żywienie

Mój jadłospis dla 9 i 10-miesięczniaka

Rozkręcamy się. Robi się coraz ciekawej. Posiłki są coraz bardziej urozmaicone. Gotowanie obiadów i ich podawanie coraz ciekawsze. Jak już wspominałam nie jestem fanką metody BLW, ale na tym etapie Ola wyrywała niektóre produkty siostrze z ręki, albo „żebrała” przy stole 😉 Obecność dwóch zębów, stabilna pozycja przy jedzeniu i bardzo sprawne łapanie małych kawałków produktów sprawiły, że jej pozwoliłam na samodzielne jedzenie rączkami.

[Jeśli na tej liście znajdują się produkty których Twój maluszek jeszcze nie próbował, to pamiętaj o tym jak wprowadzać nowe produkty: więcej o nich tutaj.]

Pieczywo

Na tym etapie pojawiło się pieczywo. Zaczęliśmy od wyrwanej siostrze białej bułki. Średnio fajny pomysł.

Nie jestem zwolenniczką podawania niemowlakom bułki. Różnie one wyglądają, nie mają za dużo wartości odżywczych, często robi się z nich „glut” w buzi. Znam przypadki zakrztuszenia (minusy bycia lekarzem – za dużo złych informacji w głowie). Dlatego zaczęłam podawać Oli chleb. Początkowo z samym masełkiem, pokrojony w kostkę. I tak córka poznała: zwykłe białe pieczywo, chleb na ziemniakach, chleb kukurydziany, chleb sojowy i pszenno-żytni.

Próbowałam również z pieczywem razowym. Problem jednak polega na tym, że kruszy się ono w palcach i dziecku ciężko wsadzić je do buzi. Poza tym jest ciężko strawne dla malucha, więc lepiej je sobie darować na początek. Wcześniej wymienione rodzaje pieczywa przyjęły się znakomicie. I tak w domu pojawił się prawdziwy chlebożerca.

Po pierwszych eksperymentach chlebowych oprócz masełka umieściłam na kanapce mięso z indyka i pastę jajeczną (zmiażdżone jajka z jogurtem naturalnym i drobno posiekaną pietruszką). Pamiętaj mamo aby unikać pieczywa tostowego. Zaraz po płatkach kukurydzianych jest na liście najbardziej przetworzonych produktów śniadaniowych.

Jogurt

Jogurt naturalny to kolejna nowość tego etapu. Najlepiej postawić na taki z krótkim terminem ważności (z jakiejś mlecznej spółdzielni). U nas bez problemu przyjął się ZOTT naturalny (kiedyś miał gorszy, teraz ma lepszy skład). Jogurt dodawałam do pasty jajecznej i do owoców. Dzięki temu owocowy posiłek przybrał na objętości i urozmaiciłam tym nieco smak.

Obiad

Nasze niemowlę może zjadać już dwa posiłki. Mniej treściwą zupę – gotowaną na kaszy mannej i drugie danie z mięsem lub rybą. Zupa na kaszy mannej Oli się nie spodobała (nic dziwnego smakuje okropnie) 😉 Okazjonalnie podawałam jej naszą zupę, niczym nie zagęszczoną – z samymi warzywami. Ale ja właściwie nie używam soli w kuchni. Zjadała jej naprawdę małe ilości. A na swój obiad jadła mięso lub rybę. Dwóch pełnych dań na tym etapie nie dawała rady zjeść.

Pierwsza ryba Oli to sandacz (pyszny – prosto z portu). Później spróbowałam z dorszem. Smaki ją trochę zaskoczyły, ale nie kręciła nosem. Rybę z dodatkiem ziół przyrządzałam w parowarze. W użyciu były przede wszystkim: tymianek, majeranek i bazylia (w różnych kombinacjach).

U nas w tym okresie pojawiły się kasze: jaglana i jęczmienna pęczak. Pozostali domownicy często jedzą właśnie te dwa rodzaje i postanowiliśmy zapoznać z nimi również naszego niemowlaka. Wyjątkowo się jej spodobały.

Z warzyw wprowadziliśmy brukselkę. Chciałam dać jakąś cukinię czy kabaczek, ale brak produktów z ogródka/targowiska mnie zniechęcił. Słoiczki obiadowe z tymi produktami nie przeszły – Ola świetnie opanowała wytrącanie łyżki z ręki.

No i placki. Kolejna nowość w naszym jadłospisie. Ten punkt szczególnie spodobał się mamie. Sama uwielbiam wszelkiego rodzaju placki, więc mam kolejną córkę, którą zaraziłam tą miłością, a tym samym kolejny pretekst do ich przyrządzania 🙂

ŚNIADANIE:

1) Zapiekanka z kaszy jaglanej: gotuję na wodzie kaszę jaglaną, dodaje starte jabłko i wstawiam na 15 minut do nagrzanego piekarnika. Po zapieczeniu dodać można odrobinę mleka i siuuup do buzi 🙂 lub

2) Kaszka mleczno-ryżowa lub wielozbożowa dla niemowlaka lub

3) Owsianka gotowana na wodzie zapiekana z jabłkiem i bananem podawana z jogurtem naturalnym 🙂

bezpośrednio po takim śniadanku kanapka (z pastą jajeczną lub własną szynką z indyka) – bez kanapki Ola jest zła 😉

DRUGIE ŚNIADANIE: 

1) Deser owocowo-jogurtowy (owoce daję sezonowe – więc póki co wybór średni, dlatego posiłkuję się również owocami ze słoiczka) – po prostu mieszam starte owoce z jogurtem naturalnym.

OBIAD:

1) zupka jarzynowa z mięsem

WARZYWO: Dodaję w różnych kombinacjach: marchew, pietruszka, seler, por, burak, dynia, kalafior, ziemniak, brukselka, brokuł. Generalnie staram się wybierać takie warzywa które są jak najbardziej sezonowe. Nie dałam jeszcze pomidora czy ogórka nie dlatego, że za wcześnie, ale dlatego że sama unikam tych warzyw o tej porze roku. Starsza córka wcina ogórki ale ze słoika, które osobiście zaprawiałam na jesieni. Nie podaję produktów z hipermarketów, a jedynie te ze sprawdzonych źródeł (zwykle kupuję na targowisku miejskim czy od znajomego gospodarza).

ZIEMNIAK: Poza ziemniakami Ola zjada też ryż biały, ryż brązowy, makaron, kaszę jęczmienną pęczak i kaszę jaglaną.

PRZYPRAWY: Dosypuję w różnych kombinacjach posiekanego koperku, pietruszki (posiadam zamrożone jeszcze z jesieni) lub suszone zioła: bazylię, tymianek, rozmaryn, majeranek.

MIĘSO: Do tego mięso: kurczak/indyk/cielęcina lub ryba

DODATKI: Zawsze dodaję odrobinę oleju rzepakowego – to prawdziwa skarbnica kwasów omega (polecam nie tylko dzieciom ale i dorosłym). Rozcieńczam wodą.  No i co drugi dzień daję pół jajka (żółtko i białko), chyba, że mała zjadła kanapkę z pastą jajeczną.

Gotuję zwykle obiad na dwa dni i staram się żeby za każdym razem było to coś innego. Zjada ze smakiem.

2) Jedyny dwudaniowy obiad który zjadła to był rosołek z makaronem na kaszy mannej (ledwo go jej wcisnęłam), a na drugie danie pieczone w ziołach ziemniaki z gotowanym indykiem i surówką z marchewki i jabłuszka (z dodatkiem oleju rzepakowego).

PODWIECZOREK: 

czasami owoc, czasami placki bananowe lub placki z jabłkami

KOLACJA: 

kanapka z samorobną wędliną (ugotowane na parze mięso z indyka – pokrojone po schłodzeniu w plasterki) lub pastą jajeczną + butelka mleka modyfikowanego

Oleńka nie jest fanką picia wody. Na razie wypija kilka łyków dziennie. Ale sukcesywnie jej ją proponujemy. Podajemy ze zwykłego kubeczka lub z niekapka (poza domem). Więcej o kubkach i napojach tutaj.

Poza tym do popicia nadal oferowałam Oli mleko z piersi – aż do końca 10 miesiąca – po tym czasie sama zadecydowała o zakończeniu naszej przygody „cyckowej”. Więcej o mleku poczytacie tutaj: klik

Kanapki zjada pokrojone na małe kawałki, zupkę z grudkami.

Pamiętajcie, że każde dziecko jest inne, zjada inne ilości, a ten etap to nadal w dużej mierze poznawanie smaków.

239 thoughts on “Mój jadłospis dla 9 i 10-miesięczniaka

    1. Witam
      Moja Elizka skończyła 9 miesięcy jest dość sporym dzieckiem waży obecnie prawie 10 kg chociaż jej waga stanęła w miejscu od 7 mc życia.
      Nasz jadlospis wygląda mniej więcej tak:
      7 mleko (pierś)

      10 śniadanie jogurt naturalny albo z owocami (bio z krótką data ważności) troszkę chleba z masłem kosteczki albo zamiast jogurtu parowka na czasti

      W międzyczasie sok albo woda czasami pół banana

      13-14 Obiad zupa gotowana przeze mnie najczęściej pomidorowa albo jarzynowa z makaronem albo ryzem sielanka albo blendowana z mięsem z indyka albo kurvzaka około 250 gram albo z jajkiem ugotowanym na twardo

      17 mleko (piers) albo deserek (słoiczek owocowy 125 gram) albo jabłko tarte lub banan lub gruszka

      W międzyczasie sok lub woda

      21 kaszka mleczno ryżowa na wodxie bobowita ( moja córka zasypia z butelka lubi ssać przy zasypianiu wiec kaszka jest taka rzadsza w butelce) 300ml

      3-4 mleko (pierś)

      Bardzo jestem ciekawa czy dobrze ja odzywiam? Co ewentalnie moge zmienić lub odjac/dodać ?

      1. waga zatrzymała się zupełnie? BYły jakieś badania wykonywane? co to jest „parowka na czasti”? do popicia najlepiej stosować wodę lub pierś 🙂

        1. Witam. Moja Ola ma 9 miesiecy i pije bebilon pepti ze wzgledu na alergie po zwyklym bebilonie ma wysypke a znowu jak jej daje jogurty czy jajko to nic sie nie dzieje nie wiem jakim innym mlekiem moge jej zastapic to pepti. Ogolnie to rano 6 zjada 150ml pepti potem 9 kasza manna z owocem 12 obiadek zupka najczesciej z mieskiem albo rybka potem 15 mm potem jakis owoc jeszcze i na noc tez mm. Chyba za malo jej daje zwyklego jedzenia. W miedzy czasie daje jej chlebek z maslem i wedlina i czasami flipsa albo biszkopta ale ogolnie Ola stawia mleczko na pierwszym miejscu ponad wszystko.

          1. Jest jeszcze czas na rozszerzanie diety. Jeśli dziecko je masło i jogurty po których nie ma objawów alergii można próbować wówczas inne produkty mleczne lub z dodatkiem mleka w niewielkich ilościach.

          2. Moj Wojtek jest juz prawie 10miesiecznym dzieckiem i głównie je mleko – raz w nocy, potem 10/14/17/20 a przed 10.00 chce jesc tylko to co ja, tak samo ok 13 i 16.00…przy czym nie wiem jakie ilości jesc moze/ powinien daje mu ” do oporu” czyli nie duzo..awokado kawałeczki wielkości małego paznokcia zjadł np dzis ok 5 takich kawałków..do tego pogryzl zielonego ogorka( pol plasterka) nic nie chcial wiecej. Czasem w okolicach 13 00 zje dwie stolowe łyżki kaszki z warzywami ale raczej tylko jesli my jemy. Tez nie jest to duzo. Drugie śniadanie ktore jem sama jest pretekstem do pisania owoców wiec zjada np /4jabluszka trichebplstkow gorskich ugotowanych i wiecej nue chce 😔 ogolnie wszystko / wiele probuje ale nie je tzw posiłków. Raczej skubie…ile powinien jesc? Czemu nie chce wiecej😔

        2. Dziecko 8 miesięcy
          Czasami o 5 mleko Bebilon
          z kaszką
          8-9 mleko z ryżem lub makaronikiem
          12- mleko Bebilon z kaszką
          14 zupka
          Między czasie woda sok i jakieś owoce
          19-20 mleko Bebilon z kaszką

    2. Witam , prosze o poradę czy menu mojego 9 miesięcznego synka jest w porządku .
      Około 8- mleko mm ok. 120 ml ( oststnio coraz mniej chętniej pije samo mleczko )
      11 – zupka warzywna z indykiem / królikiem / schab
      Podaje obiadki ze słoiczków , jednego dnia jest to zupka drugiego risotto np. z brokułem / schab s warzywach ze śliwka
      Około 14 – mleko mm 100-120 ml
      Około 16- warzywa ze słoiczka ( bez mięsa )
      Około 18- deserek ze słoiczka
      Około 20.30-21 kaszka sinlac na mleku mm ( 130 ml mleka )
      Dodam ze synek jest alergikiem ,pije mleko neocate.

        1. Witam. Mój synek niedługo kończy 9 miesięcy. Czy mogłaby Pani sprawdzić jego menu. 6 Rano mleko mm 150ml 9 kaszka zbożowa na mm 120ml 12:30 obiadek ze słoiczka różne je i dodaje do nich jajko na twardo a rybe raz w tygodniu sama gotuje na parze 15 mleko mm 120ml 17:30 owoce ze sloiczka albo sama coś robię 19:30 mm 150ml. Synek jak skończył 4 miesiące to przestal pić mm w nocy. Wodę pije między posiłkami. Pozdrawiam

        2. Witam 🙂 moja córeczka 9,5 miesiąca
          6-7 mleko ( pierś)
          9-10 kaszka jaglana lub gryczana z owocem ( na mleku bebilon pepti )
          10-11 pierś
          12:30 – 13:30 obiad
          15:30-16:00 pierś
          17:00-17:30 owoc
          19:00-20:00 pierś
          W nocy z 3 razy pierś
          W miedzy czasie chrupki kukurydziane , biszkopt
          Alergia na mleko mija powoli ..
          co mogę zmienić .. przybiera słabo 7,400 wazy

          1. Moja córka ez 9.5 mies. Je prawie dokładnie tak samo tylko Ok 19 je chlebek a 21 kaszka+ w nocy pierś. Też waży Ok 7.300 i przybiera bardzo powoli. Też ma alergie na mleko.

    3. Witam. Moja Hania niedlugo konczy 9 miesiecy. O 5 rano wypija mleko modyfikowane zageszczane kaszka ryzowa 240 ml. Pozniej o godzinie 9 wypija kolejna taka sama porcje mm. O godzinie 13 je zupke z warzyw (marchewka ,ziemniak, pietruszka, kalafior, szpinak) z dodatkiem miesa drobiowego lub drobiowej watrobki. Miedzy czasie daje chrupka kukurydzianego owoce ze sloiczka. O godzinie 17 jest kaszka mleczno ryzowa smakowa ( malinowa, gruszkowa, truskawkowa itp.). O godzinie 21 jest kolejna porcja mm. Dodam ze Hania bardzo malo pije. Z kubeczka niekapka nie chce pic wogole. Daje jej pic lyzeczka bo w inny sposob nie chce pic. Czy jedzenie ktore podaje jest wystarczajace? W jaki sposob zachecic Hanie do picia z kubeczka?

  1. My skończyliśmy 9 miesięcy i Junior nie chce jeść zup gotowanych przeze mnie, ani dań ze słoiczka (jadł wcześniej). Podaję mu mleko w ciągu dnia bo inaczej płacze, chyba z głodu.
    Na śniadanie ma butle z mlekiem i kleikiem ryżowym. Potem na drugie kaszkę. Na obiad zupę zblendowaną + trochę ziemniaka samego. Na podwieczorek głównie słoiczki z owocami, choć ostatnio też odmawia. I na kolację również mm….
    Po Twoim jadłospisie załamałam się, że my jemy tak ubogo ;/

    1. A może miałby ochotę na owoce w kawałkach? Może jakieś pieczywo? Może zęby dają o sobie znać, wtedy pojawia sie problem z apetytem..

    2. Hej! Mój maluszek ma prawie 9 miesięcy, karmię jeszcze piersią, planuję do ok. roku. Czytałam, że po roku nie trzeba dawać mleka modyfikowanego, jeśli w diecie maluszka jest odpowiednia ilość wapnia (jogurty, twarożki, kefiry itd.). W takim razie co zrobić jeśli dziecko budzi się w nocy na jedzenie? Jak to wygląda u was? Karmisz mlekiem modyfikowanym po skończonym przez dziecko roku? Pozdrawiamy!

  2. Czy dobrze rozumiem ze mleko zostało juz wyeliminowane, czy poprostu wymienione posiłki są uzupełniane mlekiem (mm czy kp)?

          1. Witam, mam pytanie o odstępy czasowe między posiłkami? Czy są jakieś wymagania? Moje dziecko często je, szczególnie pije mleko modyfikowane. Ma 9miesiesy i waży ponad 10 kg. Rano ok. 7-8 podaje mu mleko mod. , 9.30 kanapka z masłem +jogurt nat, 11 mleko i drzemka odrazu po nim, 13 zupka na bazie mięsa, 14 -15 mleko,16-17 deser owocowy, 19 mleko
            Międzyczasie je chrupki kukurydziane, tarte jabłko. Wybrzydza kaszką dlatego często pojawia się w zupce (dodaje manna). Na drugie śniadanie pojawia się również jajko.
            Nie wiem czy odstępy karmienia są dobre? Oraz jak wyeliminować chociaż jedną butelkę mleka z jadłospisu i czym zastąpić?
            Dodam tylko że dziecko przesypia całą noc bez dokarmiania.

    1. Witam jestem mama prawie 9 miesięczne Mai i też zastanawiam się czy dobrze na karmię. Jest na piersi około 6 je pierś 8.30 kaszka staram się różne lub gotuje owsianka na wodzie płatki jaglana jęczmienne kasza manna 10.30 pierś idzie spać jak w staniekolo 12 jakiś owoc 14 obiad przeważnie słoik choć ostatnio zaczęłam gotować zupki 16.30 pierś 18.30 kaszka i na noc koko 20 mm z kaszka sinlac ale nie zdarzyło się zeby zjadła więcej jak 120 lub 150 to Max . I w nocy kilka razy piers . Jedt niedamowicie ruchliwym dsieckiem od miesiaca juz stoi i wejdzie wszędzie:) Więc podejrzewam że z rad jej niedowaga około kg badania ma ok

    2. Witam jestem mamą synka który ma prawi 10 miesięcy I wazy 10 kg
      Czy może pani sprawdzić nasze menu?

      Wstajemy ok 8:30 a 9:00 jemy pierś
      10:00-10:30 jemy kasze hipp ryżowa lub kukurydziana
      Zapijamy piersią
      Idziemy na spacerek i dzienny sen
      Budzimy się to jemy 2 pieczywa i zapijamy wodą
      Przychodzimy jemy pierś
      Godzina 15-16 obiad zupka ( ziemniak, brokuła/cukini/kalafior, marchewka, mięsko cały czas inne.
      17:00-17:30 idziemy na spacer i 2 sen
      Budzimy się ok 19:30 Przekąsek pieczywko i woda
      Kolacja ok 21:00 kaszka hipp kukurydziana lub inna
      21:30 kąpiel
      Przed snem jemy pierś
      22:00 sen
      1 nocy budzi się zjeść pierś
      I możemy się jeszcze 2-3 razy wstawać jeść pierś
      To jest normalnie?

  3. U nas dzien zaczyna sie wczesnie o 5 butelka mleka nodyfikowanego ale tylko 100 ml, dziecko ma 8 miesiecy sam odstawil sie od piersi. Nastepny posilek jest okolo 3godzin pozniej kaszka wielozbozowa od 100ml do 140 ml, w miedzy czasie z 60ml mleczka, nastepnie owoce ( jablko z bananem ,kleikiem ryzowym lub mlekiem mamy, kasza jaglana) okolo 100ml do 140ml, nastepnie obiad gotowany przeze mnie ( najchetniej je miesko z krolika) miesko + marchew + ziemniak lub zamiennie kaszka manna lub makaron. W miedzy czasie popije od 60ml do 100ml mleka modufik. Potem deserek Danonek duzy.Konczymy na kolacje kaszke dla niemowlat porcje zboz kolo 100ml do 140 ml . W nocy o 12 pobodka na mleczko ok.100ml. W trakcie jedzenia synka trzeba bardzo zachecac , zabawiac bo inaczej naprawde slabo by jadl

    1. Bardzo fajnie, ale bardzo dobrze by było zamienić te Danonki na coś zdrowszego 🙂 Może zwykły jogurt naturalny z dodatkiem owoców ?

      1. Mój maluszek ma 10 miesięcy , prawie 10,5 kg. Zastanawia mnie poprawność jego dziennego jadłospisu … 4.00-mm 150-180 ml;8.00- kanapeczka z masełkiem , pasta jajeczna,
        lub drobiową wędliną(własną) ;10.00- ( przed snem) 150 mm; 13.00 -zupka własna lub słoiczek 190 ml( na zmianę ryba, mięso , jajko ); 16.00- owoc świeży lub ze słoiczka ; 18.30- kaszka ryżowa , manna, owsianka + mm , 150 ml z nieduża ilością musu owocowego lub startych owoców , 20.30 -mm 150 ml; 00.00- 150 ml mm . Obawiam się , czy nie za dużo , ale synek ciągle domaga się jedzenia . Wody pic nie chce , na 120 ml wody dolewam 30 ml soku( najczęściej jabłkowego , wówczas pije ). Nie mogę odzwyczaić go tez od nocnego karmienia, budzi się , płacze .Po mleku śpi 2-3 godz. i znów pobudka. Półtora miesiąca temu przestał pic moje mleko, a pił trzy razy w ciągu nocy . Teraz osiągnęliśmy chociaż 2 karmienia …Będę bardzo wdzięczna za poradę…

  4. Witam, niedawno synek skończył 8 miesiąc a od ponad miesiąca przesypia całą noc:)także nieco musiałam zmodyfikować nasz plan dnia. Budzimy się o 7 i na pierwsze śniadanko o 7.30 Mały zjada 150ml kaszki zbożowej, potem czas na poranną toaletę i do 9.30 wspólna zabawa. Mój Maluch to śpioszek, więc od 9.30 do 11 przeznaczamy na drzemkę. Po przebudzeniu czas na drugie śniadanko w postaci owoców z twarożkiem, jogurtem lub biszkoptem. Potem dotleniamy się na spacerze a o 13.30 obiad – staram się sama przygotowywać posiłki (zwykle mix warzyw,tj. ziemniak, marchew, pietruszka, brokuł, kalafior, zielony groszek,burak, szpinak,żółtko co drugi dzień, kaszka kukurydziana) jednak nie mam zaufania do sklepowego drobiu, więc, gdy musimy zjeść mięso, korzystamy ze słoiczków z mięskiem lub rybą. O 14.30 poobiednia drzemka, zazwyczaj są to 2h. o 17 czas na deser owocowy, który przyrządzam samodzielnie :)Następnie znów wybieramy się na spacer. o 19 kasza mleczno-ryżowa, po której powolutku przestawiamy się na tryb wieczorny, tj. czytamy książeczki, śpiewamy, przytulamy się 🙂 po 20 wieczorna kąpiel i na dobranoc 120ml mleka.

      1. Moj 9 miesięczny synek :
        W nocy koło 2 pije 150ml mleka.
        Śniadanko około 7:30-8:
        Zaczęliśmy BLW wiec codziennie rano robię i stawiam jako pierwsze: placuszki bananowe, jajecznicę, tostowana jedna kromkę chleba, banana i ogórek zielony.
        W międzyczasie karmie kaszka manna o smaku zawsze owocowym rano. Zwykle po wypija 100 ml wody do obiadu
        2 śniadanie 11:30-12:
        jogurt naturalny, jogurt grecki owocowy, jakieś owocki pokrojone uwielbia melona jak mama, poprawia 120 ml mlekiem modyfikowanym to zależy ile zje wcześniej i czy jest jeszcze głodny ❤️ Czasami robię budyń domowy na mleku modyfikowanym bo nie podaje mleka krowiego, chętnie podam przepis bo pyszny !
        Obiadek 15-16:
        Rosoł domowej roboty z marcheweczka i makaronem najlepiej wchodzi ale wszelakie zupki i ze słoików i te domowe, ogólnie wszystko je. Na boku zawsze kładę ugotowany makaron świderki, brokuły, marchewkę, ziemniaczka, kawałki kurczaka pieczonego 🙂
        Czasem na deserek poprawiamy musami owocowymi domowej roboty. ( blendowane jabłko z dodatkiem wody i odrobinki soku z cytryny lub brzoskwinia, banan)
        Kolejne 100 ml wody do kolacji
        Kolacja 19:30-20 :
        Od 2 miesięcy jest to kaszka manna dosyć gęsta bez smaku i popijamy woda 🙂
        Tak wyglada nasz dzień
        9 miesiąc 10.5kg 🙂 rośniemy 💪💪

  5. Witam,
    mam kilka pytań 🙂 kiedy zaczęła Pani podawać jogurt naturalny i wędline, od początku 9 miesiaca? Czy jak córka zrezygnowała z piersi po 10 miesiącu to podawała jej Pani mleko modyfikowane? Jeśli tak to ile razy dziennie?

    z góry dziekuję za odpowiedzi i pozdrawiam

    1. To od Pani i dziecka chęci zależy kiedy podacie jogurt czy wędlinkę. Ale zawsze powoli i proszę malucha obserwować. U nas te produkty pojawiły się po skończonym 8 msc. Mleko modyfikowane dopiero jak odstawiła się od piersi. Początkowo 150 ml na noc, później przez chwilę 150 ml na śniadanie i jeszcze 150 na noc, a póżniej znowu tylko na noc 🙂

  6. u nas ok 7 troche mm max 75 ml – wiecej nie wcisne, potem ok 8 normalne ze glodny to dwie lyzki jogurtu z jakims owocem, 9 kaszka – czasem sie uda cala porcje, 12 pol szklanki zupki, 14 pol szklanki obiadku (ze sloiczka najczesciej i wiecej niz pol rzadko da rade zjesc) a od 14 do 19:30 kiedy dostaje kaszke na noc mamy ogromny problem z jedzeniem… czasem zje mi troche budyniu domowej roboty, czasem wcisne 70ml mleka, czasem owoce. Generalnie odstawil się sam 2 tyg temu, a mm od poczatku kiedy probowalam podac, czyli odkad mial 6 tyg odrzuca… daje mu duzo wody do picia, nie daje sokow z racji na to, ze wsuwa owoce. Jest na 97 centylu z waga i powyzej 97 ze wzrostem, takze kawal chlopa, a troche niejadek 😉

    Jestem na Twoim blogu po raz pierwszy i bardzo załuję, że dopiero pierwszy raz tu trafiłam! Udzielasz wielu przydatnych informacji i na dodatek rzetelnych. Przede mną specjalizacja z pediatrii i biorąc pod uwagę ilość obowiązków nie mogę się nadziwić, że masz jeszcze czas na samodzielne gotowanie dla dzieci i dla Was 🙂 z jadłospisu wypróbuję dla mojego 10 miesiecznego malucha patent z chlebem pokrojonym na mniejsze kawałki, bo jak daje całą kromkę, to większość ląduje na podłodze zamiast w buzi 🙂

    1. a może więcej jogurtu naturalnego z owocem skoro nie jest chętny na mleko? Albo dodać mleko do obiadku lub zrobić kaszkę? Dzięki za miłe słowa 🙂

  7. Proszę o poradę…mój syn ma 9m i jest łakomczuchem, chciałabym się dowiedzieć czy nasz plan jest ok. Wstaje ok 6, a więc:
    6:30 mleko 210ml
    8:30 kaszka na wodzie (manna, jaglana, kukurydziana) i owoc lub chlebek z masełkiem (wydaje mi się, że zbyt wcześnie od porannego mleka, ale o 9 już idzie spać wiec mógłby być głodny po tym mleku, przynajmniej mam takie wrażenie)
    9:00- 10:30 drzemka
    12:00 obiadek (chciałabym zrobić go ok 13 ale ma za długą przerwę od kaszki i jest już głodny)
    13:00- 14:30 drzemka
    15:00 mleko 180ml ( i tu nie wiem czy powinien je jeszcze pić? Zjada ładnie obiad i nie upomina się o mleko ale oczywiście jak dostaje to wypija wszystko, Może ok 16 jakiś jogurt zamiast mleka o 15?)
    17:00 sam owoc np. maliny, brzoskwinia, gruszka w kawałkach
    ok 19 kaszka instant(holle bez dodatków) na MM (90ml mleka plus kaszka)

    1. Witam 🙂 a ile waży ten łakomczuch? Jadłospis wygląda bardzo ładnie 🙂 To synek decyduje kiedy chce jeść i ile – więc Pani próby przesuwania czegoś niewiele tu dadzą – rządzi syn 🙂 Może Pani spróbować podac jogurt naturalny o tej 15 – ale nie da to gwarancji że syn nie będzie chciał popić mleka 😉

    2. Witam, proszę o poradę. Mój Szymek nigdy nie był z tych grubasków 🙂 raczej jest chudym dzieckiem. Karmiony był mlekiem modyfikowanym ale ostatnio odmawia go. Chyba ze względu na smak Bebilon Pepti Syneo – alergia. Czy nasza dieta jest ok czy ja może niedokarmian synka i dlatego jest taki szczupły? Ma 10 miesięcy i waży 8,5 kg. Teściowa ciągle dogaduje, że jest biedny, a ja robię co mogę.
      Przykładowy jadłospis:
      7:00 240 ml kaszka
      9:30 170 g manna plus owoc
      12:30-13:00 240 g obiad mięso plus warzywa
      16:00 200 ml kaszka
      19:00 120-140 ml mleka na śpiocha
      Pomiędzy posiłkami wpadnie trochę musu owocowego bez cukru i jakieś chrupki kukurydziane.

  8. Hania właśnie skończyła 9 miesięcy i u nas to wygląda tak:
    0 7 pobudka a ok. 7.30 mm max 80ml bo na dzieńdobry to ona za dużo nie zje, koło 10 zjada kaszkę ryżową lub wielozbożową (cała porcja 140ml) po kaszce spacerek ok.1,5h i tu zwykle drzemka na spacerku, koło 13 wypija ok. 150 ml mm
    o 16 obiadek domowy (z warzyw to marchew, pietruszka, cukinia którą uwielbia w obiadkach, zielony groszek, szpinak, pomidorek, brokułka rzadko, seler por, burak i dynia na przemian z ziemniakiem, makaronem lub ryżem)po biadku deserek owocowy, koło 19 kąpięl a po kąpieli kolacja w postaci kaszki ryżowej lub zbożowej, o 20.30 zwykle już śpi a że Mała dzień szaleje to zdarza się nam że jeszczde gdzieś koło 4 w nocy budzi się i wypija butlę mleka ok. 120 ml i idzie dalej spać
    problem jest z rybą bo nie chce jej jeść, próbowałam dorsza i łososia ale to nie przeszło nawet słoiczkowe, spróbuję z sandaczem no i z jajkiem też jest problem bo ona to ma jakiś radar w sobie i jak nie jest to jajko od kurki z podwórka mojej babci to zaciska usta i ona tego nie zje, zastanawiam się czy już mogę jej powoli jogurt naturalny wprowadzić.
    przyznaję, że świetne menu

    1. jogurt – jak najbardziej można, ale oczywiście (jak wszystkie nowości – powoli, małe ilości i obserwujemy reakcję). Co do jajka – to może spróbuje Pani jajecznicę? Co do ryby – proszę się nie zniechęcać. Można spróbować z inną rybką, albo na jakiś czas odpuścić i spróbować po 2-3- tygodniach ponownie 🙂

      1. A mój mały skończył 9 miesięcy i wogule nie chce jeść mleka modyfikowanego…. Ale wszystko co może jeść je z apetytem owoce warzywa,mięsa itp… Nic mu nie jest jest zdrowy…. Są jakieś powody żeby się martwic że mleka nie chce????

          1. Julka ma 9 miesięcy i nasz plan wygląda ubogo porównując do Pani..😕
            7.³⁰ – 8.⁰⁰ pobudka i zabawa
            9.⁰⁰ mleko modyfikowane
            12⁰⁰ pół obiadku (słoiczek)
            12.⁰⁰-13.³⁰ drzemka
            16.⁰⁰ deserek owocowy (słoiczek)
            19.⁴⁰ kąpiel i mleko modyfikowane
            POMIEDZY podaje
            Herbatkę, wodę, chrupki

  9. Witam,
    Dziękuję za Pani blog, skradł moje serce:) Mam pytanie jak przyrządza Pani placuszki, które tak smakują Pani dzieciom?
    Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam

      1. Witam moja córka skończyła 9miesiecy i proszę o radę czy dobrze ją karmię. Około 9 jogurt i owoc potem drzemka mniej więcej 1.5godz w trakcie snu wypija 180mm po przebudzeniu około 12 obiadek gotowy lub sporządzony przeze mnie około 15drzemka i wypija w trakcie 150mm po przebudzeniu dojadą obiadek około 19 kąpiel i kolacja budyń lub Kisiel i jogurt lub owoc. Między posiłkami smakuje wszystkiego od innych domowników mleko zageszczam kaszka i w nocy lub nad ranem okolo 4 mleko 150ml.

  10. witam, moja córa ma 11 miesięcy, do tej pory zjadała kilka posiłków dziennie:
    7-pierś
    8-owsianka z owocami tartymi lub suszonymi
    9- kanapka, ostatnio krojona w kostkę sama zajada rączką (z szynką pomidorem lub jajkiem)
    10:30-11 krótka drzemka
    11:30-zupa (różne warzywa plus starte mięso)
    13-próbowałam wprowadzić jakby drugie danie-makaron ze szpinakiem, knedle, placki bananowe,kasza z warzywami
    14:30 pierś
    15-drzemka
    15:30-jogurt naturalny albo porcja owoców
    17-pierś
    19-ostatnio wprowadzona kaszka instant lub kasza manna.
    i po kąpieli pierś na noc i jeszcze w nocy kilka razy;)

    Z racji powrotu do pracy oduczamy się piersi w ciągu dnia, córka ma apetyt i chętnie zajadała jednak ostatnio przechodzimy ząbkowanie i zupełnie odmawia większości produktów. Dwoję się jak mogę i gotuję różne potrawy ale nic nie chce jeść. Najchętniej to ta kanapka, owoc albo jogurt nat. Martwię się, że nie dostaje wystarczającej ilości składników, a do tego to ograniczenie piersi 🙁

    1. Niestety w okresie ząbkowania ciężko bywa z jedzeniem – warto spróbować z chłodniejszymi i bardziej zmiksowanymi produktami w tym czasie. Poza tym jadłopsi wygląda bardzo sympatycznie 🙂

  11. Witam,
    Baaardzo ciekawy blog, z którego można się wiele dowiedzieć.
    U nas wygląda to znacznie bardziej „ubogo” i zaczynam się martwić…
    Córka ma skończone 8 m-cy i wygląda to tak:
    6-7:00- pierś (czasami)
    ok.9:30 – pierś
    ok.12-13:00 obiadek (z gotowanych przeze mnie zupek córka poznała na razie: ziemniaka, marchewkę, pietruszkę, selera, kalafiora, indyka oraz łososia(ale ją obszczypało, więc na razie przestałam podawać; no i żółtko)-często zagęszczane kaszką owsianą lub kukur.z Hippa lub obiadek ze słoiczka
    14:30-15:00 – pierś (popitka po obiadku)
    16:30-17:30 – deserek (zazwyczaj ze słoiczka, bo ogromny wybór smaków; jeśli sama robię, to starte jabłuszko lub ugotowana i przetarta gruszka; próbowałam z bananem, ale kupa była po niej baaardzo dziwna). Czasem jako przekąskę podaję wafla ryżowego lub chrupka kukurydzianego.
    19:30 pierś Noc wygląda tak, że karmię na żądanie, ale godziny są podobne – z reguły co 3h, czasem zdarzy się przerwa 4-5h, ale to sporadycznie (przeraża mnie to, bo planuję w lutym-marcu wrócić do pracy i chciałabym powoli redukować ilość karmień, a pediatra mi pow., że dziecko „samo” się odstawi, a jeśli nie to niebawem zaczniemy działać, ale co Pani o tym sądzi?)
    Mam też pytanie: ryż podawać zblendowany? Póki co Ala próbowała trochę makaronu-nitek i nawet jej smakowało.
    Wody córcia pije raczej mało, czasem herbatkę koperkową, ale to są niewielkie ilości.
    Czy muszę znacząco przyspieszyć rozszerzanie diety? Bo chyba jest zbyt uboga… Bardzo proszę o odp.

    1. Witam. Nie każde dziecko musi od razu zjadać 5 stałych posiłków dziennie. Jestescie na poczatku rozszerzania diety, także na spokojnie. ZJada dość dużo i wygląda to fajnie. Na noc może Pani dać kaszkę, ale zwykle nie hamuje to jakoś specjalnie nocnego apetytu… Co do karmienia piersią to ja również zalecam aby czekać aż do samoodstawienia. Im dłuzej Pani karmi tym więcej cennych składników dziecko dostaje. Nie musi popijać wodą – może popijać piersią 🙂

      1. U nas niestety są dwa posiłki inne niż mleko z piersi, tj. obiad między 14:30 a 16 (marchew+biała pietruszka+koperek +zamiennie: brokuł/buraczek/groszek/kalafior/ziemniak, do tego indyk lub kurczak, to wszystko blenduję i dokładam biały ryż lub kaszę jaglaną ale Antoś woli ryż plus odrobina oliwy z oliwek i zaczęłam niedawno co drugi dzień dokładać żółtko). Jeśli obiadek podaję Mu wcześniej, tj. ok 14:30-15 to ok 17 podaję blendowane jabluszko, czasem samo a czasem z bananem lub samego banana plus 3-4 łyżeczki jogurtu naturalnego. W ciągu dnia podaję pierś na żądanie, synek lubi też popijać soczek przecierowy kubuś baby (np. marchew z dynią lub jabłko z brzoskwinią) lub sok jabłkowy. Czasami daję parę chrupek kukurydzianych ale nie codziennie. Nasz plan dnia nie jest uzależniony od zegarka, pewnie ktoś napisze że to błąd, niestety oprócz Maleństwa mam na głowie zakupy, sprzątanie w mieszjaniu, obiad dla siebie i partnera który pracuje), często przyszła teściowa poprosi o wizytę, której nie sposób zakończyć na 1-2h (teściowa jest chora na reumatyzm i czasami w czymś trzeba mamie pomóc gdy się źle czuje lub po prostu posiedzieć). Po prostu nie da się z zegarkiem… 🙁 myślę że przez to Antosia drzemki czasem trwają po 30 minut, czasem półtorej godziny. Pilnuję godziny obiadu, by nie był później niż max 16 i pilnuję pory kąpieli (zawsze między 19:30 a 20). Ehh ?

  12. Pani blog jest fantastyczny – mnóstwo przydatnych informacji!
    Gdyby znalazła Pani chwilę proszę o ocenę tego, co je moja córka. Za niecałe dwa tygodnie skończy 9 miesięcy:
    7-8:00 pierś
    9:30 (czasami) pierś
    12-13:00 obiadek (gotowany ziemniak+marchewka+filet z indyka-zblendowane; czasami bywa też pietruszka lub seler-od czasu do czasu zagęszczam to owsianką z Hippa; próbowałam z burakiem, ale chyba średnio smakował. Co drugi dzień pół żółtka. Oprócz tego 2-3 razy podałam łososia, ale Alę obszczypało przy pupci; dziś 1szy raz podałam kaszę jaglaną-obserwacja reakcji trwa) lub obiadek ze słoiczka – martwię się tylko, że córka je małe porcje, ok.120 g lub mniej.
    14-15:00 pierś (popitka po obiadku)
    17-17:30 deser (na ogół ze słoiczka, bo duży wybór owoców, ale czasem starte jabłuszko lub ugotowana gruszka-też zageszczone kaszką; była próba z bananem, ale kupa po nim była tak dziwna, że zrezygnowałam),
    19-19:30 pierś
    W ciągu dnia próbuję dopajać wodą lub herbatką koperkową, ale córka pije po kilka łyczków tylko.
    W nocy karmię na żądanie, średnio co 3 godziny – doceniam wszystkie zalety karmienia piersią, jednak w lutym planuję powrót do pracy i obawiam się, że nie zdążę przyzwyczaić córki do innego jedzenia (boję się też, że jej dieta jest zbyt uboga). Przede wszystkim chciałabym na początek wyeliminować 1 lub 2 nocne karmienia, tylko nie bardzo wiem jak – aha, tu ważna informacja – córka nie potrafi pić z butelki, więc próbujemy z kubkiem treningowym lub doidy cup. Bardzo proszę o poradę. Będę ogromnie wdzięczna.

    1. Z nocnymi karmieniami jest różnie. Nie ma tutaj złotego środka. Można próbować nie podawać piersi, podawać wodę, tylko przytulić itd, ale nie zawsze jest efekt. W ciągu dnia Wasz jadłospis wygląda bardzo dobrze. Co do wielkości porcji – decyduje córka, więc na siłę nie wciśnie Pani w nią więcej. Dobry przyrost na wadze jest najlepszym wyznacznikiem dobrego jadłospisu – jeśli dobrze przybiera to nie mam uwag 🙂

  13. Super jadłospis, moja Zosia ma 9,5 mca i dostaje 3 razy na dobę mm a poza tym kaszke mleczną i obiadek albo mój albo ze słoika, częściej już mój bo się do nich przekonała, ale mam pytanie jak to z tym mlekiem bo u nas to jest jako posiłek i nie wiem czy nie za dużo tego mleka? Ale znowu po mleku wiem że mała jest najedzona a tak to nie wiem 😉 i jeszcze nie ma zębów to troche nam to utrudnia wszystko

    1. wszystko zależy od wielkości porcji mleka. W tym wieku powinny być 2-3 posiłki mleczne po max 220 ml. Jeśłi ładnie przybiera, nie jest blada (nie ma niedokrwistości) to prawdopodobnie jest ok 🙂

  14. Witam
    Synek skończył 8 miesięcy i nadal 2xbudzi sie w nocy na karmienie, może za mało je w dzień?
    Ok.4-5 mm (bebilon pepti z powodu skazy)210ml, 8-9 mm 210 z dodatkiem kaszki albo kaszka z owocem,12-13 zupa ok200ml z mięskiem albo żółtkiem,16-17 owoce ze słoiczka albo np platki jaglane z owocem,20 mm 210 z kleikiem ryżowym,24-1 mm 210.

    1. W tym wieku dzieci niestety budzą się wnocy. Może Pani spróbować zamiast jednej porcji mleka podać wodę, ale nie zawsze efekkt będzie dobry. Jest jeszzcze opcja podania bogatszej kolacji – np kanapka z wędliną i mleko do popicia.

      1. Witam mam do pani pytanie mam synka który za tydzień bedzie mial 9 miesiecy,karmiłam go piersia do 4 miesiaca potem zaczęłam dawać mleko mm od miesiąca nie chce juz pic tego mleka wiec robie mu kaszki na mleku mm ale on nie chce jeść ani chlebka ani gotowanych zupek na mięsku tylko sloiczki warzywne z mięskiem i jeszcze z dodatkiem owocowego sloiczka nie wiem co mam juz robic podam jego całodniowe jedzenie
        Rano 8.30 kaszka owocowa na mleku mm 12.30 obiadek sloiczek warzywny z owocami 17 kaszka na mleku mm potem chrupek owocowy a o 20.30 znowu kaszka na mleku mm i sloiczek owocowy potem maly przesypia cala noc ale boje się że nie dostarczam mu wszystkich witamin co mam zrobić i czy to jest dobry posiłek dzienny proszę o pomoc

  15. Witam,
    Chcę zapytać o mięso i jaja w diecie 9-miesięcznego dziecka. Moja córka uwielbia jajko i czasem nie chce nic innego. Czy podając jej lekką jajecznicę z dwóch żółtek popełniam błąd? Czy to za dużo? Z mięsem z kolei jest tak, że jednego dnia nie chce a innego chce więcej niż przewidywana dzienna ilość. Pozwalam jej jednego dnia opuścić zjedzenie mięska a innego daję trochę więcej.
    Ponieważ wprowadzam coraz więcej posiłków o różnych konsystencjach, córka ma teraz różne „zachcianki”. Raz nie chce w ogóle mleka, jedynie stałe posiłki, innego dnia nie bardzo chce kaszkę, czasami odmawia zupy na rzecz posiłku stałego. Bardzo jej się spodobało jedzenie samodzielnie rączkami, ale czasem brak mi pewności czy proporcje składników są odpowiednie (szczególnie mięso i jaja właśnie). Córa nie ma jeszcze ani jednego ząbka i nie wszystko mogę jej dać. Proszę o radę.

    1. witam. jeśli chodzi o jajo – to średnio pół jajka co drugi dzień. Dwa jajka w tygodniu są ok. Podobnie z mięsem – jesli jednego dnia nie zje to może zjeść więcej w dniu następnym. Chodzi głównie o to by regularnie nie dawać dużo większych porcji.

  16. Córka skończyła 22.12 9 miesięcy.Do tej pory jest na piersi,ale teraz pierś pije tylko rano i raz w nocy i to krótko ok.3-5min.Nie wiem czy to wystarcza,więc próbuje ją zachęcić do mm,ale zawsze odmawia.Pije tylko gdy wmieszam jej jakiś owoc np. pół zmiksowanego banana. Jadłospis wygląda tak:8.00 mleko z piersi i czasami jogurt lub jajecznica, 11.00 120ml mm z owocem,żeby „zabić” smak mleka, 15.00-16.00 190ml obiadku i o 19.00 120-150ml kaszki, w nocy mleko z piersi.W ciągu dnia jeszcze zjada 150ml owoców. Czy to dobry jadłospis? Nie za mało mleka?

    1. W tym wieku może tak być. Jest jeszcze jogurt w diecie i to mm o 11. nie wiem jak przygotowuje pani kaszke ale jesli na mleku to rownież liczy się jako posiłek mleczny

  17. Witam,
    Przeglądam od jakiegoś czasu Pani bloga i wydaje mi się, że dieta mojej 10 miesięcznej córeczki jest zbyt uboga, co może potwierdzić też jej ostatni spadek wagi. Proszę o radę. Córka do 7 miesiąca bardzo szybko przybierała na wadze i wówczas ważyła 9 kilogramów karmiona tylko piersią plus kilka łyżeczek innych pokarmów dziennie na spróbowanie. Od tego mniej więcej 7 miesiąca wprowadziłam jej na stałe do diety obiadek i drugie śniadanie i tak jest do teraz. Córka w 9 miesiącu osiągnęła wagę 9,7 kg i od tamtej pory (a ma 10,5 miesiąca) nic już nie przybrała a nawet schudła do 9,5 kg..Nasz jadłospis wygląda następująco:
    – 3-5 rano pierś, potem śpi
    – 7-8 rano pierś
    – 9:30 kaszka z owocami (gruszka, jabłko, banan lub słoikowe różne)przygotowana na wodzie, taka dla alergików lub jaglana lub ryżowa, owsiana, ponieważ córka ma atopowe zapalenie skóry i lekarz kazał odstawić produkty mleczne zarówno w mojej jak i jej diecie. Łącznie porcja około 210 ml; potem jest drzemka 10-11
    – 13:30-14:30 obiadek: warzywa zmiksowane (różne zazwyczaj marchewka, bataty, ziemniaki, buraki) lub posiekane z mięskiem (królik, indyk, szynka) z kaszą jaglaną lub ryżem. Porcja około 220 ml. Nie chce jeść dwudaniowych obiadów, nie lubi zup, musi mieć gęste pokarmy; 14:30-16 spacer i drzemka na dworze
    – 16 pierś
    – 17 deserek w postaci gęstego przecierowe soku lub ciasteczka lub chrupki, biszkopta i soczku czasem owoc;
    – 20 pierś, zasypia około 21
    – w międzyczasie soki rozcieńczone z wodą pół na pół lub domowy kompot bez cukru z jabłek, gruszek, nie chce pić wody od urodzenia, płacze i się krzywi gdy tylko poczuje, że picie to woda.
    Proszę o radę czy powinnam wprowadzić jej inne śniadanie i kolację? Myślę, że ona może się nienajadać już moim mlekiem zwłaszcza rano, ale jak daję jej coś do jedzenia około 8, nie chce jeść potem już kaszki.

    1. Witam. Jak najbardziej może Pani podawać np pieczywo na śniadanie (a do popicia pierś). Nie musi Pani podawać dodatkowo wody jeśli nie chce – może być pierś. Spadkiem wagi aż tak bym się nie martwiła, bo córka na pewno stała się w tym czasie bardziej ruchliwa. Jeśli zachowuje się ok, dobrze rozwija to nie wiedzę powodu do zmartwień 🙂

      1. Dziękuję za odpowiedź. To prawda, zrobiła się dużo bardziej ruchliwa, raczkuje i podnosi się do stania. Obecnie zaczyna zabkowac, idą jej na raz 4 zęby-dolne i górne jedynki i od dwóch dni odmawia w ogóle jedzenia, tylko pierś i soczek:( jak już jej minie spróbuje z chlebkiem. Jeszcze jedno pytanie jakie są inne produkty mlekozastępcze poza nutramigenem,które mogłabym podać? Boję się, że przez to że ani ona ani ja nie jemy nic nabiałowego może mieć za małą podaż wapnia. Czy mogę podawać np mleko ryżowe które jest wzbogacone wapniem? Sama czasem po takie sięgam do płatków dla siebie.

        1. można spróbować jeśli w składzie nie ma żadnych dziwactw 🙂 Można też zrobić takie mleko samodzielnie 🙂

  18. A ja mam pytanie dotyczące zup gotowanych na mięsie (czyli też na kościach). Czy 9 miesięczny malec może już jeść taki wywar? Interesuje mnie też solenie. Mój synek najchętniej je nasze, słone posiłki. Te bez soli zupełnie go nie interesują. Mimo tego, że dodaje inne zioła. Czy mogę mu delikatnie dosalac obiadki?

    1. W chwili obecnej nie ma już zaleceń, które mówią o osobnym gotowaniu warzyw i mięsa. Sól odradzam, przynajmniej taką dodawaną oddzielnie – lepiej dodać np cebulkę do smaku. Najlepiej stopniowo zmniejszać ilość soli w podawanych dziecku posiłkach.

  19. Witam, Gabrysia skończyła 9mcy. Waży 8600g (urodziła się z masą 3410g). Córka ładnie przybierała do 7mca, lecz po tym czasie przybiera 100-200g na 1mc-1,5. Czy to nie za mało?
    Wstaje o 6-6:30. Nasz jadłospis wygląda tak:
    7:00-kaszka jaglana z mm +mus owocowy
    9:00-kanapeczka z serkiem almette
    9:30-11:00 drzemka
    12:00 zupka
    15:00- drugie danie
    15:30-17:00 drzemka
    17:00-owoce
    19:00-kasza manna z mm i jagodami
    Gabrysia budzi się o 2 w nocy na mleko i zjada 150-170 mm.
    W ciągu dnia pije dużo wody, od czasu do czasu herbatkę rumiankową.
    Od niedawna nie chce pić ani rano ani na dobranoc mleka, gdzie wcześniej na dobranoc zjadała 210mm. Czy to normalne? Córka nie chce jeść obiadków rączką, próbowałam ją jakoś zachęcić, jedynie mięsko chwyta i wkłada do buzi, warzywa rozgniata w rączce i się nimi bawi. Na dodatek zaobserwowałam, że jak je już obiadek to często trze nos i buzie, czy to normalny objaw? Ogólnie nie narzekam, bo wszystko zje co jej dam, czy to owoce czy obiadek. Proszę o odpowiedź. Pozdrawiam.

  20. Witam,

    Na początku chciałam podziękować za garść inspiracji i przydatnych porad – czytam Pani bloga z ogromną przyjemnością!
    Moja mała za chwilę kończy ósmy miesiąc życia, udało nam się wprowadzić już dość regularny tryb jedzenia i dnia, tym niemniej jednak mam do Pani dwa pytania, związane głównie z faktem, iż wg planu od 9 miesiąca powinnyśmy przejść z czterech na trzy posiłki mleczne.
    W tej chwili nasz dzień wygląda następująco:
    ok. 8:40/9:00 dostaje pierwszy posiłek czyli 180 ml mm (ostatnio samego mleka z butelki wypija mniej, mam wrażenie, że samo mleczko zaczyna jej się trochę nudzić:)
    ok. 11:40/12:00 obiadek – słoiczek (zawsze z mięskiem a raz w tygodniu z rybką, co drugi dzień w obiadku podaję pół ugotowanego żółtka), zaraz po obiadku daję małej deserek owocowy (od początku podawałam owoce nie jako podwieczorek a jako deser bezpośrednio po obiadku z uwagi na wit. C, dzięki której lepiej wchłania się żelazo z mięska). W związku z tym, że przeszliśmy już na większy słoiczek obiadkowy (190 gr) nie daję jej już całego słoiczka z owocami, tak jak miało to miejsce wcześniej
    ok. 15:00/15:30, po spacerku, porcja 180 ml mm (tu znowu ostatnio nie zawsze wypija całą porcję)
    ok. 18:00/18:30 kaszka (na zmianę ryżowa, ryżowo-kukurydziana i manna) – ostatnio dodaję do niej ok pół słoiczka owoców, które zostały mi z deserku poobiedniego
    ok 20:30/21 idziemy spać i porcja 180 ml mm

    Chciałam zapytać przede wszystkim czy to dobrze, że Pola właściwie nie jada drugich śniadań tylko po porannym mleczku jej drugim posiłkiem jest obiadek? Przyzwyczaiłyśmy się do obiadów około południa głównie w wyniku tego, że jest śpioszkiem i budzi się po 8ej stąd do południa nie chciałam na siłę upychać jeszcze drugiego posiłku, południe wydawało mi się najlepszą porą już na obiadek (również z uwagi na wprowadzanie nowości).
    Moje drugie pytanie związane jest z zamianą mleka o 15tej na posiłek bezmleczny owocowo-zbożowy. Czy dobrze rozumiem, że może to być bezmleczna kaszka z owocami na wodzie/owoce z biszkoptem czy kleikiem lub samodzielnie zrobiony kisiel?
    Czy w związku z tym dalej powinnam podawać owoce ze słoiczka po obiadku i do wieczornej kaszki i nie będzie tych owoców za dużo? Czy funkcjonuje w tym wieku jeszcze jakiś limit owoców na dobę? Dodam, że Pola nie pije soczków a tylko wodę.
    I jeszcze ostatnie pytanie – czy dobrze rozumiem, że w przypadku tak dużego niemowlęcia nie obowiązują już 3-godzinne przerwy między posiłkami tak jak miało to miejsce wcześniej aby mleczko się przetrawiło? Czy dobrze mi się wydaje, że 2 godziny przerwy między posiłkami też są wystarczające dla 9-miesięcznego brzuszka:)? Wiem, że 21 to trochę późno na kładzenie małej a czasem tak późna pora wynika z tego, że staram się „upchnąć” te 5 posiłków dziennie w ciągu dnia nie karmiąc zbyt często, ale może to już dawno niepotrzebne:)?

  21. Dobry wieczór,
    Bardzo dziękuję za bloga… jest bardzo pomocny dla nas:mam:)
    Moja córka ma 8,5 miesiąca, waży prawie 10kg; jadłospis wygląda następująco:
    6.00-7.00 pierś po przebudzeniu
    9.00 kaszka jaglana z owocem (banan, śliwka suszona, jabłko, gruszka), kanapka z serkiem białym, masełkiem, kaszka ryzowa z owocem, jajecznica, kanapka z pastą jajeczną, kaszki mleczne gotowe, placki bananowe, pankejki
    10.00 drzemka/pierś
    12.30-13.30 obiadek, raczej jak dotąd słoiczki; teraz próbuję podawać to co my jemy, ale mniej przyprawione i dwa dania: najpierw zupkę, potem po godzinie drugie danie (zazwyczaj zjada ledwo pół dania)
    16.00 podwieczorek: biszkopt, wafle, kisiel, owoc, jogurt z owocem
    18.00 kaszka mleczna bądź bezmleczna z owocem, kanapka -podobnie co na sniadanie, ale głównie kaszka

    19.15-20.00 pierś

    W nocy 1-2 pobudki na karmienie piersią.

    Mamy parę pytań:
    1. czy to nie jest za dużo to, co córka ma podawane obecnie? Czy ta kaszka wieczorna to nie za dużo skoro podaje jej również pierś za godzinę?
    2. słyszałam, że owoce nie podaje sie wieczorem; z czym zatem podawać wieczorną kaszkę? U nas kaszka praktycznie zawsze z jakim dodatkiem, głównie owocem.
    3. Chciałabym aby córka się stopniowo sama odstawiła przed pierwszym rokiem, czy podawać mleko modyfikowane zamiast piersi np. wieczorem do snu i rano? Nie za bardzo wiem czym mogłabym zastąpić wieczorną pierś skoro godzinę wcześniej je kaszkę mleczną/bezmleczną
    4.Według obecnych wytycznych produkty mleczne powinny być podawane od 7-8 miesiąca 3 razy dziennie…co Pani myśli o tym zaleceniu? Czy stara się Pani podawać dziecku produkty mleczne: mleko modyfikowane, kaszki mleczne tyle razy?
    5.Kiedy podaje Pani kolację, po czy przed kąpielą dziecka?
    Pozdrawiam serdecznie i dziękuję za odpowiedź,

  22. Dzień dobry, czy mogę prosić o konsultację jadłospisu synka,który właśnie skończył 9 miesięcy? Ok. 8 jogurt naturalny, ok. 14 kasza z owocami(jaglana, ale zaraz będziemy inne typy wprowadzać. Owoce ze słoiczku lub świeże starte jabłko, gruszka), ok 19 sloiczek mięsny/rybny lub warzywa gotowane +żółtko +trochę oleju rzepakowego (czasem zje dwie łyżeczki a czasem 1/3 dużego słoiczka).
    Je z piersi, na żądanie, więc czasem 20 minut a czasem 2 minuty na popicie, bo wodę dajemy mu tylko do picia do posiłków stałych. Z piersi je lub pije co 2-3 godziny mniej więcej, w tym 3-4 takie dłuższe duże posiłki; je też w nocy i generalnie to przy piersi usypia.
    Czy nie je za mało stałych posiłków? Przybiera bez problemu, teraz waży ok. 9,6kg a nie chcemy się jeszcze odstawić – ale nie chcę też żeby mu brakowało jakichś składników odzywczych

    1. Witam. A może uda się przesunąć – kaszkę z owocami na śniadanie, mięsny słoiczek na obiad, a jogurt na podwieczorek? Super że jest pierś. Stopniowo możecie wprowadzać kolejne warzywa owoce, całe jajko. Może Pani podać jogurt wcześniej a na kolację np kaszkę kukurydzianą ugotowaną na wodzie z dodatkiem ściągniętego mleka 🙂

  23. Witam 🙂 Jestem mamą 9 miesięcznego alergika z AZS, nasz jadłospis jest bardzo skromny i wygląda tak:
    6:30-7 mm 180-200 ml. -później śpi tak do 9;
    10-10:30 mm 180-200 ml. – spacer i drzemka na dworze;
    13-13:30 obiadek 200-240 ml.(swoje zupki: ziemniak, cukinia, brokuł, królik, kurczak, dynia, czasami żółtko, marchewka i pietruszka, burak)międzyczasie drzemka;
    16:30-17 mm 230 ml.;
    20-21 mm 230 ml.,
    Mały przesypia całą noc.
    Jesteśmy na Bebilonie Pepti, w ciągu dnia dostaje jabłuszko,czasami banana gotowanego, jagody, chrupki kukurydziane. Popija wodą lub koperkiem i melisą w małych ilościach.
    Na drugie śniadanie w małych ilościach zaczęłam podawać sinlac zmniejszając mleko.

    Proszę o informację czy taka dieta jest prawidłowa.
    Dziękuję i pozdrawiam.

    1. super 🙂 może Pani spróbować zwykłe kaszki (ugotowane na wodzie z dodatkiem owoców) – tym sposobem uniknie Pani różnych dodatków i zmniejszy ryzyko zaostrzenia AZS 🙂

  24. Dzień dobry,
    Trafiłam tu przypadkiem i och jak bardzo sie cieszę. Od 3 dni moj 9,5 miesieczny syn nie chce jesc MM, ktore powoli staje sie doraznym melkiem bo zaczyna sie odstawianie. Wszystko bylo ok smoczek ok mleko tez pasowalo, az pewnego dnia rano jak zobaczyl butelke to prawie ze histeria i tak trwa to juz 3-4 dzien.
    7.00-pobudka
    8.00- bylo 150ml MM – a teraz podaje 150ml kleiku kukurydzianego na MM
    10-11.30 – drzemka
    12.30 – obiadek = najczesciej gotuje: krolik marchew ziemniak lub batatt i coraz jakis dodatek, a to burak,a to fasolka itp, czasami dla smaku wleje łyżke zupy np pomidorowej lub rosolku
    14.30 piers – ale moim okiem nie jest tam duzo mleczka…
    15-16-drzemka
    17-deser – najczesniej pieczone jablka lub gruszka
    19.30 – bylo 180ml MM ale dostaje znowu kleik kukurydziany (kaszek zbozowych nie chce)
    ok 1 budzi sie to dostaje piers i budzi sie 4-5.00 to tez dostawal MM ale obecnie tylko smoka i przytulenie..

    Podjada chrupki”flipsy” albo biszkopty. Czasami jak sama jem obiad czy sniadanie to 3-4 razy mu cos dam „dla smaku”.

    Jak moglabym ten plan ulepszyc? Co dodac koniecznie?

    Dziekuje za poswiecony czas.

    Karolina

  25. Dzień dobry, proszę o radę, czy moje dziecko je prawidłowo? (Waga urodzeniowa 2200, obecnie ma 10 ms waży 9 kg).
    Godzina 8- kaszka ryżowa na mleku modyfikowanym
    10:00 – zmiksowany banan
    11:30 – mleko modyfikowane, zjada ok. 130-180 ml (niestety przez sen, inaczej wypluwa),
    13:30/14:00 – obiadek (zazwyczaj obiadek warzywny z mięskiem lub rybą)190 g.
    16:30 – jogurt naturalny z owocami,
    18:30/19 – kaszka glutenowa przygotowana na mm (owsiana, jaglana, manna itp.)
    22 – mleko modyfikowane przez sen, zjada ok. 180 ml
    I jeszcze jedno pytanie – Od kiedy dziecko powinno jeść kanapki? Moja córka nie ma jeszcze ząbków, próbuję jej czasem dać kawałek chleba czy bułki z masłem, bądź jogurtem, ale po przeżuciu od razu wypluwa. Czy powinnam wprowadzić jakieś dodatkowe składniki do jadłospisu? Pozdrawiam.

    1. jeśli wypluwa mleko o 11:30 to może z niego zrezygnować? Na tym etapie wystarczą 3 posiłki mleczne, więc na siłę nie trzeba wciskać jej tego mleka – może Pani podać szybciej obiad – tym bardziej że lubi jogurty naturalne. Może Pani zastąpić wieczorną kaszkę na mleku makaronem z warzywami na przykład albo kanapką. Może Pani już podawać – skoro na razie nie chce to można spróbować na 2-3 tygodnie ponownie 🙂

      1. Dziękuję za odpowiedź, cały czas mi się wydaje, że moje dziecko za mało je (w szczególności mleka):-) Czy takie zmiany byłyby ok? 8- kaszka (150 ml)lub budyń (samodzienie przygotwany) /jajecznica na wodzie / kanapki z twarożkiem /pastą jajeczną, 10:30 – jogurt naturalny z owocami (150 g), 12:30 obiad 14:30/15 – banan lub kisiel 18:30 kaszka (150 ml)/ budyń / makaron z warzywami / kanapki z szynką. 22- MM 180 ml Z góry dziękuję za odpowiedź, pozdrawiam serdecznie!

  26. Dopiero dotarłam na Pani bloga a już jestem przerażona, czy moje dziecko nie je za mało a za bardzo rozdrobnione 🙂 (waga urodzeniowa 2300, obecnie ponad 8 kg i 9 miesięcy skończone, jeszcze samodzielnie nie siada – je w leżaczko-bujaczku więc boję się, że się zakrztusi czymś „stałym”):
    godzina 8:00 – pobudka i ok. 100 ml mm
    10:00 – ok. 150 ml kaszki jaglano-ryzowo-kukurydzianej (gotowa mieszanka)z niewielką ilością kaszki pszennej na mleku mm plus jogurtowy deser owocowy 100 g
    10:30 – 12:30 spacer i drzemka
    ok. 13, 13:30 – 130 g obiadu ze słoiczka (dwa razy w tygodniu ryba, dwa razy w tygodniu zupa z zółtkiem, trzy razy w tygodniu mięso)
    ok. 14 lub 14:30 – 130 g owoców ze słoiczka
    15:00 – 17:00 popołudniowa drzemka
    18:00 – 150 ml mm
    między 21 – 22 – kąpiel, 220 ml mm i sen do 8 rano dnia następnego.
    Glutenu się boję podawać w większej ilości, bo sama mam Hashimoto i nie wiem, na ile córka nie ma ku temu skłonności. Odstawiłam sobie gluten, ale chyba nie ma sensu bym to samo robiła z małym dzieckiem.
    Ps. Bardzo ciekawe kwestie Pani omawia, będę stałą czytelniczką 🙂

    1. Jadłospis wygląda bardzo sympatycznie i skoro córka tak dobrze przybiera to znaczy że nie je za mało 🙂 jest urozmaicenie, jest mleko, nie ma soków. Gluten proszę wprowadzić, nie ma powodu do obaw – jest o tym wpis na blogu 🙂 nie musi Pani od razu dawać jakiś większych kawałków, wystarczy nieco grudek w zupce albo kasza jaglana ugotowana na wodzie dodana do kaszki na śniadanie 🙂

      1. Pisałam powyżej 22 lutego i właśnie widzę, że przez ostatnie prawie 4 miesiące moja mała przybrała tylko ok pół kilograma.. „Racje żywieniowe” oczywiście od tego czasu powiększyły się, zjada teraz w ramach słoiczków – zamiast 130 gr/ml to 190 gr/,l, doszły też chrupki kukurydziane, biszkopty, owoce (jabłka, truskawki, brzoskwinie). Córka urosła też ok 8 – 9 cm od lutego, dwa razy zdarzyły się wymioty, no i ząbkowanie, ale jej waga mnie martwi.

  27. Witam,
    Super blog. Bardzo się cieszę,ze tu trafiłam.
    To moje pierwsze dziecko i wszystko jest nowe 🙂
    Córka ma 8.5miesiaca, samodzielnie siada i czworakuje, nadal jest na piersi. Proszę o ocenę jadłospisu oraz radę czy już czas na podanie chlebka,makaronu. Córka ma dwa zeby na dole.
    Pobudka po 8 – pierś
    Ok 11 – pierś i drzemka
    12-13 – owoce, słoiczek
    Ok 14 drzemka
    15-16 – obiad ( zupka lub mięsko z warzywami blendowane lub gotowy słoiczek )
    Czasem koło 18 chwile przyśnie
    19 – kasza mleczno ryżowa (gotowe)
    20- kąpiel
    21 pierś
    W ciągu dnia pije wodę, czasem sok lub herbatkę, dostaje tez przegryzke – chrupki kukurydzianie.
    W nocy niestety często jest przy piersi (smoczek wypluwa) czy wprowadzić już śniadanko? Godziny są podane mniej więcej ale córka dostaje 3 stałe posiłki poza piersią. Proszę o poradę.
    Pozdrawiam,
    Gosia

    1. Witam. Jeśli córcia dobrze przybiera na wadze to nie mam się do czego przyczepić w jadłospisie (chociaż do popicia lepiej dawać wodę lub zwykłą herbatkę – nie granulowaną, soków lepiej nie podawać skoro chętnie zjada owoce) 🙂 Może Pani spróbować podawać makaron, chlebek i śniadanko.pozdrawiam

  28. Witam, Chcialam sie zapytac ile posilkow mlecznych powinno jesc 9-miesieczne dziecko?
    Moj synek ma 9 miesiecy i pije 2 razy butle mleka modyfikowanego rano ok 210 ml na I sniadanko i na noc z kleikiem ok 210/240 ml.
    Oprocz tego na II sniadanko dostaje owsianke lub kaszki roznego rodzaju ktore sa juz mleczne. Do niedawna dostawal rowniez mleczko ok 17 czyli tak jakby na podwieczorek ale ostatnio po prostu daje mu owoce z biszkoptem, manne z owocami lub jaglanke z owocami -czyli cos na slodko z owocami (planuje rowniez owoce z nat jogurtem zaczac wprowadzac) lub kaszke jakas z owocami.
    Oczywiscie ok 13/14 jest rowniez obiadek (zupki, ryba, miesko)
    Czy to jest odpowiedni jadlospis:)

  29. Dzień dobry, bardzo proszę o ocenę jadłospisu mojej córki:
    7.00 kaszka owsiana instant bezmleczna z owocami, ostatnio podaje rowniez mleczna ale corka niechetnie zjada.
    9.00 pierś
    10.30 owoc rozgnieciony, starty
    12.00 obiad ze słoiczka (ok 100g- pol sloiczka), co drugi dzien dodatkowo żółtko, olej rzepakowy, dwa razy w tyg ryba rowniez ze sloiczka,
    Obiady samodzielne gotowane był wypluwane, ale spróbuję jeszcze podać 🙂
    14.00 pierś
    17.00 jogurt naturalny- córka bardzo lubi, nie wiem czy mogę podawać codziennie pełny kubeczek 180g?!
    19.00 pierś
    W nocy regularnie co 3/4h pierś
    Miedzy posiłkami herbatnik, chrupek kukurydziany, woda albo sok
    Porównując do innych jadłospisów mam wrażenie, że obiadki zjadane przez corke sa skromne delikatnie ujmując 😉 zebów 8 sztuk, ale przeżuwa niechetnie, czesto ksztusi się większymi kawałkami.
    Proszę o ocenę, pozdrawiam serdecznie.

  30. Witam
    Moja corka za tydzien skonczy 9 miesiecy.Nie wiem czy jej jadlospis jest prawidlowy:
    7.00-180 mm
    10.00-II snianie- jogurcik z biszkoptem lub chlebkiem/ kaszka na wodzie 160ml/banan z gruszką/pol duzego sloiczka owocow)
    13.30-obiad (zupa pomidorowa/buraczkowa/rosolek lub ziemniak z jakims mieskiem lub rybą+warzywa :kalafior, buraczki, fasolka)
    16.30- 180 mm
    20.00- 210 mm
    Spi do rana. Do 7.00
    Nie wiem czy moge jej dawac nabial, twarozki,.serki danio czy paroweczki, wedline)?Z gory dziekuje za pomoc.
    Mala wazy 9 kg.i w miedzyczasie pije soczki i je troszkę chrupek czy biszkopta.

    1. Witam. Jeśl cały czas dobrze przybiera to znaczy, że jest ok. nabiał i twarożek – jak najbardziej. Podobnie jak jogurty naturalne. serki danio ze względu na dużą ilość różnych dodatków bym sobie podarowała, podobnie parówki. Wędlinę dobrej jakości – jak najbardziej (najlepiej gotowany indyk czy kurczak). Soków nie musi Pani podawać, zwłaszcza, ze córcia chętnie je owoce – lepiej podać do picia wodę 🙂 z ilością biszkoptów też bym nie przesadzała – żeby nie przyzwyczajać za bardzo do słodkiego smaku 🙂 pozdrawiam ciepło 🙂

  31. Witam serdecznie, bardzo mi się podoba Pani blog. Jestem mamą 9,5 miesięcznej dziewczynki (waży obecnie ok.11kg..raczej nie ma problemu z jedzeniem:). Mam jednak pewne wątpliwości, byłabym wdzieczna za ich rozwianie.
    Dzień wyglada następująco:
    6-7 pobudka-pierś, ostatnio bardzo mało
    8.30-9 2-gie śniadanie: jajecznica z kanapką, kaszka bezmleczna z owocem, kanapka z pastą jajeczną i awokado, kaszka mleczna gotowa; jajko co drugi dzień
    10 – drzemka- usypia przy piersi
    12.30-13.00 obiad 3-składnikowy…drugie danie: raczej słoiczki, córka coś gardzi kuchnią matki:)…ryba co drugi dzień, mięso w kolejne; po godzinie próbuję podać zupę
    14 – drzemka..spacer albo usypia przy piersi
    16.00….zupa bądź jeśli była zjedzona razem z drugim daniem to podaję deser…owoc, placki bananowe, jogurt z owocem, serek biały
    18-18.30 kolacja kaszka mleczna bądz bezmleczna czasem kanapka
    19 kapiel
    19.30 pierś: opróżnia dwie
    Powoli odstawiam dziecko od piersi, wyeliminowałam już karmienie nocne…mała przesypia powoli całe noce..teraz zamiast porannej piersi chcę podawać kaszkę mleczną, potem pozostaną mnie karmienia „drzemkowe”
    Mam nastepujące wątpliwości:
    – czy mała nie je za dużo? Np. odstęp między kaszką na kolacje a piersią jest dość niewielki…wyznaję zasadę co prawda, że dziecko samo mówi stop jedzeniu jesli jest najedzone…ale nie chciałbym przekarmiać a i młoda w nocy niejednokrotnie się budzi niespokojna.
    – dzieci do roku powinny mieć 3 posiłki mleczne: czy posiłki mleczne to tylko mm, kaszka mleczna czy piers?…czy również jogurty, serki białe…nie za bardzo wiem co podawać dziecku jak odstawię karmienie piersią poranne i wieczorne…córka nie akceptuje butelki i mleka modyfikowanego…
    – co można podawać na podwieczorek prócz owoców?…córka mam wrażenie zaraz po nich jest głodna i zjada bardzo dużo kaszki na kolację
    – jak bezbolesnie wyeliminować pierś przed snem? co podać w zamian jesli nie akceptuje butelki? nasz rytuał to kaszka, kąpiel a potem pierś przy której usypia…czy może kaszkę (kolację) przesunąć po kąpieli?
    Pozdrawiam i z góry dziękuję za sugestie

  32. Prosze o rade czy jadłospis jest prawidłowy:

    Śniadanie: płatki jaglane, ryżowe, jęczmienne na mleku kokosowym, sojowym, owsianym lub kaszka instant(holle, hipp) na mleku modyfikowanym albo jajecznica na parze lub kanapeczka z białym serkiem i dżemem słodzonym sokiem owocowym albo jakieś racuszki z kaszy manny do picia woda albo herbatka z kopru włoskiego
    II Sniadanie owoce z jogurtem albo twarożkiem alb same owoce
    Obiad: zupka jarzynowa na mięsie ugotowane przeze mnie albo ze słoiczka i do tego jakieś warzywa np batat, brokuł kalafior czasem do tego mięsko albo ryba (pulpeciki)
    Podwieczorek: budyń jaglany albo z komosy ryżowej z bananem lub innym owocem lub racuszki z kaszy manny z jabłuszkiem albo ryż z jabłkami albo owoce z biszkoptem
    Kolacja: Kaszka na mleku modyfikowanym
    „Problem” w tym ze mała jeszcze 2 razy w nocy budzi sie na mleczko ok 150/180 ml każda porcja ok 23 i 5 rano.Czy może to wynikać z tego że ma za mał0 mleka w dzien ?
    Mała ma 9,5 mc i waży 9,8 kg

  33. Dzień dobry,
    ciągle nurtuje mnie kwestia żywienia mojego 9-miesięczniaka, a głównie to, że za mało je produktów zbożowych. Ciężko mu czymkolwiek dogodzić. W ogóle nie chce jeść kaszek, żadnych – ani mlecznych ani bezmlecznych, ani smakowych, ani bez smaku, długi czas jadł zwykłą kaszę manną – teraz nawet i tej nie tknie. Jedynie jeszcze jako tako kasza jaglana. Po tym wpisie już wiem że mogę dawać mu płatki owsiane, wcześniej myślałam, że są zbyt ciężkostrawne (sama jem codziennie owsiankę 🙂
    Dopycham go więc bułką… także zmartwiła mnie Pani, że raczej bułka się nie nadaje. My nie jemy białego pieczywa w ogóle, boję się że taki chleb na zakwasie jak my jemy to raczej nie dla młodego. Zachęcona Pani wpisem zrobiłam mu placki dziś na śniadanie. Na początku coś tam skubnął ale potem wszystkie po kolei lądowały na podłodze i musiałam dać owoce z jaglanką 🙂
    W tej chwili nasz jadłospis wygląda tak:
    7:00 śniadanie bułka z awokado, twarożkiem kozim lub kurczakiem (takie słoiczki z Rossmanna z mięskiem) lub jajecznica lub kasza jaglana z jakimś owocem
    10:00 przekąska – owoce
    13:00 pół obiadku (tzn pół dużego 220g słoiczka, czasem mu gotuję sama ale nie mam pewności czy dobre proporcje mięsa do warzyw etc więc już wolę dać słoik)
    16:00 drugie pół obiadku, czasem przed kolacją zje jeszcze wafla kukurydzianego albo ryżowego, podsuwam mu też jaglane chrupki ale tych nie je
    18:30 210 ml mleka – próbujemy w tym miejscu dawać mleko z płatkami ryżowymi, ale z reguły gardzi. Z kaszkami już skapitulowaliśmy. Idzie spać około 19.
    22:00 czasem nieco później – pierś
    2:00 w nocy druga porcja mleka 210 ml
    Bywa, że jeszcze 4/5 się obudzi to dostaje pierś. W dzień już prawie nie karmię, chyba, że jakiś marudny jest.
    Czy może Pani powiedzieć co powinniśmy zmodyfikować? I jak więcej zboża przemycić? 🙂
    Pozdrawiam serdecznie
    Ania

    1. Witam, jestem mamą 9miesięcznej Heleny i 3 letniej Tosi. Tosia była trochę blw a trochę łyżeczką karmiona,tak czy siak całą uwagę skupialam na Niej i rozszerzanie diety było ok. Hela dużo chorowala zimą, miła duszności i dlawienia katarem, co mnie paraliżuje przed blw. Zabkuje intensywnie- 4 zęby górne juz są, dolne dziaselka rozpulchnione mocno. Nie cisne Jej na siłę z rozszerzaniem diety, dopiero od dwoch dni sama zaczęła eliminować mm na rzecz pokarmów stałych. Hela nie przepada za gryzieniem (ani grudkami-odruch wymiotny) wiec wciaga papki,a ja je rozgniatam zawartość słoiczków by powoli się przyzwyczajala. Generalnie, apetyt ma niezły, waży ok 12,5 kg ale przez zęby, refluks, choroby dieta zaczyna byc ciekawsza dopiero teraz, choć dotychczas staralam sie by rytm dnia utrzymać i jednak śniadanie/obiad/ podwieczorek choc w sladowej ilości podać. Jemy tak:
      Ok 7- mm, 130- 150
      Ok 9:30 drugie śniadanie- jajko (tylko żółtko) zamiennie z jogurtem z owocami lub muesli itd
      Ok 10 drzemka
      Ok 12:30 obiadek
      Ok 15-16 mm lub jogurt naturalny (w tym podaję jej rozkruszony lek sinngulair)
      18:30 kaszka lub jogurt (to zależy czy wjechał wcześniej czy nie) albo zupka bez mięsa
      Ok 19:30-20 mm, 150- 200
      Przed 15 lub chwilę po drzemka

      Ok?

  34. Dziękuję bardzo za ten wpis. W chwilach zagubienia w rozszerzaniu diety jest dla mnie punktem odniesienia i uspokojenia:) Nie ukrywam że rozszerzanie diety spędza mi czasami sen z powiek. Mój syn ma obecnie 9,5 miesiąca, nadal karmię go piersią,choć planuję powrót do pracy od sierpnia.
    Od kilku dni udaje się przespać noc bez karmienia, więc pierwsze karmienie wypada między 6 a 7 rano (pierś), potem jeszcze dosypiamy i tak ok. 8:30 jemy razem śniadanie (różne kasze, płatki gotowane na wodzie lub mleku roślinnym z owocami), nie zjada dużo raczej wybiera owoce a kasza przy okazji trafia do buzi. Potem drzemka ok 10 do 11:30 albo krócej. 11:30 w ramach II śniadania podaję przeważnie jogurt/ser biały z owocami, ewentualnie miksuję też trochę kaszki ze śniadania. Do popicia proponuję pierś. Następnie spacer i ok. 13:30 – 14:00 jemy razem obiad (warzywa + mięso/ryba/strączki + ewentualnie ziemniaki/makaron/ryż/kasza) do popicia woda, po skończonym obiedzie proponuję pierś; potem czas na zabawę i ok. 15:30 – 17:00 drzemka; po przebudzeniu przeważnie dostaje pierś i wybieramy się na kolejny spacer (czasami dostanie coś do gryzienia, owoc, placek, wafel); ok. 19:30 wspólna kolacja (bułeczka z kaszy jaglanej/gryczanej z pastą jajeczną/ z indyka lub placki z warzyw), po kolacji kąpiel i przed snem jeszcze pierś.
    Przepraszam za ten elaborat, ale chciałam jak najlepiej przedstawić nasz dzień. Muszę jeszcze zaznaczyć że przeważnie syn sam się karmi, ma jedynki na górze i na dole, ładnie gryzie i nie dławi się. Czasami oczywiście karmię go łyżeczką choć ostatnio odmawia takie formy:) Pije wodę z kubeczka do posiłków lub z niekapka na spacerach. Ciągle się zastanawiam czy jemy za mało czy może za dużo. Syn urodził się z wagą 3540, obecnie ma ok. 10 kg. Byłabym bardzo wdzięczna za ocenę naszego menu. Z góry dziękuję za poradę. Pozdrawiam

  35. Witam, synek ma 9 miesięcy, waży 9 kg (waga urodzeniowa 4,5 kg). Już od dawna przesypia całą noc, niestety budzi się koło 6. Poniżej dzienny jadłospis:
    7 – mleko modyfikowane 190 ml
    11 – kaszka na mleku modyfikowanym 210 ml
    15 – mięso/ryba z warzywami (najczęściej dania ze słoiczka Hipp po 8 miesiącu) 210 ml (co drugi dzień żółtko)
    18 – owoce z jogurtem/twarożkiem 150 ml
    19.30 – mleko modyfikowane 210 ml
    W między czasie mały dostaje kilka chrupek kukurydzianych, rozcieńczony sok (wody nie chce pić), próbuje dawać chleb z masłem, wędlinę, ser żółty (synek nie siada jeszcze samodzielnie i nie ma zębów, przy chlebie zdarza mu się krztusić). Dziennie śpi około 3 godzin w sumie. Czy powinnam mu zwiększyć ilość kaszki, mleka modyfikowanego (po jedzeniu zwykle płacze i domaga się jeszcze, w momencie jak mu się „beknie” uspokaja się), czy coś powinnam zmienić w jego karmieniu?

    1. Witam. Ale rozumiem że podparty siedzi? Jadłospis wygląda fajnie. Jeśli dobrze przybiera to nie widzę potrzeby zwieksznia ilości mleka. Lepiej wprowadzić np jakąś kaszke na kolację 🙂 pozdrawiam ciepło 🙂

  36. Witam,córeczka ma 9 miesięcy,od 2-go miesiąca jest na diecie bez mlecznej ( właściwie ja jestem na diecie bez mlecznej), córka jest na piersi. Ostatnio próbuję wprowadzić do swojego menu produkty mleczne, ale robię to bardzo ostrożnie np dodałam do swoich posiłków zupy zabielane albo plaster sera żółtego i jak na razie córcia nie ma złych objawów. W ciągu dnia kilka razy dostawiam córcię do piersi + 1-2x w nocy, ale to właściwie chyba do popicia niż do najedzenia. Obawiam się czy nie ma za mało mleka w swojej diecie. Czy powinnam spróbować podawać jej już bezpośrednio mleczne produkty skoro nie ma objawów skórnych po wprowadzeniu białka krowiego do moich posiłków?

  37. Witam , nie wiem czy dotarł do Pani mój komentarz, dlatego pozwoliłam sobie jeszcze raz napisać. Bardzo mi zależy na Pani opinii, bo jestem pełna obaw czy jadłospis dla mojego szkraba jest dobry…:( Syn skończył dzisiaj 10 miesięcy (waga urodzeniowa 3500 teraz waży ok. 10,5 kg) nadal karmię go piersią, ale powoli myślę o powrocie do pracy więc chciałabym ograniczyć pierś do porannego i wieczornego karmienia. Od od 2 tygodni przesypia noc bez karmienia, nasz przykładowy dzień wygląda mniej więcej tak:
    6 karmienie piersią
    8 kasza jaglana, kukurydziana itp/płatki ryżowe/jaglane/owsiane na wodzie lub mleku roślinnym z owocami/ czasami jajecznica/kanapka
    ok 10-11:30 drzemka
    11:30 jogurt/ser biały z owocami (pierś do popicia)
    14/15 obiad (warzywa + mięso/ryba/ewentualnie ciecierzyca/soczewica + zjada też różne kasze, makarony, ryż, ziemniaki (przeważnie jest jedno danie) po obiadku czasami pierś do popicia
    16:00 – 17:30 drzemka
    17:30 pierś
    19:30 kolacja (przeważnie warzywa z kaszą albo bułeczka jaglana/gryczana z pastą jajeczną, warzywną)
    po kąpieli przed snem jeszcze pierś

    Zastanawiam się czy nie je za dużo, szczególnie przed południem? Czy poranną pierś to traktować już jako śniadanie a kaszką o 8/9 jako II śniadanie i zrezygnować z jogurtu przed południem i po drzemce podać mu coś innego? Czy po południu zamiast tej piersi o 17:00 podawać jakiś podwieczorek (coś mlecznego czy raczej jakiś placek, owoc, kisiel?)

    Byłabym bardzo wdzięczna za odpowiedź. Bardzo mi zależy na Pani opinii. Pozdrawiam ciepło! Ania

  38. Witam, A ma Pani jakiś pomysł na jadłospis dla dziecka z niedokrwistością? Moja Ola je ok. 6 pierś, potem ok. 8 kaszkę z owocami, ok. 10 pierś na obiad 13 zupka ze słoiczka z mięskiem (125g) ok 16 jogurt z owocami ok 19 kaszka z owocami i ok 19:30-20:00 moje mleko. Potem budzi się jeszcze dwa/ trzy razy na karmienie. Dostaje dwa razy dziennie Actiferol 7mg. Po 3 tyg. zrobiłam badania i wyszło, że hemoglobina jeszcze spadła. Czy mogę jej dawać warzywa z mięsem również na śniadanie i kolację? Po żółtku wymiotuje. Dziękuję za pomoc. Pozdrawiam

  39. Jak to możliwe żeby 9 miesięczne dziecko miało jeść chleb!!! I wędlinę??? Mój syn ma 8 miesięcy i waży 9,5 kg. Je obiad a tak to troszkę kaszy na obiad, troszkę owocu na kolację. Pani Mamo Pediatr a co z zaleceniem WHO, że piersią powinno się karmić minimum rok?? I dlaczego Pani jako lekarz nie odnosi się do tego, że Pani Patrycja podaje 9 miesięcznemu chleb z masłem????!!!!! I dziwi się, że sie dzicko potrafi zakrztusić? Bo nie ma zębów, albo ma ze 4 max, którymi nie umie gryźć??? Pani wprowadza kobiety w błąd!

    1. Droga Momo. Polecam zweryfikować swoją wiedzę na temat rozszerzania diety u niemowlaka. Niektóre dzieci 7-miesięczne jedzą chleb (szok?). Zakrztusić potrafi się nawet dwulatek jeśli jadał wcześniej same papki. Dziecko nie musi mieć zębów żeby radzić sobie z rozdrabnianiem pokarmu. Niektóre dzieci nie są karmione piersią nawet dwa tygodnie – wiem, ze w opinii niektórych tak postępują „złe matki” czy nawet „nie matki”. Są jednak kobiety, którym się nie udaje, które nie mogą lub nawet nie powinny bo chorują lub przyjmują leki przenikające do mleka matki. Może Pani nie potrafi tego zrozumieć, ale tak bywa. Pytanie czemu Pani syn nie jest idealnie w 50 centylu siatkach? Może każde dziecko jest inne? Czy nie dopuszcza Pani takiej możliwości?
      Skoro uważa Pani, że moja wiedza nie jest w stanie ogarnąć tematu to może lepiej poszukać gdzieś indziej informacji? Osobiście bardzo lubię blogi dietetyków – szczególnie http://malgorzatajackowska.com, ale pewnie Pani dostanie zawału jak przeczyta tamtejsze komentarze 😉
      powodzenia

  40. Nasz jadłospis przy Pani jadłospisie jest bardzo ubogi. Mój prawie 10. miesięczny synek waży ponad 9 kilo(waga urodzeniowa 4120), wygląda nawet na „lubiącego” bardzo jeść. Ostatnio jest niechętny do jedzenia, jedynie pierś (w dzień co chwile, choć daję mu wody i w nocy dwa razy), rosół, bułki (nie chleb) i owoce ze sloiczka.. ewentualnie jakis obiadek ze słoiczka zawierającego dynię. Na razie nie traci na wadze, ale czy ma wystarczającą ilość witamin?
    BLW też wypróbowane…

    1. a nie ma aktualnie problemu z ząbkowaniem? Może uda się do warzyw i obiadów odciągnąć Pani mleko i wymieszać żeby zmienić smak?

      1. Chyba rzeczywiście, to problem z ząbkowaniem.. czekamy na górne jedynki, nie chcą się przebić. Wcześniej jadł wszystko i interesował się jedzeniem.
        Mam nadzieję, że gdy ząbki się pojawią, apetyt wróci.
        Gratuluję Pani tego bloga i dziękuję za zaangażowanie 🙂

  41. Witam.
    Proszę o weryfikację i poradę czy masz jadłospis jest poprawny. Dodam że synek ma tylko 2 dolne ząbki. A więc tak nasz mały jest śpiochem.
    9:00 – mleko modyfikowane 210ml
    12:00 – obiad zupka papka z warzyw i mięsem, 1/2 żółtka i łyżka oleju
    15:00 – owoce przetarte na tarce o danonek
    19:00 – mleko modyfikowane 210 ml chociaż nie zawsze
    22:00 – kaszka 210 gram
    Mały bardzo lubi jogurty i owoce.
    Nie umie gryźć myślę że z powodu braku zębów. Czasem na deser zje biszkopt z jogurtem. Mały śpi średnio od 22 do 9. Nie wiem czy masz jadłospis jest poprawny ?

  42. Pani Dagmaro. Na początku dziękuję za Pani bloga. Często szukam na nim odpowiedzi na nurtujące mnie pytania i praktycznie zawsze je znajduje 🙂 Proszę zerknąć na jadłospis mojego syna. Skończył właśnie 11 miesięcy ale mamy od kilku tygodni problemy z kupka w której przynajmniej raz dziennie pojawia się śluz. Syn do 9 miesiąca był karmiony piersia. Teraz wygląda to mniej więcej tak:
    7.00 – kaszka mleczna 150 ml
    9.00 – MM 150 ml z jedną miarka kleiku / kaszki
    12.00 – ok 200 ml zupki jarzynowa z ryżem, makaronem lub kasza.
    14.00 – drugie danie. W zależności od pierwszego gotowane warzywa z mięsem lub ryba albo wersja bezmiesna jeżeli zupka juz je zawierała
    16.30 – deserek tj. Jogurt naturalny zott, owoce z kaszka, musi owocowe, kisiel owocowy
    18.30 – kaszka bezmleczna gotowana np. Płatki ryzowe, manna, kukurydziana, jaglana z owocami
    19.00 – MM 210 ml z 2 markami kleiku.
    Tak śpi zazwyczaj do rana tj. Do 6.30. W ciągu dnia dostaje czasami chrupki kukurydziane, całe owoce np. Banana, jabłko, kawałki gotowanych warzyw do nauki gryzienia. Zastanawia mnie czy ilość mleka jest OK lub czy nie jest go za mało / dużo. Syn apetyt na dobry ale martwią mnie te podejrzane kupki. Próbuje podawać kanapki ale jest na razie średnio zainteresowany. Ostatnio zasmakowała mu jajecznica. Pije zazwyczaj mocno rozcienczone soki, sama wodę, herbatkę rumiankowa lub kompocik. Czy powinniśmy coś zmienić?
    Pozdrawiam
    Alicja

  43. Ja mam z kolei inny problem. Synek skończył 9 miesięcy i waży 10kg (waga urodzeniowa 3850). Siatki centylowe krzyczą, że waży za dużo, ale to niezły łakomczuszek przy jednoczesnych alergiach na pomidory, jajka, ryby i dynię. Staram się nie wciskać nic na siłę, ale … ile mleka nie podam to wypija. Ostatnio (wczoraj :))zredukowałam ilość MM z 240ml na 210ml i tak już pozostawię. Czy coś jeszcze powinnam zmienić? Nie chcę, aby synek miał w przyszłości problemy z wagą, szczególnie że ma dość mocne genetyczne do tego podłoże. Co powinnam zmienić w jadłospisie?

    Nasz jadłospis:
    7/8 – kaszka ok. 150ml
    10/11 – owoc ze słoiczka, owoce z biszkoptami, banan w różnych ilościach czasem 80ml, a czasem 190 (jeśli słoiczek z biszkoptem – ma swoje ulubione dania.
    12.30 – zupka warzywna 120ml
    13.30/14.30 obiadek 170-190ml miesko + warzywa + kasza lub ryż
    16/17 – MM 210ml
    18.30-19 – kromka chleba np z maslem i szynka z indyka gotowaną (zauważyłam, że jeśli zje – nie budzi się w nocy na mleko lub przynajmniej budzi się rzadziej)
    19.30/20 – na dobranoc MM 210ml

    Z czego powinnam ewentualnie zrezygnować lub jaką porcję zmniejszyć?
    Proszę o pomoc 🙂

    1. generalnie, jeśli zależy pani na ograniczeniu ryzyka nadwagi to odstawiłabym te biszkopty z deserkuni zweryfikowała skład kaszek 🙂 wypija wodę?

  44. Witam. Oto jadłospis mojego 9 miesięcznego synka. Proszę o komentarz. Wstaje o 6:30 piers koło 8- 9 kaszka pszenna bądź bezglutenowa z owocem koło 140 ml o 11 owoc bądź mus owocowy 14-15 obiad około 100-120 ml o 18 jeszcze kaszka jaglana z owocem 19-20 pierś i sen nocny. Karmie jeszcze piersią raz w ciągu dnia. Staram się również podawać wodę. Syn budzi się jeszcze w nocy co 1,5 h na pierś i zasypia. Kiedyś przerwy między nocnymi karmieniami były dłuższe. Myślałam ze częste pobudki są spowodowane ząbkowaniem ale mamy już 4 a nadal sytuacja taka sama.

    1. to nocne karmienie może jeszcze jakiś czas potrwać, pewnie to jakiś skok rozwojowy. ale jadłospis wygląda ok. zwłaszcza jeśli przyrost wagi jest ok.

  45. Witam Panią,
    Na wstępie – bardzo ciekawy blog z mnóstwem praktycznych wskazówek 🙂
    Proszę o komentarz i odpowiedzi na moje pytania odnośnie jadłospisu mojej 8,5 miesięcznej córki, która urodziła się w 36 tyg ciąży z wagą 2,5kg. Obecnie waży ok. 9kg. Córka jest karmiona wyłącznie mieszanką od początku 4 miesiąca.
    Nasz jadłospis wygląda następująco:
    6:00 – 180 ml mm
    10:00 – kaszka przygotowana ze 150 ml wody (obecnie ulubiona to kaszka manna, próbowałam też jaglanej z owocami i ryżowej z owocami lub o smaku owoców – czasem zje tylko pół porcji, mimo, że daną kaszkę jadła chętnie wcześniej – nie ma tu reguły. Dziś np. w ogóle nie chciała zjeść ryżu z musem gruszkowym. Po przeczytaniu Pani wpisu z ciekawości dałam chleb do spróbowania, który Helenka poprostu pochłaniała, ale że to nowy produkt po kilku kawałeczkach musiałam zakończyć. Być może to jest dobry kierunek w momencie kiedy odmawia kaszki?
    13:30 – 14:00 – 190 ml zupki mięsno-warzywnej (najczęściej ze słoiczka, gdyż córka takie preferuje) – ulubiony posiłek praktycznie zawsze zjedzony w calości, 2 razy w tygodniu ryba. Zastanawiam się czy nie za dużo mięsa jej podaje (bo przy drugim daniu też daje go odrobinę dla smaku), ale praktycznie nie ma na rynku słoiczków po 6 8 miesiącu bez mięsa, tylko gładkie puree po 4 którego córka już nie akceptuje
    16:00 – rozgniecione ziemniaczk/ ryż/ kasza jaglana z warzywem oraz żółtkiem (2 razy w tyg) lub małą ilością mięska (Helenka nie lubi jak w posiłku nie ma mięsa, no chyba że jest jajko). Mięsa staram się dodawać malutko, tylko dla smaku, żeby nie przesadzić.
    W związku z tym, że przy rozgniecionym jedzeniu (mimo że jedzonym chętnie) sporo ląduje na śliniaku i potem już córka się zniechęca czasem muszą posiłek uzupełnić od 90 do 120 ml mm choć nie zawsze.
    18:00 – kilka łyżeczek deserku owocowego, startego jabluszka lub rozgniecionego banana, ale generalnie córka nie przpada za owocami. Próbowałam podawać również z ryżem lub z kaszką, ale jest podobny efekt – nawet jak jest bardzo głodna nie bardzo chce jeść i płacze
    20:00 180 ml mm
    Moje pytania:
    1. Czy to menu jest w miarę wporządku? Czy powinnam już myśleć o zastąpięniu ostatniego karmienia mm jakąś kaszką lub ewentualnie chlebem?
    2. Co jeszcze mogę zrobić, zeby zachęcić córkę do owoców?
    3. Czy mięso 5 razy w tyg. to nie za dużo?

  46. Mój synek kończy za dwa tygodnie 9 miesięcy. Jest chętny do jedzenia (waga 9500). Nasz dzienny jadłospis wygląda tak:
    6/7- cycuś
    9/10- kaszka manna owocowa lub kaszka gryczana (na wodzie)
    12/13- cycuś
    15/16 – obiadek (jemy i słoiczki i swoje osobiście gotowane dania. Zjada ok. 110ml) teraz staram się mu urozmaicić te posiłki np. jemy puree z ziemniaczków, dyni i jogurtu + rybka pieczona w piekarniku z masełkiem w kawałku, ostatnio do ukochanego „króliczka w jarzynach” ze słoiczka dorzuciliśmy kus kus. Zastanawiam się co jeszcze można tutaj zaproponować np. jak podać makaron z warzywami? -ma na razie dwa ząbki na dole)
    18- cycuś
    19- deserek (najczęściej owoce ze słoiczka- próbowałam połączyć np. z ryżem ale bez szans- pluje)
    21- kaszka mleczno-ryżowa
    W nocy cycuś jeszcze z 2 razy

    Na kolacje (lub śniadanko) chciałabym zacząć podawać kanapki bo widzę że lubi (mi podkradać)- zastanawiam się tylko czy smarować masełkiem? i jeśli z twarożkiem to jaki najlepiej podawać? czy taki jak „Bieluch” może być?

    Pisała Pani też o ziemniaczkach zapiekanych na obiadek- jak je przyrządzić?

    Pozdrawiam 🙂

  47. Bardzo fajny blog, odkryłam go dwa tygodnie temu i żałuję, że nie wcześniej.
    Rozszerzam dietę mojej córci, która ma obecnie skończone 10 miesięcy. Idzie nam trochę opornie, bo okazało się, że ma uczulenie na jajko, mleko krowie. Gluten dopiero teraz udaje się nam wprowadzić, bo pierwsza próba w 6 miesiącu skończyła się mega wysypką.
    Mam pytanie odnośnie mleka, cały czas karmię córkę piersią na żądanie. To „żądanie” jest często, bo 5-6 razy dziennie. W ciągu dnia to jest tylko popicie, natomiast rano, wieczorem i w nocy to jest regularne karmienie.
    Córa dostaje też dwa razy dziennie kleik kukurydziany lub ryżowy na nutramigenie. Rano jako drugie śniadanie jest porcja kleiku na 150ml nutramigenu, wieczorem kleik na 200ml nutramigenu. Oczywiście do tego cały czas pierś. Zastanawiam się, czy tego mleka nie jest za dużo? Będę wdzięczna za odpowiedź.

      1. Tak, warzywa i mięso je codziennie. Zastanawiam, czy mięsa nie jest za dużo, bo codziennie 15 gram gotowanego mięska, najczęściej indyka albo kurczaka.

  48. Witam,
    może Pani poradzi. Syn ma skończone 10m. Jest nadal karmiony piersią. Chcialabym go odstawić od piersi ale nie wiem czy mu zastąpić mleko ponieważ wszystko wskazuje na to, że nadal nie toleruje mleka krowiego (skaza). W chwili obecnej objawia się to częstymi kwaśnymi kupkami konsystencji pasty. Przybiera na wadzei pomimo tego nic mu nie jest. Probuję mu przemycać w kaszkach mleko modyfikowane H.A. ale dalej ma luźne a nie „dorosłe” stolce. Już sama nie wiem czy to zęby, których ciągle nie ma, czy ta skaza?

    1. a dlaczego chce Pani odstawić? może uda się jeszcze pociągnąc pierś skoro ma jakąś tendencję do alergii, a po 1 roku życia może uda się przejść na posiłki z mlekiem roślinnym na przykład?

  49. Witam! Mam pytanie. Czy według Pani, moja córka dostaje wystarczająco wapnia i wszystkich niezbędnych składników. Córka skończyła 10 miesiecy nasze menu wygląda tak:
    9-9:30 kaszka bobovita porcja zbóż. ( tak późno, bo późno wstaje )
    11.30- jogurt jogolino nestle
    13.30- 14.00- słoiczek 190g ( co drugi dzień dodaje tam żółtko)
    17.00- deserek, najczęściej owoce.
    20.00 – kaszka na dobranoc
    21.30-22- piers do spania
    w nocy raz dostaje piers.
    Chciałam dawać jej więcej mleka w postaci modyfikowanej, ale żadnego nie chce pic 🙁 kupiłam nawet modyfikowane kozie, ale nic. Stąd moje obawy. Czy dostajac piers tylko na wieczór i noc to wystarczy? W dzień nie wykazuje chęci picia mleka. W ciągu dnia wypija wodę.

  50. Witam serdecznie, bardzo dziękuję za wszystkie porady na blogu. Bez Pani ani rusz :)córka 8,5 miesiącaca i wygląda to tak:
    7:30 – 150/200ml mm
    10:30 – 150ml/200ml mm
    14:00 – obiadek. Gotuje sama. Jest to mix różnych warzyw z dodatkiem 4x mięsa, 1x ryby, 2x bez miesa. I tutaj pytanie, czy mięso powinno podawac się codziennie? Obiadki od pewnego czasu je tragicznie. Trochę graniczy to z cudem, żeby ją nakarmić. Mam wrażenie, że próbowałam już wszystkiego. Różne konsystencję, blw, sloiczki…nie wiem jak mogę jeszcze nakłonić ja do jedzenia. Słoiki mimo wszystko idą jej najlepiej, ale staram się gotować sama. Próbuję również podawac do reki. Radzi sobie dosyć dobrze, ale szybko jej się nudzi.
    17:00 – deser. Smoothie, jogurt naturalny z owocem, kefir badz kawałki owoca do reki
    19:30 – kaszka holle na wodzie (ryżowa, jaglana, z glutenem- na zmianę
    )
    Kąpiel i po kąpieli mleko ok 200ml

    W nocy jedna pobudka na 200ml mm.

    Planuje wkrotce zastąpić drugie śniadanie posiłkiem stałym. Jak Pani myśli, czy to już pora 🙂 ? I jak ocenia Pani całość?

    1. wygląda to fajnie. mięso nie musi być codziennie. Może zrobić jej na chwilę przerwę z mięsem i spróbować sam ryż/kaszę/ziemniaki z warzywami?
      drugie śniadanie może być posiłkiem stałym – jak najbardziej 🙂

  51. Witam
    Chciałabym upewnić się czy jadłospis mojej 8 miesięcznej córki jest ok. Ostatnio zeszłam z 3 nocnych karmień piersią do 1 zastępując pozostale wodą i przytulaniem. Wycofałam karmienia ponieważ waży 11 kg i mam wrażenie że​ to właśnie przez te nocne karmienia zrobił się z niej taki pulpecik 🙂
    7 kaszka bez cukru na ok 130 ml mojego mleka
    9 pierś (pije niestety tylko jak zasypia)
    12 obiadek warzywa 3 razy mięso 2 razy ryba z jajkiem mam kłopot bo wyczuwa dodane i wtedy nie chce jeść. Są już grudki w zupie przyjmowane bez entuzjazmu ale w miarę ok.
    14 pierś i drzemka
    17 deser owoce od czasu jak zmniejszyłaby ilość nocnych karmień robię jej np płatki jaglane na wodzie potem dodaje do tego moje mleko i owoce lub kaszkę Sinlac to już​ na wodzie. Ta kaszkę daje bo ma żelazo i nie jest na mm. Albo chrupke kukurydzianą do rączki trochę chlebka i owoce
    20 pierś do zaśnięcia
    Ok 3 pierś
    Co Pani o tym sądzi? Zastanawiam się czy dobrze zrobiłam z tymi nocnymi kamieniami ale przyjęła to właściwie bez protestów.
    Pozdrawiam serdecznie

    1. Jeśli się udało odstawić dwa nocne karmienia to w tym wieku nie ma w tym nic złego – tym bardziej że nadal to karmienie piersią jest utrzymane i stara się Pani dodawać swoje mleko do posilków w trakcie dnia. Z jajkiem można spróbować małą jajecznicę (np ugotowaną na parze) – może to jej bardziej zasmakuje? Niektórzy by chcieli żeby ich dzieci tak przybierały na piersi (np ja bym chciała ;)) – przy mleku mamy nie ma mowy o przekarmieniu. Zgubi ewentualny nadmiar jak zacznie biegać 🙂

  52. Witam. Moja córeczka jutro kończy 10 miesięcy. Odrzuciła całkowicie mleko modyfikowane i dotąd był karmiona słoiczkami. Jej przykładowy jadłospis:

    8-9 150 ml kaszka bobovita
    około 11 jogurcik/jajecznica z chlebkiem lub gotowane jajko z chlebkiem
    około 14 obiadek – słoiczek 250g
    około 17 owoc banan pokrojony w drobną kostkę lub jabłko starte na dużych oczkach
    około 20 150ml kaszka bobovita

    Chcę zacząć sama gotować obiadki i troszkę urozmaicić resztę. Niestety kucharka ze mnie beznadziejna. Dziś zaczęłam od najprostszej rzeczy gotowanego jabłuszka z ryżem, absolutnie nie chciała mi zjeść. Niestety to jest też ten czas kiedy od kwietnia wychodzą jej 4 zęby na raz i potrafi być płaczliwa, bo nie mogą się przebić. Może mi pani coś doradzić? Bo już się w tym wszystkim pogubiłam ile czego i o której godzinie mam dawać. To, że odrzuciła mleko modyfikowane wie już jej pediatra i pediatra z poradni wcześniaków, więc nie działam z tym na własną rękę.

  53. Witam, ja również podzielę się naszym jadłospisem.
    Dziecko niestety jest alergikiem, dośc silnym (2,5 miesiąca biegunki podczas karmienia piersią, nie mogliśmy dojść do tego co jest alergenem). Do 6 mż wyłącznie na piersi. Alergia na mleko krowie (karmiony wcześniej Puramino, teraz Nutramigen), jabłko, śliwkę, kakao, cytrusy. Wcześniej na piersi także bez ryb, skorupiaków, soi, orzechów i kilku warzyw – obecnie wszystkie warzywa toleruje. Słabo przybiera na wadze, wszystkie badania zrobione i nie ma uchwytnej przyczyny. Często nie chce jeść całych porcji, kaszki i budyn na 150 ml dopiero od tygodnia.
    Obecnie ma 8 miesięcy i tydzień, waży 8 kg, urodzeniowa 3500.
    Jemy tak:
    ok 8-9 150 ml Sinlaca na wodzie (rzadko na mleku mm bo wtedy grymasi), czasem kaszka ryżowa z owocem ale owoców nie lubi.
    ok 10:30 pierś i zasypianie na drzemkę.
    13 obiadek (posiłek który najchętniej zjada) – 2/3 dużego słoika (toleruje ziemniaki, ryż, marchewkę, dynię, groszek, cukinie, kalafiora, brokula, pietruszke, cebule, szpinak, bataty, koperek, pomidory, indyka, kurczaka, krolika, od kilku dni rybę i cielecine, co drugi dzień pół żółtka)
    ok 16 budyń na soku gruszkowym/marchewkowym (150 ml) z dodatkiem 5 miarek MM
    czasem w miedzyczasie chrupki kukurydziane
    ok 19 kaszka 150 ml MM z kleikiem kukurydzianym i dynią lub marchewką ze sloika.
    o 22 doakrmianie piersią przez sen.

    Do picia woda (średnio chętnie), innych płynów nie chce, pije z Doidy. Odrzuca picie z butelki ze smokiem, nie potrafi jeszcze pić z bidonu ze słomką. Owoców w ogóle nie chce, poza tym po sliwkach, bananie, jabłku, brzoskwini miewa wysypkę – ale w zasadzie budyń jest na soku więc tego mu nie brakuje.
    Czuję tylko że powoli sam chce się odstawić od piersi bo niechętnie/niewiele zjada na to drugie śniadanie i nie wiem w zasadzie co mu wtedy zaproponować?
    Za miesiąc sprobujemy dac jogurt naturalny. Po glutenie ból brzucha i wysypka.
    Jakaś rada, pomoc, uwaga? 🙂

  54. U mnie wygląda to tak że moja 9 miesięczną córcia :
    5-6 – mleko mm 210 mi
    9-9:30- kaszka mleczko różową lub wielozbozowa 150 ml
    13- obiad które sama robię z warzywami lub z mięsem,
    15 -deser z owoców kleikiem ryżowym,lub owoce z jogurtem,
    16:30-17- mleko mm 210 ml
    20- kaszka sinlac 150 ml
    W międzyczasie woda , herbatka choć nie wypija dużo.
    Proszę o poradę czy dobrze odzywam dziecko. Z góry dziękuję za odpowiedź

  55. Witam nasz jadłospis wygląda następująco: 6.30-7-230 mm z miarką kleiku kukurydzianego. 10.30 -kaszka na mm ryżowa,pszenna lub bebilon alerlac na zmianę 150 ml. 12-jakiś owoc(poł banana lub brzoskwinia lub jabłko) 14-obiad sama gotuję warzywa z mięskiem lub żółtkiem. 17-deser jabłko gotowane z kleikiem ryżowym lub kasza manna z owocami ze słoiczka lub pieczone jabłko z ryżem itp. 18.30 kanapka z szyneczką z indyka. 20.30 200 ml mm. W między czasie pije dużo wody podjada chrupki kukurydziane lub biszkopty. Synek ma 9 miesięcy i waży tylko niecałe 8 kg martwie sie czy dobrze go karmie słabo przybiera na wadze w sumie od urodzenia. Jest alergikiem pije mleczko sojowe Humana Sl nie może jesc żadnego nabiału dlatego jogurty odpadają niestety. Dodam że mały jest w ciągłym ruchu raczkuje sam wstaje ale mimo to martwie sie czy dobrze go karmie. Prosze o rade co jeszcze ewentualnie mogłabym zmienić.

  56. Dzień dobry,

    Chciałam bardzo prosić o ocene naszego menu, bo troszkę się martwie czy jest poprawne. Synek ma skonczone 9,5msc I wazy 9,8kg ma 75cm. Jest jeszcze na piersi ale ostatnimi czasy mam wrazenie,ze bardziej traktuje ja jako picie/dodatek do spania, moze to tez wynika z malej juz ilosci mojego mleka, ostatnio karmimy sie juz tylko jedną.

    Rano ok 7.30 kaszka/platki ryzowe/jaglane na wodzie z owocami z dodatkiem jogurtu naturalnego, troche sie pobawimy/czytamy I potem mala drzemka przed ktora jest troszke piersi, nastepnie ok 10.30 owocki/kaszka,spacerek, potem 13 zupka (gotowana przeze mnie mix warzyw,kasza/soczewica, zoltko,miesko/ryba, olej/maslo,przyprawy),nastepnie poobiednia drzemka, 16 drugie danie(glownie sloiczkowe, lub cos do raczki placuszki, ziemniaczki z warzywkiem, mieskiem)(czasem odwtrotnie tj najpierw g. 13 drugie danie I dopiero 16 zupka), potem 18.30/19 troszke piersi I cala porcja kaszki na mleku mm. Idziemy spac po myciu 19.30. Wszystkie porcje posilkow (nie licze mojego mleka) to okolo 180-210g. W ciagu dnia proponuje mu co jakis czas wode.

    Zdecydowalam sie na noce wprowadzic mm bo nie wiedzialam czy moje mleko mu wystarcza. W nocy synek budzi sie ok 23 na piers(dosc duzo wypija) I potem jeszcze ok 2 I 5 (nie wiem jak z iloscia mojego mleka). Bardzo prosze o ocene :).Dodam, ze synek jest bardzo wesolym I ruchliwym dzieckiem.

  57. Czy i ja mogę prosić o poradę? Moja córcia zaczęła 9 miesiąc. Jęk jadłospis to:
    5:00 pierś
    8:00 pierś
    9:30 kaszka z owocami np. Jagna kukurydziana
    11:30 piers
    14:30 piers
    16):00 zupka warzywna z mięsem/jajkiem /ryba
    18:00piers
    19:30 podwieczorek np. Makaron ryżowy z owocami naleśniki bez mleka jogurt z owocami lub twarożek
    21:00 pierś
    Jest tego sporo ale córcia zjada wszystko z apetytem i ogólnie jest mimo to drobnym dzieckiem. Czy to jest w por?

  58. Witam chcialabym zapytac czy wg pani jest prawidlowo ?syn ma 10 mcy karmiony piersia wazy 11,300 mierzy 83cm duza waga ur byla 5640gr i 63 cm.
    -7piers
    9-10kaszka bobovita badz sama gotuje kasza jaglana z owocami
    11-12piers
    14obiad zupka warzywna z miesem zamiast miesa1 raz ryba i raz jajko badz ziemniaki z pulpetem z indyka ,spagetti od czasu do czasu ewentualnie sloiczek
    16-piers ale nie zawszejak zazada synek
    18-podwieczorek serek typu piatus badz jogurt naturalny z owocami badz salatka owocowa
    21-piers
    1-piers
    po poludniu miedzyczasie chrupek kukurydziany badz biszkopt owoc

  59. Witam!
    Chciałam się pani podpytać czy niemowlę 9 mies. musi jeść mięsko codziennie?Czy w tygodniu może się trafić obiadek bez mięsa, a jeśli tak to ile razy?

  60. 8,5 miesięczne dziecko
    5-6 pierś
    7:30 owsianka na wodzie z jabłkiem /cynamonem/ rodzynkami/śliwkami suszonymi/ gruszką/ bananem/ itp
    po owsiance skórka chleba z masłem 😉
    9:30 pierś
    10:30 starte owoce ala mus (sama przygotowuję)
    12:00 pierś do spania
    14:30 – 15:00 zupka warzywna (mięsko- cielęcina, indyk, królik) 2 razy w tygodniu ryba i co drugi dzień żółtko (makaron,ryż, kasza gryczana, jęczmienna)
    16:00 pierś
    17:00 dokańcza zupkę z obiadu
    18:30 kaszka jaglana lub kukurydziana lub owsiana z dodatkiem owoca do smaku
    19:00 pierś
    22:30 pierś
    1:00 pierś
    3:00 pierś

  61. Ja również chciałabym podpytać o radę:)
    Syn 9 miesięcy, rozkład dnia wygląda tak:
    9:00 kaszka mleczno-ryżowa lub kaszka pszenna na wodzie Alertec
    10:00 pierś
    13:00 obiad: zupka warzywna z dodatkiem mięsa lub ryby 2-3 razy w tygodniu i 1-2 razy żółtko jaja. Przyznam się, że jedzenie zupki idzie mu bardzo opornie, dlatego też na podwieczorek również proponuję Małemu zupkę.
    14:30 pierś
    17:00 podwieczorek zupka warzywna + owoce lub słoiczek(deserek)
    19:30 kaszka mleczno ryżowa na dobranoc
    21:30 pierś
    Syn dostaje jeszcze 2x w nocy pierś i często budzi się z płaczem i najszybciej uspokoiłby się gdyby dostał pierś, ale idąc zasadą, że noc jest od spania a nie od jedzenia często muszę syna poprzytulać dotąd aż sam zaśnie mi na rękach.
    Czy jego rozkład dnia wygląda prawidłowo? Co mogę zrobić aby lepiej przesypiał mi noce? (łącznie w nocy budzi się ok 3-4 razy).

  62. Córka skończone 10 mc.

    Około 9 pierś.
    11-12 obiad, ziemniak + warzywo + mieścić drugi dzień
    Około 15 pierś
    17-18 kaszka z owoce
    19-20 pierś
    I w nocy budzi się 2-3 na pierś.
    Chciałabym już wprowadzić jeszcze jedno danie stałe. Teraz nie wie o jakiej porze i co?

  63. Witam 🙂

    Jadłospis mojej niespełna 9,5 miesięcznej damy wygląda tak….:

    godz 6.00 – Mleko modyfikowane z kleikiem ryżowym (zjada ok 120ml)
    godz. 9.30 Kaszka manna na mleku ew. jogurt grecki Piątuś, ew. kaszka na wodzie w owocami ze słoiczka lub tartym gotowanym jabłuszkiem. (kaszki zje ok. 150ml, jogurtu większe pół)
    godz 11.30 2 sniadanie : owoc np tarte jabłuszko, pół jogurtu (jesli nie dawałam na śniadanie i do tego dodaje troszke flipsów kukurydzianych) zjada nie dużo, bo jest senna.
    OK 12 zasypia mi na rękach 🙂 Spi ok 1,5 godz

    ok 14.30 obiadek (ok 190 ml zupki z mięsem – sama gotuje lub ze słoiczka)
    ok 16.30 gotuje kisielek z soku owocowego, daje flipsy.
    ok 18 mleko modyfikowane zjada ok 120 ml
    20. 30 spanie – dostaje butelkę 210 ml – zjada cała plus kleik
    ok 2 mleko 210 ml z kleikiem zjada całe

    Proszę o podpowiedz co mogę zmienic urozmaicic zeby było fajniej, ciekawiej 🙂 p.s boje się dawac córce kanapek, bo boje się ze się zakrztusi (ostsnio dałam kawałek jabłka i musiałam ją aż obracać głowką w dół) – Ma dolne zęby ale jeszcze nie do końca wyszły – lekko wystają ponad dziasło. Co do białka kurzego – też mam obawy. Ostatnio miałam akcję z wymiotami w dniu gdy podawałąm zółtko. (wcześniej nic się nie działo.)

    Pozdrawiam gorąco ! 🙂

    1. zółtko ma dosyć specyficzny smak i niektóre dzieci tak reagują. Proponuję podać w innej formie – moze jajecznica? CO do jabłka to ma nieco inną konsystencję – łatwiej się nim zakrztusić. Jeśli dawać do ręki to raczej miękkie rzeczy – np pieczoną dynie

  64. Witam,

    Moja królowa skończyła wczoraj 10 miesięcy. Jest od miesiąca na MM (sama odrzuciła pierś 😮 ). Nasz jadłospis wygląda tak:
    6.00 – mleko MM 210ml
    9.00 śnadanie ( kaszka manna na wodzie z owocem, kanapki z Almette, Bieluchem, parówki z chlebkiem, kaszka mleczna waniliowa)
    11.00 Deserek —> gotowane jabłuszko, jabłuszko na surowo,banan,kisielek z jabłuszka lub słoiczek (mix owoców: pomarańcze, mandartnki, maliny itp)
    DRZEMKA ok 1.5 – 2 godziny
    13-14.00 Obiadek ( albo sama gotuje, albo słoiczek 190g –> bardzo lubi kalafiorową z królikiem ze słoiczka )
    17.00 albo Piątuś bananowy, albo mleko MM 210 ml z kleikiem
    20.00 czasem i pozniej do spania mleko MM z kleikiem 210 ml.
    Czasem w nocy się obudzi na MM (godzina 2-3.00) wiec jej robie 180 ml z kleikiem. A czasem przespi ładnie noc, bez mleka 🙂

    W miedzy czasie flipsy, biszkopty, woda bez ograniczeń –> lubi przegotowana z czajnika 🙂

    Czy wszystko jest okej w naszym jadłospisie? czy mozna coś zmienić?? ulepszyć ?? 😉

    POZDRAWIAM !!!!!!!! :*

  65. Witam ,bardzo pomocny blog..u nas mala ma 9 mies slabo je a wazy duzo 12 kg i nie wiem jak namowic ja na cos innego niz pierś w nocy co 2h..od poczatku tak miała..z butelki nic nie je..z kubeczka nie kapka podaje mleko mm z kaszka na noc 150 max i 2 cyce madal budzi się co 2h..w dzien kolo 100ml zupki zje wlasnej roboty ze slikow nic nie chce juz..na poczatku cos jadla teraz nie..pieczywo lubi i ziemniaki..problem tez taki ze nie je rękami nic nie wkłada do buzi..smoczka od początku tez nie chciala ..daje jej żeby złapała ale ona bawi się tylko nie je..to normalne?wyrośnie z tego?tez bez cyca nie zaśnie na rekach sie wygina straszna walka zeby zasnela bez..prosze o rade..moze mało je w dzien ze w nocy sie budzi..ale jest wielka wiec chyba kalorii jej nie brakuje..

  66. Witam,
    Mam takie pytanie syn jest uczulony na laktoze I mleko krowie czym wiec zastapic jogurty I inne przetwory mleczne

  67. Witam, moja córka ma prawie 10 miesięcy i je następująco: (średnio jej idzie gryzienie a ma już 4 zęby)
    Zaraz po przebudzeniu ok 7.30 – pierś
    ok 9.30 pierś + drzemka
    ok 11.30 jogurt naturalny + owoce ze słoiczka
    13.30 pierś + drzemka
    ok 15 – danie ze słoiczka, najczęściej królik, łosoś rosołek drobiowy (moich zupek nie lubi ostatnio)
    17/18 pierś + drzemka
    20 kasza ryżowa + odrobina bobovitowej na mleku sklepowym
    21.30 pierś + sen na noc

    Cały dzień co jakiś czas pije wodę z kubka i kilka chrupek kukurydzianych dziennie.
    Czasami dostaje w sitku jabłko lub gruszkę. A ostatnio posmakowała banana prosto z ręki i ziemniaki i makaron – wszystko w formie zabawy, żeby zjeść musiałam jej sama dać do buzi.

    Jak znaleźć motywację do gotowania ? Dodam że córka teraz wstaje i wszędzie jej pełno 😉

  68. Witam. Moj synek również ma prawie 10 msc. i przez cały dzień zjada:
    5-6 pierś (nie zawsze chce)
    7-8 sniadanie kaszka na wodzie z owocami
    drugie sniadanie ostatnio starałam sie zastąpić piersią bo w ciągu dnia bardzo mało czasami juz go karmiłam bo nie chciał a jesli nie zje piersi to jakiś owoc
    12-13 obiad zazwyczaj gotowana zupka lub słoiczek
    15-16 owoce z jogurtem, jajko z twarożkiem
    18-19 kolacja zazwyczaj w zależnosci co zjadł po południu to albo owoce z jogurtem twarozkiem lub manną
    20 karmienie wieczorne piersią + 1-2 karmienia piersia w nocy
    Czy taki jadłospis jest wystarczający? Czasami synkowi dopisuje apetyt i zjada duzo ale ma dni kiedy mam wrazenie ze nie zjada prawie nic

  69. Witam moja córka skończyła 9 miesięcy ( prawie 8kg)
    ok8:00 MM ok 180ml
    ok 10:00 kszka zbożowa + owoc
    ok 13:00 obiad głównie słoiczek, podaje także jajko, ryby
    ok 15:00 MM ok 150ml
    Między czasie chrupki, woda, jogurt naturalny
    ok 17:00 deserek
    ok 20:00 MM z kleikiem ryżowym ok 180ml
    W nocy jedno karmienie ok2:00 MM ok 210
    Czy powinnam wprowadzić kanapki pokrojone w małe cząstki i zastapić jedną porcje mleka ? Z góry dziękuję za odpowiedź

  70. Witam moja Córka za tydzień kończy 9 miesięcy,jesteśmy w trakcie odstawiania piersi więc w dzień dostaje km a do snu i w nocy pierś. Nasz jadłospis wygląda tak
    5-6 rano pierś
    8- zwykle są to kanapeczki bo Córka nie chce jeść żadnych kasz z dnia na dzień sama sobie odstawiła
    10-mm zwykle ok 180 ml (dzisiaj zagescilam kleikiem kukurydzianym to wypilamze smakiem)
    Po mleczku drzemka zwykle ok 2 h
    Ok 12-drugie śniadanie zwykle jakiś mus owocowy albo jogurcie
    13-13.30-obiad czasem gotuje sama a czasem podaje że słoiczka, raz w tygodniu rybka,a tak to kurczaczek,cielęcina,wołowina,dwa razy w tyg jajko, zupki warzywne
    15-mm i drzemka
    17-podwieczorek zwykle jakiś owoc np.banan,jabłko,brzoskwinia albo domowy kisiel owocowy
    19-kapiel i koło 20 pierś
    Córka budzi się na cyca jeszcze z 3-4 razy w nocy.
    Czy jadłospis jest dobrze ułożony czy może czegoś brakuje ? Pozdrawiam ?

  71. Czy nie za duzo 7zbóż
    7:00 sniadanie 210ml mm zageszczane 3 łyżkami 7zbóż bobowita
    10:00 owoce z biszkoptem i susona skiwka (problem z zatwardzaniem)
    13:00 obiad zupka jarzynowa jajka/ króliczek
    16:00 podwieczorek 180ml mm 3 lyzeczki 7zboz
    20:00 kolacja 210ml kaszka manna mleczna

  72. Witam,
    Mam dylematy co do rozszerzania diety mojego 10miesiecZnego syna. Od 10 tyg dokarmiany był sztucznie. w tym momencie je z piersi w ciągu dnia by usnąć. Oprócz tego spożywa 300ml mleka modyfikowanego i więcej nie chce. Rano o 7 pierś, 9 deserek mleczny z musli, 11 pierś i mleko modyfikowane po przebudzeniu, 14 obiadek, 17 mleko, 18 serek homogenizowany, lub deserek z kaszka manna, 20 mleko i w ciągu nocy mleko z piersi. Dziecko je owoce, biszkopta i chrupka w ciągu dnia. Co Pani o tym sądzi? Martwi mnie to że Daniel nie chce dużo jeść z butli, co będzie po odstawieniu od piersi? Dodając butla przez sen? Odrzuca wszystkie kaszki manne. Oprócz tego nie chce za bardzo jeść obiadków w kawałkach. Akceptuje tylko papki. Mieszkam w Belfaście i tutaj w ogóle zachęcają do jak najszybszego przejścia na produkty stałe i zastąpienia nimi mleka. Będę wdzięczna za jakiekolwiek rady

  73. Witam, jestem 9,5 miesięcznych bliźniaków i chciałam zapytać o nasz jadłospis: 6-7 mleczko mm 210 ml 8.30-9 soczek a potem drzemka godzina do dwóch, 10-11 obiadek gotowany na parze, mięsko lub ryba lub 2 jajka z warzywami (marchew, pietruszka, ziemniak burak lub kalafior i brokuł) z wodą, 12 soczek,
    12.30-13 deserek że słoiczka mus z jogurtem bądź twarożkiem 90g , 16 mleko 210 ml mm, 17.30 soczek na spacerze, 19.30 mleko210mk mm i spanie. Nie wiem czy dobrze robię i proszę i rady

  74. Witam, jestem mama 9,5 miesięcznych bliźniaków i chciałam zapytać o nasz jadłospis: 6-7 mleczko mm 210 ml 8.30-9 soczek a potem drzemka godzina do dwóch, 10-11 obiadek gotowany na parze, mięsko lub ryba lub 2 jajka z warzywami (marchew, pietruszka, ziemniak burak lub kalafior i brokuł) z wodą, 12 soczek,
    12.30-13 deserek że słoiczka mus z jogurtem bądź twarożkiem 90g potem drzemka godzina do dwóch, 16 mleko 210 ml mm, 17.30 soczek na spacerze, 19.30 mleko210mk mm i spanie. Nie wiem czy dobrze robię i proszę i rady

  75. Witam, jestem Pani ogromna fanka 😉 i mama 8 msc Wiktora (8 skonczone) i chcialabym zapytac o nasz jadlospis z tego tytulu ze mamy az 2-3 pobudki w nocy w krotkim odstepie czasu..mianowicie:
    Wiktor wstaje ok.6-7
    1. 8-8.30 100ml kaszki gotowej
    Spacer czasami 1h czasami 2.5h (9.30-11 przecietnie)
    2.11.30 pol banana + 1 morela
    Zabawy itd.
    3.14-14.30 obiadek porcja mieska +ryz/ziemniaki + rozne warzywa sezonowe/maselko
    Ok.15 drzemka albo drugi spacer ok.1.5h/2h
    4. 17.00 180ml mm
    Zabawa.
    5 18.30-19.00 100ml kaszki gotowej
    6. 19 30 90 ml mm
    19.30 spanie i..
    Zaleznie od apetytu pobudja albo ok 21-22, 00 i 2.30 namm ok.180 ml porcja..Oo
    Albo „tylko” 00 i 2.30
    Bede baardzo wdzięczna za porade 🙂

  76. Witam,

    Jestem mamą 9-miesiącznej Hani nasz jadłospis jest nastepujący około 6 podaję mm, między 9-10 znowu mm około 12 mix owoców jabłko banan, między 14-15 mm 17:00 – warzywka z mięskiem co drugi dzień żółtko czasem około 19 kaszka wielozbożowa lub manna 21 mm. Czy jest ok prawodłowy?

  77. witam mój Synek ma 9 miesięcy i jego jadłospis wygląda tak:
    8rano mleko 120ml więcej nie chce i dlatego je co 2h
    10znowu mleko i drzemka do 12
    12 obiadek że słoiczka
    14 mleko 120 i drzemka do 16
    16 znowu mleko i tak do wieczora co 2 godziny. kaszek żadnych nie lubi owoców tym bardziej czasem zastępuje mleko np jakimś deserkiem ale to starcza na 1h. oczywiście na spacerku dostaje chrupki czy biszkopt. Martwię się że nie chce więcej jeść tylko mleko. A o piciu to już wogole nic nie chce ani wody ani soków. proszę o jakieś rady. To mój drugi Syn ale 1 synek jadł wszystko i rzadziej mleko

  78. Witam moja córcia ma już 9 miesięcy. Waga urodzeniowa to 3720 obecnie ważymy ok 6800. Od 3 miesiąca przybieramy bardzo słabo w 7 odstawiliśmy pierś i przeszłyśmy na mm ale rezultatów też nie ma miałyśmy robiona pełna diagnostykę w szpitalu i mała jest w 100% zdrowa. Tylko muszę powiedzieć że fizycznie rozwija się bardzo dobrze. Obecnie już zaczęła samodzielnie chodzić. Nasz dzień wygląda następująco. O 7 pobudka o 8 kasza Mleczno ryżowa cała porcja w weekend jajecznica z całego jajka +kanapka o o12 zupa własnej roboty ok 120ml słoików nie chcę. Wprowadziłam zupy które my jemy oczywiscie wszystkie na mięsie. Pomidorówka z ryżem i śmietaną, krupnik, zacierkowa, ogorkowa, barszcz ukraiński. Nic nie miksuję bo Dominika nie znosi papek wpierw musi zajrzeć do miseczki. 13- kanapka z wędlina, ser żółty, ser bialy i koniecznie ogórek kiszony. O 15 -160mm, o 17 owoc podany w kawałkach, banan , jabłko, brzoskwinia, arbuz tak naprawdę to tylko nie je jagód bo brzuszek boli i melona. Wmiędzy czasie dostaje jogurt naturalny. Chrupki kukurydziane. Jest fanką makaronów i białych i razowych pełnoziarnistych więc też z talerza nam podkrada ?. Mała lubi jeść często ale w małych porcjach. Najlepiej idą jej produkty które dostaje do rączki. Największym naszych problemem są zupy od samego początku nie lubi warzyw więc przejścia mamy duże. Czy coś powinna zmienić w naszym jadłospisie dodam jeszcze że nie znosi ryb odkręca się i płacze więc na razie odpuscilam. Moja starsza też za rybami nie przepada może z czasem się nauczą.

  79. Moj kasze jaglana czy jeczmienna dostal juz jak skonczyl tylko 6 mcy. Gotowalam mu krupnik a jaglana na sniadanie z owocami. Jogurty naturalne tak samo z biszkoptem. Buraki do zupki kalafior brokula brukselke itd wszystko po 6 mcu.
    Teraz 4 pazdziernika skonczy 9 mcy i wlasnie od 2 dni wciaga chleb z maslem razem z moim palcem- daje mu gryza bo sam pcha za duzo do buzi. Probujemy twarozek i dzem. Wprowadzamy wedline i ser zolty ( cjoc nad tym sie zastanawiam czy nie za ciezkostrawny jeszcze poczytam o nim). Z warzyw chcemy sprobowac fasolke i ogorka kiszonego.
    Do tej pory mlody nie duzo je 2-3 lyzeczki obiadu czy kaszy i to wszystko. Owoce czy warzywa gryzione pomieli w buzi i wypluwa- w ogole kawalki wypluwa. Woli papki albo delikatne grudki. Nie cierpi sloiczkow i gotowych kaszek. Oprocz tego ma cyca na żadanie.

  80. Przeczytałam sporo rad i informacji. Bardzo przydatne dziekuję ☺
    Natomiast zastanawiam się czy mój łobuz je prawidłowo. Mamy 8,5 msc i ząbkujemy. Zajadamy się biszkoptami i chrupkami, z piersi odstawiony już po 6tyg.
    Może pani spojrzeć?
    6.30 zaczynamy mm 240ml
    Od 9.00 do 10.00 najczęściej drzemka
    10.00 kaszka bądź owianka z bobovity
    13.00 obiadek (staram się sama gotować najczęściej zupki)
    16.00 deserek (słoiczek, ryż z owocami lub jogurcik, co któryś dzień danonek)
    19.00-20.00 kolacja kaszka na mm bobovita
    W miendzyczasie soczki i herbatki. Samej wody nie lubimy.
    Po południu zdarza nam się drzemka ale rzadko.
    Najpóźniej o 21.00 śpimy w najlepszsze do 6.00
    Za wszystkie porady z góry dziękuję ☺

  81. Witam,
    Prosze w wolnej chwili o weryfikacje menu mojego syna, ponieważ obawiam się czy nie je za mało i czy dostarczam mu odpowiednia ilośc witamin. Syn ma 13mcy
    Jak zaczynałam rozszerzanie diety szło nam pięknie, jadł wszystko, przez pierwszy mc posiłkowałam sie słoikami pozniej gotowałam sama i tak jest do dzis, z tym, ze od ok. 2 mcy z apetytem u nas na bakier a szczególnie z obiadami, nie chce mięsa pod żadną postacią, ryb, na jajka tez kreci głowa (czasami uda mi się coś przemycić) zawsze patrzy na łyżeczkę i wącha no i zamyka buzię:(
    najlepiej wchodzą mu płatki jaglane, gryczane, kasze muszę raczej blendowac do tego dodaje owoce albo pestki dyni czy słonecznika, siemię lniane.
    w ostatnich dniach spróbowałam zmielonych orzechów do kaszki na śniadanie i po drzemce dostał plamek na główce i buzi wiec myślę ze to po nich chociaż dzień wcześniej już raz podawałam i wszystko było dobrze ( czekam na wizytę u alergologa).
    karmiony jest łyżeczka, dostaje tez do raczki , próbuje wszystkiego, obiady tez sa z kawałkami, grudkami, blendowane, ale to nie pomaga
    na wadze przybiera dobrze, jest wesoły,
    od ok. 2 tyg. odstawiłam nocne karmienie piersią bo powiedziano mi, ze to możne być przyczyna braku apetyt
    pierś dostaje na dzien dobry po obiedzie ( który zjada słabo) i na spanie.
    menu
    snadanie: płatki na wodzie lub mleku roślinnym lub kasza+owoce lub zmielone pestki do tego bułeczka , chlebek z masłem lub pastami albo owoc do raczki
    deser: słoiczek mleczny hipp (najlepiej mu wchodza, probuje sam jogurt lub kefir troche gorzej ale coś zjada, albo owoc do raczki albo pieczywo, lub starty burak, lub kisiel domowej roboty
    obiad : zupki z mięsem i warzywami lub same warzywa (najlepiej wchodzi mu sam brokuł marchewka, czasami ziemniak, częstuje go tez naszym obiadem ,czasami coś zje czasami tylko powącha
    przekąska: chrupek jaglany, ciastko zbożowe
    kolacja: kasza, płatki na wodzie lub mleku roślinnym (robię sama) +chlebek do raczki
    nie dodaje soli, cukru używam tylko przypraw np. majeranek, koperek, pietruszka itp
    martwią mnie obiady i już nie mam pomysłu co robić, jak przygotowywać,
    Czy może mi Pani coś podpowiedzieć, co na obiady, w jakiej formie, czy to meny wymaga modyfikacji, co powinnam zmienić, może urozmaicić?
    z góry dziękuje za odpowiedz.

  82. Witam, Gabcia zaraz skończy 9miesiecy i nie wiem co zrobić bo wydaje mi się że mało jadą.
    7.00 wstaje ok 7.30-8je pół kubeczka kaszki najczęściej jaglanej z owocem lub pierś.Polubila awokado lub jajecznicę.Najwiekszy problem jest z tym że ciężko jest z grudkami .Chciałam wprowadzić kanapeczki lub biszkopty lub inne kaszę lub ryż ale ciężko to idzie. Dławi się tak że się aż boję nie mówiąc że chciałam obiady wprowadzać bardziej grudkowate i owocki plasterki czy cząstki.
    9-12 trochę pierś ale denerwuje się przy niej jakby była głodna ale nic innego nie chce.
    Ok 13 parę lyzek zupy z mięskiem i warzywami.
    Do 15-16troche popiję pierś lub wcisne ciut owocka ale tylko rozgniecionego lub z tubki.
    Ok 16robi drzemkę i ok 18 je kaszkę z mm.
    Chciałam też wprowadzić mm do picia ale nie chcę, ani z butli ani z kubka.
    W nocy się troszkę budzi ale czasem tylko się przytuli a czasem popiję i śpi.
    Czy mówiąc o jogurtach naturalnych to można również jogurty kozie?

  83. Witam, moja córeczka ma 9 miesięcy, karmię ją piersią, czytam wpisy i prawie każda z mam podaje kaszki na śniadanie czy kolację a czym mogę je zastąpić jeśli córeczka nie chce ich jeść ani z owocami ani z warzywami…

  84. Dzień Dobry,
    Moja córka skonczy 19 grudnia 9 miesiąc. Jest trochę niejadkiem. Na początku jak zaczęłam wprowadzać jej dodatkowe produkty jadła ładnie po 6 miesiącu jak szły jej ząbki zaczęła marudzić do jedzenia. Nasz plan wygląda tak:
    6rano pobudka i ok 6.30 staram się dawać kaszke jaglana na kozim mleku plus owoce . Rzadko się zdarza by zjadła do końca. Ok 9 mleko 200 ml i drzemka . O 11.30 obiadek najczęściej słoiczek bo moich nie chciała jeść. Najczęściej mięsko warzywa lub rybka albo jakieś zupki . Zależy co jej daje czasem zje wszystko a czasem zostawi trochę . Za 2 godzi upomina się o mleko tak ok 13.30 i idzie spać na godz czasem 1.5. Ok 16 dajemy znowu kaszke z owocami na mleku i zjada nawet wszystko . Różne słoiczki typy deserki nie chce za bardzo jeść. Ok 17.30 dostanie jakieś małe jabłuszko lub bananka . O 19 kąpiel i 19.30 mleko 210 ml. Budzi się raz w nocy na jedzenie . Chciałabym jej wprowadzić inne produkty. Ma dwa ząbki ale ze sloiczkami które są dla dzieci od 8 miesiąca nie zawsze sobie radzi i muszę jej zblendowac troszkę. Chciałam dawać jej do rączki warzywa ale jak nam się ostatnio zakrztusila chrupkiem kukurydzianym to teraz się boję. Kiedy mogę wprowadzić już chleb, jakaś wedlinke, sery kozie ,jogurty, czy ona sobie poradzi z tym chlebem, dodam że ma podejrzenie alergia na mleko krowie dlatego dostaje teraz kozie przez miesiąc. Tak nam lekarz poradził. Chciałabym dawać jej kaszke na noc ale ona bez butli nie zaśnie . Przesypila nam całe noce odkąd skończyła 2 miesiące. Tak do 6 miesiąca i później zaczęła się budzić na jedno jedzenie.

  85. Witam bardzo fajny blog 🙂 jestem mamą 9miesiecznej Lary karmie piersią od poczatku mialam problem z karmieniem bo mala jadla tylko po 10-15minut i wiecej nie chciala, ogolnie jest niejadkiem. Urodzila sie z waga 3800 teraz wazy 8900 caly czas przybiera na wadze. Nasz jadlospis wyglada tak , rano 8 pierś krótko ok 10 minutek, za jakies 1,5h kaszka ryzowo jaglana na wodzie z owocem ze słoika jakies 180ml, potem-ok 11 piers do popicia i lulu jak wstanie ok 13 pierś i za jakies 1,5-2 obiad ze slioczka mieska z warzywami kolo 17 piers o 18 kaszka 140 ml ryzowa na wodzie z owocami o 20kapiel i cycus mala budzi sie dwa razy w nocy ale troszke tylko popije i idzie spac. Mamy problem z podawaniem jedzenia w kawaleczkach jak juz w sloiczku sa wieksze grudki to mala albo sie krztusi albo przelknie ale za chwile zwroci. Na zoltko ma uczenie . Teraz dopiero wptowadzam gluten po łyżeczce do kaszki ryzowej dodaje manne. Mialysmy podejzenie skazy ale po odstawieniu nabialu i znowu zaczelam jesc i zaczelam malej podawac gerber organic jogurt naturalny po dwie lyzeczki z owocem zeby sprawdzoc i nic nie wyskakuje. Prosze o porade co moge z robic jak malej pomoc z tymi grudkami i wiekszymi kawalkami, bo chcialabym jej podac kanapeczke z wedlina ale az sie boje ze sie zaksztusi…

  86. Witam, trafiłam tu przypadkiem, ale blog bardzo pomocny. Zastanawiam się czy u nas jedzenie jest poprawne. Generalnie córka ma 9 miesięcy i stwierdzony refluks (badania ph metrii), ulewa bardzo często(nawet 10 razy po posiłku) i na wadze przybiera minimalnie 200g/miesiac, jest bardzo ruchliwa, raczkuje, siedzi, wstaje, chodzi o meblach. Nasz problem polega na tym, ze córka sporadycznie zgłasza ze jest głoda, raczej karmię ją na godziny. Trzeba ją też zabawiać, bo nawet jak ją coś z jedzenia zainteresuje to tylko przez chwile.
    Jadłospis wyglada tak:
    7 150MM
    ok 10-10.30 Kaszka ryżowa na MM(120wody+mleko+kaszka wychodzi okolo 140ml)
    ok 13 obiadek, gotuje sama bo ma silną reakcję alergiczną na pietruszkę, która jest w każdym słoiczku, zarówno natka jak i korzeń)Miks warzyw+mięsko lub żółtko. Mamy wprowadzone marchew, ziemniaka, dynie,brokula,kalafiora,buraka,pora,selera, krolika i indyka. Pomidor tez uczula.
    ok 15 pol małego słoiczka owoców ok.60ml
    16.30 kaszka ryżowa jak rano
    20 180MM
    Jest na nutramigenie zagęszczanym Nutritonem. Dwa miesiące temu próbowałam dawac odrobine manny ale pojawila sie wysypka.
    Dostaje czasem chrupke kukurydzianą, problem w tym ze jak połknie to zaraz jej wraca i tak jest z wszystkim co ma kawałki, nie wiem czy to wina refluksu?
    Zupki raczej zblendowane, choc staram się robić jakies grudki, czasem sie uda ze zje. Do picia tylko wode i tez jest problem bo tez zaraz wylatuje. Martwie się bo corka nie powtarza sylab, czasem mówi tylko lalala, ooo, uhhh, czasem przy placzu mmmamaa ale to przypadkiem. Generalnie slyszy i potrafi pokazac kilka przedmiotow w domu, czy to moze wynikac z tego ze nie dostaje grudek? Nasz lekarz kazał czekac i za kazdym razem slysze ze to przejdzie. Nie mam juz do tego ulewania sily i boje sie ze przez to jedzenie mała bedzie sie zle rozwijała. Proszę o radę czy to wszystko normalne?

  87. Witam synek rozpoczął 10 miesiąc, karmiony caly czas piersia
    6:30 pierś i spi dalej czasem do 9
    9:30 pierś
    10:30 chlebek z maselkiem lub kasza manna z bananem
    11:00 spanie
    12:30 spacer
    Ok 14 obiadek (gotuje sama mieso kurczak lub królik z warzywami dynia, cukinia, ziemniak, marchewka, pietruszka, kalafior,) warzywa zblendowane, miesko drobno pokrojone lub zupka buraczkowa, do zupek dodaje kasze manną, pulpeciki z piersi kurczaka z ryzem gotowane z warzywami tak sobie sie przyjęły
    14:30 spanie
    17:00 pierś bądź serek waniliowy(jogurt naturalny niechetnie bardzo sie kwasi i krzywi)
    19:00 kąpiel i pierś
    Ok 1:30 pierś czasem jeszcze po 3
    Do picia woda albo rozcienczony rumianek
    Chcualabym odstawic juz powoli pierś i przejść na kaszke lub mleko modyfikowane proszę o poradę

  88. Witam. To h nas jest ubogo jak tak patrze . Rano ok 6-7 piers
    Poten ok 9-10 piers lub kaszka
    Ok 12-13 obiadek staram sie sama przygotowywac maly poznal juz buraka brokula kalafiora marchewke, dynie batata pietruszke natke pietruszki cukinie ryz kasze gryczana biala niepalona, miesko dobiowe i sprobowal ostatnio wieprzowego troszeczke. Zabielam jogurtem po ugotowanku juz. No i jajko jadl ale poki co samo zoltko. Czasami dostanie gotowy obiadek – wczoraj dostal spagethi z kurczakiem z gerbera i mielosm wysypke wieczorem na brzuszku.
    Troszke nas uczula ale nie mam pojecia co. Wysuszajace placki nam sie pojawiają na udach lydkach czasami lokciach.

    ostarnio dalam mu chlebka sprobowac z maselkiem troszke.

    Pozniej jestn ok 14-15 cyc
    Jako przekaska czasami chrupki kukurydziane
    Owoc jakis banan jablko

    I po 18 kapiel i cyc na dobranoc

  89. Cześć! Ja to z kolei mam wrażenie że moja córa je za dużo a i jeszcze więcej by zjadła jak by się jej dało.
    Młoda ma 9 miesięcy z hakiem i 9 kg z hakiem 😉
    Największy problem mam z tym, że prawie po każdym posiłku jest awantura. Młoda je chętnie, ale szybko. Jak wolniej podaję łyżkę to już wrzeszczy. Więc po każdym posiłku chyba musi do niej dotrzeć że zjadła. Jak myślisz? Poniżej jej jadłospis.
    7- kaszka ok 180-200 ml
    10-mm 230 ml
    13-obiad (zupa ok 200 ml, stałe ciut mniej)
    16-deser (nie ma problemu ze zjedzeniem banana i gruszki na raz, utartych)
    19-mm 230 ml
    Staram się jej nie dokarmiać w ciągu dnia żadnymi chrupkami czy biszkoptami, pije wyłącznie wodę.
    Masz jakiś pomysł skąd te awantury i co mogę z tym zrobić?
    Będę wdzięczna za pomoc, pozdrawiam! 🙂

  90. Mam pytanie do Pani jak zachacic dziecko do jedzenia obiadów w kawałkach, córcia ma 9 miesiecy a zupki i drugie dania tylko zmiksowane na papkę te z kawałkami wypluwa a chetnie zjada owoce które trzyma w rączkę i chlebek

  91. Mój synek ma prawie 9 miesięcy . Martwię się, że mało je. Wstaje koło 6 i wtedy dostaje pierś , koło 8 kaszkę np. owsiana „porcja zbóż „ na mleku modyfikowanym (ok. 120-150 ml), ok. 10 znowu pierś , 12 obidek ( z tym jest najgorzej więcej niż 100 ml nie zje ) , warzywa z mięsem (marchewka, pietruszka, ziemniaki , buraki , szpinak , brokuł , kalafior , cukinia , drób ) , najwcześniej koło 13 daje mu jeszcze pies bo martwię się ze nie najadł się obiadem , 15 po spacerze pierś , 16 desrek ( jogurt z owocami, odrobina np. Ryżu ok. 100 ml) , 18 kaszka lub owsianka (ok.120 ml) i pierś .
    Chciała bym dawać mu mniej piersi ale boje się ze wtedy będzie głodny ponieważ nie zjada dużo posiłków pomiędzy . Najlepiej je kaszkę .

  92. Proszę o poradę, czy menu mojego 9 miesięcznego synka (waży 8,5kg po urodzeniu miał 3,4 kg) jest prawidłowe. Rano mleczko z cyca, ok 10-11 kaszka gęsta na mleku 150 ml podawana łyżeczką (różne rodzaje jaglana, ryżowa, owsiana, owocowe), ok 13-14 obiadek albo ze sloiczka albo mój ok 170-190g z mięsem lub rybą, czasem bez plus pół żółtka co drugi dzień, ok 16-17 owoce ze sloiczka lub starte jabłko, jogurt naturalny potem cyc i w nocy też ? do picia woda, podjada w ciągu dnia chrupki kukurydziane i chlebek z maselkiem. Z gryzieniem jeszcze różnie, ale radzi sobie coraz lepiej. Planuję rano dawać mu mm, żeby pomału przestać karmić. Pozdrawiam.

  93. Proszę o poradę. Synek za tydzień kończy roczek.
    Rano je zwykle 120/150/180 mm
    Na drugie śniadanie czasem mm a czasem kaszka kukurydziano ryzowa z tapioką z owocami ze słoiczka
    Jeśli widzi że jem kanapki to chce odemnie i je wtedy parę małych kawałeczków
    Na obiad słoiczek czasem cały a czasem tylko połowa
    Potem kaszka ta sama co wcześniej z owocami ze słoiczka lub mm
    I przed spaniem raz lub dwa razy jeszcze mm zależy o której pójdzie spać w nocy raczej się już nie budzi na mleko chyba że idą mu zęby
    Czasem też na obiad zje to co my np. jakieś pulpety z ziemniakami i buraczkami albo rosół
    Czy taki jadłospis jest ok?
    Teściowa i większość rodziny męża twierdzi że nie powinien już jeść mm a same zupki obiadki i kaszki jeśli nie przypilnuje (bo niestety mieszkamy z teściową i się bardzo wtrąca i w wielu sprawach decyduje bez mojej i męża wiedzy) to nie da mu przez cały dzień mleka.

  94. Witam. Mój synek ma 9 miesięcy. Wstajemy około 7. 8:00 jemy chlebek z maselkiem, około 10.30 podaję owoc np. Mus z jabłka. Idziemy na drzemke 2godz. Około 14 obiadek.. Staram się wychodzić z Nim na świeże powietrze każdego dnia. Około 17-18 podaję kaszke. Około 20-20.30 210 mleka i do spania. Niestety synke budzi się na mleko około 23-24,nastepnie około 4-5.. Urodził się z waga 4250 na tą chwilę ma 11,5 kg. Czy to jest normalne, że od 9 miesięcy nie przespalam całej nocy że względu na mojego glodomorka? Zaznaczę, że chciałam nie raz nie dwa razy oszukać go woda lub sokiem to był wielki płacz… Pomocy!

    1. Ja karmię piersią (wyłącznie, nie podałam jeszcze mleka modyfikowane ze wzgl na brak potrzeby u małej) córkę 9 miesięczną. Zdrowa, je normalnie, żadnych wysypek, alergii a w nocy wstaję co 1h, 2h, czasem się zdarza, że obudzi się po 3-4h snu, ale potem znów wstaje co 1-2h. Córka zasypia ok 21-22 przy cycu, trwa to ok 5-10min i nigdy nie wiem kiedy się obudzi. Czasem za 30min chce znów mleko, a czasem za 3h,albo 2h. Loteria. i tak od urodzenia, nie przespałam żadnej nocy. Próbowalam wszystkiego. Dodam, że za dnia je w normalnych odstępach czasu co ok 3h, nie podjada (no czasem starsza siostra cos jej da typu chrupek czy jabłko), czasem są dni, że tak sie naje tym co zje na obiad czy sniadanie ze piers je po ok 6h, głównie z tego powoduje, że czuję, iż się nazbierało mleka w piersiach. Wodę pije bardzo ładnie. Soczków nie podaję. W nocy za to nie da rady jje oszukać wodą. Musi być cyc i już. Mała śpi w swoim łóżeczku. Je mleko i zasypia od razu. Nie ma tak, że w nocy się bawi. Spi ładnie, ale bardzo często się budzi.
      Nie jest więc Pani sama 🙂

  95. Witam
    Mój syn ma 9 miesięcy. Oto jego posiłki… Nie wiem czy dobrze je komponuję…
    Ok 8:30 pierś
    Ok 10 śniadanie: zazwyczaj kasza (różne rodzaje) z dodanym owocem, amarantusem ekspandowanym lub kasza z łyżką smaku (owoce sproszkowane i warzywa)
    Ok 10:40 pierś
    Ok 13:40 piers.
    Ok 15 obiadek: zazwyczaj skoczek z mięsem lub ryba, moja zupka z kurczakiem, owoc na deser
    Ok 17 pierś
    Ok 18:50 twaróg z owocem i jogurtem naturalnym, kisiel domowej roboty, owoce
    z warzywami, jogurt z bakaliami i owocem…
    Ok 21 pierś

    Urfff:)

  96. Witam, synek ma 9 miesięcy i nie wiem czy mogę podawać produkty mleczne np jogurty, budyń na mleku itp. Karmie piersią i boję się że będzie za dużo nabiału w jego diecie

  97. Czy 9mc dziecku konieczne jest jeszcze podawanie mleka czy to z kp czy mm? Moja corka je pierś rano i wieczorem czasem popoludniu ale trwa to chwile nie wiem czy jest to „wartosciowy” mleczny posilek oprocz tego dostaje 3 stale posilki od 6 mc walczymy z malym przyrostem wagi po 100g na miesiac raz dokarmialismy mm to waga skoczyla o 500g w mc od miesiaca stosujemy blw dostaje 3 stale posilki waga w 3 tyg + 200g nie wiem co myslec moze moje mleko.jest juz niewartosciowe i musi dostawac mm dodam ze noce przesypia cale bez zadnej pobudki

  98. Witam

    Bardzo proszę o poradę, ponieważ żaden z naszych pediatrów nie był w stanie nam podpowiedzieć. Córka wcześniak 36 tydzień. Teraz 9 miesiąc. Nie radzi sobie z grudkami. Było totalnie źle ale jest już lepiej. Pozwoli zostawiam w stałych posiłkach grudki ale dużo blenduje. Trochę się boję, bo nadal ma odruchy wymiotne. Stwierdzono niedawno refluks ale się ustabilowało po lekach. Jeszcze alergia pokarmowa. Nutramingen bierzemy i debridat. Z tymi, że lekarz mówi żeby zrobić próbę z mm, bo może już przeszło. Uczulenie wyszło na mleko, jajka, tutaj silne. Słabsze na pomidory i dorsza i pszenicę. Z tymi słabszymi lekarz mówi że w małych ilościach owszem. Ale jajka po roku i mówiła też o odstawieniu jogurtu, a córka to uwielbia. Dostaje między posiłkami ok 100 gram i nic jej nie jest. Nie ma zmian skórnych.
    Szukam inspiracji w zakresie jej jadłospisu, bo już naprawdę nie wiem co jeszcze mogę podać. Teraz apetyt dopisuje i chciałbym żeby jej dieta była urozmaicona. Kocha mięso. Tak jestem złą matką i nawet próbowała parówki, 90 procent mięsa wieprzowego i bardzo jej smakowało. Nie przepada za słodkim. Po połowie banana rozdrobnionego widelcem potrafi zwymiotować, mdli ją. Raz dziennie ok owoc ale najlepiej słoiczek. Robiłam cuda, budyń domowy, nie, kisiel domowy z jabłuszkiem blendowałam, nie. Co mogę jej podać zważywszy na fakt, że nadal są te odruchy wymiotne przy grudkach.
    Jak jej pomóc, jak nauczyć ? Nie ma jeszcze ząbków.

    Nasz jadłospis.

    5:00 mm nutramingen z kaszką 150 ml.

    8:00 kaszka : owsianka, jaglana, orkiszowa z owocami ze słoiczka (1 łyżka) plus trochę masełka.150 gr

    10:00 słoiczek owocowy z kleikiem ryżowym lub kukurydzianym.150 gr

    13:00 obiad. Najchętniej indyk z warzywami, kurczak czasem ryba, cielęcina w zupce, też zagęszczam albo łyżeczka kaszy manny lub kleik. 150 gr.

    15:00 jogurt 100 gram. Czasami z owocem lub biszkoptem. Ale dostaje ten jogurt dla niemowląt specjalny.

    18:00 kaszka manna na mm nutramingen plus trochę masełka, lub jaglana tak samo lub owsiana. 150 gr.

    1:00 mm nutramingen z łyżeczką kaszki. 150 gr.

    Proszę o pomoc i podpowiedzi. Najchętniej bym podała trochę więcej mięsa bo uwielbia. Czym mogę zastąpić jajko. I czy jadłospis Zosi jest ok? Ogólnie porcje stałe czy mm to 150 ml czy gram. Czy nie za mało? 75 cm wzrostu, 8.400 wagi. Waga urodzeniowa 2.340. Przepraszam za długość posta ale już nie wiem gdzie szukać pomocy i inspiracji.

    Dziękuję i pozdrawiam

  99. Odnośnie jadłospisu. Może mogła by Pani podrzucić jakiś pomysł na zwiększenie apetytu u dziecka po chorobie. Jesteśmy po ostrej biegunce I trxydniowce. Mały opornie wraca do tego co było przed. A potrafił sobie zjeść. A teraz odmawia zup I mleka…

  100. Witam. Moja Hania niedlugo konczy 9 miesiecy. O 5 rano wypija mleko modyfikowane zageszczane kaszka ryzowa 240 ml. Pozniej o godzinie 9 wypija kolejna taka sama porcje mm. O godzinie 13 je zupke z warzyw (marchewka ,ziemniak, pietruszka, kalafior, szpinak) z dodatkiem miesa drobiowego lub drobiowej watrobki. Miedzy czasie daje chrupka kukurydzianego owoce ze sloiczka. O godzinie 17 jest kaszka mleczno ryzowa smakowa ( malinowa, gruszkowa, truskawkowa itp.). O godzinie 21 jest kolejna porcja mm. Dodam ze Hania bardzo malo pije. Z kubeczka niekapka nie chce pic wogole. Daje jej pic lyzeczka bo w inny sposob nie chce pic. Czy jedzenie ktore podaje jest wystarczajace? W jaki sposob zachecic Hanie do picia z kubeczka?

  101. Super, bardzo fajny artykuł, duży inspiracji na posiłki. Mam jednak wrażenie, że mój 9-miesięczny syn je za mało… Przybiera w miarę dobrze, ale nigdy nie jest powyżej 25 centyla, wazy teraz 8 200 g. Miał silna skazę białkowa, ale ostatnio podałam jogurt i chyba jest w porządku.
    Śniadanie około 7-8: kaszka zbożowa na mleku modyfikowanym z owocami albo jogurt naturalny z odrobina kaszki i owocami (80-120g)
    Potem mleko modyfikowane, 100-130 ml
    Obiad: zupka (ugotowana na króliku/rybie, różne warzywa, makaron pełnoziarnisty, olej rzepakowy/oliwa, czasem trochę jajka), czasem słoiczek 100-130 g
    Na podwieczorek znowu MM 100-130 ml, w międzyczasie trochę owoców w kawałkach/tubka, jakieś zdrowe ciasteczko/wafelek ryżowy.
    Na noc MM 150-180 ml i w nocy dwa karmienia, łącznie około 150-200 ml MM. Dodatkowo do każdego mleka kaszka ryżowa/manna około łyżeczki do zagęszczenia. Co Pani o tym myśli?

  102. Witam. Czy mogła By Pani ocenić nasz dzienny plan żywieniowy ? Syn obecnie skończone 8 miesięcy. Rano między 6.30 a 7.30 wypija 210 mm niestety kaszek nie lubi tyle różnych próbowaliśmy i efekt ten sam (plucie) o 11 jogurt naturalny sam lub z owocem z słoiczka, 2 razy w tygodniu je jajecznice 14 obiad czasem taki jak my jemy (oczywiście bez przypraw) czasem słoiczek w zależności od tego co mama funduje ? ok 17 deserek czasem nie chce to mm i ok 19:30 kanapka z szynką i po godzinie dopija 210 mm i zasypia w nocy czasem się budzi ? dodam zw kawał chłopa z niego apetyt zawsze jest niezależnie czy zabkuje czy chory A waga ok 10 kg. Dziękuję bardzo i pozdrawiam.

  103. Witam. Jestem mamą 9miesiecznego Jasia. Jasiu urodził się dosyć duży 4220 i 62cm i już od samego początku potrzebował dużo jeść. Aktualnie waży 10,5kg nie ma raczej problemów z jedzeniem. Synek praktycznie od 4miesiaca jest na Babilon pepti (atopowe zapalenie skóry,całodniowe kolki) masz jadłospis wygląda tak:
    7:30/8:00 śniadanie mleko mm 180ml lub otręby owsiane na mleku mm z owocem.
    10:00 mleko 200ml i sen
    11:30 owoc np 1/2banana lub jabłko i marchew
    14:30 jogurt kozi lub naturalny
    16:30 obiadek . Ryba/mięsko plus ziemniaki/kasza/ryż plus marchew/cukinia/brokuł/ kalafior/ dynia
    18:30 mleko 200ml
    20:00 kąpiel plus 180ml mleka
    Budzi się w nocy ok 24:00 /1:00 i je 100ml mm i pobudka ok 4:00/ 5:00 .
    Synek dość często budzi się w nocy nie lubi jednak kaszel czym zastąpić najlepiej by kolacja była pozywniejsza bo domyślam się że przez głód się budzi. Pozdrawiam

  104. Witam, mam problem z moim prawie 11 miesiecznym synkiem taki, że on nie chce nic gryźć tzn. ma 4 ząbki/wyszły mu w 10miesiacu/ ale zamiast ich używać to on połyka a kiedy jest jakiś większy kawałek to sie krztusi i naciąga go na wymioty. Obiadki daje mu ze słoiczka i patrząc na dania dostosowane do wieku to najlepiej zjada te na 8 miesiecy, a to jest prawie papkowate jedzenie. Tymi na 9 miesiecy już sie krztusi i nie chce jeść. nie wiem co mam z tym zrobić jak go nauczyć że trzeba gryźć, że są też większe kawałki w jedzeniu. Dlatego boje sie mu podawać chleba żeby sie nie zakrztusił.
    a jadłospis wygląda tak:
    budzi sie koło 6-7,
    okolo 9 dostaje 150ml mm z kleikiem kukurydzianym
    9-10 /10.30/ – drzemka
    okolo 12 daje mu obiadek ze słoiczka i zjada go bardzo mało, może pół słoiczka, chyba że jest to prawie papkowate wtedy zje cały słoiczek
    13-14 /14.30/ drzemka
    okolo 16 dostaje owoce albo jogurt nat.
    około 20 pije mm 150-180ml z kleikiem kukurydzianym / próbowałam dawać kaszki ale zjada ich bardzo mało, nie lubi a probowałam różnych/
    i tu sie zaczynaja znowu schody bo okolo 23-24 budzi sie i zjada 150ml mm z kleikiem
    okolo 2-3 w nocy znowu pobudka i okolo 150ml mm z kleikiem
    i ostatni raz budzi sie kolo 5 i znowu zjada 150ml mleka
    tyle pobudek w nocy u 11 miesiecznego dziecka to normalne?? ja jestem wykończona. Próbowałam oszukać go wodą ale sie nie da, wode wypije i płacze dalej o jedzenie.
    W ciągu dnia wydaje mi sie że zjada bardzo mało ale nie mam pomysłu co mogła bym mu podać. Czasem dostaje chrupki kukurydziane i bardzo mało pije.
    W nocy tez bardzo mało spi, oprócz 3 pobudek na jedzenie to budzi sie jeszcze kilka razy i płacze , czasem poloze go i zaśnie a czasem musze nosić na rekach zeby sie uspokoił. Jest bardzo ciężko. Pierwszy syn też był dzieckiem „nieśpiącym” bardzo długo ale przynajmniej nie miałam z nim kłopotów z jedzeniem.
    Prosze o jakąś porade, wskazówkę..
    pozdraiwam:)

  105. Witam moja córka ma 9 miesięcy do niedawna dostawała raz dziennie w porze obiadowej słoiczek obiadek później jakiś owoc jabłko albo banan , flips a w ciągu reszty dnia kp. postanowiłam wprowadzić jej w miarę stale 5 posiłków. Problem jest taki ze nie posiada jeszcze żadnych zębów i ciężko przyjmuje cos co nie jest zmiksowane na GŁADKO 🙁 wystarczą male grudki i już ja otrzepuje albo odruch wymiotny 🙁
    Śniadanie KP, 2śniadanie kaszka Mleczno ryżowa bobovita (czasem próbuje zrobić jej owsiankę z owocem no ale przez konsystencje odrzuca mimo iz staram sie naprawdę drobno blendować płatki )
    Obiad mięsko bądź ryba z warzywami podlana rosołkiem czasem gęste jako 2 danie czasem rzadsze jako zupka ale w dalszym ciagu musi byc zmiksowane ( na przemian próbuje miksować a raz tylko przeciskam przez praskę lub sito żeby byly takie delikatne grudki niestety ciągle taka konsystencja jej nie odpowiada 🙁 )
    podwieczorek owoc , kolacja KP
    W ciągu całego dnia pije wodę . Przy usypianiu lubi possać trochę pierś.
    Dodam jeszcze tylko ze jesteśmy na etapie wprowadzania glutenu …. w ciągu dnia 1x podaje jej po prostu po 2,3 łyżeczki kaszki bobovita z GLUTENEM i tutaj również chciałam zapytać jak długo taki proces powinien trwać zanim zje jakąś pełna porcje posiłku z produktami zawierającymi gluten bez obaw o wystąpienie alergii? czy taki sposób wprowadzania glutenu moze byc czy lepiej zastosować cos innego?
    Chciałabym wprowadzić jej również inne produkty np chlebek no ale boje się zakrztuszenia

    co robić??!! odpuścić i miksować dalej?? wszystko w swoim czasie?? a możne coś robię nie tak?

    Pozdrawiam i z góry dziękuje za odpowiedz

  106. Witam moja corcia ma 8MSC jak narazie ani jednwgo zabka , na piers bylismy do 6 msc mleko mm w dzien pije niechetnie ale nad ranem na polspiocha chetnie i u nas jadłospis wygląda tak : 4-5 rano mleko mm 220ml , 9.30 kaszka mleczko ryżowa 100ml ale na gęsto z łyżeczki różne smaki , potem 12.30-13 deserek mus owocowy 100g , serek Nestle po 6 MSC lub budyń waniliowy , następnie 15.30 obiadek zupka albo sama przygotowuje albo sloiczek 125ml ten mały , następnie 18.30 kanapka z maselkiem i pasztecikiem dla dzieci male kawaleczki bez skórki , potem 20.30-21 kaszka 120ml na gęsto z łyżeczki i idziemy spać , w miedzy czasie w ciągu dnia pije soczki lub herbatke koperkowa czy owocowa , oraz czasami tez zje chrupka kukurydzianego

  107. Witam. Mój synek skończył 10 miesięcy. Bardzo długo kolkowal i mial zaparcia, dlatego jest na mleku bebilon pepti dha. Teraz nasz jadłospis wygląda tak:
    Około 4 rano- mm około 150 ml,
    Po przebudzeniu około 7.0p – 7.30 kaszka łyżeczką mm ale „niesmakowa” tylko naturana /orkiszowa, pszenna, owsiana lub jakiś miks/
    Po pierwszej drzemce – z reguły między 10.00 a 10.30 – kanapeczki serek z dodatkami warzywnymi lub z gotowana rybka lub kurczakiem lub jajecznica na parze /jajko musi być na chlebku nie zje łyżeczka odkąd je kanapki/ lub pasty, ser żółty, masło, domowa „wedlina” – mięsko gotowane w sloiczkach.
    Obiad między 13.00 a 14.00- domowe zupki wielowarzywne z mieskiem lub rybka – muszą być na gęsto wiec w sumie to taki bardziej obiadek niż zupka, czasem z makaronem pełnoziarnistym lub „lany ciastem” lub kaszkami /czasem słoiczek jeśli nie mam dostępu do dobrych jakościowo produktow/ na razie jeszcze trochę blenduje + grudki i większe kawałki – 3 ząbek w drodze:)
    Później kolo 16.00-17.00 podwieczorek: musy owocowe lub warzywo owocowe lub owoce z jogurtem lub twarozkiem , czasem biszkopcik do tego lub troszkę musli lub płatków owsianych / czasem podwieczorek dzieliny na 2 mniejsze porcję zależy od apetytu synka/
    Kolacja o 20.00 porcja mm ok 150 ml.

    Nie lubi żadnych chrupek kukurydzianych czasem biszkopt lub herbatniczek skubnie między posiłkami. Unikamy produktów, które mogą powodować zaparcia- gotowana marchew, ryż, przecier pomidorowy…
    Między posiłkami pije wode źródlana przegotowaną.
    Proszę o Pani opinię bo czasem wydaje mi się, że może coś powinnam zmienić.

  108. Moje dziecko ma prawie 5 lat i tak się zastanawiam jak to było z jedzeniem jak miał 10 miesięcy i nie bardzo pamiętam. Od jakiegoś czasu jest problem z jedzeniem u niego. Nagle się okazało, że moje dziecko mało co lubi. Jedzenie, które kiedyś lubił, to teraz nie lubi, np. gołąbki. Mam cichą nadzieję, że to się zmieni.

  109. Syn ma 9,5 miesiąca i mamy ogromny problem z żółtkiem. Próbowałam podawać 3 razy (w odstępach 1 miesiąca) i za każdym razem okropnie po nim wymiotuje (nawet po śladowych ilościach). Do tej pory bylo to gotowane żółtko dodawane do zupki. Trochę boje się serwować w innej formie (np. jajecznica na parze czy jako składnik placuszków) bo nie wiem czy wymioty to reakcja na konsystencję czy ogólnie na żółtko? Czy to może być alergia czy raczej nietolerancja?

  110. Hej
    Corka ma 9 miesiecy i nie chce jesc nic innego poza kaszka, jogurtem, zmielonymi warzywami z tubki oraz mojej kanapki ktora jem rano na sniadanie. Odrzuca wszystkie posiłki czy to te ktore zrobie specjalnie dla niej czy te ktore my jemy i sa normalnie doprawione. Nie wiem co mam robic, jak ja zachecic, nawet nie jest zbytnio zainteresowana jedzeniem i probowaniem. Z gryzieniem ma problem bo dopiero zaczely wychodzic jej zeby, czasem sie jeszcze zakrztusi przy wiekszych kawalkach wiec wszystko musze mielic. Zastanawiam sie czy jej nie smakuja moje potrawy czy to jakis niejadek bedzie….

  111. Witam prośba o poradę czy moja 9 miesięczna córka je prawidłowo . 6 mm około 120 ml , 8.30 kasza manna/owsiana na mm lub z owockami która popija 120 ml mm, 11 jakiś owocek lub jogurt z owocami , 13 obiadek ze słoika warzywno mięsny , raz w tygodniu rybka obiadek popija 120 ml mm, 17 owoce z kaszą, 19 240 ml mm na noc, jeszcze w ciągu dnia pokruszone żółtko co 2 dzień i chałka lub chlebek do pocmoktania

  112. Witam, a co w przypadku kiedy moj 9miesieczny synek nie chce jeść rzeczy ugotowanych przeze mnie i mało tego nie chce jeść słoiczków które nie są „papką”? Ma żabki i jak dostaje chrupka czy owoc to świetnie sobie radzi ale jak chodzi o jedzenie „z grudkami” to niestety ale ma odruch wymiotny…. czy to samo przyjdzie i mam próbować czy narazie odpuścić?

  113. Moje dziecko prawie 10 miesiecy ma silną alergie na mleko krowie ( po podaniu każdego mleka modyfikowanego dostaje pokrzywki na buzi i ma problemy z oddychaniem) karmię nadal piersią . Na śniadanie dostaje kaszke jaglana, owsiana, ryżowa kukurydziana że świeżymi owocami, na obiadek mięsko, warzywa i też jakąś kasza, co drugi dzień daje mu pół jajka, 1-2 razy w tygodniu rybka ( ze słoiczka) na podwieczorek też jakiś owoc A na kolację znów kasza najczęściej jaglana z warzywami. Oczywiście mleko pije przed i po każdym posiłku. Brakuje mi już
    pomysłów co mogę mu innego podać. Może jakieś kanapki tylko z czym jak nic mlecznego nie może jeść.

  114. A ja mam pytanie o ilości owoców i nabiału. Ile gramów owoców dziennie można podawać 11-miesięcznemu niemowlakowi? I jak to wygląda z ilościami jogurtu naturalnego/twarogu? Czy są jakieś maksymalne ilości, których nie zaleca się przekraczać?
    Czy zna Pani jakieś źródła, gdzie są konkretne odpowiedzi na takie pytania?
    Pozdrawiam

  115. Witam moj Syn 13 grudnia skończy 10 miesięcy. Je 3 posiłki stałe.
    Śniadania kaszka z owocem ( kaszka kukurydziana. Płatki jaglane płatki owsiane zrobione na 250 ml wody i do tego owoc że słoiczka lub świeży)
    Około godzinę półtorej po śniadaniu je mleko z piersi.
    Około 13 je zupę gotowana przeze mnie. Z mięsem 4-5 razy w tygodniu. Co drugi dzień z połową żółta i warzywami. Około 200-230 ml.
    Około godzinę półtorej je po zupie je mleko z piersi.
    Około 18.18.30 je kaszkę zbozowa dla dzieci na wodzie około ,250ml.
    I godzinę półtorej pozniej mleko z piersi.
    Potem jeszcze 3 razy je pierś do rana.
    Wprowadzamy już także pieczywo, jogurt aby zmienić formę śniadań.

    Czy niemowlę w tym wieku nie je za dużo mleka z piersi? Jak nie dostaje w ww. schemacie zaczyna plakac. Nie można go uspokoić. Czy taki jadłospis jest w porządku?

  116. Witam 🙂 corcia skonczyla 9miesiecy i u nas to wyglada tak:
    6:00-mleko modyfikowane 210ml
    9:30 kaszka zbozowa lub ryzowa 180ml podawana lyzeczka
    9:40-10:40 drzemka
    13:00 zupa z mieskiem 190g(indyk, cielecina) zamiennie z polowa zoltka co 2 dzien i ryba 2 x w tygodniu z warzywami (marchew, ziemniak, burak, pietruszka korzen, fasolka szparagowa, kalafior, brukselka, brokul, groszek zielony, dynia, koperek w roznych kombinacjach), czasem do zupki dodaje makaron wlasnej roboty. Mała polubila rowniez ogorkowa, zurek, pomidorowa.
    13:30-15:00 drzemka
    16:30 deser 190g (miksowane owoce, najczesciej jablka, gruszki, banany, brzoskwinie, czasem dodaje pokruszonego biszkopta a czasem twarog; zamiennie z owocowym kislem domowej roboty)
    20:00 mleko modyfik. 210ml
    Coreczka spi w nocy spokojnie, nie budzi sie na jedzenie. Dodatkowo miedzy posilkami podaje wode bez ograniczen, czasem kompot z jablek, sliwek itp. Od jakiegos czasu podaje rowniez chleb z twarogiem, jogurt naturalny i kefir zamiennie miedzy posilkami lub czastke miekkiego owocu.
    Z tego co tutaj wyczytalam to Wasze dzieci to niejadki 😃moja lubi sobie pojesc, ale jest bardzo ruchliwa i wage mamy w normie😃

  117. Dzień dobry, uprzejmie proszę o sprawdzenie jadłospisu mojej córeczki. Córcia za parę dni kończy 9 mięs. i zbyt szybko przybiera na wadzę ( waga urodz. 2890, obecna-9100, 73cm). 9.00-mm 50-100ml, 11.30- owoc (ze słoiczka, banan, jabłko prażone), 13.00-mm (120-150ml), 15.00-obiadek (zupa jarzynowa z mięsem + warzywa w kawałkach do rączki lub chleb z masłem), 17.00-mm(120ml), 19.00-kasza ryżowa, kukurydziana, jaglana etc. z owocami, 21.00-mm (50-100ml). W nocy 2 pobudki na mm (150 ml łącznie lub mniej). Do picia woda. Na białka mleka krowiego ma alergię, spróbowałam podać jej troszkę jogurtu naturalnego i miała wysypkę . Problem polega na tym, że ma 3 drzemki po 40 min. i do każdej potrzebuje mm. Jest BARDZO ruchliwa, siedzi, raczkuje, stoi, próbuje chodzić.

  118. Mój syn pije dużo mleka bebilon pepti, mało tego pije w nocy, rano o 5-6 pije mleko 160 ml, 8-9 kaszka holly różne rodzaje, 11 sporadycznie deser jesli chce a przeważnie mleko 160 ml, 13 zupka gęsta mix warzyw z królikiem lub kurczakiem, 16 jesli zje to deser ale zazwyczaj domaga sie mleka 130 ml 18-19 kaszka holly 22-23 mleko 160 ml, 2-3 mleko 210 ml. W dzień między posiłkami podjada kanapki z masełkiem, pije wodę soków nie chce. Są okresy gdzie je owoce ale zazwyczaj ich nie chce. Czy w dzień się nie najada i wstaje w nocy na mleko czy ja coś źle robię?

  119. Witam córka skończyła 10 mc jest strasznym cycko źercą. U nas wygląda to tak z rana ok 7 a 8 dostaje cycka. Ok 10 kasze jaglana lub 5 zbóż holly. Z owocem startym (jabłko babnan gruszka avokado) ok 12 znów przed spaniem pierś. Ok 14 zupka warzywna raz z mięsem raz z jajkiem zoltkiem na przemian co 2 dni. Później zasypia ok 19 30 kasza z owocem. Między czasie pije wodę zje biszkipta lub makaron. Zjada też ryby od nas bez przypraw. Dostaje gotowe zupki z rybą. Jednak mam wątpliwości co do jogurtu czy szynki. Wędliny chyba po 3 roku tak mnie poinformowano a jogurt może obciążać nerki pediatra dał mi info. Mleka odpada córka ogólnie nie pije z butelek nie lubi smoczkow wymieszane z kasza nie przechodzi. Niejestem pewna czy nie zjada za, dużo kaszy może śniadanie czymś innym zastąpiąc? Czy mięso musi zgadać codziennie?

  120. Dzień dobry,
    Mam pytanie dotyczące żywienia Dziecka 10 miesięcy.
    Mianowicie nasz dzień wygląda tak:
    7 – pierś
    9- drzemka
    10 – kaszka na wodzie/nalesnik/omlet/jajecznica/pasta
    12. 30- owoc
    13 – drzemka
    15 – zupa
    17 – piers lub omlet/naleśnik/placki/mus z dyni/z owoców, jeśli rano nie jadła owoca
    20 – pierś
    Oraz w nocy 3 lub 5 – pierś.

    Woda do picia.

    Córka nie jest dzieckiem domagajacym się piersi. Wszyscy doradzali mi żeby rozszerzając dietę podawać najpierw pierś potem posiłek dla zapoznania. Jednak gdy tak robiłam, Córka w ogóle nie była zainteresowana posiłkiem – nawet grzebnąć rączką nie chciała, ani spróbować, więc podawałam jej posiłek i dopelnialam piersią, głównie tylko popijala stąd taki jadłospis. Mam wątpliwość co do godziny 17: przeważnie jest to pierś ale ostatnio jeśli zje pierś o 17 to o 20 mleko potrzebuje wiecej czasu żeby popłynąć, a Córka się wręcz wkurza bo Ona chce zjeść i iść spać. Czasem muszę jej robić kaszke na wodzie, bo już tak wierzga. Zastanawiam się czy 3 posiłki z piersi to nie za mało. Obecnie waży ponad 10 kg, i nawet w pewnym momencie pediatra stwierdziła nadwagę ku mojemu zaskoczeniu – to na piersi można mieć nadwagę😂 wiem że na jeden posiłek z obu piersi ściągam 250 – 300 ml – sciagalam bo miałam problem z brodawkami.
    Wiwc pytanie: czy 3 posiłki mleczne po około 300 ml są ok? Ona o 17 chce cysia, ale potem o 20 jakby brakowało mleka☹️

  121. Dzień dobry, również chciałabym skonsultować co to je mój 9-cio miesięczny maluch. Niepokoi mnie, że budzi się w nocy z płaczem praktycznie równo co 3 godziny, bo podejrzewam, że jest głodny – gdy dostanie obie piersi dopiero zasypia. Maluszek około 6 dostaje cyca, budzi się na dobre około 8, około 9 zjada kaszkę manną lub jaglaną z jabłkiem. Przed drzemką o 11 dostaje obie piersi. Budzi się po 1,5h. Około 13.30-14 zjada warzywa z mięsem lub żółtkiem jajka zblendowane, różne miksy: marchewka, dynia, ziemniak (lub ryż, kasza), burak, cukinia. Spacer, właściwie niezależnie od pogody. Po powrocie dziubnie trochę pozostałości z obiadu. Około 16-17 dostaje obie piersi na drzemkę. Około 19 miks warzyw z ryżem lub kaszą. Na nocny sen około 21 obie piersi i później pobudki około północy, 3 nad ranem i czasami pomiędzy, bo ma mokro. Do picia dostaje rozcieńczoną kawę zbożową, sok z jabłka. Wody nie lubi.

  122. Witam
    Bardzo dużo mi Pani artykuł rozwijał watpliwości.
    Mam jeszcze jedno pytanie odn rozszerzania diety.
    Córka za chwile konczy 9 miesięcy i tu jest problem.
    Przestaje chetnie pić mleko.
    Nasz dzienny jadlospis mniej więcej wyglada tak:
    -6.30 mleko 210ml po spacerze do przedszkola ma sporą drzemke
    – 11.30 kanapeczka z twarożkiem wedlina serem w zależności, zamiana czasem na jogurt naturalny z biszkoptem
    14.30 zupa
    17.30 owocek lub serek z zależności co dostala wczesniej. Placuszki się takze zdarzają bo starszy syn z chęcią częstuje siostre. Także diete mamy bardzo rozszerzoną.
    20.30 kaszka z miseczki woda do popicia
    22.30 mimo iz dziecko spi dokarmiam 180 ml modyfikowanegi inaczej 2.30 mamy pobudke glodnej malej istoty.
    Czy to jest ok? Lekarze nie potrafia mi odpowiedzieć co mogę dac corce na kolacje by się najadala. Corka ma juz wprowadzone pieczywo jaja sery kasze miesa prawie wszystko.
    Oraz ile mleka mniej wiecej powinna wypijac? Corka jest malym lakomczuchem więc zastanawiam się czy nie pozostac przy 1 butelce mleka dziennie 210ml a reszte zastąpić posilkami stałymi aby się najadala.

    Pozdrawiam serdecznie
    I dziekuje za artykuł naprawde rozwial pare moich watpliwosci

  123. Dzień dobry
    Może i ja złapię się na poradę 😉
    Od paru dni mamy taki system:

    7:00 kaszka na mleku Hipp Pre 200ml + 20g warzyw/owoców

    9:00 Kawałek bułeczki/chrupek/owoc, pała przekąska przed spaniem

    12:00 Obiadek, 200g gotuję sama, je wszystko. Warzywa z mieskiem, makaronem/kaszą/soczewicą, co podejdzie.

    14:00 przekąska jak o 9:00

    16:30 Kaszka na wodzie z owocami

    19:00 Kaszka na mleku modyfikowanym

    Woda cały czas, między posiłkami i przy posiłku.

    Nie za mało mleka?
    Waży 8.8 kg (3.7 przy urodzeniu) 11.07.2019

    Dziękuję i pozdrawiam 🙂

  124. Witam
    Mój malutki 10 miesięczny synek jest alergikiem na białko mleka, AZS stwierdzone przez dermatologa, jajka pomidory itd…dodam że mój starszy synek 7 letni też miał alergię pokarmową, może nie aż tak wielką, ale również alergia na białko mleka krowiego, jajka lecz tylko na białko.
    Z alergii pokarmowej przeszło na astmę oskrzelową.
    Do sedna…karmię piersią, oprócz tego jesteśmy na Nutramigen 2, sama jestem na diecie – mama alergika;) rozszerzam jak mogę dietę synka ale nie wiem jaki jogurt mogę podać malcowi który jest tak bardzo uczulony. Starszemu podawałam jogurt naturalny i nic się nie działo, natomiast u młodszego od razu jest cały wysypany, wiąże się też z bólem brzuszka.
    Owoce i warzywa te na które nie jest uczulony jak najbardziej podaje w formie zmiksowanej lub krojonej na kawałki ale to i tak jest za mało, podaje mu kaszki ale z mlekiem Nutramigen są okropne w smaku :/
    Chleb biały odpada, synek jest wysypany, po chlebku tostowym nic się nie dzieje( Pani w poście pisze, że nie podawać chleba tostowego gdyż jest najbardziej przetworzony), nie mogę smarować masłem, serki odpadają. Pierwszy raz jestem w takiej sytuacji.
    Prosiłabym o podpowiedź w tej kwestii.
    Pozdrawiam serdecznie i dużo zdrowia życzę.

  125. Dzień dobry, to może i na nasze menu Pani zerknie, coś doradzi, synek ma 9 miesięcy.
    7″ pobudka, po godzinie śniadanie, kaszka zbożowa bobovita, lub jogurt naturalny z biszkoptami.
    10-11 przekąska kaszka manna (kupna typu smakija )
    14″obiad. Zupki gotowane na piersi z kurczaka lub indyka, z warzywami marchew, ziemniaki, pietruszka, seler dodatkowo burak, papryka, brokuł w różnych kombinacjach. Z dodatkiem makaronu lub ryżu
    17-18 podwieczorek, starte owoce, lub kisiel. Czy mogę już podawać budyń na mleku??
    Potem kąpiel, a po 20ej mleko modyfikowane ok 180 ml.
    W nocy niestety są dwie pobudki na mleko, nie możemy go odzwyczaic.

  126. Witam serdecznie Mamę Pediatre ,

    Czytając jadłospisy matek zazdroszczę, że ich dzieci jedzą tak dużo.
    Moja córka jest karmiona głównie piersia, ponieważ nie chce jesc. Ma 9,5 miesiąca waży 10 kg i jest okrąglutka, wesola. Po skończeniu 6 miesięcy zaczęłam wprowadzać pokarmy stałe: sama gotuję, próbowałam tez BLW. Próbowałam w bujaczku bez bodźców naokoło jak i w krzesełku rodzinne obiady. Niestety córka nie chce jeść prawie nic i nigdy. Na sam widok łyżeczki się wykręca. Jedyne co uda mi się przemycić to banan, awokado, chleb jeśli podam jej ręka . Próbowałam podawać warzywa, mięso, ryby, owoce w różnej formie i w różnych konsystencjach. Nasz jadłospis to jedynie:
    12: obiad 80g maksymalnie zje (ryba/mięso +warzywa +ziemniak) jak nawet to nie wchodzi to poliże trochę awokado
    16: owoc : gruszka/banan jest ok czasem nawet w całości! Albo nic nie zechce nawet i jej faworytow.
    Kolacji wogole nie toleruje ani kaszek, zbóż, warzyw nic.
    Oczywiście w między czasie karmie ja piersią.

    Co ja robię źle? Czy skoro dziecko jest „grubiutkie” od piersi to mogę to tak zostawić i dalej próbować uczyć ja jeść ?
    ?pozdrawiam,
    Katarzyna

  127. Córka nie chce wogole pić mleka ani z butelki, z kubeczka czy łyżeczki, weźmie do buzi, wyczuje ze mleko i wypluwa a chcę odstawić od piersi i nie mam pomysłu jak to zrobić.
    Kilka razy budzi się w nocy i chce pierś, czasami zje ale bardziej wygląda że chce po prostu possac pierś a nie jeść.

  128. Witam.Bardzo chciałabym się poradzić.Jestem mama 10 miesięcznej Amelki i przeraza mnie jej jadłospis.Caly czas się martwie czy dobrze ja karmię. Martwi mnie też ,że czasem spada jej waga np. o 40g i w następnym tygodniu znowu się wraca na te plus 40g Waga urodzeniową 3.400 .22.grudnia skonczyla 6 miesiecy i ważyła 8.200,a teraz mamy 9.700,ale ta waga od ponad miesiaca się utrzymuje.Nic w górę. O *8.00 – 180ml mm
    *10.oo kasza jaglana hipp z 200ml wody (w tych 200ml jest 120ml mm) plus jakiś owoc
    *13.00 mleko 180ml ma
    *15.00 obiad (słoiczki organiczne gerber) plus jakieś dwa warzywna do rączki- tym momencie przebywamy za granicą ,więc dostęp do dobrego mięsa jest bardzo utrudniony .Zecydowałam się na słoiczki licząc ,że jest to lepsza opcja niż kurczak nafaszerowany antybiotykami z sieciowek
    * 16.30 -17.00 owoc
    *20.00 kasza jaglana hipp z 200ml wody(w tym 120ml mleka modyfikowanwgo)
    *22-23 .00 180ml mm
    Radziłam się już na kilku grupach dotyczących rozszerzania diety i węgiel mam uważa ,że za mało mleka o warzyw,a za dużo kaszy i owoców.
    Jestem zalamana ,poniewaz jak każdy rodzic chciałabym dobrze karmić swoje maleństwo ,ale nie mam się kogo poradzić .Mamy tez problem z jajkiem,za każdym razem kiedy podam samo zoltko lub samo białko po 2h kończy się strasznymi wymiotami.Tutejsi lekarze mnie zbywaja.
    Prosiłabym bardzo o poradę,co zmienić w jadłospisie.Pozdrawiam

  129. Witam, również chciałam zapytać o plan dnia i menu. Syn ma 9 miesięcy. Ok 7 je mm 210ml, później ok 10 kasze na wodzie (jaglana, gryczana, manna, kleik, wielozborzowa) z dodatkiem owoców, o 14 obiad- najczęściej słoiki z dodatkiem warzyw żeby były grudki ;), na deser owoce, o 17 mm 210ml i o 19 mm 210ml z dodatkiem kaszy mannej. Pozdrawiam

  130. Witaj, Luiza ma prawie 10 mcy. Mleko uwielbia. Czy to jest ok? Wstajemy około 6 🤦‍♀️

    8:00 śniadanko chleb albo kaszka albo jajecznica
    9:00 mleczko 120 do spania
    13:00 obiadek ryż/ mięsko / ryba/ szpinak z makaronem
    14:00 mleko do spania
    16:30 owoc
    18:45 kaszka
    19:30 mleko 150/180

    Tym ze często się budzi w nocy i koniecznie na mleko. W ciągu nocy 3 razy! Nie umie wypić więcej niż 120. Poradzisz coś może?

  131. czytam i mam poczucie winy, a sama tez jestem lekarzem. Moja mała pociecha jest strasznie szczupła, czuć żebra. Na wadzę przybiera , aczkolwiek od początku samego to ona rządziła jedzeniem . I teraz wygląda u nas jadłospis tak :
    5.00-6.00 mleko modyfikowane 120-180 ml , zalezy ile wypije
    i dalej śpi do 8.30
    9.00 – kasza mleczna lub bezmleczna 150-180 ml i po tym drugim śniadaniu obowiązkowo chleb, lub chrupki ryzowe , ciasteczko
    13.00-14.00 – i tu zalezy od humoru , moze zrobić łaskę i wypić zupę lub zazwyczaj naturalny jogurt ok 200 gr , owoce , znów chrupka
    ok 18.00-19.00 puree owocowe, jogurt , lub coś do gryzenia , uwielbia chleb i chrupki ryzowe
    20.30 kąpiel
    i po kąpieli mleko modyfikowane 120-180 ml, zalezy ile chce wypić
    W ciągu dnia popija herbatki zaparzane ( malina, porzeczka, fenhel, i t.d.) lub kompot ze śliwki suszonej
    W ciągu dnia moze zjeść sama gruszkę lub całego banana zamiast jednego posiłka.
    Jest niejadkiem.
    Ryba i mięso odpycha jak tylko może. Przemycam mięso w postaci jak pasztet na chleb lub w zupie
    Nie jestem za BLW . Dopiero w 9 mies córka sama wykazała chęć do gryzienia sama kawałków, podaje bardzo miękkie warzywa lub owoce

  132. Zgodnie z zaleceniami mleko mamy powinno być podstawą przez pierwszy rok życia dziecka. Analizując jadłospis przedstawiony przez Panią dr można stwierdzić, że dziecku podawano zbyt wiele posiłków stałych, może nawet zastępowano porcję mleka posiłkiem stałym. Wydaje mi się że dlatego miało miejsce samoodstawienie u 9-o miesięcznego dziecka. Pytanie do Pani dr? Jestem mamą 9cio mcznego dziecka kp. Czy prawdą jest że przed każdym posiłkiem stałym powinnam proponować mleko w celu uniknięcia samoodstawienia przed ukończeniem przez dziecko 1 roku ?

    1. tak. powinno się tak robić, ja również tak robiłam. Średnia córka miała etap popijania mlekiem mamy przed i po posiłku i z dnia na dzień przestała o to prosić. Oferowałam jeszcze przez kilka dni bezskutecznie.
      Ilości posiłków były bardzo różne na różnych etapach rozszerzania diety. Być może gdybym oferowała jej pierś jeszcze przez kolejne dwa tygodnie to może byśmy przerwały ten kryzys. Przestałam po kilku dniach prób.

  133. Patrząc na te wszystkie jadłospisy to zaczynam dostrzegać wielkie braki w karmieniu swojego synka.Maly skończył 11 miesięcy i tak wygląda jego karmienie
    8-9 mleko modyfikowane 180ml ostatnio wypija tylko połowę
    10 drzemka tak do 11
    11-kaszka na wodzie 150 ml z bobovity różne smaki ryżowa jaglana its
    12 spacer
    14-mleko modyfikowane 180ml wypija raczej przez sen
    14.20-do 16-16.30synek śpi
    17- obiadek że słoiczka 190lub 220g
    w zależności jaki smak
    Po obiadku spędzamy czas na dworze jak pogoda na to pozwala
    19-deserek owocowy lub banan lub inne owoce
    20-kaszka na mleku modyfikowanym 150ml
    21-sen
    24 -daje małemu jeszcze mleko modyfikowane 180ml inaczej się budzi w środku nocy
    Do picia daje mu soczki bobofrut lub Kubuś baby , samej wody w ogóle nie chce pić . Między posiłkami jakąś chrupka lub herbatnik .
    Wydaje mi się że za mało produktów jest w diecie synka mimo że ładnie rośnie i waga jest prawidłowa. Chciałabym wprowadzić jogurty ale nie wiem zamiast czego i kiedy ? Zauważyłam też że synek coraz mniej jest chętny na mleko woli jeść łyżeczka . Proszę o radę w miarę możliwości .

  134. Witam!
    Od miesiąca borykam się z harmonogramem karmienia mojej 9cio miesięcznej córki. Wszystko przez komentarz pediatry „za mało przybiera, bo za często ją Pani karmi”. Od zawsze była mała i drobna, ale przy tym z wielkimi pokładami energii i świetna przemianą materii.
    Będę ogromnie wdzięczna za komentarz na temat naszego planu:
    KIEDYŚ
    7:30 mm 150 ml;
    9:00 II śniadanie (zwykle je to co my – jajecznica/pasta z awokado/jogurt z chia z owocami;
    11:30 mm 80 ml;
    13:30 obiad
    15:30 mm 80 ml
    17:30 podwieczorek/deser (owoce, placuszki itp.)
    19:30 mm 150 ml

    NOWY – próbujemy wdrożyć, z rożnym skutkiem..
    7:30 mm 150 ml;
    9:00 II śniadanie;
    12:00 obiad;
    15:30 kaszka na mleku
    17:30 podwieczorek/deser
    19:30 mm 150 ml
    Wydaje mi się za mało mleka!
    Ratunku!

    PS Wszystkie wpisy i komentarze są bardzo przydatne! Nie wiem, dlaczego dopiero teraz tu trafiłam!

    DZIĘKUJĘ. <3
    A.

  135. Moja mała za chwilę kończy 9m; Zazwyczaj je w nocy nawet 2-3 razy mleko z piersi ( 1.00, 3.00, 5.00 rano) mam dość, ale bez cycy nie mogę jej uśpić w żaden sposób.
    Rano kaszka lub owocki ok. 9.00,
    do południa jeszcze raz mleko i drzemka. Obiad około 14 – zupki warzywno-mięsne + warzywka gotowane różne. Zupki domowe naprzemiennie że sloiczkami albo mix trochę domowego trochę gotowego. Je dużo na te obiady i nie odmawia jak dotąd niczego.
    Popołudniowa drzemka i najczęściej ok 17.00 piersi.
    Kaszka wieczorna 19.00-20.00 zależy jak późno skoczyła drzemkę popołudniu. 21.00 do spania obowiązkowo pierś.
    Między posiłkami zdarza się chrupek, jabłuszko, trochę soczki. Stałe posiłki popija wodą z butelki.
    Nie wiem czy nie za dużo tej piersi już, mała się sama upomina, szarpie za bluzkę a jak już mocno chce to mnie gryzie :/ wydaje mi soe, że coś jest nie tak zwłaszcza z tym karmieniem nocnym co 2-3 h czasami… Mała przybiera na wadze prawidłowo. Pozdrawiam

  136. Witam, podejmowałam kilka prob rozszerzenia diety dziecka, niestety wszystkie konczyly sie fiaskiem, teraz ma 11-miesiecy przy kazdej łyzeczce np gotowanej zmiksowanej marchewki krztusi się, tak jest z wiekszoscia posiłkow w postaci „papki”, w tym momencie pije tylko mm, ewentualnie z dodatkiem kaszki nic innego nie przechodzi „gladko” przez jego przełyk, co robić, z kim to skonsultować?

  137. Witam moj synek ma 9,5 miesiąca i waży tak 11,5 kg a urodził się mial wagę 3850g wiec duży chlopak i od początku szybko przybierał mimo ze byl cały czas tylko na piersi. I czytajac wypowiedzi innych mam zastanawiam się czy nasz dzień jedzenia jest ok a nasz dzień wygląda tak
    7-8 wstaje dostaje moje mleko z kaszaka z bobovity okolo 130 ml do 180 ml zależy ile zje w nocy z piersi
    9 -10 drzemka godzina lub godzina piętnaście
    11 -12 kaszka zborzowa 120-150 ml
    I czasami się zdaza ze idzie spać o 13 na godzinkę rzadko ale się zdaza
    14- 15:30 obiadek mix warzyw różnych plus mięsko z kurczaka albo indyka gotoje sama zjada od 300 ml nawet do 400ml
    16 drzewka godzinka
    17-18 tubka owocowa 100ml plus czasami chrupek kukurydziany pol
    19 zawsze kąpiel
    19:30 kaszka na wodzie z bobovity 260 ml lekko gesta bo pije z butelki lyzka bee 🙂
    Czasami zdrowi szybka dzrzemke pol godziny
    21:30 idzie spać ale jeszcze potrafi zjeść 140 -160 ml kaszki lekko gęstej
    I potrafi się obudzić juz o 23:45 na cyca zrobi dwa lyki i spi dalej . Później okolo 1:30 wypije moje mleko z butelki 150 ml z dodatkiem kleika ryżowego i juz o 5:20 znowu brzuszek głodny i kolejne 120 ml potrafi wypić mleczka lub bezpośrednio z piersi. Zależy od dnia jak wracam z pracy . I tak się zastanawiam czy to co daje mojemu maluszkowi jest ok czy trzeba coś tu zmienić jednak żeby było bardziej wartościowe. A i jemy również serki wanilowe od czasu do czasu , próbował juz jajka, chlebek ,Teraz chce zacząć wprowadzic kisiel budyn chlepek z masłem i szyneczka. Pije wodę i rumianek przez cały dzień potrafi wypić od 200 ml do 250 ml a czasami tylko 60 ml zależy od dnia . Czy nasz dzień dnia jest ok . Pozdrawiam

  138. Witam, bardzo proszę o podpowiedzenie czy nasz Mikołaj jest dobrze Karmiony za 2 dni kończy 10 miesięcy.
    O 8 zjaafa butle mm 210 ml
    O 11 owsiane na wodzie z owocami lub kasze jaglana albo manna + 2 miarki mn
    O 14 zjadła obiadek zupkę sama mu gotuje zjada tej zupki ok 150 nie wiem właśnie jaka ileś zupki powinno zjadać takie dziecko, czasem jest to zupka warzywna a czasem z dodatkiem mięska lub risotto np
    O 17 zjada kromkę chlebka z serkiem śmietanowy kozim
    O 20 butle mm 240 ml
    W ciągu dnia wypiją jeszcze soczek że świeżo wyciskanych owoców i warzyw rozcieńczony z woda i zje saszetkę z owocami jako dodatek np po obiadku

  139. Dzień dobry. Moja Rozalia zaraz kończy 9 miesięcy A mi już się kończą pomysły na posiłki 🙁 gotuje sama – podaje tylko owoce ze słoiczków czy tubki jak nie mam swoich na ogrodzie plus pasternak z Holle.
    Mam wrażenie, że już jej zbrzydło to co daje bo każdy dzień wygląda tak samo 🤯 Czy mogę jej już podawać na przykład awokado, pomidorki (zaraz będę miała w szklarni) robić zupy pomidorowe czy typowo wzdęciowe warzywa jak kalafior, groszek? Przykładowe menu :
    6:00 mleko bebilon pepti syneo
    9:00 kaszka jaglana Holle z owocami
    12:00 zupa krem warzywna
    15:00 drugie danie z mięsem (królik, cielęcina, indyk) plus warzywa i kasza albo ziemniak (bardzo często daje buraka)
    18:00 swój kisiel jabłkowy albo placuszki z buraka czy jogurcik z bananem (kupuje waniliowe puddingi dla niemowląt- zaraz będę je zamieniać na jogurt naturalny z owocami)
    20 :00 mleko Bebilon i raz się budzi w nocy na mleko.
    Bardzo często jest też „posiłek pomiędzy posiłkami” jogurcik czy owoc.
    Podaje samą wodę, którą mała uwielbia. Czy mogę też podawać jakieś soczki warzywno owocowe jak ww ciągu dla zjada tyle fruktozy?
    Pozdrawiam 🙂

  140. Dzień dobry. Synek skończył właśnie 9 miesięcy, do 6 miesiąca był karmiony piersią, a po skończeniu 6 zaczęliśmy rozszerzanie diety. Tydzień temu doszła mu do jadłospisu ostatnia „kategoria”żywieniowa, czyli rybka, ale jak dotąd nie przepada. Problemów mamy kilka: po pierwsze odkąd wprowadziłam mu mięsko (miał 7.5 miesiąca) to od razu zauważyłam, że za nim nie przepada, kiedy dostanie to samo w wersji wegetariańskiej i z mięsem to to drugie je niechętnie lub odmawia; drugi problem jest z jajkiem – próbowałam mu dawać rozgnircione na twardo (nie ma problemów z wypróżnianiem, robi dwie ładne kupy dziennie) i w formie jajecznicy ugotowanej na parze i to w odstępach czasowych, ale za każdym razem odmawia, spróbuję jeszcze pasty jajecznej z Pani przepisu, ale na razie czekam na ząbki bo na dopiero pół jednego, więc nie miałby czym gryźć chlebka – czy istnieje jakiś sposób by przekonać go do jajka? Na razie nie może przecież dań smażonych, do których można by je dodać; trzeci i przedostatni problem jest z twarożkiem, bo nie je ani ekologicznego kupnego (słodkiego), ani takiego który sama zrobiłam Babci sposobem z surowego mleka od krowy z gospodarstwa ekologicznego po jego zsiadnięciu (wychodzi też słodki twarożek, ale dużo łagodniejszej konsystencji i smaczniejszy niż ten gotowy ze sklepu), próbowałam też dolać mleka z piersi i zrobić z tego papkę, ale odmawia przy jakiejkolwiek wariacji, natomiast te ze słoiczków bio z musem owocowym je, ale tam jest tylko kilkanaście procent twarożku a reszta to owoce.. co do reszty nabiału, to jogurt naturalny zaakceptował łatwo i z daję mu z odrobiną musu osobowego bądź mieszanką lifizowanych i sproszkowanych warzyw i owoców bio i zjada chętnie, ale np na kefir już marudzi, kaszki jadał długo tylko na moim mleku, na modyfikowanym nie chciał, ale ostatnio zaczął też je akceptować w takiej formie i tym samym przechodzimy do ostatniego kłopotu. Początkowo synek jadał wszystko, natomiast od około miesiąca jest z nim straszny problem, bo odmawia większości dań obiadowych – czasem po trzy-cztery obiady muszę mu proponować, żeby się nareszcie na któryś zdecydował. Zawsze chętnie wymieni obiad na pierś. Od piersi to w ogóle mógłby nie odchodzić cały dzień gdybym mu pozwoliła, obowiązkowo się także przy niej usypia (co jest bardzo męczące, chciałabym go oduczyć, żeby zasypiał sam ale nie mam pojęcia jak, bo to mały terrorysta – do pół roku to nawet w dzień drzemki robił leżąc na mnie a ja guzikami uziemiona z poduszką do karmienia bez ruchu.. potem niby zaczął jedną drzemkę robić w łóżeczku, drugą w wózku, ale ostatnio w łóżeczku śpi po 15-30 minut i potem woła żebym go wzięła do swojego łóżka i się podczepia pod pierś i wtula we mnie jak w kokon i tak może 2-3 godziny.. a na noc czy co w nocy to już w ogóle tragedia, bo nikt inny nie ma szans go uśpić tylko ja; jak skończył 7 miesięcy zaczął niby sam przesypiać noce, jednak wybiórczo bo potrafi się nawet 5 razy budzić tylko dlatego że potrzebuje tulenia, bo nie jest głodny i je tak tylko przy okazji (przez co ostatnio też więcej przebiera na wadze dwukrotnie, a z natury to jest chudziak, choć wagę ma prawidłową, bo waży 9.490, ale nosi rozmiar 92 bo jest bardzo duży). Jedyne co zjada zawsze i aż się dopomina o więcej to dynia, którą wprost uwielbia, ale ile można go karmić dynią?? Poza tym przebić w końcu mu się znudzi. Równie bardzo uwielbia krem pomidorowy hippa, ale ja już nie, bo zawiera sól i pieprz, co jest uważam niedopuszczalne. Ale czasem nie ma wyjścia, a innej pomidorowej już jeść nie chce. 2/3 dań dostaje gotowych samemu z ekologicznych warzyw z dodatkiem soków, które wyciskam z ekologicznych gruszek bądź jabłek i ekologicznego oleju lnianego (wszystkie z przepisów z książki dla niemowląt); 1/3 obiadków to bio słoiczki (głównie holle i babybio). Jak sprawić, by jadł tak urozmaicenie i bez marudzenia jak przedtem? Jutro jadłospis to:

    Ok.5.30 budzi się, żeby go wziąć do nas do łóżka – je z piersi i usypia przy moim boku i śpi tak do ok 6.30-7.00, po czym dojada jeszcze chwilę pierś, ale już tak tylko trochę – dla zasady

    7.30/8.00 je kaszkę 100 ml mojego mleka(jeśli da mi ściągnąć w nocy) lub 130 ml mleka koziego capricare 2 + kaszka (kukurydziana z tapioką, lub manna lub 8 zbóż, lub owsianka lub musli niemowlę – wszystkie bio; właśnie kończy paczki, więc zamierzam wprowadzić niedługo wzamian jaglano-gryczaną z amarantusem, pszenno-owsianą z wanilią bez cukru, 5 zbóż z innymi zbożami nic te 8 co je i inny rodzaj musli niemowlęcego – też wszystkie bio), dodaję mu lifizowane sproszkowane bio owoce lub warzywa, czasem kombinacje robię, ale często dostaje też bez dodatków i równie chętnie je.

    9.15 pierś

    10.15 pierś i usypia

    Ok 11 normalnie powinien się obudzić i znów je pierś

    12-12.30 obiadek: zupa zagęszczana kaszami lub ryżem i podmiksowana, lub drugie danie (oprócz dyni lubi pasternak, seler, szpinak jak kiedy, pomidory też, seler, buraka, fenkuł, za marchwią i ziemniakami nie przepada, groszku zielonego i kukurydzy świeżej gotowanej w ogóle nie lubi, cukinię i bakłażan akceptuje i dość lubi, ale zależy w jakim towarzystwie) – co drugi dzień daję mu obiad wegetariański, co drugi mięsny a 1-2 razy w tygodniu rybę próbuję; podaję z kaszamibii, ryżem brązowym bio, bądź mini makaronem 6m+ bio, niedługo wprowadzam świderki orkiszowe bio przesiekane; z mięs zazwyczaj pierś indyka bądź cielęcina, ale w bio słoiczkach próbowałam mu dać ostatnio jagnięcinę, wcześniej królika, a niedługo chcę spróbować kaczki, jednak jemu bez różnicy do tej pory – obojętne jakie mięso, to marudzi lub nie je (ok 15-20 gr na porcję mu daję, do końca 8 miesiąca jadał 170-180 gr, teraz je 180, max 185).

    Ok 15 podwieczorek: owoce w formie musu (uwielbia zwłaszcza własny robiony z bio kiwi, bo lubi kwaśne smaki), bądź musu z kleikiem ryżowym, czy też jogurtu naturalnego z musem bądź lifizowanymi owocami bądź małego musu warzywnego z dodatkiem owoców i do tego tłoczony sok 100% z bio owoców wtedy – tak, żeby razem dzienne spożycie owoców nie przekroczyło 150 gr.

    16.30 pierś

    17.30 pierś

    18.30 pierś

    Ok 19/20 usypianie przy piersi po kąpieli (wg zaleceń położnej kąpiemy go co drugi dzień, ale teraz że względu na ciepłe pogody zaczniemy chyba codziennie)

    Dużo jest tej piersi, ale on tak na żądanie, je dużo i często, ale przybiera prawidłowo, tylko poprzednie dwa tygodnie więcej bo non stop się budził w nocy, a dziś jak go ważyłam to już tylko 50 gr przytył przez ostatni tydzień, bo byliśmy w górach i tak go całodzienne wycieczki wózkiem absorbowały, że sypiał w dzień po 3 drzemki zamiast 2 i calusienkie noce przesypiał. Po porodzie ważył 3980 i miał 58 cm. Dodatkowo proszę zerknąć na jadłospis, czy jest w porządku (chciałam na śniadania oprócz tych kaszek mu jajka i twarożki dawać, ale właśnie nie współpracuje, a jak tylko pokaże się dodatkowy ząb chcę zacząć próbować z chlebkiem i dążyć do kanapek). Bardzo proszę o odpowiedź i z góry serdecznie dziękuję! (:

  141. Witam. Moja Córcia ma 9 miesięcy i nasz jadłospis wyglada tak: 8-śniadanie: musli z jogurtem i owocami ze słoiczka 160gr, 10-150ml mm, 13- obiadek: jednego dnia zupka ze słoiczka 190gr lub mniej, drugiego dnia drugie danie ze słoiczka 190gr lub mniej, zadko kiedy zje wszystko, przeważnie 1/2 lub 3/4 słoika, czasami kurczak/schab/ryba własnej roboty plus ziemniaki, 15 150ml mm, 18 kasza 110ml wody+4 łyżki kaszy+owoc lub trochę musu do kaszy, zadko zje wszystko, przeważnie 3/4, 21 po kąpieli: 200ml mm. W międzyczasie chrupki, biszkopty, truskawki itp. Noce z reguły przesypia, zadko się budzi na mm, choć czasem się zdarza, wypija dziennie mniej więcej 300ml płynów-jest to woda plus sok rozcieńczony 50/50 z woda z dobrym składem( jabłka, maliny plus wit C), jednego dnia ma ochotę tylko na sok, innego tylko na wodę, jeszcze innego na to i to. Wazy prawie 10kg, ale zaznaczę, ze urodziła się z waga 4100 i od 7 miesiaca waga jest cały czas podobna, jak miała długo infekcje- katar i kaszel to jadła bardzo mało-i schudła, potem jadła więcej-trochę nadrobiła, czasem ma takie dni, ze zje jeden posiłek stały plus 0kolo litra mm i wtedy ładnie przybiera, a czasem zjada śniadanko, obiadek, kasze i 300-500 mm to nie przybiera tak szybko. Zauważyłam, ze na samym mm waga rośnie szybko, a na posiłkach stałych bardzo wolno przybiera lub się zatrzymuje. Dodam, ze jest bardzo żywa, od 7miesiaca raczkuje bardzo szybko, a od 8 wstaje i chodzi przy meblach, próbuje się puszczać, ale jeszcze nie trzyma równowagi.

  142. Witam jak i większość Mam proszę o poradę czy dobrze karmię dziecko. Alanek skończył 9 m. Waży ok 10 kg mierzy ponad 80 cm jest dość długim dzieckiem. Do 8 m/ż było u nas karmienie mieszane pierś plus km oraz pokarm uzupełniający. . Dzień rozpoczynamy 6-7 rano śniadanie kaszka 120 ml ryżowa zbożowazowa /owsianka mleczna bądź na mm . 9/10 serek waniliowy (niskiej zawartości cukru piatuś lub garwoliński) 100g plus ciut bułeczki . 11g butelka mm 120 ml(wypija 90) międzyczasie biszkopt chrupek owoce surowe borówki 14 obiad domowy co drugi dzień słoiczek a na obiad np zupka marchwiowa z jaglana (w tej wersji bez mięsa) . Zupa dyniowa na indyku itp. ok150 ml. 17 g albo owoce że słoiczka z kaszka albo same owoce . 20 g. Butelka mm 120 ml (więcej nie wypija,) 24g butelka mm 4 g butelka mm.

  143. Staś ma 9,5 miesiąca a jadłospis jest taki:
    OK 7:00 mleko (pierś)
    10/10.30 kaszka manna, kaszka z owocami lub zbożowa (wszystkie lubi i chętnie wszystko zjada)
    14 obiad kurczak z warzywami z kluseczkami w delikatnym sosiku z ryżem lub kaszą bądź cielęcinka z warzywkami i kaszą (ogólnie lubi wszystko)
    16 mleczko (pierś)
    18.30 kaszka tak samo jak powyżej każdy rodzaj 🙂
    21.30 mleczko (pierś)
    To też jest godzina pójścia spać. Staś przesypia całą noc i wstaje ok 7/7:30 na mleczko
    W przerwach między posiłkami daję Stasiowi wodę do picia w kubeczku otwartym lub z niekapkiem a do po chrupania chrupki kukurydziane i biszkopciki czasem chlebek ciemny jogurt naturalny tubkę z owocami (zjada całą 100 g)

  144. Poproszę o radę i komentarz co do naszego jadłospisu prawie 9miesiecy . Pytania nasuwają mi się ze względu na schemat 3 posiłki mleczne ,2 uzupełnieniajace
    9.00 zaczynamy wprowadzać klasa kleik kukurydziany/ ryżowy/owsianka,proporcje jak na opakowaniu z 200 ml mm plus zmiksowany surowy owoc jeśli idzie trudniej jedzenie
    ..tu pytanie czy powinna być ta kasza już na wodzie ?
    12.00 150 ml mm
    ..czy tu mogę dosypać jakąś kaszę? Czy tu w ogóle powinna być kaszą na mleku?
    15.00 mój obiadek warzywa,mięsko,jaja ryby 180-200g
    16.30 zmiksowany owoc z łyżką kaszy wielozbozowej i 2 łyżkami wody
    18.00 150 ml mm ,czy dodać tu kaszę? Jaka? Ile?
    21.00 150 ml mm ,czy dodać tu kaszę,jaka ile?
    Gdzie coś zamienić? Czy kaszę na mleku? Czy do mleka trochę kaszy? Czy powinna jadąc już coś więcej? Innego? I czy rano powinna jeść coś innego zamiast kaszy? Co z manna?
    Z góry dziękuję za poradę bo głową mi pęka jak czytam co jedzą już dzieci w jej wieku a ona nie ma zębów i napotkanie wszelkiej grudki w Daniu wywołuje odruch..wiadomo jaki.

  145. Witam,
    Czytam te komentarze i kurczę ewidentnie muszę coś dodać więcej do posiłków mojej 8.5mies córci. Rano wstaje różnie 6-7 rano. Daje mleko z piersi, czasem jogurt nestle, próbowałam jabłko i był moment że gryzla bo nie chciała inaczej, lub te z kaszka 7 zbóż ale tylko z moim mlekiem…. Za ok 2h pierś, później drzemka. Obiad ok 12 sama gotuje obiadki: kalafior, brokuł, ziemniak, marchewka, cukinia, kasza manna i mięsko. Konsystencja już grudki i je mniej chętnie jak są grudki. Był moment że zjadala całą porcję A teraz niestety mniej chętnie 3-4 łyżek…dodam że ma już 8 ząbków i 4 jej wychodzą. I widzę że robię ogromny błąd bo jak nie zje obiadku dużo to daje jej mus…i chyba się przyzwyczaiła…I widzę że one nie są zdrowe…. 14 pierś. Później spacer z drzemka. 16 kisiel lub mus staram się też jej dawać chlebka gryźć, chrupka kukurydzianego. Ale widzę że Panie dają na stałe już kanapeczki czy ja też mogę spróbować?
    Czy ma Pani jakiś pomysł na dania które polubi? Dodam że próbowałam placuszki z cukini i niestety trochę zjadła i nic. Wodę piła przez jakiś okres dużo 50-100ml A teraz też mniej pije…i nie wiem czy to przez zęby bo dodam że ma momenty że strasznie płacze i gryzie wszystko…
    Dziękuję z góry.
    Pozdrawiam

  146. Witam moja córa ma 9 miesięcy rano koło 7-8 dostaje kaszkę wielozbozowe Nestle koło 11-12 musika owocowego koło 15 zupkę 18-19 Danio lub owoc 22-22 mleko NAN koło 1-2 w nocy znowu NAN godzinki czasem się przesuwają dodam że prubuje jej dawać różne owoce i warzywa chlebuś z szynką itp ale wszystkim pluje woli mleko wodę pije na okrągło a mamy straszny problem z kupami mała płacze pupka pęka lekarz twierdzi że jest przekarmione mlekiem wazy 8.5 kg nie wiem co robić jak wszystkim pluje

  147. Proszę o radę i komentarz
    Witam jestem mamą 10 miesięcznego synka
    Mój syn wstaje różnie miedzy 6-7
    7:30 je śniadanie zazwyczaj jest to kaszka z bobovity mleczna. Około 9 ma drzemkę 20 minut. Po drzemce zjada owoce są to maliny, truskawki, babab, kiwi w kawałkach. Około 11:30 wypiją mleko mm 50ml.Później około 12 ma znowu drzemk 25 minut.
    O 13 obiad zazwyczaj zupa zmiksowana ale nie na gładko.
    Miedzy 15 a 16 dostaje albo placki ze szpinakiem albo jogurt naturalny z owocem. O 18 zjada kaszkę z bobovity. O 19 zazwyczaj jest już zmęczony i idzie spać. Około 22 budzi się i zjada 50ml mleka mm. Tak samo między 3 a 5 budzi się na mleko mm i zjada 50ml. Zastanawiam się czy on za mało nie je mleka modyfikowanego. Bardzo duże zjada posiłki takie jak kasza ranna i nocna i dużo bardzo zjada obiadu

  148. Mój maluszek ma 10 miesięcy.
    Po przebudzeniu 8/9 kaszka
    Drugie śniadanie 11/12 to mleko modyfikowane i zawsze idzie po nim na drzemkę
    Później 15/16 zupka
    17/18 Owoce lub: mus z jogurtem naturalnym/ kisiel/ budyń/
    I na noc dwa razy mleko. Pierwsze o 19/20 i drugie 22/23.
    Przybiera dobrze na wadze 🙂 godziny są różne w zależności od długości snu. Zawsze robię trzy godzinne przerwy między posiłkami w między czasie woda, kropeczka z masłem lub chrupka kukurydziana w niewielkich ilościach gdy widzę że jest dzień gdzie apetyt ma większy.
    Pozdrawiam 😉

  149. Synek skończył 10 miesięcy. Od jakiegoś czasu jego jadłospis wygląda tak:
    Wstaje ok 6 godz. i pije mleko z piersi max 5 min. wydaje mi się ze tego mleka nie pije zbyt dużo.
    ok. 7:00 je naprzemiennie jogurt z owocami/ musli z owocami i jogurtem max 100 ml. wcześniej jadł prawie 150 ml kaszki na mleku mm ale ostatnio nie chce.
    ok. godz. 8.30 – 9.00 pierś i drzemka śpi około 1,5 godz.
    ok. godz. 10.00-10.30 robimy kaszkę zjada kilka łyżeczek czasem połowę porcji, jak nie je podaje mu banana w plasterkach, robię mu kanapeczkę z bułeczki ostatnio zjada tylko postną wcześniej jadł z masełkiem wędliny, sera żółtego nie chce zjeść, serka naturalnego)
    ok godz. 13.00 je zupkę pomidorowa/barszcz czerwony, rosół/jarzynowa/krupnik myślę ze ok 150 do max 200 ml zjada.
    ok 13.30 pierś i drzemka
    ok. 15.30-16.00 je drugie danie gotowane warzywa, pulpet, mięso gotowane, kasza ziemniaki/ pierogi/ kluseczki z masełkiem, ryby nie chce. Czasem jest taki dzień ze zjada cał talerzyk ostatnio różnie to bywa. Chyba przechodzimy 7 skok rozwojowy bo mały skończył 43 tygodni.
    ok. 17.00 -17.30 jakiś mus owocowy albo jogurt 90 ml
    ok. 19.00-19.30 kolacja i tu jest problem żeby coś zjadł kilka łyżeczek kaszki, czasem piętka bułki.
    ok . 20.30 pierś i nocna drzemka.
    ok. 1.00 pierś
    ok 4.00 pierś
    W miedzy czasie chrupie chrupki kukurydziane. pije wodę. Tej wody pije mało cały czas mu podsuwam ale marnie to idzie przez cały dzień 50 ml to max. Czasami wydaje mi się ze za mało siusia ok 5 pampersów dziennie ale nie tanich na full, w tym nocny bardzo napełniony i jeden z kupką.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *