pierwsza pomoc

krwawienie z nosa. cykl pierwsza pomoc pediatryczna.

Dlaczego dziecko krwawi z nosa?

Uraz nosa, stan zapalny lub nadmierne przesuszenie śluzówki w nosie. To najczęstsze powody wystąpienia krwawienia z nosa. Uraz nosa powstaje nie tylko w wyniku bójki dwóch rozzłoszczonych nastolatków. Dłubanie w nosie, kichanie, zbyt intensywne wydmuchiwanie kataru, pocieranie nosa również mogą doprowadzić do krwawienia.

U dzieci nie należy do rzadkości obecność ciała obcego w nosie, ale wszelkiego rodzaju guzy nosogardła i nosa, urazy twarzowo-czaszkowe, skazy krwotoczne, białaczki, krwawienia polekowe, choroby wątroby, nadciśnienie tętnicze są znacznie rzadszymi przyczynami takiego krwawienia z nosa u dziecka i zwykle towarzyszą im też inne objawy.

Skąd tyle tej krwi?

Zwykle krwawienie z nosa ma swoje źródło w przedniej części przegrody. W tym miejscu znajdują się naczynia krwionośne splotu Kisselbacha. Splot Woodrufa krwawi rzadziej i zlokalizowany jest w tylno-bocznej części jamy nosowej.

Co robić?

Jeśli Twoje dziecko krwawi z nosa – możesz mu pomóc. Zwykle taki stan wymaga minimalnej interwencji i dość szybko ustępuje bez podaży jakichkolwiek leków czy wykonywania jakiś zaawansowanych zabiegów.

źródło: 1.bp.blogspot.com

1. Przyciskamy skrzydełka nosa do przegrody. Jak wspomniałam źródłem krwawienia jest splot Kisselbacha. Jego uciśnięcie przez 5-10 min powinno skrócić czas krwawienia. Zachęcamy dziecko do oddychania przez usta 🙂

2. W tym czasie dziecko powinno siedzieć, z głową pochyloną lekko do przodu. Nie odchylamy głowy do tyłu – cała krew spłynie do jamy ustnej i do gardła, może nawet dojść do zakrztuszenia. Jeśli dziecko jest nieprzytomne lub nie chce siedzieć – można położyć je na boku – tak aby krew mogła swobodnie wypływać z nosa. Jeśli krew dostanie się do jamy ustnej – zachęcamy dziecko do jej wypluwania. Można zastosować zimne okłady na kark i czołoale tutaj uwaga – małe dziecko może się zdenerwować takim postępowaniem, bo będzie to po prostu nieprzyjemne. Staramy się uspokoić naszego pacjenta – im jest spokojniejszy tym mniej intensywne będzie krwawienie. Dodatkowe nerwy zwiększają tylko szybkość wypływu krwi. Dlatego niekiedy warto zrezygnować z okładu na rzecz mniejszego stresu dziecka.

3. Po ustaniu krwawienia warto nawilżyć błonę śluzową (solą fizjologiczną lub wodą morską) – ma to zapobiec ponownemu krwawieniu.

4. W razie braku kontroli krwawienia należy udać się do laryngologa.

5. Jeśli krwawienie ustało, ale podejrzewasz, że przyczyną może być obecne w nosie ciało obce lub jeśli takie krwawienia się powtarzają – zgłoś się do lekarza.

Czego unikać?

Zdarzają się – zwykle starsze dzieci, które w trakcie przeziębienie przyjmują ogólnodostępne leki bez recepty, które zawierają w swoim składzie kwas acetylosalicylowy, czyli aspirynę. Jeśli w trakcie takiej kuracji przeziębieniowej dojdzie do krwawienia z nosa to będzie na pewno trudniej je zahamować. Staraj się nie podawać takich leków swojemu dziecku.

3 thoughts on “krwawienie z nosa. cykl pierwsza pomoc pediatryczna.

  1. Witam! Moja 4-letnia córka ma od jakiegoś czasu krwawienia z nosa. Zdarzają się kilka dni pod rząd. Potem ustają. Czasem są dość intensywne. Wczoraj cale popołudnie miała lekkie krwawienie. Przestawalo się lać i za chwile znowu. Dziś gdy wróciła z przedszkola zauważyłam że znów ma zakrwawiony nosek. Od jakiegoś czasu ma osłabiona odporność. Często katar. Co robić?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *