inne

Sklejenie warg sromowych

Okolice intymne dziewczynek i ich pielęgnacja to dylemat wielu rodziców. Jak wiecie jestem mamą trzech dziewczynek i zawsze mi się wydawało, że z dziewczynkami jest łatwiej, a gorzej mają mamy chłopców z pielęgnacją napletków. Ale okazuje się, że u obu płci są pewne wątpliwości.

Zewnętrzne narządy płciowe dziewczynek

Co to takiego? U chłopców widać prącie i worek mosznowy z jądrami. A u dziewczynek? Widać wargi sromowe większe. U niektórych dziewczynek widać też niekiedy wargi sromowe mniejsze (zdarza się, że te większe zakrywają mniejsze i dopiero po ich rozchyleniu ukazują się te mniejsze- zależy od wieku i wariantów anatomicznych).

Oto szkic (mój osobisty – wiem, nie umiem rysować), ale szkic to szkic 😉

I teraz tak. Możliwa jest sytuacja, kiedy dochodzi do zrośnięcia warg sromowych większych – czyli tych najbardziej zewnętrznych, najbardziej „na wierzchu” można powiedzieć. Nie da się ich rozchylić i ocenić warg sromowych mniejszych. W takiej sytuacji konieczna jest oczywiście wizyta u lekarza, ale i dalsza diagnostyka endokrynologiczna.

U dziewczynek częściej jednak mamy do czynienia z sytuacją sklejenia warg sromowych mniejszych. Czyli tych bardziej „w środku”. Wtedy nie są one od siebie oddzielone, może zupełnie nie być widoczne wejście do pochwy i cewka. Te wargi mniejsze mogą być połączone ze sobą częściowo lub całkowicie.

Znowu mój szkic:

Kogo dotyczy sklejenie warg sromowych

Wg danych statystycznych nawet 2% dziewczynek. Wiek ma tutaj znaczenie, bo sklejenie warg sromowych występuje najczęściej między 3 miesiącem życia a 4 rokiem życia. Rzadziej u starszych dziewcząt.

Dlaczego tak się dzieje?

Jednoznacznej i pewnej odpowiedzi na to pytanie nie ma, bo przyczyna tego zaburzenia nie jest do końca jasna. Jako jeden z powodów podaje się jednak obniżony poziom estrogenów. Z tego tez powodu rzadko stwierdza się sklejenie warg sromowych u noworodków, nastolatek i kobiet dorosłych, a częściej w wyżej wymienionych przedziale wiekowym.

Kolejny czynnik predysponujący to pieluchy jednorazowe, których większość jednak używa (okazuje się, że przy wielorazowych problem pojawia się rzadziej, a najlepiej działa odpieluchowanie).

Używanie chusteczek nawilżanych, ale także nadużywanie kremów (w tym niezwykle popularnych z cynkiem – zbyt długo i zbyt często!) i stosowanie płynów do higieny intymnej również sprzyja sklejaniu warg sromowych. O samej pielęgnacji okolicy pieluszkowej poczytasz tutaj: klik.

Zdecydowanie rzadziej (na szczęście! ale trzeba o tym pomyśleć) sklejenie warg sromowych ma swoje podłoże w nawracających infekcjach intymnych i urazach (również w molestowaniu seksualnym czy upadku okrakiem na twardy przedmiot).

Czy sklejenie warg sromowych mniejszych jest problemem?

Obraz Peggy und Marco Lachmann-Anke z Pixabay

W około 50% przypadków, zwłaszcza w początkowym okresie sklejenie warg sromowych nie przyczynia się do powstawania dodatkowych problemów. Rozpoznawane bywa przypadkowo w trakcie badania tej okolicy. Z czasem zaobserwować jednak można:

 • infekcje układu moczowego (w przypadku infekcji układu moczowego zwraca się szczególne uwagę na tę okolicę)
 • stan zapalny pochwy i sromu
 • obecność upławów
 • trudności w oddawaniu moczu
 • moczenie, wyciekanie moczu po mikcji

Kiedy objawy są szczególnie mocno nasilone albo sklejenie warg nie występuje w typowym wieku to konieczna może być dodatkowa diagnostyka.

Co robić?

Przede wszystkim nic na własną rękę. Jeśli zauważysz u swojej córeczki sklejenie warg sromowych to udaj się do lekarza.

Są opcje leczenia i nie-leczenia.

Obserwację bez żadnych dodatkowych działań można prowadzić w sytuacji gdy dziewczynka nie ma żadnych objawów i jest w typowym wieku. Im starsza będzie tym problem powinien być mniejszy – może dojść do samoistnego rozklejenia się warg gdy dojdzie do zwiększonej produkcji estrogenów (problem ustępuje sam nawet u 80% pacjentek).

Odzwyczajanie dziecka od pieluszek, prawidłowa higiena okolicy krocza i nauka chodzenia również mogą przyczynić się do szybszego ustąpienia problemu.

Zdarzają się jednak nawroty, więc czujna obserwacja powinna być cały czas prowadzona.

Obraz Jill Wellington z Pixabay

Estrogeny

Maść do smarowania. Kiedy pojawiają się jakiekolwiek objawy (stany zapalne, trudności w oddawaniu moczu, upławy, zakażenia układu moczowego) to lekiem pierwszego wyboru są preparaty estrogenowe do stosowania miejscowego (kremy). Stosujemy je przez 2-4 tygodni – oczywiście po wyraźnym zaleceniu lekarskim.

Alternatywą dla wyżej wymienionych są preparaty sterydowe – również do stosowania miejscowego (krem z betametazonem).

Oba preparaty mają jednak działania niepożądane, zwłaszcza w przewlekłym stosowaniu.

Postępowanie chirurgiczne

Nazwałabym je ostatecznością i leczeniem zarezerwowanym dla określonych przypadków. Nawracające i ciężkie objawy na przykład. Albo brak poprawy leczenia zachowawczego (po kremach). Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu, a po zabiegu obowiązuje często stosowanie preparatów estrogenowych i czujna obserwacja – może dochodzić do nawrotów.

Źródła:
 • „Postępowanie w sklejeniu warg sromowych. Aktualne Zalecenia North American Society for Pediatric and Adolescent Gynecology”
 • Sklejenie warg sromowych – opis przypadku. Wanda Komorowska-Szczepańska, Piotr Guthnecht.
 • Sklejenie warg sromowych u dziewczynek. K. Żak, B. Płoska, A. Kowal, O. Szczygielski

22 thoughts on “Sklejenie warg sromowych

 1. Bardzo ciekawy i bardzo potrzebny artykuł. Dziękuję za niego. Sama jestem mamą dwóch dziewczynek, jedna ma 11 lat, druga 10 miesięcy. Pierwszy raz o czymś takim usłyszałam, gdy strasza córka miała 3, może 4 lata. Spanikowana poszłam do lekarza, żeby sprawdził czy wszysko jest ok, bo dokładnie też nie wiedziałam o co chodzi i jak to sprawdzić. U młodszej już wiem, że mogę, a nawet powinnam sprawdzać to sama. Jeszcze raz bardzo dziękuję

 2. czy przy czesciowym sklejeniu warg mniejszych konieczna jest wizyta u ginekologa? Pediatra nastraszyla nas że na pewno jest infekcja nawet jeśli jej nie widać i że trzeba to leczyć. Polozna natomiast powiedziała że nie ma zaczerwienienie więc nie ma potrzeby. Nam pomogło smarowanie olejem lnianym i po miesiącu wargi się rozkleily bez kremów i ingerencji chirurga 🙂

 3. Około 2 miesiace temu spotkało to moją córkę. Miala sklejone delikatnie wargi sromowe mniejsze i małą część , jednak wejscia do pochwy już nie było widać. Pediatra w łatwy sposob je rozkleiła, były delikatnie zaczerwienione i dostala maść sterydową i syrop zapobiegający infekcji ukladu moczowego.

 4. Nawet nie wiedziałam, że coś takiego jest mozliwe, a mam 13 miesięczna córkę. Ile człowiek musi się jeszcze nauczyć. Dziękuję za takie wpisy.

 5. Zmagalismy się z tym problemem niedawno, gdy córka miała ok 5miesięcy. Zauważyłam delikatne sklejanie się i od razu udałam się do naszego pediatry, która zaleciła na początek po kąpieli delikatne! rozszerzanie warg i po pewnym czasie wszystko wróciło do normy. Ale teraz Po kąpieli zawsze sprawdzam czy wszystko jest w porządku. Dodam, że nie używam chusteczek nawilżających, dużych ilości kremu a do kąpieli dosłownie kroplę płynu. Wcześniej nie widziałam, że coś takiego może się dziać.

 6. Witam , a co myślisz o płynie do higieny intymnej dla dziewczynek ( 6 lat ) ? np. Firmy AA , czym najlepiej myć dziewczynki i które maści polecasz jak pojawiają się krostki i zaczerwienienia w okolicach intymnych u dzieci
  Dzięki i pozdrawiam

 7. Witam. Mam ten problem u 3 letniej córki. Pierwszy raz miała sklejone wargi sromowe jak miała 10 miesięcy. Ale wtedy były i pieluszki jednorazowe i kremy i chusteczki. Teraz już od dawna nie chodzi w pieluszce a problem powraca. I to w ciągu ostatnich kilku miesięcy zarastały jej kilka razy. Czy jest się czym martwić czy po prostu takie predyspozycje?

 8. A jak rozpoznać czy lechtaczka u dziewczynek „rośnie” (nie wiem czy to prawidłowe określenie). Moja córeczka miała zaczerwienione właśnie wargi sromowe większe po podaniu leków przez pediatre problem się uspokoił. Jednak wydaje mi się, że lechtaczka zaczęła „wystawac” poza wargi sromowe. Czy tak się może dziać?

 9. Niesamowicie na czasie wpis. Właśnie dzisiaj byłam z córką u pediatry i stwierdziła sklejanie się warg.
  Trochę mi ulżyło że to nie tylko mojej córeczce się przydarzyło. Bardzo dziękuję za wpis.

 10. Nasza córka jako niemowlę po ZUM była pod kontrola nefrologia. Lekarz na każdej wizycie zaglądał do pieluszki i pewnego razu usłyszałam, ze ma sklejone wargi mniejsze. Pokazała dokładnie jak jest i jak powinno być. Mimo, ze zawsze bardzo dokładnie ja oglądałam i czyściłam po kupce we wszystkich fałdkach, to nie zauważyłam, że coś jest nie tak… artykuł bardzo potrzebny. W naszych kręgach nikt nie słyszał, ze coś takiego może się dziać. Dodałabym jeszcze, ze wargi mniejsze mogą się przyklejać do większych. U nas tak właśnie było. Sprawdzajcie swoje córki, bo wizyta u gin na rozklejaniu z maluchami nie jest przyjemna…

 11. Podobny temat – jak pielęgnować tę okolicę przy zmianie pieluszki? Zadawałam to pytanie kilka razy w szpitalu i potem lekarzom i dostaję różne odpowiedzi :/
  Robię tak: przemywam płatkiem nasączonym wodą dookoła, czystym płatkiem od góry do dołu przecieram między wargami sromowymi aż będą czyste (za każdym razem czystym), ale co z mastką? Oczyściłam z niej, ale nie wiem, czy tak ma być 🙁

 12. A jesli ja uwazam ze corka ma zrosniete wargi sromowe mniejsze bo nie idzie ich odchylic a pediatra (tzw starej daty)twierdzi ze wszystko jest ok bo wargi sromowe wiekszw siw odchylaja to udac się lepiej do ginekologa?

 13. Moja córeczka ma teraz roczek. Też nas to schorzenie dopadło. Zaczęło siebie przyrośnięcia wargi sromowych mniejszych do większych. Pediatra od razu wpisał skierowanie do chirurga. Nie skorzystałam i udałam się z córeczką do ginekologa. Dostała Prurifem na dwa tygodnie. Niestety nic się nie zmieniło. Dostałysmy Ovestin na dwa tygodnie. Nestety, znowu nie pomogło… Dodatkow wargi sromowe mniejsze zrosły sie ze sobą zasłaniają wejście dopochwy. Nie wiem,jak postąpić dalej.. Proszę o raďę. Pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *