pierwsza pomoc

krwawienie z nosa. cykl pierwsza pomoc pediatryczna.

Dlaczego dziecko krwawi z nosa?

Uraz nosa, stan zapalny lub nadmierne przesuszenie śluzówki w nosie. To najczęstsze powody wystąpienia krwawienia z nosa. Uraz nosa powstaje nie tylko w wyniku bójki dwóch rozzłoszczonych nastolatków. Dłubanie w nosie, kichanie, zbyt intensywne wydmuchiwanie kataru, pocieranie nosa również mogą doprowadzić do krwawienia.

U dzieci nie należy do rzadkości obecność ciała obcego w nosie, ale wszelkiego rodzaju guzy nosogardła i nosa, urazy twarzowo-czaszkowe, skazy krwotoczne, białaczki, krwawienia polekowe, choroby wątroby, nadciśnienie tętnicze są znacznie rzadszymi przyczynami takiego krwawienia z nosa u dziecka i zwykle towarzyszą im też inne objawy.

Skąd tyle tej krwi?

Zwykle krwawienie z nosa ma swoje źródło w przedniej części przegrody. W tym miejscu znajdują się naczynia krwionośne splotu Kisselbacha. Splot Woodrufa krwawi rzadziej i zlokalizowany jest w tylno-bocznej części jamy nosowej.

Co robić?

Jeśli Twoje dziecko krwawi z nosa – możesz mu pomóc. Zwykle taki stan wymaga minimalnej interwencji i dość szybko ustępuje bez podaży jakichkolwiek leków czy wykonywania jakiś zaawansowanych zabiegów.

źródło: 1.bp.blogspot.com

1. Przyciskamy skrzydełka nosa do przegrody. Jak wspomniałam źródłem krwawienia jest splot Kisselbacha. Jego uciśnięcie przez 5-10 min powinno skrócić czas krwawienia. Zachęcamy dziecko do oddychania przez usta 🙂

2. W tym czasie dziecko powinno siedzieć, z głową pochyloną lekko do przodu. Nie odchylamy głowy do tyłu – cała krew spłynie do jamy ustnej i do gardła, może nawet dojść do zakrztuszenia. Jeśli dziecko jest nieprzytomne lub nie chce siedzieć – można położyć je na boku – tak aby krew mogła swobodnie wypływać z nosa. Jeśli krew dostanie się do jamy ustnej – zachęcamy dziecko do jej wypluwania. Można zastosować zimne okłady na kark i czołoale tutaj uwaga – małe dziecko może się zdenerwować takim postępowaniem, bo będzie to po prostu nieprzyjemne. Staramy się uspokoić naszego pacjenta – im jest spokojniejszy tym mniej intensywne będzie krwawienie. Dodatkowe nerwy zwiększają tylko szybkość wypływu krwi. Dlatego niekiedy warto zrezygnować z okładu na rzecz mniejszego stresu dziecka.

3. Po ustaniu krwawienia warto nawilżyć błonę śluzową (solą fizjologiczną lub wodą morską) – ma to zapobiec ponownemu krwawieniu.

4. W razie braku kontroli krwawienia należy udać się do laryngologa.

5. Jeśli krwawienie ustało, ale podejrzewasz, że przyczyną może być obecne w nosie ciało obce lub jeśli takie krwawienia się powtarzają – zgłoś się do lekarza.

źródło: http://www.rch.org.au
źródło: http://www.rch.org.au

 

Czego unikać?

Zdarzają się – zwykle starsze dzieci, które w trakcie przeziębienie przyjmują ogólnodostępne leki bez recepty, które zawierają w swoim składzie kwas acetylosalicylowy, czyli aspirynę. Jeśli w trakcie takiej kuracji przeziębieniowej dojdzie do krwawienia z nosa to będzie na pewno trudniej je zahamować. Staraj się nie podawać takich leków swojemu dziecku.

3 thoughts on “krwawienie z nosa. cykl pierwsza pomoc pediatryczna.

  1. Witam! Moja 4-letnia córka ma od jakiegoś czasu krwawienia z nosa. Zdarzają się kilka dni pod rząd. Potem ustają. Czasem są dość intensywne. Wczoraj cale popołudnie miała lekkie krwawienie. Przestawalo się lać i za chwile znowu. Dziś gdy wróciła z przedszkola zauważyłam że znów ma zakrwawiony nosek. Od jakiegoś czasu ma osłabiona odporność. Często katar. Co robić?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *