dla mamy noworodka, o szczepieniach

Kalendarz szczepień na rok 2019 – zmiany!

Żegnamy stary rok (2018) i wchodzimy w nowy. Jednocześnie pojawiają się ważne zmiany w kalendarzu szczepień ochronnych. Dzisiaj krótko o nich.


BCG – gruźlica

Już nie pierwsza doba. Z kalendarza szczepień znika zapis o konieczności podania szczepionki przeciw gruźlicy w pierwszej dobie życia. Zamiast niego wskakuje zalecenie: „szczepienie noworodków przeciw gruźlicy powinno być przeprowadzone przed wypisaniem dziecka z oddziału noworodkowego”.

W praktyce na niektórych oddziałach i w niektórych przypadkach wyglądało to własnie tak – szczepienie przed wypisem z oddziału. Teraz ma to być zasada wszędzie i dla wszystkich noworodków. Dzięki temu możliwa jest dłuższa obserwacja dziecka w oddziale przez lekarzy neonatologów.

Więcej o tym szczepieniu przeczytasz tutaj: klik i klik.

MMR – odra, świnka, różyczka

Druga dawka tej szczepionki dotychczas podawana po 9 urodzinach, teraz podawana będzie szybciej. Po 5 urodzinach. Zmiana ta wynika z pogorszenia sytuacji epidemiologicznej w Europie. W obecnej sytuacji zależy nam na zabezpieczeniu dzieci przed odrą zanim rozpoczną naukę w szkole.

Szczepione będą równolegle dwa roczniki – 6-latki i 10-latki i tym samym wyrównane będą stopniowo szczepienia dzieci 6-10 lat.

Pneumokoki – ważna zmiana w szczepieniach obowiązkowych PCV-13

Bardzo ważna zmiana. W ubiegłych latach szczepienia obowiązkowe dla wcześniaków, szczepionką trzynastowalentną, obejmowały jedynie dzieci urodzone przed 27 tygodniem ciąży. A co za tym idzie wiele wcześniaków nie załapało się na refundację.

Nastąpiła zmiana: „dzieci od 2. miesiąca życia do ukończenia 12. miesiąca życia urodzone przed ukończeniem 37. tygodnia ciąży lub urodzone z masą ciała poniżej 2500 g” otrzymają bezpłatnie szczepionkę PCV 13. W schemacie 3+1 (dzieci urodzone o czasie mogą otrzymać jedną dawkę mniej – schemat 2+1 i szczepionkę PCV 10 mają refundowaną).

Podsumowanie

Zmian nie ma dużo, ale moim zdaniem są one ważne. Oby kolejne zmiany również były z korzyścią dla pacjenta. Marzy mi się refundacja szczepień zalecanych (rotawirusy, meningokoki, ospa wietrzna i HPV)

Źródła:
Komunikat Głównego Inspektora Sanitarnego z dnia 25 października 2018 r. w sprawie Programu Szczepień Ochronnych na rok 2019 (Dziennik Urzędowy Ministra Zdrowia, poz. 104)

18 thoughts on “Kalendarz szczepień na rok 2019 – zmiany!

 1. Oj tak. Bardzo dobrze, gdyby była refundacja meningokoków obu typów. Jestem przed zaszczepieniem swoich dwóch córek. Koszt jest olbrzymi, jednak warto.

  1. Zgadza się 😞 ja dwie starsze córki szczepilam jednocześnie na meningokoki b – zaraz jak pojawiła się szczepionka. Kupić cztery dawki na raz to był ogromny wydatek

  1. Bo szkoda. Ale z drugiej strony najważniejsze ze zabezpieczamy dzieci z grup ryzyka, a u zdrowych dzieci skuteczność obu preparatów w ochronie przed najcięższymi postaciami jest podobna

 2. Mam Pytanie ktora szczepionka jest lepsza na pneumokoki PCV 13 Czy PCV 10. Pytam bo chce zaszczepić córkę ma teraz 3 miesiące i pieniądze jak dla mnie pod tym względem nie grają roli.

  1. jeśli pieniądze nie grają roli to pewnie lepiej dopłącić do PCV 13 patrząc na ochronę w wieku dorosłym. W okresie wczesnego dzieciństwa skuteczność obu szczepionek jest podobna. klik

 3. Czyli jeśli mój synek urodzil sie w kwietniu i ma 8 miesiecy skończone to może zostac zaszczepiony przeciw pneumokokom w szczepieniu refundowanym?

 4. Czyli idąc na szczepienie 2.01.19 z 5 miesiecznym wczesniakiem (ur.36tc)mam upomnieć się o nasze prawa refundacji pcv-13 ? (Nie był wczesniej szczepiony )

 5. Pisze Pani, że marzy się Pani refundacja szczepionek rekomendowanych, a ja konsultowałam się z bardzo dobrym neurologiem dziecięcym i pediatrom jednocześnie, i on powiedział, że nie jest zwolennikiem szczepienia na wszystko co się rusza jeśli dziecko nie ma żadnych zaburzeń odporności, tym samym nie rekomendował nam szczepień nieobowiązkowych – skąd ta rozbieżność w poglądach? Dodam tylko, że Pan dr ma ogromne doświadczenie i w swojej praktyce ogrom różnych przypadków.

  1. również jestem ciekawa skąd ta rozbieżność w poglądach. Chętnie się skontaktuje z panem dr, jeśli wyśle mi pani na maila jego adres. Może warto również skonsultować się z innym specjalistą. Moje zdanie oparte jest na aktualnej wiedzy medycznej, zaleceniach światowej organizacji zdrowia, polskiej akademii nauk, cdc, amerykańskiej akademii pediatrii itp

 6. Witam serdecznie! Na początku grudnia córka była szczepiona Infanrix Hexa 1. dawka. Od tego czasu dużo płacze i nie chce jeść. Zjada tylko małe porcje mleka modyfikowanego. Leczymy już anemię. Jutro mamy drugą dawkę szczepienia. Czy możliwe jest aby ten stan rzeczy był niepożądanym odczynem poszczepiennym? Wcześniej chętnie jadła i nie płakała tak dużo. Obecnie ma 3miesiące i 3 tygodnie.

  1. ale przybiera na wadze? zjada mniejsze porcje i częściej? czy w ogóle mniej i rzadziej? Takie małe dziecko jeśli nagle traci apetyt i to na tak długo to powinno być diagnozowane – morfologia + badanie ogolne i posiew moczu, usg jamy brzusznej itd

   1. Przestała przybierać na wadze. Zjada średnio 550ml mleka modyfikowanego na dobę. Cztery dni temu znów mieliśmy szczepienie Infanrix Hexa i zaczęła jeszcze mniej jeść. Porcje są nawet 20-30ml po trzech godzinach od ostatniego karmienia. Zdarza się też 100ml. Jutro kończy 4 miesiące. Morfologia, mocz, hormony tarczycy, glukoza będą ponownie wykonane za 3 dni. Usg jamy brzusznej wykazało niewielkie echogeniczne zmiany na nerkach. Jednak ciągle męczy mnie czy szczepienie nie spowodowało utraty apetytu.

    1. warto wykonać jeszcze badanie ogólne i posiew moczu. Na blogu jest artykuł o tym jak pobrać mocz. Winiłabym tutaj raczej ukłąd moczowy niż szczepienie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *