czy jest jakiś sposób żeby sprawdzić czy dziecko lub dorosły ma uczulenie na jad pszczoły lub osy i ewentualnie otrzymać receptę na adrenalinę ,,w razie czego”?

 4. Mojego Syna „ugryzł” wczoraj komar, miał normalną kropkę po ukaszeniu. Jednak na drugi dzień w miejscu ukąszenia zrobił się duży obrzęk ok. 4-5 cm średnicy, wygląda jak wielka sliwa na czole, aż znieksztalca głowę. Podobnie miał w zeszłym roku… Robił się taki stan zapalny, że lekarz przesuwal w czasie szczepienia. Wiem że po dwóch dniach przejdzie, ale boję się że jeszcze gorzej zareaguje na pszczole lub ose, Mąż nie jest uczulony, a ja nigdy nie zostałam ukaszona przez pszczole czy ose, a na komary reaguję normalnie. Czy mogłaby Pani doktor doradzić, czy te obrzęki miną, czy jad komara jest podobny do tego pszczoły czy osy?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *