inne

Tymczasem po paracetamolu… reakcja na lek?

Niektóre leki dostępne bez recepty często są bardzo potrzebne młodej mamie. Mowa o lekach przeciwbólowych i przeciwgorączkowych – paracetamolu i ibuprofenie. A propos tych leków chciałabym poruszyć temat pewnej wysypki.

Leki jak to leki podawać należy z konkretnych wskazań a nie „na zaś” czy profilaktycznie. Ale bez względu na sytuację, która wymusza na nas podanie leku, mogą wystąpić działania niepożądane. Jednym z nich może być FDE.

FDE

Rumień trwały. Reakcja polekowa, ale nie tylko!

Wysypka o której mowa może pojawić się po kotrimoksazolu (znacie biseptol/bactrim?), po wspomnianym paracetamolu i ibuprofenie, ale i po innych antybiotykach (penicylina, ciprofloksacyna). Niekiedy wysypkę wywołuje nie tyle sam lek, ale jego składnik pomocniczy – konserwanty, barwniki, dodatki smakowe.

Jak wygląda ta wysypka?

Na skórze (twarzy, tułowia, stóp, dłoni, okolicy krocza lub na śluzówkach jamy ustnej) pojawia się czerwona plama, której towarzyszyć może niewielki obrzęk. Plama pojawia się do dwóch tygodni of pierwszej ekspozycji na lek. Pierwsza zmiana zwykle nie budzi podejrzenia tego konkretnego rozpoznania. Rzadko owa plama jest pęcherzykiem (to nietypowa odmiana FDE).

źródło: dermnetnz.org

Blednie ona po kilku dniach i pozostaje po niej przebarwienie brunatne lub sine. Może się utrzymywać w tej formie przez wiele tygodni czy miesięcy aż do kolejnej podaży leku. Wtedy nawet w ciągu kilku godzin od podanie leku zmiana pojawia się w tej samej lokalizacji, ale może też być więcej wykwitów.

Rzadko pacjent zgłasza dolegliwości w postaci swędzenia czy pieczenia. Częściej występują one jeśli FDE pojawia się u chłopców w okolicy narządów moczowo-płciowych. Może wystąpić ból podczas oddawania moczu, zaburzenia jego oddawania, obrzęk moszny i prącia.

FFE

Jest też coś takiego – pewna odmiana FDE, czyli rumień trwały występujący po spożyciu żywności. Zmiany wyglądają tak samo, ale nie mają związku z przyjmowanym lekiem.

Leczenie

Rozpoznajemy chorobę przede wszystkim badaniem lekarskim i zebraniem dokładnego wywiadu. W razie wątpliwości można pobrać wycinek na badanie histologiczne.

Metoda leczenia opiera się głównie na rezygnacji z leku, który prowokuje wysypkę (lub składnika który jest za nią odpowiedzialny). W rzadkich przypadkach konieczne są leki łagodzące świąd lub miejscowe maści sterydowe.

Jeśli chcesz – możesz zostać moim patronem: klik.

źródła:

5 thoughts on “Tymczasem po paracetamolu… reakcja na lek?

  1. Znam temat bardzo dobrze. Synek 10 miesięcy miał wysypke na całym ciele po antybiotyku Augmentin. 5 dni w szpitalu, wysypka schodziła i mimo odstawienia leku nadal powracala. Ostatecznie udało się zwalczyć.
    Kilka dni temu córcia miała antybiotyk, tym razem Azycyne. Dwa dni i wysypka. Zmuszona byłam odstawić. Tylko co mogło ja tam uczulic?

  2. Czy ta „wysypka”, zawsze wygląda podobnie? Koleżanka po lekach dostała na twarzy i dekolcie czerwone ślady jak po zadrapaniach kota. Ciągle są nawroty od roku. Koleżanka była źle leczona.

  3. Witam, czy spotkała się Pani z taką reakcją alergiczną po Pelafenie baby? Syn po kilku dniach zażywania tego suplementu miał taką wysypkę jak na zdjęciu trzecim. Reakcja była silna, podawano mu zastrzyki, po kilku dniach zeszło. Czy zawarty w nim wyciąg z kwiatu lipy mógł doprowadzić do takich zmian?

    1. prawdopodobnie może tak być. ja bym w przyszłosci po prostu nie stosowała tego preparatu. Może nie sama lipa ale jakiś inny składnik dał taką reakcje

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *