dla mamy noworodka, żywienie

Karmienie piersią a ryzyko alergii – MIT?

Przy okazji mojego wpisu o zmartwieniach laktacyjnych (klik), pojawiło się kilka wątpliwości. Czy aby na pewno karmienie piersią zmniejsza ryzyko alergii? Argumenty rodziców?

 • karmiłam piersią trójkę dzieci – wszystkie są alergikami
 • karmiłam córkę, a zachorowała na astmę
 • karmiłam… a MIMO to…

Publikacje

Przysiadłam i poszukałam dobrych, dość obszernych publikacji, obejmujących duże grupy matek karmiących.

 1. Role of breast feeding in primary prevention of asthma and allergic diseases in a traditional society. Bener, Ehlayel, Alsowaidi, Sabbah.
 2. Duration of breast-feeding and the risk of childhood allergic diseases in a developing country. Ehlayel, Bener.
 3. Breastfeeding associated with higher lung function in African American youths with asthma. Oh S, Du R, Zeiger AM i inni
 4. Prevention of allergic disease in childhood: clinical and epidemiological aspects of primary and secondary allergy prevention. Halken
 5. Breastfeeding and asthma and allergies: a systematic review and meta-analysis. Lodge CJ, Tan DJ, Lau i inni.
 6. Guidelines for allergy prevention in Hongkong; Alson WM Chan, FHKCPaed, FHKAM (Paediatrics)1; June KC Chan, RD (USA), MS; Alfred YC Tam, FHKCPaed, FHKAM (Paediatrics)1; TF Leung, MD, FHKAM (Paediatrics); TH Lee, ScD (Cantab), FRCP (Lond)
 7. Update on risk factors for food allergy,Gideon Lack
 8. Progress in pediatrics in 2015: choices in allergy, endocrinology, gastroenterology, genetics, haematology, infectious diseases, neonatology, nephrology, neurology, nutrition, oncology and pulmonology; Carlo Caffarelli, Francesca Santamaria,Dora Di Mauro,Carla Mastrorilli,Virginia Mirra and Sergio Bernasconi

Wnioski?

 • karmienie piersią zmniejsza ryzyko astmy, świstów, alergicznego nieżytu nosa, wyprysku alergicznego
 • karmienie piersią zmniejsza częstość zaostrzeń astmy w przypadku jej wystąpienia

Co do objawów alergii pokarmowej dane są sprzeczne. Duże znaczenie ma tutaj dieta mamy karmiącej, rozszerzanie diety, dieta we wczesnym dzieciństwie i czynniki środowiskowe.

baby-21167_1280

Dodatkowo warto pamiętać, że na wystąpienie objawów alergii wpływa nie tylko sposób karmienia, ale i czynniki środowiskowe i genetyczne. W praktyce oznacza to, że nawet jeśli karmisz piersią, ale palisz papierosy (lub paliłaś w okresie ciąży lub pali ktoś w Twoim otoczeniu) to Twoje dziecko i tak może zachorować na astmę, a na pewno będzie miało większą tendencję do nawracających infekcji dróg oddechowych. Dodatkowo jeśli Twoje karmione niegdyś piersią dziecko, zjada śmieciowe jedzenie (fast-foody, chipsy, duże ilości wysokoprzetworzonych produktów) to ciężko oczekiwać, że będzie okazem zdrowia.

Zdarza się, że pomimo karmienia piersią, zdrowego odżywiania i sprzyjających czynników środowiskowych Twoje dziecko i tak objawy alergii prędzej czy później zademonstruje. Czy to oznacza, że karmienie piersią było stratą czasu? Nie. Prawdopodobnie Twoje dziecko jest genetycznie predysponowane do alergii, a Twój wkład w jego zdrowe odżywianie mógł znacznie ograniczyć objawy alergii lub opóźnić ich wystąpienie.

mamapediatra kp

6 thoughts on “Karmienie piersią a ryzyko alergii – MIT?

 1. Witam, czy u 8 tygodniowego dziecka karmionego tylko piersią może wystąpić alergia na pomarańcze lub kakao w postaci problemów z brzuszkiem zamiast wysypki na skórze?

  1. Raczej mało prawdopodobne ale alergiczne objawy ze strony przewodu pokarmowego mogą wystąpić. Najczęściej po białku mleka. W tym wieku raczej nie cytrusy czy kakao.

 2. Pani Weroniko! Przepraszam że się wtrące, ale jak najbardziej mogą wystąpić problemy z brzuszkiem po zjedzeniu danego produktu przez mamę. Jestem wraz z moją 7, 5 m-czna córka żywym przykładem. Córka w pierwszej dobie życia dostała niestety 2 antybiotyki, które tak wyjalowiona układ trawienny pozbawiając flory bakteryjnej, że dzieciątko wiło mi się z bólu codziennie przez 4 miesiące, miało problemy z wyproznianiem i spaniem. Im była starsza tym problemy brzuszne malały, by ustąpic 2 tygodnie temu samoistnie. Podobno odbudowa flory bakteryjnej trwa 6-7 mcy i u nas to się sprawdził o. Dodam, że mimo faktu iz nie istnieje dieta matki karmiacej, ja musiałam być na ścisłej diecie. Do 7 miesiąca wykluczylam produkty mleczne,do 5 większość owoców i warzyw, itd. Pozdrawiam serdecznie

  1. Wiele dzieci nie dostaje antybiotyku po porodzie i pomimo to cierpi z powodu kolek niemowlęcych czy trudności z wypróżnianiem. Są matki na diecie chleb+woda i nadal problemy występują – sama byłam taką matką, a moje dziecko nie miało żadnych antybiotyków. Czy to możliwe by dziecko było uczulone na produkty mleczne i większość warzyw i owoców? Pomimo tak ścisłej diety objawy ustąpiły u pani dziecka dopiero po 6-7 msc. Pytanie czy nie ustąpiłyby również jeśli pani by jadła normalnie. Alergia jest nadrozponawalna, a mamy niepotrzebnie się obwiniają i katują dietami. Polecam wpis o moich drogach mlecznych : klik.

 3. Witam, bardzo prosze o porade. Karmie roczne dziecko piersia. Mam duzo pokarmu. Mam tez syna 5 lat ktoremu z wlasnej glupoty nie dalam piersi. Starszak ma alergie pokarmowe. Czy jesli bede starszakowi odciagac mleko to wplynie pozytywnie na jego zdrowie? Pomoze mu to zwalczyc alergie czy juz na to za pozno? Pozdrawiam i prosze o odpowiedz:)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *