Tylko nie mów, że w sam raz 😉 Twoje dziecko może być „papuśne”, „chude jak szczypior”, „sam szkielet”, „wielkie bobo”, „grubas” czy „tłuściutkie”? Komentarze otoczenia doprowadzają mamy niemowlaków do rozpaczy. A do tego mleko mamy jest „za chude” lub „za tłuste” i to wszystko dlatego 😉
Moja rada?
Wyluzujcie i porozmawiajcie z lekarzem i położną. Wszystkie dzieci nie są identyczne, nie można ich po kolei kłaść na wadze i oczekiwać, że wynik pomiaru będzie cały czas taki sam. Wszystko jest uzależnione od: przebiegu ciąży (przede wszystkim od tego w jakim tygodniu ciąży urodziło się dziecko, czy była to ciąża pojedyncza czy bliźniacza, czy matce towarzyszyły jakieś choroby w czasie jej trwania – np cukrzyca), od sposobu karmienia (inaczej przybiera dziecko karmione piersią a inaczej takie na mieszance modyfikowanej) i od predyspozycji indywidualnych (w tym genetycznych – ciężko oczekiwać, że dziecko szczupłych rodziców będzie zawodnikiem sumo).
Rodzi się dziecko.
Jaka powinna być masa urodzeniowa? Widełki są dość szerokie. Donoszone, zdrowe noworodki ważą 2500 – 4000 g. Jeszcze w szpitalu dowiadujesz się, że masa ciała Twojego dziecka spada. Noworodek oddaje smółkę, mocz, a do tego dopiero uczy się jeść z piersi. Taki spadek masy ciała po urodzeniu jest normą i nie powinien niepokoić, o ile nie przekracza 10 % masy ciała (zwykle jest to 5 – 6%). Dla przykładu: rodzi się dziecko o wadze 3500 g i już w pierwszych dniach życia ma prawo stracić 350 gramów tej wagi. Jeśli straci więcej to zwykle jest obserwowany nieco dłużej, ewentualnie przy dalszych spadkach można wykonać dodatkowe badania (na przykład ocenić stan zażółcenia skóry). Masa ciała noworodka wraca do „poziomu porodowego” zwykle w pierwszym tygodniu życia. Jeśli w ciągu dwóch tygodni do tej wagi nie ma zamiaru powrócić to na pewno wymaga naszej większej czujności. Nie chodzi o to żeby od razu wprowadzać dokarmianie mm, ale przyjrzeć się dziecku pod kątem żółtaczki, infekcji, zweryfikować przystawianie do piersi i karmienie.
Przychodzi dziecko na patronaż/wizytę kontrolną/wizytę szczepienną
I położna bierze dziecko w obroty. Waga, wzrost, obwód główki i klatki piersiowej. W książeczce zdrowia nanoszone są wszystkie te pomiary, a obok nich często informacje o centylach. Jak to interpretować? W tym wpisie skupiam się na „papuśnych” i „wychudzonych” dzieciach, ale interpretacja siatek centylowych dla pozostałych parametrów (wzrost i obwody głowy i klatki) jest identyczna. Zawsze łączymy dwie linie – jedną przechodzącą przez wagę, a drugą przez wiek dziecka (pełną ilość miesięcy). Punkt w którym się połączą mówi nam o tym na jakim centylu znajduje się dziecko.
Dla wyjaśnienia skąd się wzięły te centyle: Centyl 10 mówi o tym, że 10% populacji danej płci osiąga w tym wieku przynajmniej taką masę ciała/wzrost (mniejszą lub równą). Centyl 50 mówi o tym, że 50% populacji danej płci osiąga w tym wieku przynajmniej taką masę ciała/wzrost.
Szeroko pojęta norma to centyle między 3. a 97. Jeśli dziecko znajdzie się poniżej lub powyżej tych widełek to trzeba zweryfikować jego rozwój i stan zdrowia.
Inne siatki w zależności od sposobu karmienia
Siatka centylowa masy ciała dziewczynek karmionych piersią –> klik (0-6 msc), klik (0-2 lata).
Siatka centylowa masy ciała chłopców karmionych piersią –> klik (0-6 msc), klik (0-2 lata).
Dla przykładu: chłopiec karmiony piersią, który skończył 4 tygodnie i waży 4 kg – znajduje się między 15 i 50 centylem. Te siatki opracowane przez WHO znajdują się również w „nowej” książeczce zdrowia dziecka (dostępnej od 2016 roku). W poprzednich książeczkach z reklamami, kolorowych znajdowały się siatki centylowe dla dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym.
Siatki centylowe dla dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym: klik.
Dla przykładu: chłopiec karmiony mlekiem modyfikowanym, który skończył 4 tygodnie i waży 4 kg – znajduje się na 10 centylu (widzicie różnicę w zależności od sposobu karmienia?).
Z ciekawych siatek centylowych myślę, że warto podzielić się tymi brytyjskimi. Tutaj uwzględnione są również pomiary dla dzieci urodzonych przedwcześnie (nie uwzględniają one jednak przyrostu masy ciała dla wcześniaków, gdyż w zależności od stanu ogólnego dziecka i jego dojrzałości, może tutaj dochodzić do dość dużych spadków w pierwszych dniach/tygodniach życia).
Wcześniak ma swoje prawa i swoje normy
Siatki dla wcześniaków (urodzonych przez 37. tygodniem ciąży) – nie używamy wieku skorygowanego, tylko po prostu biologiczny wiek dziecka (dla wcześniaków używaj oddzielnych siatek, a nie tych dla populacji ogólnej): klik
Śledź uważnie swoje dziecko w siatkach centylowych. Jeśli jego masa ciała „kręci się” zawsze w okolicach tego samego centyla, a przynajmniej odstaje niewiele to nie ma powodu do zmartwień, nawet jeśli jest to 3-10 centyl. Jeśli spada o dwie pozycje w siatkach to jest to dla nas kolejny sygnał alarmowy – czy wszystko jest ok? Trzeba to zweryfikować i czujniej obserwować maluszka 🙂
Normy przyrostu masy ciała (oczywiście nie ważymy codziennie, po prostu przeliczamy na tygodnie):
- 26–31 g/dobę w okresie 0.–3. mies.,
- 17–18 g/dobę w okresie 3.–6. mies.,
- 12–13 g/dobę w okresie 6.–9. mies.,
- 9 g/dobę w okresie 9.–12. mies.
Dla ułatwienia: w 1. miesiącu życia zwiększa swoją masę ciała o około 600 g (ok. 20 g/dobę), a w następnych dwóch miesiącach o 800—900 g miesięcznie (26—31 g/dobę), a później niemowlę rośnie nieco wolniej.
Podwaja, potraja? masę ciała
Niemowlęta podwajają masę urodzeniową w 5.–6. miesiącu. Na roczek potrajają masę ciała urodzeniową. W ciągu pierwszego roku zwiększają długość o 50% w stosunku do długości przy urodzeniu, o 33% zwiększają obwód głowy. Pamiętaj, że to są już grubsze reguły.
Nigdy nie można oceniać JEDYNIE masy ciała, bez uwzględnienia stanu ogólnego i rozwoju dziecka. Zdarzają się dzieci drobne, ale i papuśne. Nie zawsze jest to objaw jakiejś patologii. Lekarz musi jednak wykluczyć najczęstsze przyczyny nieprawidłowego przyrostu masy ciała i dopiero wtedy może z czystym sumieniem uznać je za zdrowe 🙂
A jak u Was? Trzymacie się w siatkach?
Witam, bardzo proszę o poradę. Moja córka urodziła się z wagą 3800g i 55cm, obecnie za tydzień skończy 6 miesięcy i waży 9300g i 70cm Pani dr mówi że za dużo waży ale nic konkretnego nie zaleciła… :(( trochę się martwię że tak dużo przybiera na wadze bo co miesiąc około 1kg a czasem i więcej. Je 5 x dziennie po 150ml mleczka Bebilon (czasem nie wypija do końca to jej nie wmuszam) + obiadek ze słoiczka 125g + pół słoiczka owoców około 60g. Z karmieniem nie ma problemu bardzo ładnie zjada każdy rodzaj zupki i owoce :)Niestety wody nie chce pic żeby ja troszkę oszukać.. Kaszek jej nie podaje bo wyczytałam ze kaszki tuczą?! Czy to prawda? Czy mogę np. do wody wsypywać zamiast 5 miarek mleczka tylko 4 na 150ml? Bardzo proszę o odpowiedz.
Witam. Może Pani ugotować kaszki na wodzie (zwykłe, nie dla dzieci, lub „holle” lub „czary mamy” – bez cukru, jest też kilka bez cukru z bardziej medialnych firm – nestle np) i dodać do nich owoce. Nie ma w tym jadłospisie typowych cukrów prostych, więc nie ma się do czego przyczepić. Będzie gubić wagę jak zacznie się przemieszczać 🙂
Szanowna Pani, szukam informacji w internecie i juz mam dosc. Corka urodzona w 31 tc z powodu wielowoodzia i atrezji dwunastnicy. Usg brzucha bylo robione po operacji i wszystko bylo ok. Corka jest bardzo drobnym dzieckiem. Wyniki krwii byly w normie, zadnych infekcji. Obydwoje z mezem jestesmy szczupli wiec nasza lekarka nie widziala problemu w wadze corki. Obecnie ma 67cm, 9 miesiecy i wazy 5240 gram… ogolnie kiepsko przybierala ale jednak szla do przodu. W ciagu 5 tyg przytyla tylko 120 gram. Szybkie badania krwii i wyszla anemia. Corka dostaje zelazo 15 mg co drugi dzien a ja odchodze od zmyslow. Ogolnie je, nie jest apatyczna za to ruchliwa ale ja juz nie wiem jakie badania jeszcze moge jej zrobic? Mam dosc sluchania ze taka jej uroda… moze moje mleko jest jednak za.chude mimo ze niby mleko. Mamy jest najlepsze? Pozdrawian
Witam. Proszę powiedzieć jaka była waga urodzeniowa?Mała pije tylko Pani mleko czy coś jeszcze?
Przepraszam szukalam porady i zappmnialam….Waga urodzeniowa 1400 gram i w momencie zadawania pytania byla na mleku mamy i 2 stalych posilkach. Obecnie corka ma 13 miesiecy i wazy 6720. W ciagu miesiaca przytyla 500 gram co jeszcze jej sie nie zdarzylo. Apetyt dotychczas byl super ale zeby ida i mala wymiotuje wszystkim co nie jest mlekiem czy jogurtem z lodowki. Pediatra mowi ze taka jej uroda bo i my jestesmy szczupli ale jakos jej waga nie daje mi spokoju.
Bardzo panią proszę jeśli pani czyta jeszcze to forum – prosze o pilny kontakt na maila s-kwiatkowska333@wp.pl
Proszę o pomoc. Synek urodzony z wagą 3940 g, obecnie 15 tygodni i tylko 5250 g, a mierzy już 68 cm… Czy powinnam skonsultować się z pediatrą? Jakie badania należy na początek wykonać?
Witam, mam pytanie. Mój syn ma skończone 9 miesięcy. Waga urodzeniowa 3600 g (spadek w szpitalu do 3317g). Ponad miesiąc miał żołtaczkę. Od urodzenia karmiony piersią. Dieta rozszerzana po skończonym 4 miesiącu. Na początek warzywa, kaszki, po prawie miesiącu owoce. Jest dzieckiem bardzo ruchliwym. Jak był mały to ciągle machał rączkami i nóżkami. Od 2 miesięcy raczkuje. Teraz porusza się przy meblach. Kilka dni temu na wizycie kontrolnej waga pokazała 7450g na 9 miesięcy. W dwa miesiące przybrał 200 g, od kiedy zaczął raczkować. Zrobiliśmy badanie krwi i moczu- wyniki ok. Lekarz mówi że dziecko waży za mało, że jego waga powinna wynosić ok 9300g. Jak dla mnie to spora roznica. Dziecko mieści się w siatkach WHO ale jest poniżej tych ze starych książeczek. Pediatra wstępnie chciała wysłać nas na diagnostykę do szpitala. Co robić? Czy mam się czym martwić? Syn jest wesołym dzieckiem, nie jest apatyczny. Dziekuje za odpowiedź
zwykle w momencie zdobywania nowych umiejętności ruchowych dziecko nie przybiera jakoś dużo na wadze. ja bym tak nie panikowała, ale nie badałam dziecka, więc nie wiem co zaniepokoiło Waszego lekarza. skoro ładnie się rozwija, ma apetyt, badania dobre, mieści się w siatkach centylowych to nie wygląda to jakoś niepookjąco. a skierowanie dostaliście na oddział gastroenterologii celem diagnostyki?
Pierwsza sprawa to kwestia siatek. Syn sie miesci w siatkach WHO a w tych starych jest troszkę poniżej. Pediatra dała skierowanie na oddział pediatryczny, jednak byliśmy na konsultacji jeszcze u drugiego pediatry w naszej przychodni, który powiedział że bez żadnych badań nikt nas nie weźmie na oddział i zlecił podstawowe badania krwi i moczu. Porozmawiał również o tym co syn je i w jakich ilościach i kazał wprowadzić pewne zmiany. M.in. powiedziała żeby wprowadzić mleko modyfikowane bo być może moja laktacja już nie ma się tak dobrze jak na początku i być może mam mało już pokarmu. Problem mamy z mlekiem bo syn nie potrafi pić mleka z butelki. Jak mu podaje wodę to potrafi odpowiednio chwycić smoczek. Ciągnie też smoczek uspokajacz. Wyniki są w normie. Idziemy jutro na kontrolę.
co do wprowadzania mleka modyfikowanego dlatego że pani laktacja nie ma się dobrze – nie popieram, bo pani laktacja o ile dziecko jest przystawiane do piersi jest na właściwym poziomie 🙂 skoro mieści się w siatkach WHO to nie ma aż takiego powodu do niepokoju. Fajnie że badania są wykonane i w normie. Po kontroli do rozważenia czy rzeczywiście jest konieczna hospitalizacja.
Dzień dobty. Tak mnie tknęło po szczepieniu 2 dni temu… Córka ur. 10 dni przed terminem (dobrze wyliczony na pewno) 3890g i 54 cm. początkowo miałyśmy problem z płytkim przystawianiem. Okazało się że mam b. Łatwy wypływ i przybiera 50 g/d. W 4 tyg ż infekcja jelit. Wystarczyło częste przystawianie. Od tego czasu kupy co 2-3 dni raczej półpłynne i przyrost 30g/d. ma wzmożone napięcie nięśniowe, poza tym zdrowa. Ćwiczymy codziennie od 6 tygodni. Obecnie ma równo 3 miesiące. I teraz pytanie. Miesiąc temu mierzyła 62cm a po tyg (szczepimy wszystkie zalecane stad czeste wizyty) 60 cm (pewnie mniej fiknela/sie wygiela). Po miesiacu 59 cm i przyrost od ost. wizyty 20 g/d. Czy ma mnie martwic, że tylko 20g/d i że nie jest nic dłuższa przez całe 4 tyg? szczególnie chodzi mi o wzrost. Jesteśmy z mężem b. Wysocy. Tylko kp. Stolce półpłynne co 2-3 dni. Troche bączy. Odkąd za noworodka przybrał sporo nie zwracam uwagi na technikę karmienia. Nigdy nie umiałam ocenić kiedy przestaje jeść a zaczyna ciamkać jak smoczek. Jest przylepa i dostaje pierś często i na tyle na ile chce (raczej długo jako że nie toleruje smoczka). Czesto tak długo jest na piersi np. Śpi godzine albo dwie cyckając, albo kilka razy w ciągu godziny, że nie wiem którą pierś Jej podać. Moczy dużo pieluszek. Drążyć czy mie martwić się ty wzrostem i przyrostem między końcem drugiego a trzeciegoiesiąca) Będę wdzięczna za pomoc.
Witam. No generalnie z tym wzrostem bywa tak, ze w zależności od tego jak kto mierzy takie długie bywa dziecko. Teoretycznie powinien byc liberometr lub taka miarka na tym stole do badania i dziecko powinno byc ułożone na płasko w tak zwanej pozycji frankfurckiej i wtedy zamierzone. W praktyce wyglada to tak ze jest miarka i mierzy sie dziecko po krzywiznach, a tak powinno to wyglądać tylko u noworodka. A jak ubranka? Cały czas ma te same czy jednak musicie wymieniać na większe ? Jeśli chodzi o wagę to ten przyrost jest skokowy. Sa dni ze nie przybiera, sa takie ze nadrabia. Dlatego bardziej interesują nas centyle.
Poprawka prz ur 3390 🙂
I jeszcze jedna poprawka po spojrzeniu w ksiazeczke – 8 tydz 58 cm a 9 dni pozniej 60 cm. Rowno koniec 3 mz 59 cm. Przy ur 54 cm. Glowa z 34 przy ur do 40 cm koniec 3 mz
Pozdrawiam
Dziękuję za odpowiedź.
Z boku na przewijaku (?) do badania jest miarka i miała wyprostowane nóżki przy mierzeniu. No właśnie wydaje mi się, że przez ostatni miesiąc urosła mniej niż przez pierwsze dwa. w okolicy drugiego miesiąca zmieniliśmy rozmiar z 56 na 62 i tak teraz ma. za 4 dni mamy kolejne szczepienie to zapytam.
chodzi włąśnie o taką sztywną miarkę a nie taką taśmę. zobaczcie jeszcze jak w siatkach centylowych wygląda (są w książeczce – trzeba nanieśc poprzednie pomiary i te z kolejnego szczepienia – jeśli jest wyraźny spadek w siatkach centylowych to pewnie będzie potrzebna diagnostyka)
Dzień dobry,
natrafiłem na Pani artykuł szukając prądy dotyczącej córki, córka ma obecnie 5,5 mc, waży zaledwie 5285g. W ostatnich 2 tygodniach przybrała tylko 80 g, nie wiwm juz jak sprawić żeby lepiej przybierala, do 4 mc karmiłam ja tylko swoim mlekiem, ale zaczęłam dokarmiać, za namową Pani doktor, obecnie jesteśmy już tylko na mm, dziecko odrzuciło pierś, taka zmiana wcale nie pomogła o strasznie żałuję bo na moim mleku wyglądała na najdezona. Zaczęliśmy rozszerzać dietę, dziecko regularnie ma robiona morfologie i mocz, zawsze wychodzi dobry wynik, je mało ( bo jakieś 120-150 ml ok. 6 razy na dobę, pije herbatę i je warzywa). Dodam jeszcze ze nie budzi się w nocy, miała robiony cukier, zastanawiam się czy zacząć ja budzić? Mąż uważa że nie powinnam jej budzić. Dodam jeszcze ze każdy posiłek to walka. Jesteśmy pod kontrolą dwóch lekarzy- jeden mówi żeby dokarmiać, ciągle mnie pytają czy je. Drugi twierdzi ze taki jej urok, że jest drobna po mamie, sama nie wiem co myśleć, martwi mnie jej waga bo wiem ze jej rówieśnicy potrafią ważyć i 11 kg. Dodam jeszcze zw dziecko jest ruchliwe, radosne, bardzo dobrze rozwija się intelektualnie. Urodziła się w 39 tygodniu z wagą 2720 g- spadła dużo bo o jakieś 8%, ważyła ok. 2550 g, miałyśmy problem z jedzeniem ale daliśmy rade.
Pozdrawiam i dziękuję za ewentualna odpowiedz,
Witam, chciałam prosić o poradę. Mój synek przyszedł na świat planowo 25.07.2018 z waga 3890 g. najniższa masa ciała 3680g, w dniu wypisu 3940g. Do 20 sierpnia był na piersi i mm, bo cały czas starałam się rozbudzić laktację po cesarce. Myślałam, że się udało, synek ładnie przybierał na wadze. Jednak wczoraj na wizycie szczepiennej pediatra stwierdziła ze synek mało przybrał przez miesiąc 650 g i zaleciła 2 razy na dobę dokarmiać mm. Tydzień temu mieliśmy chrzciny, później (po skończeniu 12 tygodni) syn zrobił się jakby bardziej głodny, domagał się przez ostatni tydzień jeść co 2h i jadł łapczywie, ostatnie 3 noce także budził się często ale to z powodu bączków, które stały się bardziej dokuczliwe. Pediatra stwierdziła, że mleko jest za mało treściwie i trzeba go dokarmić. Ale czy to nie jest droga do zaniku laktacji? Skąd piersi maja wiedzieć, że dziecko potrzebuje więcej mleka jeżeli dostanie modyfikowane? Co Pani by poradziła? Dokarmienie mm, czy pozostanie przy piersi? Czy to może być dla małego niebezpieczne jeżeli nie podam mm? Pozdrawiam
Dzień dobry,
Te strony z siatkami które sa wskazane w artykule niestety nie działają. 🙁
Czy moglaby Pani wypowiedzieć się na temat siatek WHO ze strony http://www.centyl.pl czy są miarodajne? Niestety są bardzo duże rozbieżności pomiędzy siatkami z książeczki zdrowia a tymi z WHO. Mój synek 13 miesięcy wazy tylko 8135 kg, przy długości 76 cm i nie wiem czy powinnam się martwić. Wg siatek WHO jest na 3 centylu a tych z książeczki zdrowia na ok 25. Problemy z wagą zaczęły się od 3-4 miesiąca, mial zrobione badania krwi, wykluczoną anemię, USG brzuszka. Mało je od dawna i bardzo grymasi przy jedzeniu a przy tym jest bardzo ruchliwy wiec słabo przybiera. Sama już się zastanawiam czy może miałam za słaba laktację (karmiłam piersią od początku) i przegapiłam sprawę dokarmiania mm? Lekarz ocenia bardzo dobrze jego rozwój ale mnie to nie daje spokoju, bo jest sporo mniejszy niż rówieśnicy. Ciagle słyszę komentarze jaki on drobny 🙁 może ma Pani pomysł co warto byłoby jeszcze zbadać?
Witam, jestem mamą 6 miesiecznego Adasia który urodził sie z wagą 4100 wzrost 54 cm. Obecnie waży jedynie 7.5 przy wzroście 70 cm (kolejno 28 i 83 cntyl wg WHO). Opinie lekarzy pediatrów na jego temet są bardzi skrajne od chudzielca po dziecko z waga idealną. Co mogę zrobic żeby go przytuczyć ?obecnie jest na mleku z piersi na rzadanie i od 4 miesiaca rozszerzamy dietę. Od jednego z gastroenetrologów otrzyamałam opinie że karmiąc piersią na rzadanie 6 miesieczne dziecko zaburzam jego ośrodek głodu i sytości przez co ilośc normalnych posiłków jest wg za mała, polecił również na noc mleko modyfikowane. Czy jest sens tuczyć dziecko dla samej masy ?
Witam. Moje dziecko za 2 tyg skończy 6msc. Waga to 8200, 69cm długości A obwód główki 42- usłyszałam, że ma małą główkę. Główką córci rośnie ( na drugim szczepieniu było 37cm). Córcia ogólnie duża, ale i ja mam 177cm A mąż 186cm. Proszę powedzeć, czy główka faktycznie jest za mała? Wygląda proporcjonalnie jak na moje oko.
Trzeba sprawdzić przyrosty obwodu głowy na siatce centylowej z poprzedniego okresu- jest dostępna w książeczce zdrowia dziecka. Rzeczywiście obwód mieści się między 3-10 centylem i wymaga obserwacji.
Dzień dobry,
Jestem mamą 8,5-miesięcznych bliźniaczek, urodziły się w 36tc z wagą 2360g i 2525g. Obecnie kontrolujemy wagę, bo dziewczynki 5 tygodni temu ważyły 5960g i 6040g, dzisiaj 6240g i 6320g. Lekarz zalecił nam dietę bezglutenową. Dzieci karmione są piersią (piją mleko ok. 7-10 razy na dobę), rozszerzamy dietę od skończonych 6 miesięcy, obecnie dziewczynki jedzą produkty stałe 3 razy dziennie. Nie mają żadnych objawów somatycznych (biegunek, bólu brzucha, itp.), są bardzo aktywne i pogodne. Czy zalecenie diety bezglutenowej jest podstawne?
Waga dziecka jest różna, ale jeśli mamy mieć pewność, to musimy je odpowiednio zważyć. Sama o tym coś wiem, co ja się z moim maluchem nalatałam. Ale pomógł mi poradnik https://bezpiecznybrzdac.pl/jaka-waga-dla-niemowlat-opinie-ranking/ i w końcu wybraliśmy odpowiednią wagę dla dziecka. Może innym się przyda.
Dzień dobry, może uda mi się uzyskać odpowiedź, urodziłam syna 6 września z waga 2930, spadek w 3 dobie do 2630, zostaliśmy w szpitalu jedna dobę dłużej, 17 listopada syn ważył 4380g, powiedziano mi, że to za mały przyrost, oczywiście jest poniżej 3 centyla, z tym, że ja się pytam skoro dopiero w 5 miesiącu dzieci podwają swoją wagę urodzeniową (w naszym przypadku to 5860g) a według siatki powinien tyle ważyć już około 2,5 miesiąca, no to ja już nic z tego nie rozumiem, dziecku które urodziło się z waga 3800 łatwiej jest chyba trzymać się 50 centyla niż mojemu synowi który miał tak mała wagę urodzeniową. A może jestem w błędzie? Oczywiście pediatra kazała dokarmiać, ja się przed tym bronię, skonsultowałam się z doradcą laktacyjną która podpowiedziała parę rzeczy i zmianę w sposobie karmienia, mam nadzieję, że mój syn rozwija się dobrze, poza wagą rozwija sie raczej prawidłowo, zdarzają się jedynie zielone kupki, też od pediatry nie uzyskałam informacji skąd się biorą (tzn powiedziała że z mojego jedzenia np manadarynek czy pomarańczy)
Mam pytanie syn urodzony w 36 TC z wagą 3490 g najniższa waga w 3 dobie to 3310 g . Teraz ma równo 6 tygodni i waży 6 kg , jest karmiony tylko piersią . I ty moje pytanie czy to nie za duża waga , do lekarza się przejdę ale ta waga mnie zastanawia .
zawsze trzeba oceniać po całości i nanosić na siatkę centylową.
Dzien dobry, urodzilam synka w październiku z waga 3460g, 49 cm.i na dzień dzisiejszy ma on skończone 4 miesiące I wazy 9 kg. Karmiony jest mlekiem modyfikowanym teraz je 180ml x5 ale mam wrażenie jakby tam było więcej to tez by zjadl. Powiedziano mi że za dużo wazy, gdyby był dłuższy to ok ale nie jest . Czy mam się martwić? On od urodzenia był taki wiekszy
Trzeba go nanosić regularnie na siatki centylowe i monitorować. Karmienie powinno być na żądanie. nie musi jeść co 3 h jeśli się tego nie domaga.