Bez kategorii

Pneumokoki w akcji – mamapediatra jako ambasadorka

Sporo już na tym blogu informacji o zakażeniach pneumokokowych było ale pewnie jeszcze sporo będzie. Dzisiaj wracam do nich przy okazji programu profilaktycznego województwa małopolskiego. Już po raz drugi mam zaszczyt być jego ambasadorką. 

Małopolska szczepi dzieci

Ponad 5 tys. bezpłatnych szczepionek przeciw pneumokokom czeka na maluchy z Małopolski dzięki programowi profilaktycznemu województwa małopolskiego. W tym roku samorząd przeznaczył na ten cel aż 900 tys. zł. Program realizowany przez Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy im. św. Ludwika w Krakowie potrwa do końca grudnia.

Warto przypomnieć, że za sprawą rozporządzenia Ministra Zdrowia szczepienia przeciwko zakażeniom pneumokokowym stały się obowiązkowe (bezpłatne). Dotyczy to jednak dzieci urodzonych po 31 grudnia 2016 roku, oznacza to, że dla dzieci, które urodziły się wcześniej, szczepienia pozostają płatne. Dzięki programowi profilaktycznemu Małopolski, wspomniana grupa dzieci będzie mogła z nich skorzystać za darmo.

Profilaktyka infekcji

Pamiętacie jakie choroby mogą wywołać pneumokoki? Poniżej małe przypomnienie – w nieco innej formie niż zwykle.

Co to może być?

Dziecko demonstruje objawy choroby? Zastanawiasz się co mu dolega? Obejrzyj poniższe filmiki aby dowiedzieć się więcej o objawach choroby pneumokokowej.

W miarę rozwoju infekcji może dojść do przenikania bakterii do krwi. Dochodzi wtedy do posocznicy, wstrząsu septycznego. Stopniowo postępuje niewydolność wielonarządowa.

Czy to jest groźne?

Śmiertelność w inwazyjnej chorobie pneumokokowej jest wysoka (we wstrząsie septycznym przekracza 50%)

Pneumokoki mogą również powodować zapalenie uszu środkowych, a powikłaniem tych infekcji i zapaleń opon mózgowo-rdzeniowych jest niedosłuch i głuchota, objawy neurologiczne, trudności w koncentracji i nauce. Z

Pneumokoki są odpowiedzialne za najwyższą śmiertelność w grupie zakażeń bakteryjnych.

Jak można zmniejszyć ryzyko zachorowania wywołanego przez bakterie pneumokokowe?

Szczepienia pozostają jedynym skutecznym sposobem ochrony przed tymi zakażeniami.

Bardzo dobry jest tutaj przykład jednego z polskich miast. A konkretniej chodzi o Kielce. W ramach programów samorządowych, od 2006 r. prowadzono tam bezpłatne szczepienia przeciw pneumokokom dla dzieci. Jaki był efekt?

  • Zmniejszenie zapadalności na pneumokokowe zapalenie płuc u dzieci poniżej 2 roku życia o blisko 97%.
  • Zmniejszenie liczby pobytów w szpitalu hospitalizacji z powodu zapalenia płuc wśród dzieci do 2 lat o 60%.
  • Zmniejszenie liczby przypadków zapalenia ucha środkowego o 85%.
  • Dodatkowo obserwowano efekt odporności zbiorowiskowej (spadek liczby zachorowań również u osób dorosłych kontaktujących się z małymi dziećmi).

W polskim obowiązkowym kalendarzu szczepień znajduje się szczepienie przeciw pneumokokom (dla dzieci urodzonych po 31.12.2016 roku). Ale aby ocenić jego wpływ na populację całego kraju potrzeba jeszcze trochę czasu (3-4 lata), przykłady z innych rejonów Europy pokazują jednak, że należy spodziewać się spadku liczby zachorowań wywołanych tymi bakteriami.

Bądź świadomym rodzicem. Zaszczep dziecko.

Więcej o programie: https://www.profilaktykawmalopolsce.pl/szczepienia-pneumokoki-multimedia

 

Źródła:

  • koroun.edu.pl 
  • Biuletyn „Choroby zakaźne i zatrucia w Polsce”, NIZP-PZH, GIS
  • szczepienia.info
  • https://www.profilaktykawmalopolsce.pl

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *