Bez kategorii

Pneumokoki w akcji – mamapediatra jako ambasadorka

Sporo już na tym blogu informacji o zakażeniach pneumokokowych było ale pewnie jeszcze sporo będzie. Dzisiaj wracam do nich przy okazji programu profilaktycznego województwa małopolskiego. Już po raz drugi mam zaszczyt być jego ambasadorką. 

Małopolska szczepi dzieci

Ponad 5 tys. bezpłatnych szczepionek przeciw pneumokokom czeka na maluchy z Małopolski dzięki programowi profilaktycznemu województwa małopolskiego. W tym roku samorząd przeznaczył na ten cel aż 900 tys. zł. Program realizowany przez Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy im. św. Ludwika w Krakowie potrwa do końca grudnia.

Warto przypomnieć, że za sprawą rozporządzenia Ministra Zdrowia szczepienia przeciwko zakażeniom pneumokokowym stały się obowiązkowe (bezpłatne). Dotyczy to jednak dzieci urodzonych po 31 grudnia 2016 roku, oznacza to, że dla dzieci, które urodziły się wcześniej, szczepienia pozostają płatne. Dzięki programowi profilaktycznemu Małopolski, wspomniana grupa dzieci będzie mogła z nich skorzystać za darmo.

Profilaktyka infekcji

Pamiętacie jakie choroby mogą wywołać pneumokoki? Poniżej małe przypomnienie – w nieco innej formie niż zwykle.

Co to może być?

Dziecko demonstruje objawy choroby? Zastanawiasz się co mu dolega? Obejrzyj poniższe filmiki aby dowiedzieć się więcej o objawach choroby pneumokokowej.

W miarę rozwoju infekcji może dojść do przenikania bakterii do krwi. Dochodzi wtedy do posocznicy, wstrząsu septycznego. Stopniowo postępuje niewydolność wielonarządowa.

Czy to jest groźne?

Śmiertelność w inwazyjnej chorobie pneumokokowej jest wysoka (we wstrząsie septycznym przekracza 50%)

Pneumokoki mogą również powodować zapalenie uszu środkowych, a powikłaniem tych infekcji i zapaleń opon mózgowo-rdzeniowych jest niedosłuch i głuchota, objawy neurologiczne, trudności w koncentracji i nauce. Z

Pneumokoki są odpowiedzialne za najwyższą śmiertelność w grupie zakażeń bakteryjnych.

Jak można zmniejszyć ryzyko zachorowania wywołanego przez bakterie pneumokokowe?

Szczepienia pozostają jedynym skutecznym sposobem ochrony przed tymi zakażeniami.

Bardzo dobry jest tutaj przykład jednego z polskich miast. A konkretniej chodzi o Kielce. W ramach programów samorządowych, od 2006 r. prowadzono tam bezpłatne szczepienia przeciw pneumokokom dla dzieci. Jaki był efekt?

 • Zmniejszenie zapadalności na pneumokokowe zapalenie płuc u dzieci poniżej 2 roku życia o blisko 97%.
 • Zmniejszenie liczby pobytów w szpitalu hospitalizacji z powodu zapalenia płuc wśród dzieci do 2 lat o 60%.
 • Zmniejszenie liczby przypadków zapalenia ucha środkowego o 85%.
 • Dodatkowo obserwowano efekt odporności zbiorowiskowej (spadek liczby zachorowań również u osób dorosłych kontaktujących się z małymi dziećmi).

W polskim obowiązkowym kalendarzu szczepień znajduje się szczepienie przeciw pneumokokom (dla dzieci urodzonych po 31.12.2016 roku). Ale aby ocenić jego wpływ na populację całego kraju potrzeba jeszcze trochę czasu (3-4 lata), przykłady z innych rejonów Europy pokazują jednak, że należy spodziewać się spadku liczby zachorowań wywołanych tymi bakteriami.

Bądź świadomym rodzicem. Zaszczep dziecko.

Więcej o programie: https://www.profilaktykawmalopolsce.pl/szczepienia-pneumokoki-multimedia

Zachęcam Was do zakupu ebooka szczepionkowego „309 pytań o szczepienia” gdzie znajdziecie odpowiedzi na całe mnóstwo pytań!

309 pytań o szczepienia

Źródła:

 • koroun.edu.pl 
 • Biuletyn „Choroby zakaźne i zatrucia w Polsce”, NIZP-PZH, GIS
 • szczepienia.info
 • https://www.profilaktykawmalopolsce.pl

9 thoughts on “Pneumokoki w akcji – mamapediatra jako ambasadorka

 1. Szanowna Pani,

  Mam pytanie odnośnie Prevenaru 13, bo już zgłupiałam i naprawdę nie wiem w jakim schemacie powinnam szczepić, bo słyszę, ze nie ma jednoznacznego stanowiska w tej sprawie.

  Zdecydowaliśmy się zaszczepić synka Prevenarem 13 w schemacie 2+1., który został dopiero niedawno dopuszczony. Podaliśmy dwie dawki w odstępie ponad 2 miesięcy i sądziłam, ze teraz jeszcze dawka przypominająca jak syn skończy rok i po krzyku.

  Tymczasem dochodzą nas słuchy, ze mimo, ze Synflorix jest w schemacie 2+1, Prevenarem 13 powinno się cały czas szczepić w schemacie 3+1? Dlaczego? Skąd takie różne zdania?

  Chce dla mojego synka jak najlepiej i zastanawiam się, czy mogę w ogóle podać mu jeszcze 3 dawke w schemacie 3+1 i czy trzymać się odstępu 2 miesięcy od 2 dawki, czy mogę szybciej w odstępie 1 miesiąca?

  Czy lepiej zostać przy schemacie 2+1? Chcemy synka tez szczepić na meningokoki.

  Bardzo proszę o odpowiedź, co będzie lepsze dla naszego dziecka.
  Z góry dziękuję za rozwianie wątpliwości.

  Z uśmiechem,
  Iwona

 2. Witam, jestem u Pani na blogu od niedawna. Z tego co czytam jest Pani doktor dobrze zorientowana w tematyce szczepień. Mam pytanie. Syn 21 listopada skończy rok. 16 marca 2018 roku(17 tydzien) był szczepiony na pneumokoki Prevnarem13, kolejna dawka była dopiero 5 czerwca 2018 roku czyli gdy miał 28 tygodni (wirus przeprowadzka itd) nasza obecna Pani doktor nie wiedziała co z nami zrobić. Czy syn powinien dostać jeszcze jedną szczepionkę do roku czy nie w końcu stwierdziła że idziemy schematem 2plus1 po roczku. Syn zaraz kończy rok i chcemy go zaszczepić po raz trzeci. Czy będzie miał pełną ochronę mimo niekalendarzowego schematu szczepienia. Pozdrawiam Anna Wrońska

 3. Czy szczepienie starszych dzieci po ukończeniu 8/9 lat jest potrzebne. Czy pneumokoki w takiej i starszych grupach wiekowych także niosą duże niebezpieczeństwo powikłań ?

  1. szczepienie jest zalecane. Stosuje sie je nawet u osób dorosłych i nie ma niebezpieczeństwa gorszych działań niepożądanych – nie rosną one z wiekiem

  1. witam. to jest bardzo niewiarygodne źródło informacji dot szczepień. Proszę zapoznać się z informacjami na stronie szczepienia.pzh.gov.pl.
   Prevenar 13 to dobra szczepionka 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *