Uraz głowy od strony statystycznej
- Kraków – 2004 rok, Uniwersytecki Szpital Dziecięcy, konsultowano 2026 urazów głowy u dzieci, w tym 110 ciężkich, a 23 wymagało natychmiastowego leczenia neurochirurgicznego
- Polska – rok 2015, ponad 43 tysiące urazów głowy u dzieci do 19 roku życia z czego ponad 13 tysięcy dotyczyło dzieci do 4 roku życia
- Urazy u dzieci są najczęstszym powodem hospitalizacji.
- Urazy u dzieci to znacząca przyczyna zgonów w tej grupie wiekowej.
- Szacuje się, że w Polsce każdego roku do szpitala trafia około 40 000 dzieci z urazem głowy.
Urazy małej głowy
Uraz głowy zaskakuje u niemowlęcia. Rodzic bywa zaskoczony nie tyle samym urazem co prawidłowym rozwojem dziecka. A każde dziecko w końcu zacznie się obracać i wiercić. Pamiętaj o tym i przyjmij za zasadę – nie zostawiaj dziecka bez opieki w innych miejscach niż łóżeczko i podłoga – nigdy. Malutkie dzieci najczęściej tak właśnie „dorabiają się” urazu. Pozostawione na sekundę na kanapie czy przewijaku, po prostu z niego spadają. Upadki to najczęstsza przyczyna urazów głowy u dzieci do 12 roku życia.
Niestety w wieku niemowlęcym istnieją też urazy związane z przemocą wobec malutkiego dziecka. O tym powstanie osobny wpis.
Mała głowa i duża głowa
Urazy głowy u dzieci różnią się od tych urazów, które widujemy u dorosłych. Dzieje się tak przede wszystkim ze względu na budowę anatomiczną i rozwój dziecka. Niemowlę ma na przykład dużą głowę (w stosunku do reszty ciała) i nie potrafi tej głowy jeszcze dobrze podtrzymywać, bo ma słabsze mięśnie szyi. Czaszka niemowlaka jest też cieńsza i łatwo ulega odkształceniom. Na szczęście sama zawartość czaszki, czyli mózg jest w trakcie mielinizacji i dzięki temu jest bardziej odporny na odkształcenia. Nic go jednak nie chroni przed urazami z przyspieszenia-opóźnienia (wypadki komunikacyjne).
Przestrzeń podpajęczynówkowa u niemowląt jest względnie duża w porównaniu z dorosłymi i predysponuje to do powstawania krwiaków podtwardówkowych.
Co robić?
To pytanie zadaje sobie wielu rodziców. Kiedy jest źle i natychmiast trzeba wzywać karetkę?
- Jeśli dziecko po urazie głowy jest nieprzytomne.
- Jeśli są wgniecenia na głowie.
- Jeśli występuje krwawienia, którego nie jesteś w stanie opanować (np duża rana).
- Jeśli dziecko krwawi z nosa lub uszu.
- Jeśli dziecko nie oddycha.
- Jeśli dziecko ma drgawki.
- Jeśli dziwnie chodzi (chwieje się lub upada nieadekwatnie do swojego wieku), dziwnie mówi.
- Jeśli dziecko nie rusza szyją lub kończynami.
Druga opcja jest również taka, że coś Ciebie niepokoi, ale nie jest to żadna z wyżej wymienionych sytuacji. Nie wiesz czy uraz głowy był poważniejszy czy raczej niewielki. W takiej sytuacji skontaktuj się pilnie z lekarzem, bo na przykład:
- Dziecko jest małe (niemowlę lub dziecko, które nie potrafi się komunikować) – niektóre zalecenia mówią nawet o tym by każdy uraz głowy do 1 roku życia obejrzał lekarz.
- Nie możesz uspokoić płaczu dziecka.
- Dziecko spadło z wysokości metra lub większej albo zostało uderzone w głowę przez obiekt ciężki lub lecący z dużą prędkością.
- Dziecko wymiotuje.
- Dziecko zgłasza ból głowy lub szyi.
- Dziecko nie płacze ale wycieka mu woda z nosa.
- Dziecko ma nierówne źrenice.
- Dziecko zgłasza jakieś zmiany w zakresie widzenia.
- Dziecko ma krwiaki pod oczami.
Co robić w domu?
- Zachowaj spokój (jak zawsze – wiem, że jest to niemal niemożliwe, ale skup się na tym, że musisz pomóc dziecku a nie na własnym strachu).
- Postaraj się uspokoić dziecko, a w międzyczasie:
- Jeśli skóra została przecięta – przepłucz to miejsce delikatnie wodą i przyłóż gazik, dociskając tak by zatrzymać krwawienie.
- Jeśli skóra jest stłuczona – przyłóż w to miejsce niewielką ilość lodu owiniętego w czysty ręcznik.
- Obserwuj dziecko pod kątem ewentualnych niepokojących objawów (wyciek płynu z nosa, zmiana sposobu chodzenia i mówienia itp).
- Szczególnie uważnie przez pierwsze 2-3 godziny po urazie (w tym czasie, jeśli to możliwe ogranicz jedzenie pokarmów stałych a tylko nawadniaj dziecko). Zwracaj też uwagę na różne dziwne dolegliwości przez 24 godziny od urazu. Dziecko może zasnąć, ale musisz je obserwować. Nie zostawiaj dziecka bez opieki. W trakcie pierwszej nocy zaglądaj do niego minimum co 4 godziny (kontroluj oddech, reakcje na dotyk).
- Jeśli masz starsze dziecko – obowiązuje absolutny zakaz picia alkoholu (co wydaje się oczywiste u dzieci, niemniej jednak uczul na to nastolatka).
- Przez pierwsze 1-2 dni pozwól dziecku odpoczywać w domu po urazie głowy (nie wysyłaj do przedszkola i do szkoły). Czas odpoczynku zależy oczywiście od tego jak duży był uraz i czy są jakieś dodatkowe objawy.
- Obowiązuje również przerwa w dużej aktywności fizycznej – co jest niemożliwe przy biegającym dwulatku, ale postaraj się znaleźć jak najwięcej zajęć nie-ruchowych. Starsze dziecko nie powinno wracać do uprawiania sportu przez pierwszych kilka dni po urazie głowy, a kiedy poczuje się dobrze to powinno stopniowo zwiększać aktywność fizyczną.
- Jeśli coś Ci się w zachowaniu dziecka nie podoba (nawet po kilku dniach od urazu), bo nasilił się niepokój, pojawił ból głowy, wymioty, duża senność czy dziwny chód – skontaktuj się z lekarzem i wspomnij o przebytym urazie głowy.
Źródło:
- Fletcher J.M., Miner M.E., Ewing-Cobbs L.: Age and recovery from head injury in children: developmental issues. In: Levin H., Grafman J., Eisenberg H., eds: Neurobehavioral Recovery From Head Injury. New York, NY: Oxford University Press, 1987: 279-291
- Scandinavian guidelines for initial management of minor and moderate head trauma in children, Astrand R., Rosenlund C., Undén J., BMC Medicine, 2016; 14: 33
- SYTUACJA ZDROWOTNA LUDNOŚCI POLSKI I JEJ UWARUNKOWANIA Warszawa 2016, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny Pod redakcją: Bogdana Wojtyniaka i Pawła Goryńskiego
A gdy dziecko 2 latek po upadku z samochodu odpychacza. Dziecko przechylilo się do tyłu na chodnik. Straciło przytomność na chwilę, ocudzone płakało, potem wszystko było w porządku. Zaznaczę ze zarzylo się to 2 raz. po raz pierwszy około 1r.ż. też upada po staceniu równowagi
jakie badania zrobić?
po takim zdarzeniu gdzie doszło do utraty przytomności – natychmiast udać się do lekarza.
Świetny, rzeczowy artykuł. Na ścianę do każdej przychodni! Szkoda,że czekając na swoją kolej musimy z nudów czytać reklamowe slogany z plakatów, zamiast spożytkować ten czas na taką ekspresową edukację. Wielkie dzięki! Pozdrawiam 🙂
Mój syn ma rok i dwa miesiące. Chodzi sam, ale często się chwieje na boki i upada jak deska do tyłu. Kilka razy spadł na główkę bez niepokojących oznak, że coś się stało. Ale jaka może być przyczyna, że syn nie upada do przodu ?
Częste upadki maluchów w tym wieku są niestety normalne, zwłaszcza gdy dziecko dopiero uczy się chodzić. Dziecko może jeszcze nie mieć w pełni opanowanej równowagi i koordynacji ruchowej. Upadki do tyłu mogą być związane z tym, że mięśnie karku i tułowia nie są jeszcze wystarczająco silne, aby utrzymać stabilną pozycję. Dodatkowo maluchy w tym wieku często mają charakterystyczny sposób poruszania się, polegający na szerokim rozstawieniu nóg i wyciągniętych rączkach. Taki sposób chodzenia również może predysponować do upadków do tyłu. No i niewłaściwie dobrane buciki mogą utrudniać utrzymanie równowagi i zwiększać ryzyko upadków – najlepiej by dziecko chodziło boso (lub w skarpetkach antypoślizgowych).
Dziękuję za wpis, sama jestem mamą i zdarzył nam się mAły wypadek, mAły wypadł mi z rąk, udeRzył główką o podłogę ale nic mu się nie stało, długo nie mogłam sobie tego wybaczyc i do dziś boję się czy taki wypadek może mieć jakieś dalekofalowe skutki? Boję się że mógł pozostać w główce np krwiak który kiedyś pęknie…
Jeśli coś miałoby się zadziać to w tym pierwszym okresie po zdarzeniu.
Pierwszy okres po zdarzeniu czyli? Czytałam gdzies ze moze to byc nawet 4 tyg?
Ile czasu po zdarzeniu?
Witam, super, że natrafiłam na tą str. 🙂 Aktualnie o 2 w nocy po zwalczeniu gorączki (syn 8 miesięcy) nagle wstał i sunął prosto na framugę łóżka miejsce koło brwi trochę za brwiami czerwona kreska. Płakał z 2 min. Po niecałej godz poszedł spać, ale ja już nie, stresuje się czy to nie jest już miejsce skroni. Boję się, że jednak w ta skroń się uderzył. Czy zasady obserwacji są takie same i w takim przypadku ? Pozdrawiam
tak, zasady obserwacji są takie same. pozdrawiam
Dzień dobry. Mój syn 18miesięcy uderzył czołem o lodówkę. Płakał ok 1 minuty. Na czole został czerwony ślad po za tym nic się nie dzieje. Mam pytanie czy jechać z dzieckiem na pogotowie czy obserwować i na co zwrócić uwagę i przez jaki czas? Z góry dziękuję za odpowiedź
Wszystko jest opisane w artykule. Zapraszam.
Witam, bardzo się ciesze że tu trafiłam. Dzięki temu podjęłam bardzo ważną decyzję która mnie od roku meczyła. Ale Ja nie o tym. Droga Pani doktor. Mam prośbę. Proszę w wolnej chwili o napisanie tekstu o drgawkach gorączkowych u dzieci. O tym , że wcale nie musi najpierw pojawić się gorączka żeby wystąpiły drgawki tylko np po incydencie. O tym, że czasem nie ma żadnych sygnałów i może się to zdarzyć w czasie jazdy samochodem kiedy dziecko siedzi z tyłu a rodzic prowadzi ? O tym , że jest to drastyczny widok i jedyne czego rodzic pragnie to żeby znów patrzeć w przytomne i żywe oczy swojego dziecka. O tym , że z tego się wyrasta. A przed wszystkim o tym , że coś takiego istnieje i może się przydarzyć każdemu. I żeby każdy rodzic wiedział , że to minie . . . Że ten widok jest chwilowy i że za kilka minut odzyska swoje najdroższe w świecie dziecko. Dziękuję. M
jest taki wpis na blogu 🙂 klik
Moja córka( teraz 8 lat), spadła 4 lata temu z mebli kuchennych na posadzkę, prosto na głowę, miała guza wielkości jabłka z odbitą fuga. Po jakimś czasie guz schodził na oczy, były sine. Nie straciła przytomności. Od lekarza dostała tylko syrop przeciw bólowy. Z zaleceniem obserwacji. Dziś po 4 latach został jej widoczny ślad po guzie, czoło jest wyraźne uwydatnione w tym miejscu, co to może oznaczać?? Pozdrawiam
Mam nadzieję, że otrzymam odpowiedź na pytanie, które bardzo mnie nurtuje. Mój syn ma skończone 7 mies, od 2 tygodni wstaje w łóżeczku turystyczym (nikt go nie zachęcał,od urodzenia był bardzo aktywny, w wieku 2,5 mięs przekręcał się z plecow na brzuch i odwrotnie, nie ma również wzmożonego napięcia mięśniowego), i to jego wstawanie wygląda tak, że sie podciąga, puszcza, 2 sekundy postoi i leci w tył lub bok taki bezwładny uderzając głową o materac. Nigdy po takim upadku nie płakał. Natychmiast zaraz wstaje i wszystko od początku. Gdybym mu pozwoliła robiłby tak cały dzień
Oczywiście staram się go asekurować, ale nie zawsze mogę przy nim być. Czy takie upadki również są groźne?
starać się asekurować, ale skoro wstaje sam i upada na miękki materac to nie powinno to skutkowac niczym powaznym
Mój synek teraz już prawie 2,5 roku raz na jakiś czas się przewróci i uderzy główka. Ostatnio spadł z kanapy jakieś 50 cm bo skakał na dywan shaggy (bardzo gruby) uderzył głowa zapłakał a potem wszystkie wróciło do normy.
Godzine po tym poszedł spac bo była to normalne pora jego drzemki ale cały czas przy nim siedziałam. Czy przy takim upadku także konieczna jest taka wnikliwa obserwacja?
Pisze Pani interakcji na dotyk. Nie bardzo rozumiem o co chodzi. Co dokładnie trzeba sprawdzić a co dokładnie podczas snu dziecka powinno zaniepokoić?
Mam tez pytanie czy takie urazy w wieku dziecięcym mogą powodować jakieś krwiaki czy nowotwory mozgu?
Witam serdecznie. Bardzo interesując blog… super. Pani Doktor mam pytanie odnośnie krwiaka podczepcowy po porodzie Vacumm. 04.02. 2019 urodzilam synka i niestety doktor musiał użyć pompki z małym było wszystko dobrze tzn. Po 2 dobach glowka wróciła do swojego kształtu lecz miał tak jak by nadmiar skóry, teraz jak już jest większy glowka urosła i nadmiar skóry znikł lecz pojawiła się jakby gąbka w miejscu gdzie była ta pompka użyta na początku była tak jak by kulka z wodą ale jak synek poruszał głową to to również nie było w jednym stałym miejscu teraz tzn od 2 tyg powiekszylo sie trochę i jest w jednym miejscu z tyłu główki. Byliśmy na pogotowiu doktor powiedział że to normalne trzeba czekać do 6 miesięcy aż się wchlonie i nie zwracać na to uwagi lecz ja jako matka się denerwuje czy oby na pewno jest wszystko dobrze. Mały dobrze się rozwija, Pani Doktor bardzo proszę o poradę i z góry dziękuję.
Dobry wieczór jestem mama dziewczynki która niedawno skończyła rok i dwa miesiące i mama 10 letniej dziewczynki moja młodsza córka roczna niedawno uderzyła się głową o podłogę obserwowalam ja nic się nie działo zachowuje się tak samo jak przed uderzeniem czy powinnam iść jutro do lekarza
Witam. Dziś moja półtora roczna córcia uderzyła się podczas zabawy czołem o grzejnik. Ma guza i pękła jej skóra – bo ciężko tu mówić o rozcięciu. Od rana do nocy nie ma żadnych niepokojących objawów , nawet bardzo nie płakała kiedy się uderzyła. Nie wiem czy jechać do szpitala, czy odpuścić . Boje się, że niepotrzebnie ja marzę na wirusa albo promieniowanie. Proszę, pomóżcie mi 🙁
Syn 3 lata temu nabił sobie dużego guza, uderzajac głowa w sedes. Nie miał niepokojących objawow, nie stracił przytomności, nie wymiotował, tylko guza, który po paru dniach zszedł. Od tamtej pory ma małe wgniecenie w czole, jakby mu ktoś odcisnął palcem. Nie widziałam tego, bo zawsze miał długa grzywke, dopiero teraz, gdy mu ja ścięłam. Ale przeglądając zdjęcia, 2lata temu też to miał. Czy możliwe, że będzie mu to się pogłębiać lub rozrastać? Innych objawow typu bóle głowy brak.
Witam. Prosze o rade-pomoc. Otóż mamy w łazience na pralce przewijak na którym ubieramy córkę po kąpieli nad którym wisi metalowy piec gazowy,3 dni temu gdy maz ubierał córkę podnosil ja i mala uderzyla sie w czoło o ten piec,byl placz po uspokojeniu malej nie zauwazylam by coś sie dzialo niepokojacego,dzisiaj natomiast bawiac się na macie mala uderzyła glowka o podłogę na ktorej sa kafle..prosze mi powiedziec czy powinnam jechac do szpitala i zrobic jej badania pomimo tego ze nie widze u niej objawow ktore sa opisane w artykule?? bardzo prosze o odpowiedź
Witam. Mój synek (9 miesięcy) spadł z kanapy dość niskiej niestety uderzył główką o stolik. Po upadku płakał chwile a później zachowywał się normalnie. Został mu na czole guz. Jeśli dziecko po 2-3h po urazie zachowuje się normalnie to można być już spokojnym ?
Dzień doby. Dzisiaj szłam dzieckiem 4 miesiące i wychodząc z pokoju uderzyła się w głowę o drzwi. Prawdopodobnie o szybkę. Widziałam zaczerwienienie prawdopobnie po tym, ale bez guza i jak patrzyłam to nie zauważyłam już tego po paru godzinach. Odruchy ma ok.. Rusza się normalnie, rozgląda, ssie smoczka, uśmiecha czasami, bawi się zabawkami, ma apetyt, nie zauważyłam jakichś dziwnych wklęsłych miejsc na głowie. Poza marudzeniem i sporą ilością czasu na odpoczynek nie zauważyłam jakichś innych dziwnych zachowań. Czy wystarczy obserwować czy lepiej sprawdzić u pediatry główkę?
Dzień dobry,
Cieszę się że tu trafiłam, jednak proszę o podpowiedź.
Wczoraj kładłam moja 11 tygodniową córkę na matę piankową no i tak się wierciła że gdy już prawie była na niej wyleciała mi z rąk i spadła na tą mate główką. Zaczęła płakać ale zaraz ja uspokoiłam i potem wszystko było jak zwykle. Dokucza jej dziś brzuszek i chyba dlatego jest marudna. Mam nadzieję że nic się jej nie stało, nie ma żadnego śladu na główce. Proszę o wsparcie, mata nie jest twarda więc prawdopodobnie nic jej się nie stało, jak Pani myśli?
Jestem umówiona do lekarza na poniedziałek ale nie daje mi to spokoju więc postanowiłam napisać.
obserwować tak jak wspomniałam w artykule. Jeśli to była niewielka wysokość (kilka cm) to pewnie będzie ok.
Witam, koło roczku mała upadła z kanapy na róg stołu od razu pojawiło się wgniecenie i fioletowy siniec na czole z lewej strony. Od razu pojechaliśmy do lekarza, zostaliśmy wysłani do szpitala, USG przez ciemiączko nie wykazalo, żadnych zmian. Minęło 9 miesięcy od urazu kiedy zrobi minę albo płacze dalej widzę to miejsce wgniecenia. Czy to już tak zostanie na zawsze??? Czy jest jakaś szansa, ze sie jeszcze zagoi. To jest dziewczynka już ja mam bliznę na twarzy i tak nie chciałam żeby jej sie cos stało.
Dzień dobry.
A co jeśli 5-miesieczne dziecko spadło z łóżka, ok 0.5m na panele?
Zachowanie dziecka się nie zmieniło, nie wystąpiły wymioty. Ale na głowie jest dość duży miękki guz, który sinieje. Pojawił się następnego dnia po uderzeniu (wczoraj). Dzisiaj mam wrażenie że nie zmalał. Czy powinien to obejrzeć lekarz?
Tak. Ja na wszelki wypadek podeszła bym do lekarza na badanie.
Dzobry wieczor,
Ja również mam pytanie odnośnie uderzenia dziecka główką ale o ścianę. Przeciskalam się z dzieckiem przez drzwi ( za drzwiami stały kartony więc drzwi byly tylko uchylone) i wtedy uderzyłam się klamką w plecy. Zabolalo mnie więc odruchowo krzyknęłam, 8miesięczne dziecko się wystraszyło i uderzyło główką o ścianę. Malutka, po tym uderzeniu bardzo płakała. Pierwszy raz w życiu tak jakby się zaniosła. Po paru minutach udało mi się uspokoić córeczkę ale na czole jest zaczerwienieni i zrobił się siniak. Po jakimś czasie dziecko zaczęło się normalnie zachowywać i teraz tzn.po jakiejś godzinie od uderzenia zasnęło. Proszę napisać czy jechać z dzieckiem na pogotowie czy poobserwować dziecko przez parę godzin? Teraz w czasie pandemii to nie wiadomo co zrobić. Boję się żeby czegoś nie przegapić ale boję się też żeby nie narażać dziecka na Covid19. Tym bardziej że u nas w szpitalu jest wirus. Bardzo Panią proszę o odpowiedź. Co Pani zrobiłaby będąc na moim miejscu? Strasznie się denerwuję
Dzień dobry, dzisiaj wydarzyła się taka sytuacja: trzymałam 9 miesięczną córeczkę na kolanach, obok mąż odstawiał na półkę kubek, gdy Mała usłyszała brzdęk odruchowo odwróciła główkę w momencie kiedy mąż opuszczał rękę i łokciem uderzył ją w czoło. To był moment, słychać bylo taki”puk”Chwilę zapłakała ale zaraz wzięłam ją na ręce i przestała płakać. Miała trochę zaczerwienione te miejsce, ale narazie nic nie widac żeby robił się siniak. Czy dla pewności udać się do lekarza?
jeśli nic się z dzieckiem nie dzieje to nie ma takiej konieczności.
Witam, synek 2latka i 3 miesiące spadł z barana, złamanie kości ciemieniowej, był na obserwacji w szpitalu, kazali odpoczywać i uważać do czasu zrośnięcia. Synek przed wypadkiem (od miesiąca), pięknie wolał siusiu, po wypadku też , po powrocie 1 dnia też , minęły 2 dni od powrotu do domu , tydzień od wypadku i widzę ,że chce siusiu ,ale nie zawoła, bawi się i moczy , czy ten regres może być spowodowany upadkiem ? W szpitalu nic nie stwierdzono, a gdyby coś było to pewnie wyszłoby po urazie… Może ma stres pourazowy i stad „cofnął się ” w tym temacie?
A co z upadkiem telefonu na główkę niemowlaka nad uszkiem? Dziecko zakwiczało, ale nie zaczęło płakać i nie płakało później.. zadnych ran, wgniecen, zaczerwienien. Proszę o pomoc i szybką odpowiedź.
do obserwacji.
Witam
Mam pytanie, jeśli dwa dni temu nastąpił upadek z własnej wysokości, dziecko 22 miesiące, rozcięło czoło ok 1.5cm, dość głęboko, rana zszyta. Bez rtg.
Obecnie w 2 i 3 dobie zauważam że jest szybciej zmęczony wieczorem i kładziony do spania i na drzemkę w ciągu dnia wogole nie protestuje i bardzo szybko zasypia. Mąż twierdzi że jest spokojniejszy mimo, że ogółem nigdy bardzo szalejący nie był.
Czy sen lub spokój nadmierny powinny nas zaniepokoić?
nie wiem. Nie umiem tego ocenić na odległość. Być może dziecko jest po prostu bardziej ostrożny bo pamięta upadek. W razie wątpliwości lepiej podejść do lekarza.
Witam. Wychodząc z pokoju , zamykałam drzwi z niemowlęciem 4 miesiące na ręku i uderzyła główką. Nawet nie ma guza. Wydaje mi się, że w jednym miejscu miała zaczerwienione, ale niepogrubione i zeszło po paru godzinach. Jest trochę marudna, ale normalnie reaguje na wszystko. Rozgląda się, uśmiecha czasami, dotyka zabawki, ssie smoczka, ma apetyt i gaworzy, ale trochę marudkuje od tamtego zdarzenia. Czy wystarczy obserwacja i odpoczynek, czy lepiej byłoby sprawdzić u lekarza?
Dodam jeszcze, że synek jest po przeziebieniu. Wyłącznie katar i mały kaszel, zdarzylo się kilka rzadszych stolców, ale teraz od dwóch dni są tylko takie-rozgnieciona plastelina, nie wodniste, w pierwszej dobie aż 4, dziś tylko dwie. Może to też mieć jakieś znaczenie?
Syn pół roku, pełzał i uderzył się o brzeg regału, zaczął płakać, przyłożyłam lód, po minucie się uspokoił, jest maleńki guz. Obserwować czy jechać jutro do lekarza?
Witam
Wczoraj 3 latek jadąc na sankach z góry uderzył w drzewo . Odrazu podbiegłam i dziecko płakało, skarżyło się na ból w miejscu uderzenia czyli łuk brwiowy oraz idąc w gore nad uchem lekkie otarcie . W domu Odrazu odkazilam oktaniseptem oraz obłożyłam zimnym . Wg mojej ocenie to jest to lekki uraz ( otarcie)lecz mimo wszystko się strasznie martwię bo uderzenie było dość silne lecz na początku oberwały sanki a nie wiem z jaką siłą mogło dziecko . W pierwszych 4h żadnych zmian u dziecka nie zaobserwowałam. Czy miło to może jeszcze dojść do jakiś poważniejszych skutków ?
Co robić jeżeli dziecko raczkując lub siedząc obróci się i uderzy tyłem głowy w płytki? Zakładając, że tylko chwilę płacze, potem się uspokaja. Nie występują wymioty, ospałość itp.
Synek 19 m-cy przewrócił się do tyłu na głowę ze swojej wysokości na drewnianą podłogę. Stało się to podczas zabawy jezdzikiem-autem.Nie stracił przytomności. Płakał. Czy może mi się coś stać?
Oczywiście mu a nie mi
Dzień dobry,
Wczoraj podczas karmienia przysnęlam i moje 5 ms dziecko spadło z łóżka 50 cm.
Leżało na plecach. Chwilkę zapłakało. Później nic.
Nie pojechałam do szpitala, bo dziecko sie uśmiechało, było kontaktowe.
Po 2 godz. Zwymiotowała (ale nie wiem czy to nie z przekarmienia…?)
Byłam u pediatry, który nawet nie zbadał dziecka tylko kazał obserwować i jak coś to do szpitala.
Pojechałam na usg główki – nie stwierdzono nic niepokojącego.
Niby ok, ale czuję jakis wewnętrzny niepokój i strach że coś przeoczyłam i ze powinnam pojechać do szpitala.
Mąż stanowczo uważa, ze nic sie nue dzieje, a ja mam ochotę płakać zwłaszcza po tym jak czytam, że urazy w tył głowy są niebezpieczne.
Co mam robić?
Proszę o odpowiedź 8 miesięcy temu moj 4 latek spadł z łóżka na tył głowy odrazu pojawił sie guz bardzo duży syn się rozpłakał jak go przytulilam do siebie to sie uspokoił nic mu nie było na nic się nie skarżył na żaden ból pi jakimś czasie guz zszedł dotąd żadnych zmian nie ma…z tyłu pozostało malutkie uwypuklenie wyczuwalne podczas dotyku w miejsce uderzenia na następny dzień dzwoniłam do lekarza rodzinnego który stwierdził że nie jest potrzebne rtg nie ma wskazań proszę mi odpowiedzieć czy po tym czasie coś by się zaczęło pojawiać boję się że coś w główce się moglo stać
Witam . Mój syn 4 letni dziś na sam wieczór przewrócił się na szklaną miskę i uderzył w jej kant górną częścią głowy , a dokładnie samym czubkiem .
Na głowie pojawił się wypukły guz bez siniaka natomiast syn po uspokojeniu się trzymał się za skronie i skarżył na ból głowy mówił ,że mu się kręci w głowie nie wiem czy rzeczywiście tak było czy słyszał to o czym mówiłam do narzeczonego i powtórzył .
Jedyne co Mnie niepokoi w zachowaniu to szybka senność .. 20 minut po uderzeniu dziecku same zamykały się oczy na siedząco ..
Przy śnie jak podchodzę i poruszam daje znaki że reaguje na dotyk i porusza się . Na co mam zwrócić uwagę przez najbliżej 24 h ?
Jakie objawy u Synka mogą Mnie zaniepokoić ?
niepokojące objawy wymieniłam we wpisie. Jeśli są wątpliwości to lepiej udać się na konsultację do lekarza.
Wczoraj wieczorem syn spadł z parapetu na kafelki w kuchni, nie widziałam upadku. Dość mocno krwawił z nosa , później pytałam go jak się czuje,mówił że boli go głowa choć sama nie wiem ma 2,5 lat. Po godzinie stwierdziłam że skonsultuję to z lekarzem. Pojechałam do szpitala, lekarz zlecił RTG główki. Moje pytanie brzmi czy takie badanie może wpłynąć jakoś na rozwój dziecka?
nie. badanie zostało wykonane z konkretnego i to poważnego powodu. nie wpłynie na rozwój dziecka.
Mnie zastanawia fakt wymiotów po urazie głowy, a w zasadzie czas kiedy mogą wystąpić. Synek niespełna 3 lata doznał urazu głowy, trochę płakał z 2 3 minuty, później był radosny. Nic niepokojącego się nie działo. Po 5 dniach wystąpiły wymioty. Początkowo uznałam to za infekcje wirusową, ale po przeczytaniu artykułu skojarzyłam fakty. Czy to możliwe że po urazie. Wymioty były i tensywne w pierwszej godzinie (ok 4 incydenty) koło południa. Później jednorazowy na wieczór i kolejnego dnia ok godziny po przebudzeniu. Dodam, że nie towarzyszy mu biegunka. Trochę się stresuje czy to nie od urazu. Jutro miniej tydzień od incydenty, a dzisiej rano były ostatnie wymioty póki co.
Pani Doktor,
Córka lat 4 upadła dziś na kamień. Uderzyła się w tył głowy – głośny dźwięk uderzenia. Płakała 10 minut, uspokoiłam ją, sprawdziłam źrenice, odruchy, mowę, chód, z nosa i uszu nic nie leci. Upadek wydarzył się około 5 godzin temu. Córka nie wykazała żadnych złych objawów poza obolałym miejscem głowy od uderzenia. Nie wyczułam guza. Czy powinnam jechać na pogotowie? Czy moja obserwacja przez najbliższe dni wystarczy?
Witam, córeczka spadła z krzesla uderzyła się w głowe ma skończone 14 miesięcy, podczas zabawy w ostatnim czasie ( kilka miesięcy) co jakiś czas uderza się w głowe staram się jak najbardziej pilnować i być przy niej cały czas. Są to tylko siniaki ale czy powinnam się udać do lekarza , z takim problemem na roczku powiedziałam pani Lekarz że nabija sobie guzy ale powiedziała że jeśli nie ma wymiotów i nic innego się nie dzieje to spokojnie. Ale tym razem spadła z krzesla i ma brzydkiego guza czy powinnam udać się do lekarza. Co robić ?
Witam Pani doktor, mam pytanie, mój syn teraz juz 11 letni bardzo szybko zaczął chodzić miał około 10 miesięcy, nie był stabilny i bardzo często się uderzał, nabijał guzy. Potem w wieku przedszkolnym upadł z wysokości metra na płytki, wymiotował i był w szpitalu na obserwacji. Lekarze orzekli że wszystko jest ok ale w wieku szkolnym ma problemy z koncentracją i zapamiętywaniem. Czy te urazy mogły na to wpłynąć? Dziękuję za odpowiedź. AM
bardziej doszukiwałabym się jakiś odchyleń rozwojowych. Moze problemy wynikają z adhd? lub jakiejś łagodniejszej formy spektrum?