o szczepieniach

Małopłytkowość po szczepieniu – ITP jako NOP

Na pewno nie raz słyszeliście, że po szczepieniu można dostać małopłytkowości. Jest to oczywiście według niektórych argument przeciw szczepieniom. Czy to prawda?

Małopłytkowość

Pierwotna małopłytkowość immunologiczna (ITP) jest jednym z niepożądanych odczynów poszczepiennych, który może wystąpić w ciągu 6 tygodni po podaniu szczepionki przeciwko odrze, śwince i różyczce (MMR). To jest fakt. Pojedyncze przypadki ITP opisywane są po innych szczepieniach np DTP czy p/wzw B, ale związek przyczynowy nie jest opisany tak jak w przypadku MMR i prawdopodobnie nie występuje.

Inne przyczyny małopłytkowości nie istnieją?

To mit. Małopłytkowość może wystąpić w okresie noworodkowym jako następstwo przekazywania od matki do płodu czynników uszkadzających płytki, albo po infekcji. Wystąpić może również po przetoczeniu lub po lekach, ale i w następstwie rozrostu nowotworowego – przy białaczce.

Małopłytkowość po szczepieniu

Z jaką częstością występuje i jak długo się utrzymuje taka małopłytkowość po szczepieniu?

W zależności od analizowanych badań częstość występowania małopłytkowości waha się od 0,087/100 000 do 4/100 000 podanych dawek. U 90–95% dzieci małopłytkowość ustąpiła w ciągu 6 miesięcy od rozpoznania (5 badań).

Co to oznacza? Nie warto szczepić? Strach przed małopłytkowością zwycięża ze szczepieniem?

Częstość małopłytkowości po naturalnym zachorowaniu na odrę wynosi 33/100 000 osób.

Częstość ITP po naturalnym zachorowaniu na różyczkę była bardzo różna w poszczególnych badaniach od 6/100 000 osób do 1200/100 000.

Ogólnie częstość występowania małopłytkowości immunologicznej w populacji pediatrycznej to 10 – 125/1000000.

Jeśli w przeszłości u jakiegoś dziecka małopłytkowość już się pojawiła (bez względu na przyczynę) to szczepienie odra-świnka-różyczka nie zwiększa ryzyka jej ponownego wystąpienia czy pogorszenia w przypadku przewlekłej ITP.

Jak to wygląda?

Pewnie wiele osób zastanawia się jak wygląda taka małopłytkowość immunologiczna? Jak można ją rozpoznać? Kiedy ją podejrzewać? Na co zwrócić uwagę po szczepieniu? Jakich zmian na skórze wypatrywać?

Rozpoznanie postawimy dzięki badaniu krwi. Ale skłoni nas do jego wykonania tak wyglądająca skóra:

visualdx.com – to akurat wysypka w przebiegu małopłytkowości z towarzyszącą infekcją wirusową, ale wygląda właśnie tak, jak ta po szczepieniu

Co robić?

Zgłosić się do lekarza. W takiej sytuacji najprawdopodobniej, po dokładnym zbadaniu dziecka lekarz zleci dodatkowe badania, a konkretniej morfologię krwi obwodowej. Jeśli oczywisty jest związek ze szczepieniem (przede wszystkim czasowy – w ciągu 6 tygodni od szczepienia) to najprawdopodobniej innej przyczyny nie znajdziemy.

W niektórych sytuacjach może się okazać, ze poza tą zwykłą morfologią wykonać będzie trzeba jakieś dodatkowe badania krwi, ale to już ustalane jest indywidualnie w zależności od tego co znajdziemy w badaniu dziecka i ewentualnie w wywiadzie zebranym od rodziców.

W przypadku małopłytkowości po szczepieniu poziom płytek zwykle nie jest na tyle niski aby konieczna była jakakolwiek interwencja. Nie spada poniżej 20 tysięcy (małopłytkowość rozpoznaje się poniżej 100 tys płytek krwi, ale objawy na skórze zwykle pojawiają się poniżej 50 tysięcy), a głównym zaleceniem jest ochrona przez urazami.

Dziecko mniej więcej roczne – które zgodnie z kalendarzem otrzymuje szczepionkę odra-świnka-różyczka jest dość ruchliwe, więc rodzic musi w trakcie najbliższych tygodni strzec go jak oka w głowie – pacnięcie na pupę na miękką powierzchnię nie jest dla dziecka groźne, ale upadek na głowę jest potencjalnie niebezpieczny w przypadku małopłytkowości.

Chociaż poważne krwawienia występują rzadko i raczej przy małopłytkowościach z liczbą płytek poniżej 10 tysięcy.

Przy takiej wysypce jak wyżej lepiej pójść do lekarza 2-3 razy więcej niż nie pójść wcale.

Dalsze szczepienia

Po diagnozie małopłytkowości podejmuje się decyzję co do dalszych szczepień. Większość szczepień wykonywana jest nadal zgodnie z kalendarzem.

Jak widzisz szanse na wystąpienie małopłytkowości po szczepieniu są niewielkie, a sama ITp jeśli się pojawi to przebiega łagodnie. Sama widywałam takich pacjentów. Strach przed małopłytkowością w żadnym razie nie powienien być powodem do rezygnacji ze szczepienia.

Wesprzyj bloga i bierz udział w wyborze tematów o których napiszę: na patronite.pl

O innych NOPach poczytasz tutaj:

Źródła:

2 thoughts on “Małopłytkowość po szczepieniu – ITP jako NOP

 1. Przeżyliśmy to z naszą córką.
  Najgorszy był strach o dziecko, a nikt nam niczego nie wyjaśnił.
  Czytam Pani wpis i wspomnienia wracają.
  Jakbym czytała o nas siedem lat temu.
  Nawet to zdjęcie, tak wyglądała nasza Młoda.
  Po dwóch dniach obserwacji wypuszczono nas do domu, ze skierowaniem do hematologa.
  Pani hematolog nie stwierdziła nic groźnego, to u niej usłyszeliśmy o małopłytkowości.
  Pani wpis na nowo wzbudził niepokój.
  Czy tamto zdarzenie mogło trwale wpłynąć na zdrowie córki?
  Czy jest coś co powinniśmy kontrolować?
  Czy powinniśmy powtórzyć jakieś badania?
  Przepraszam, jeżeli moje pytania są naiwne wynikają z niewiedzy i strachu o córkę.
  Dziękuję i pozdrawiam.
  Agnieszka.

  1. Rozumiem, że córka nie ma żadnych objawów, a małopłytkowość była po szczepieniu i przemijająca? tzn, ze poziom płytek wrócił do normy?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *