dla mamy noworodka, żywienie

Karmienie piersią a ryzyko alergii – MIT?

Przy okazji mojego wpisu o zmartwieniach laktacyjnych (klik), pojawiło się kilka wątpliwości. Czy aby na pewno karmienie piersią zmniejsza ryzyko alergii? Argumenty rodziców?

 • karmiłam piersią trójkę dzieci – wszystkie są alergikami
 • karmiłam córkę, a zachorowała na astmę
 • karmiłam… a MIMO to…

 

Publikacje

Przysiadłam i poszukałam dobrych, dość obszernych publikacji, obejmujących duże grupy matek karmiących.

 1. Role of breast feeding in primary prevention of asthma and allergic diseases in a traditional society. Bener, Ehlayel, Alsowaidi, Sabbah.
 2. Duration of breast-feeding and the risk of childhood allergic diseases in a developing country. Ehlayel, Bener.
 3. Breastfeeding associated with higher lung function in African American youths with asthma. Oh S, Du R, Zeiger AM i inni
 4. Prevention of allergic disease in childhood: clinical and epidemiological aspects of primary and secondary allergy prevention. Halken
 5. Breastfeeding and asthma and allergies: a systematic review and meta-analysis. Lodge CJ, Tan DJ, Lau i inni.
 6. Guidelines for allergy prevention in Hongkong; Alson WM Chan, FHKCPaed, FHKAM (Paediatrics)1; June KC Chan, RD (USA), MS; Alfred YC Tam, FHKCPaed, FHKAM (Paediatrics)1; TF Leung, MD, FHKAM (Paediatrics); TH Lee, ScD (Cantab), FRCP (Lond)
 7. Update on risk factors for food allergy,Gideon Lack
 8. Progress in pediatrics in 2015: choices in allergy, endocrinology, gastroenterology, genetics, haematology, infectious diseases, neonatology, nephrology, neurology, nutrition, oncology and pulmonology; Carlo Caffarelli, Francesca Santamaria,Dora Di Mauro,Carla Mastrorilli,Virginia Mirra and Sergio Bernasconi

 

Wnioski?

 • karmienie piersią zmniejsza ryzyko astmy, świstów, alergicznego nieżytu nosa, wyprysku alergicznego
 • karmienie piersią zmniejsza częstość zaostrzeń astmy w przypadku jej wystąpienia

 

Co do objawów alergii pokarmowej dane są sprzeczne. Duże znaczenie ma tutaj dieta mamy karmiącej, rozszerzanie diety, dieta we wczesnym dzieciństwie i czynniki środowiskowe.

baby-21167_1280

Dodatkowo warto pamiętać, że na wystąpienie objawów alergii wpływa nie tylko sposób karmienia, ale i czynniki środowiskowe i genetyczne. W praktyce oznacza to, że nawet jeśli karmisz piersią, ale palisz papierosy (lub paliłaś w okresie ciąży lub pali ktoś w Twoim otoczeniu) to Twoje dziecko i tak może zachorować na astmę, a na pewno będzie miało większą tendencję do nawracających infekcji dróg oddechowych. Dodatkowo jeśli Twoje karmione niegdyś piersią dziecko, zjada śmieciowe jedzenie (fast-foody, chipsy, duże ilości wysokoprzetworzonych produktów) to ciężko oczekiwać, że będzie okazem zdrowia.

Zdarza się, że pomimo karmienia piersią, zdrowego odżywiania i sprzyjających czynników środowiskowych Twoje dziecko i tak objawy alergii prędzej czy później zademonstruje. Czy to oznacza, że karmienie piersią było stratą czasu? Nie. Prawdopodobnie Twoje dziecko jest genetycznie predysponowane do alergii, a Twój wkład w jego zdrowe odżywianie mógł znacznie ograniczyć objawy alergii lub opóźnić ich wystąpienie.

 

 

mamapediatra kp

5 thoughts on “Karmienie piersią a ryzyko alergii – MIT?

 1. Witam, czy u 8 tygodniowego dziecka karmionego tylko piersią może wystąpić alergia na pomarańcze lub kakao w postaci problemów z brzuszkiem zamiast wysypki na skórze?

  1. Raczej mało prawdopodobne ale alergiczne objawy ze strony przewodu pokarmowego mogą wystąpić. Najczęściej po białku mleka. W tym wieku raczej nie cytrusy czy kakao.

 2. Pani Weroniko! Przepraszam że się wtrące, ale jak najbardziej mogą wystąpić problemy z brzuszkiem po zjedzeniu danego produktu przez mamę. Jestem wraz z moją 7, 5 m-czna córka żywym przykładem. Córka w pierwszej dobie życia dostała niestety 2 antybiotyki, które tak wyjalowiona układ trawienny pozbawiając flory bakteryjnej, że dzieciątko wiło mi się z bólu codziennie przez 4 miesiące, miało problemy z wyproznianiem i spaniem. Im była starsza tym problemy brzuszne malały, by ustąpic 2 tygodnie temu samoistnie. Podobno odbudowa flory bakteryjnej trwa 6-7 mcy i u nas to się sprawdził o. Dodam, że mimo faktu iz nie istnieje dieta matki karmiacej, ja musiałam być na ścisłej diecie. Do 7 miesiąca wykluczylam produkty mleczne,do 5 większość owoców i warzyw, itd. Pozdrawiam serdecznie

  1. Wiele dzieci nie dostaje antybiotyku po porodzie i pomimo to cierpi z powodu kolek niemowlęcych czy trudności z wypróżnianiem. Są matki na diecie chleb+woda i nadal problemy występują – sama byłam taką matką, a moje dziecko nie miało żadnych antybiotyków. Czy to możliwe by dziecko było uczulone na produkty mleczne i większość warzyw i owoców? Pomimo tak ścisłej diety objawy ustąpiły u pani dziecka dopiero po 6-7 msc. Pytanie czy nie ustąpiłyby również jeśli pani by jadła normalnie. Alergia jest nadrozponawalna, a mamy niepotrzebnie się obwiniają i katują dietami. Polecam wpis o moich drogach mlecznych : klik.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *