Wpis o owsikach (klik) poskutkował licznymi pytaniami. Najczęściej pojawiają się te, od mam karmiących.
Owsiki u mamy karmiącej
Wbrew powszechnej opinii mama karmiąca ma spore możliwości leczenia nie tylko owsików. Ale skoro mowa o robakach, to lekami które mogą być tutaj zastosowane są:
- albendazol (Zentel) – jest w minimalnym stopniu wydzielany do mleka mamy i może być zastosowany w pojedynczych dawkach u matek karmiących celem leczenia owsicy
Abdel-tawab AM , Bradley M, Ghazaly EA et al. Albendazole and its metabolites in the breast milk of lactating women following a single oral dose of albendazole. Br J Clin Pharmacol. 2009;68:737-4 - pyrantel (Pyrantelum) – tutaj nie ma za dużo badań, ale o leku wiadomo, że działa w przewodzie pokarmowym i praktycznie nie ulega wchłanianiu po podaniu doustnym. Magicznie do mleka mamy nie wskoczy, więc może być stosowany u mamy karmiącej.
- mebendazol (Vermox) – w małym stopniu wchłania się z przewodu pokarmowego i w małym stopniu wydziela się do mleka kobiecego. Nie ma to wpływu na dziecko i można lek zastosować zgodnie z zaleceniami (w owsicy dawka jednorazowa i powtórka po 2-4 tygodniach)
Karra N, Cohen R, Berlin M et al. Safety of mebendazole use during lactation: A case series report. Drugs R D. 2016;16
Stoukides C. Can a mother safely breastfeed while on mebendazole (Vermox)? J Hum Lact. 1994;10:269
Oczywiście dziecka od piersi nie odstawiamy, karmimy dalej. Najlepiej lek przyjąć po karmieniu, przed dłuższą przerwą dziecka na sen (ale wiadomo, że nie zawsze się to uda).
Oprócz leków mamę karmiącą obowiązują oczywiście zasady higieny:
- Regularna zmiana bielizny – pidżama, pościel, ręczniki, majteczki – wszystko pierzemy w najwyższych temperaturach i prasujemy (tak, majtki, ręczniki również).
- Obsesyjne mycie rąk, krótkie obcięcie paznokci wszystkim domownikom (żegnajcie tipsy itp), mycie paznokci szczoteczką – zawsze ciepła woda z mydłem. Częste podmywanie się po skorzystaniu z ubikacji (woda z mydłem).
- Dokładne umycie całej toalety (zwłaszcza wanna, sedes, zlew).
- Zakładanie na noc obcisłej bielizny(utrudnia przenoszenie jaj na pościel). Spanie w oddzielnych łóżkach (bez dzieci), oddzielne ręczniki.
- Dokładne odkurzenie całego mieszkania, wytrzepanie dywanów itp.
Pomocny artykuł, bo nie byłam pewna ci z tym zentelem zrobić. Wziąć czy nie;-)
Nie ma przypadkiem pomyłki w tekście przy pyrantelum?
Lmagicznie do mleka nie wskoczy wiec nie można stosować”?
oczywiście 🙂 dziękuję za czujność 🙂 poprawione 🙂
Dziękuję za ten artykuł mam gliste ludzką, lekarz nie wiedział że mogę brać Zentel a z pani pomocą (tej strony i innych medycznych) pomimo że na ulotce jest napisane że matki karmiące nie mogą przyjmować to mu uzmyslowilam. Do czego to doszlo zeby matka mowila pediatrze, co jej dziecko moze przyjmowac a co nie. Dobry pediatra czyta artykuły medyczne na bieżąco. Dziękuję 😊
Zdaje mi się (ale nie dam sobie uciąć głowy), że w ulotce dołączonej do Pyrantelum znajdziemy informacje, że kobiety karmiące piersią muszą odstawić karmienie na pewien okres
e-lactancia.org – tutaj najlepiej szukać dozwolonych dla mamy karmiącej leków 🙂
Moje dziecko brało pyrantelum na owsiki. Mieliśmy naprawdę duży stres nie wiedząc co się dzieje z dzieckiem i dlaczego jest takie niespokojne. Lekarz poradził zrobić badania pod kątem owsików.
nie wiem co zrobić. każdy lekarz którego pytam mówi że nie wolno – córka z mężem po kuracji zentel. ja i mały (4msc) nie. znalazłam dziś u siebie a każdy lekarz mówi że nie wolno mi leków bo karmię. i co zrobić? 🙁 plus boję się o małego 🙁
Jeżeli dzieci mają widoki to czy mama karmiac ma przyjść leki profilaktycznie?
rozumiem że robaki a nie widoki? Jeśli owsica to leczy się całą rodzinę. Mama karmiąca również może przyjąć leki.
A czy niemowlę też musi przyjąć lek?
a ma owsicę?
Córka przyniosła owsiki z przedszkola. Wszyscy wzielismy pyrantelum, również ja – KP. Ale maluszek 10,5m nie. Pediatra odradzila. Powiedziała obserwować kupki i jeśli nic nie widać to nie ma potrzeby… Mam mieszane odczucia… Co robić???
Obserwować. Jeśli pojawią się objawy leczyć.
Córka 4 miesiące, 6 kg, (podejrzewam, że złapała owsiki od starszej dwulatki), jaka dawkę Pyrantelum podać takiemu maleństwu? A jeśli chodzi o zgłaszanie owsicy do żłobka (że dziecko złapało) to na podstawie swoich obserwacji wystarczy? Czy jakieś szczególne procedury powinien żłobek podjąć w związku z tym?
Witam. Dzisiaj u 11 miesięcznej córki zobaczyłam owsiki. Pediatra przepisała 2 ml pyrantelum(9kg wagi) i zaleciła aby kurację przeszła cała rodzina, z racji tego że ja nadal karmię mała piersią mam tabletek nie brać gdyż może to zarządzić małej bo dawka będzie dużo większa. Czy rzeczywiście tak jest? Moim zdaniem to bez sensu i takim sposobem owsiki mogą być obecne cały czas, nie mam objawów ale to o niczym przecież nie świadczy.
Witam, wczoraj wieczorem zauważyłam u siebie owsiki. Czułam gilgotanie w tyłku i sprawdziłam sama kał… widziałam jednego małego białego owsika. Karmie piersia… sprawdziła dzisiaj kupkę Coreczki, ale nic nie zauważyłam, a teraz jestem w drodze do rodziny na święta. Co powinnam zrobić ? Zostać w domu… załamana
Witam mam problem bo będąc w ciąży w szpitalu w 36t.zarazilam się owsica i lekarz powiedział że w ciąży nie mogę nic brać, ale jestem już z malenstwem w domku i boję się że i on będzie miał. I stąd moje pytanie czy mogę brać jakieś leki.?
Tak jak jest wspomniane we wpisie mama karmiąca może przyjąć leki 🙂
Witam,
U 3 osób w rodzinie są owsiki, dziecko 7 lat, tata mama karmiąca. U pozostałej dwójki: dzieci 4 lata i 5,5 miesiąca nie zauważyliśmy owsików. Starsze dzieci i tata wzięli Pyrantelum 3 dni temu. U mnie pediatra odradzała, bo wcześniej też nie było objawów. Wczoraj zauważyliśmy i też wzięłam lek po trafieniu na tą stronę. Niemowlę pozostaje bez leku. Dzisiaj robię sprzątanie, wczesniej zmiana pościeli, pranie w 95C piżam, bielizny. Mam dylemat, ponieważ mieliśmy robić synowi urodziny w domu dla rodziny w przyszły weekend. Czy to jest dla nich bezpieczne? Nie wiem, czy przekładać, czy wystarczy sprzątanie???? Proszę o poradę!
Pytanie do Mamy Pediatry.
Karmię piersią. Syn tydzień temu skończył 2 latka. W domu owsiki u wszystkich (mąż, ja, 10cio latek i 2). Pediatra powiedziała, że mąż i obaj chłopcy biorą dawki względem wagi, a mnie nie wolno.
Szału dostaję na myśl, że mi tam łażą te paskudy. Po tym artykule chce wziąść Pyrantelum. Ale…
Czy mam wziąść swoją dawkę 15ml i małemu dać jego 2,5ml. Oboje mamy wziąść pełne dawki? Czy wtedy mały nie przedawkuje?
Dzień dobry, syn 6 lat owsiki widoczne gołym okiem, ja kp. Syn mąż i ja weźmiemy pyrantelum, mamy synka 1 rok i 2 miesiące czy on tez powinien przyjąć lek, w stolcu owsików nie widziałam, synek dzisiaj skończył przyjmować antybiotyk mam obawy czy powinien przyjąć czy jednak nie. Będę wdzięczna za odpowiedz
Dzień dobry
Czy można przyjąć lek na owsiki bo mój lekarz rodzinny mówił że nie mogę nic przyjkowac bo karmie piersia i sama nie wiem co robić a nie chce żeby maleństwo się zaraziło
w trakcie karmienia piersią można przyjąć np pyrantelum jeśli ma pani owsicę.
Panu Doktor, konkretne pytanie – 32 tc, znaleziony owsik (to pewne). Dzieci raczej się nie skarżą, pewność mam tylko co do siebie. Brać ju pyrantelum czy czekać na czas po porodzie? Z góry dziękuję za odpowiedź!
Pyrantel jest lekiem stosowanym w leczeniu zakażeń owsikami i jest jednym z bezpieczniejszych leków przeciwrobaczych w ciąży – przede wszystkim w 2 i 3 trymestrze, Jednakże, jego stosowanie w czasie ciąży powinno być zawsze skonsultowane z lekarzem prowadzącym ciążę. Proszę pamiętać, że bardzo ważne jest przestrzeganie zasad higieny, aby zapobiec ponownemu zakażeniu.