Dzisiaj o przypadłości, która dotyka co piątego (!) noworodka.
Trądzik noworodkowy i niemowlęcy. Jak nazwa wskazuje może pojawić się nie tylko w pierwszym miesiącu życia, ale i później. Często mama pojawia się u lekarza, bo dziecko ma wysypkę. Niekiedy zwraca na nią uwagę jeszcze w trakcie pobytu w szpitalu, po narodzinach malucha.
Skąd to się bierze?
Zwykle jako winowajcę wskazuje się hormony. Jeszcze w życiu płodowym maluszek przez łożysko otrzymuje od mamy pewną ilość hormonów. Proces ten jest kontynuowany w trakcie karmienia piersią. Wtedy razem z mlekiem przekazywana jest również pewna ilość hormonów. Stymulują one gruczoły w skórze maluszka i obserwujemy taki właśnie obrazek na jego skórze:
Jako inną przyczynę takich skórnych problemów wymienia się niewłaściwą pielęgnację skóry dziecka. Należy unikać oliwki. Nie dla każdego dziecka jej działanie jest użyteczne. Wbrew pozorom oliwka może nasilać szortkość skóry, a także prowadzić do powstawania takich (jak te wyżej) zaskórników.
Na powyższych zdjęciach widać mniej więcej jaki charakter mają takie trądzikowe zmiany. Występują głównie na policzkach, na reszcie twarzy, ale mogą też pojawiać się w obrębie klatki piersiowej. Dermatolodzy mają cały arsenał nazw: zaskórniki otwarte i zamknięte (w obrębie zmian widać czarne lub białe punkciki), grudki, krostki rzadziej torbiele. Mówi Wam to coś? Nie koniecznie trzeba sobie zaprzątać tym głowę. Zawsze warto pokazać takie małe dziecko z wysypką lekarzowi. Tych wszystkich pryszczy, krostek i grudek jest tak wiele rodzajów, że można się w tym pogubić. Czasami lekarz domyśla się czym jest taka wysypka obserwując reakcję na stosowane leczenie. Ale jako, że wysypki są wpisane również w infekcje to tylko badanie lekarskie wykluczy ewentualną chorobę.
Czy to możliwe, że jest tego więcej?
Owszem. Nasilenie trądziku występuje zwykle przy przegrzaniu dziecka. Upalny dzień, zbyt ciepłe ubranie dziecka, ale również drażniący skórę detergent do prania, czy wspomniana już przeze mnie oliwka – wszystko to może spowodować pojawienie się większej ilości zmian skórnych lub wywołać dodatkowe jej zaczerwienienie.
Kiedy to w końcu zniknie?
Zmiany trądzikowe u niemowlaka zwykle ustępują same po 1-3 miesiącach lub po odstawieniu od piersi. Wszelkiego rodzaju preparaty nie mają większego wpływu na jego cudowne zniknięcie.
Co z tym robić?
Stosujemy głównie kremy czy maści które chronią skórę przed wysuszeniem i swędzeniem. Jak wspomniałam wyżej – nie doprowadzą one do uzyskania idealnie gładkiej skóry. Przez dermatologów polecane są robione maści chłodzące – mają dość ubogi skład i bardzo dobrze. Im mniej różnego rodzaju dodatków i ulepszaczy w kosmetyku tym lepiej. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na kąpiel. Stosujemy kosmetyki tylko i wyłącznie przeznaczone dla niemowląt. U niektórych dzieci świetnie działa stary, dobry krochmal 🙂
Mamo, jeśli Twoje dziecko ma zmiany trądzikowe to dbaj o odpowiednią higienę. Nie nakładaj na zmienioną skórę za dużo maści, kremów i smarowideł. Skóra ma być przede wszystkim czysta i sucha. Codziennie po kąpieli przemyj twarz dziecka wacikiem. Dbaj o to również po karmieniu. Ewentualne maści mają tylko zadanie wspomagające. Czystość skóry to podstawa, bo chcemy uniknąć ewentualnego nadkażenia bakteryjnego.
Nie wyciskamy i nie rozdrapujemy zmian! Takie działania mogą doprowadzić do nadkażenia bakteryjnego, a nawet powstawania blizn. Mamo – pilnuj paznokci swojego dziecka. Wiem, że szybko rosną i beznadziejnie się je obcina, ale lepiej żeby były krótkie i dziecko nie zadrapało się nimi niechcący.
Pierz ubranka dziecka w delikatnych proszkach lub płynach. Warto dwukrotnie wypłukać odzież maluszka.
Zdarzają się sytuacje, w których lekarz decyduje o przypisaniu antybiotyku. Jest to jednak rzadkość. Typowy trądzik niemowlęcy ustępuje sam i nie pozostawia blizn na delikatnej skórze dziecka 🙂
Wasze maluszki miały trądzik? Moja trzecia córka go doświadczyła – zniknął po 3 tygodniach.
Moja córka miała krosteczki jak było za gorąco. Pamiętam lato, 30 stopni w cieniu, Młoda miała 3 miesiące była w samym pampersie w domu a i tak wyskakiwały…ale szybko jej znikały i nie były aż w takim stopniu jak na zdjęciach.
specjalnie wybrałam takie zdjęcia, żeby większość mam się uspokoiła, że u ich pociech nie wygląda to tak najgorzej 😉
Często bowiem jest nadmierna panika 🙂 Znam tę panikę doskonale 🙂
Mam trójkę dzieci. U najstarszego był bardzo mocny trądzik (porównywalny do tych ze zdjęć), u młodszej nie wystąpiło nic, a teraz u najmłodszej mieliśmy jakieś 3 tyg, trądziku, też już zaczynał się nasilać, ale ostatecznie wyczytałam gdzieś, że pomaga maść na bazie cynku. Nie miałam takiej, którą proponowano w tym artykule, więc spróbowałam na jeden policzek bepanthen. Pomógł! Po 3 zastosowaniach zmiany skórne przyschły i wszystko się skończyło!
Witam. Moj miesieczny synek od 2,5 tugodnia ma powiekszajaca sie wysypke. Poczatkowo bylu to niewielkie ilosc chrostek na buzi a teraz ma obsypana cala glowke, raczki i klatke piersiowa z brzuszkiem. Bylismy u dermatologa- kazal odstawic nabial(karmie tylko piersia) i dal robiona masc ze sterydem. Smarowalam kilka dni ale nie pomoglo. Teraz zalecil odlozyc masc i przejsc na fenistill w kropelkach. Znowu nie ma poprawy. A wysypka przypomina wwygladem czwarte zdjecie od gory. Dodam, zze dzidzius sie nie drapie i jakby nie odczuwa tej wysypki. Nie wiem juz co mam robic, bo wysypka caly czas sie rozszerza.
Bardzo prawdopodobne, ze to jednak trądzik noworodka tym bardziej że ani dieta , ani miejscowy steryd ani lek antyalergiczny nie przynoszą skutku. Proszę udać się jeszcze raz do lekarza na ponowne badanie
My stosowaliśmy olej z uczepu trojlistkowego – do kupienia w sklepie zielarskim, a kuzynka napar (do przecierania skory wacikiem). Ziele to zostało polecone przez pediatrę i naszym dzieciom bardzo pomoglo.
No właśnie – nabiał jest ulubionym winowajcą. A czy smarowanie po kąpieli (emolientowej) odrobiną oleju lnianego zimnotłoczonego to dobry pomysł? Dziękuję za odpowiedź.
Wiem, że są maści na bazie oleju lnianego, które można stosować w uporczywym AZS – o samym oleju nie słyszałam. W przypadku zmian u noworodka/niemowlaka stosowałabym taką robioną maść tylko przy silnym podejrzeniu AZS, po konsultacji z dermatologiem. W przypadku trądziku czy nawet skazy białkowej odradzam.
Moja córka miała trądzik niemowlęcy,który pediatra w przychodni rozpoznala jako alergię pokarmowa i zasugerowała,że powinnam zakończyć kp i karmić ją preparatem mlekozastepczym !!! Na szczęście jej nie posluchalam,krosty po około miesiącu same zniknęły,a my karmimy się już 15ty miesiąc 🙂
Czy tradzik niemowlęcy swedzi?? Coreczka ma 4 tygodnie od tygodnia ma wysypke jak na srodkowym zdjeciu obejmuje policzki skronie troche główki. Polozna stwierdzila ze to raczej tradzik i poradzila przemywac bratkiem ewentualnie octeniseptem. póki co nie ma poprawy. Zauwazylam ze coreczka trze buzia o poduszkę lub pieluche wyglada jakby ja swedzialo. Czy powinnam.udac się do lekarza rodzinnego?
warto podejśc do lekarza by to ocenił
Witam, ile czasu powinno upłynąć od antybiotyku w maści do planowanego szczepienia? Córeczka ma teraz 6 tyg, miała przepisany antybiotyk w maści mupirox na wysypkę na twarzy, kiedy mogę ją szczepić? Czy ma być zachowany jakiś dłuższy okres czasu? Proszę o odp pozdrawiam
można szczepić od razu
U nas tez był i pojawił się z dniem robinia zdjęcia paszportowego lol zniknął sam z siebie po 3 tygodniach, pielęgnowalam skore dziecka przemywając wacikiem z ciepła woda. I tyle.
Dzień dobry, moja córka ma prawdopodobnie trądzik niemowlęcy. Wyglada jak na zdjęciach. Pani doktor w przychodni twierdzi jednak, że to przez moją dietę (białko, cytrusy i orzechy). Moja znajoma lekarz twierdzi, ze to jednak trądzik i w to bardziej wierzę 😉 Mam jednak inny problem… Od dwóch dni zaobserwowałam podobne zmiany na skórze u siebie (głównie na szyi i brodzie). Zaczynam się zastanawiać, czy mogłam zarazić się od córki? U niej te zmiany są już od kilku dni. A może to jest coś innego? Niemowlę ma 6 tygodni dopiero.
tym się nie można zarazić. Ale może w związku z okresem poporodowym/laktacyjnym zachodzą u pani zmiany hormonalne i może zmienione jest wydzielanie gruczołów.
I właśnie się dowiedziałam co to była za wysypka u mojej 7 tyg córci ? wahałam. Się między skaza a potowkami ale dzięki Artykułowi wszystko jest jasne ?dziękuje!!!
U mojej córki 6tygodniowej też się pojawiła taka wysypka a lekarz twierdzi że to uczulenie i przepisał maść ze sterydami, wapno i clemastinium ale czytam ten artykuł i odstawie tę maść bo i tak nie pomaga. Mam pytanie czy mam podawac wapno i clemastinium?
wapno nie ma udowodnionej skuteczności. Clemastin u takiego małego dziecka to też niekoniecznie na wysypkę
Jeszcze mam jedno pytanie czy przy trądziku niemowlęcym można szczepić 6 tygodniowe dziecko?
oczywiście że można!
Witam mój synek ma taką wysypke na twarzy ,głowie i klatce piersiowej. . Czy to tez jest trądzik niemowlęcy . Położna mówiła ,żebym się nie przejmowała bo to jest właśnie trądzik lecz ja juz przeczytałam tyle artykułów ze juz sama nie wiem w co mam wierzyć ..
ja nie widziałam tej wysypki, ale skoro widziała jej położna to jej konsultacja jest najważniejsza. w razie wątpliwości trzeba zgłosić się do lekarza.
Moja córka ma właśnie taką wysypkę. Położna twierdzi że to trądzik lekarz że alergia pokarmowa. Uważam że położna ma rację. Syn miał alergie pokarmowa i wysypka wyglądała inaczej. Na tą chwilę kąpiemy się w krochmalu i przemywamy wodą i krochmalem. Zobaczymy.
Witam, mój miesięczny synek ma taką wysypkę na policzkach, skroniach, brzuchu i klatce piersiowej.
Nie pije mleka tylko jem przetworzone produkty mleczne. Nie spożywam innych alergenów, a mimo to wysypka z każdym dniem się nasila oraz swędzi, bo pociera nerwowo buzią o co się da.
Łojotokowe zapalenie skóry.Moj syn tak mial
Pisala Pani w artykule ze można zastosować maści chłodzące ? A cos konkretnie? Czy to musi być przepisane przez dermatologa?
Czy zwykle płyny do kąpieli dla niemowlaka mogą nasilax to i lepiej stosować emolienty?
Wszystko się zgadza dokładnie tak jak jest napisane w artykule. Mojej siostry synek również ma taką wysypkę. Podeślę jej ten artykuł 🙂