dla mamy noworodka, infekcje

Czapka, wiatr i woda – uszne dylematy

Zdarzyło ci się kiedyś słyszeć, że jeżeli nie założysz czapki swojemu dziecku to będzie miał zapalenie ucha? Słyszałaś, że zapalenie ucha u dziecka wywołane jest przez wiatr? Czy uszy można przewijać? Czy to prawda, że zapalenie ucha środkowego dopadnie twojego niemowlaka, kiedy zanurzysz mu uszy pod wodę?

Kto by pomyślał, że ucho niemowlaka i małego dziecka „obrosło” tyloma mitami…

Czy ucho można przewiać?

Niemowlak i małe dziecko muszą mieć czapkę bo inaczej wiatr dostanie się do ucha i się rozchoruje? Możliwe? Pamiętacie jak zbudowane jest ucho człowieka? Pisałam o tym poruszając temat OZUŚ.

Czy jest możliwe wtargnięcie wiatru do ucha i wwianie do niego bakterii? No nie jest. Ucho środkowe to taka zamknięta puszka z wąską łącznością poprzez trąbkę Eustachiusza, która przez większość czasu jest zamknięta. Trąbka łączy ucho z gardłem dziecka. Wiatr nie stanowi dla tej zamkniętej puszki zagrożenia, bo struktury ucha środkowego znajdują się wewnątrz tej puszki.

Chroni ją dodatkowo jeszcze zakrzywiony tunel w postaci ucha zewnętrznego. Wiatr jest w stanie owiać jedynie to co widać na zewnątrz – małżowinę uszną, a od owiania tej skórnej części nie da się dostać zapalenia ucha, które ukryte jest w zamkniętej puszce dużo głębiej.

Zapalenie ucha środkowego występuje częściej u dzieci w wieku 6-18 miesięcy, bo wspomniana trąbka Eustachiusza jest tak zbudowana u małego człowieka, że łatwiej dochodzi do szerzenia się infekcji do ucha środkowego.

No właśnie. To jest ta droga szerzenia się infekcji. Zaczyna się zwykle od drobnego przeziębienia i drobnoustroje z nosogardła przechodzą trąbką aż do wnętrza ucha. Czyli nic ich nie wwiało z powodu braku czapki.

Zalejesz mu ucho bakteriami

Nie możesz w trakcie kąpieli moczyć uszu, bo wlecą tam brudy z wanny i od tego dziecko dostanie zapalenia ucha? No nie. Jak wspomniałam ucho środkowe do zamknięta puszka – zamknięta przez błonę bębenkową i nijak się tam bakteria z wody nie dostanie.

Chyba, że dziecko miało perforację błony bębenkowej – czyli przeszło zapalenie ucha i błona pękła (musiałoby być w trakcie świeżej infekcji, ale uwierz mi – zauważysz wyciek z ucha). Wtedy nie wpuszczamy do ucha żadnych kropli i nie chodzimy nurkować na basen.

Zapytacie pewnie zaraz o „ucho pływaka”

Skoro jest takie pojęcie to chyba woda ma tutaj znaczenie? Zapalenie ucha zewnętrznego, czyli tak zwane „ucho pływaka” występuje głównie u starszych dzieci – raczej nie dotyczy niemowlaków. Grupa predysponowana to osoby trenujące pływanie – stąd nazwa schorzenia. c

Zapalenie ucha zewnętrznego związane jest z pewną indywidualną predyspozycją (odmienna budowa kanału ucha zewnętrznego), ale też np ze zbyt agresywnym „czyszczeniem” ucha patyczkami, urazami. Raczej zdarza się po kąpieli w jeziorze, a nie w wannie.

Czyli bez czapki?

Ja lubię czapki i kapelusiki dla dzieci. Ale traktuję je raczej jako ochronę skóry twarzy przed agresywnym słońcem.

Czapka nie zapobiega zapaleniu ucha środkowego. Nie sprawi, że wiatr nie wskoczy do ucha, bo i tak się tam nie dostanie.

Pamiętajcie, że niemowlęta – zwłaszcza te najmłodsze mają ochronę przed słońcem bo są w wózku, pod budką. Jeśli jest na tyle zimno, że sama wkładasz czapkę to pewnie, że warto ją dziecku nałożyć, by było przyjemniej, ale idzie wiosna, idzie lato.

Uwierzcie mi – nie będzie epidemii zapaleń ucha, jak zdejmiecie dzieciom czapkę 🙂

Zdjęłaś dziecku czapkę? Wpadnij też na patronite.pl i zostań patronem bloga mamapediatra.

Źródła:

 • Zapalenie ucha środkowego. prof. dr hab. med. Dariusz Jurkiewicz, dr hab. med. Beata Zielnik-Jurkiewicz, Medycyna po dyplomie 2012
 • Ostre zapalenie ucha zewnętrznego – wytyczne przygotowane na podstawie: Clinical Practice Guideline: Acute Otitis Externa; dr n. med. Barbara Lorkowska-Zawicka, prof. dr hab. med. Paweł Stręk
 • https://thriving.childrenshospital.org/quiz-much-know-ear-infections/

8 thoughts on “Czapka, wiatr i woda – uszne dylematy

 1. Moja 8mc córcia chodzi na basen. Od 2 m-cy. Nurkuje, zanurza głowę i oczywiście uszka. I tu akcje rodziny albo znajomych że zaraz będzie chora na uszy bo woda i uszy a potem ok 40 min później wychodzimy na dwór w opasce lub w kapturze jeśli jest ciepło bo jest jeszcze budka.. Czy ten basen i uszy pod wodą to zuooo?? Koleżanki mówią żeby nie zanurzać bo będzie mieć zapalenia uszu..

 2. Ostatnio dużo mówi się o zdejmowaniu dzieciom czapeczek. Czasem wychodzimy na spacer i mi jest za gorąco w czapce i ją zdejmuję, ale nie wiem, co z niemowlakiem – kiedy ja uznaję, że jest ok, to jemu też zdjąć? Ma mniej włosów niż ja, więc w sumie nie wiem, zresztą natychmiast rzucą się na mnie wszystkie okoliczne babcie 🙂

  1. a niemowlak w wózku? ma wtedy już niejako osłonę przed ewentualnym zimnym wiatrem. Jeśli wiatr jest ciepły to nawet bez osłony jest przyjemnie

 3. „(musiałoby być w trakcie świeżej infekcji, ale uwierz mi – zauważysz wyciek z ucha).” – jak wyglada taka wydzielina? Mojemu dziecku czesto ‚dziwnie’ pachnie z ucha czy to moze miec zwiazek z jakas infekcja?

  1. woskowina sama w sobie ma dość specyficzny zapach i nie jest to niepokojące. Wyciek z ucha po perforacji błony bębenkowej to nie jest taka niewielka ilość woskowiny na małżowinie, to większe ilości tak jakby wylewał się z ucha katar

 4. Wszystko dokładnie wyjaśnione, ale obawiam się że np. moja babcia lub tesciowa nie kupią tego. Takie osoby chyba mają swoje wersję i koniec. 😀 nie mniej jednak mi artykuł bardzo się przydał!

 5. Super wpis i jak zawsze cenne informacje. Dziekuje. Jest tyle mitow. Tez mialam obsesje na punkcie czapki naciagnietej na uszka i czolo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *