infekcje, o szczepieniach

zachorowałam na grypę po szczepieniu?

Wiem co mówię. Byłam taaaaaka chora po tym szczepieniu, że nigdy więcej!

Słyszałaś to kiedyś? Ja przynajmniej kilkadziesiąt razy! A setki razy słyszałam, jak ktoś słyszał, że po tym szczepieniu choruje się na grypę. Sprawdźmy to!

Jak produkowana jest szczepionka?

W moim wpisie porównującym szczepionki przeciw grypie znajdziecie te, które są dostępne w Polsce w tym sezonie. Wszystkie wymienione szczepionki są inaktywowane. Oznacza to, że zawierają zabite wirusy grypy.

Ogólnie rzecz biorąc – najpierw zbierane są wirusy, które są potrzebne do wytworzenia „bazy szczepionki”. O tym jakie wirusy trafią do szczepionek w konkretnym sezonie decyduje WHO (a na jakiej podstawie> przeczytasz tutaj: klik). Ważnym etapem całej produkcji jest inaktywacja wirusów!  Proces ten prowadzony jest w taki sposób, aby doprowadzić do zabicia wirusa, ale jednocześnie nie uszkodzić antygenowości produktu (to tak jakbyśmy zabijając robaka nie rozkwaszali go na miazgę, ale kontrolowali ten proces na tyle, żeby po jego zabiciu nadal można było powiedzieć jaki to robak). Hodowle wirusa najczęściej inaktywowane są działaniem formaldehydu lub betapropiolaktonu.

 

Konkretniej:

„Influvaci” to szczepionki inaktywowane podjednostkowe. Pojawiły się „w obrocie” w 1976 roku. Zawierają one oczyszczone antygeny wirusa grypy (zabiliśmy wirusa w sposób kontrolowany i oczyściliśmy go). W procesie wytwarzania stosowane są dodatkowe etapy oczyszczania (tego czyszczenia jest więcej niż w vaxigripach – porównaj niżej). Na zebrane do produkcji wirusy działają kolejno różne substancje chemiczne i w produkcie końcowym szczepionka zawiera głównie dwa oczyszczone antygeny hemaglutyninę (HA) i neuraminidazę (NA). „Influvaci” są w związku z tym produktem o wyższej generacji niż opisana poniżej alternatywa.

Z kolei drugi rodzaj dostępnych szczepionek – Vaxigrip Tetra –  to szczepionka z rozszczepionym wirionem. W obiegu ten rodzaj szczepionek znajduje się od roku 1964. Są one przygotowywane oczywiście z inaktywowanych cząstek wirusa grypy (znowu zabiliśmy wirusy). Fragmenty wirusa również są poddawane działaniu środków chemicznych (w celu usunięcia białek pochodzenia niewirusowego). Następnie zawiesina wirusa poddawana jest zagęszczaniu i oczyszczaniu.

To co dostajesz we wstrzyknięciu

Zawartość ampułki nie może wywołać u Ciebie grypy, bo wirusy są podobnie jak przytoczony wcześniej robak – zabite.

Co się może zadziać po szczepieniu?

Może wystąpić NOP, czyli niepożądany odczyn poszczepienny. Przy tej konkretnej szczepionce najczęściej jest to: zaczerwienienie, bolesność i obrzęk w miejscu wstrzyknięcia (osobiście może 2 razy w życiu nie miałam, a tak to mam zawsze) oraz reakcje ogólne (wzrost ciepłoty ciała, ból mięśni, stawów i głowy). Pojawiają się one krótko po podaniu szczepionki i trwają krócej niż 2 dni.

Z tych bardzo rzadkich (pojedyncze przypadki w sezonie): reakcje skórne pokrzywkowe, przejściowa trombocytopenia, przejściowe uogólnione powiększenie węzłów chłonnych, obrzęk naczynioruchowy, nerwobóle, parestezje, drgawki gorączkowe, zaburzenia neurologiczne, zespół Guillan-Barré, zapalenie naczyń z zaburzeniami czynności nerek.

Ktoś powie „Takie poważne powikłania po szczepieniu??? To się nie szczepię!”

Mały przykład na rozwianie wątpliwości: Jaka jest szansa że dostaniesz zespołu Guillan-Barre po szczepieniu? Sześć razy mniejsza niż w przypadku zachorowania na grypę.

I tak zachoruję?

Skuteczność szczepionki jest zmienna. Kto uważnie czytał moje artykuły ten wie jak wygląda produkcja szczepionki na konkretny sezon i wie, że w zależności od sezonu, ale i od wieku pacjenta jej skuteczność może się różnić. Można zachorować pomimo szczepienia. Dlaczego?

Szczepienie ma chronić przed wirusem grypy. Ale nie uchroni Cię przed rhinowirusami czy adenowirusami. Możesz mieć objawy infekcji dróg oddechowych, ale nie oznacza to, że masz grypę. We wpisie o grypie poczytasz więcej na ten temat: klik.

Grypa Cię wyprzedziła. To druga z możliwych opcji. Mogłaś zetknąć się z wirusem zanim się zaszczepiłaś (mogłaś zetknąć się ze zdrową osobą, która dzień później miała pierwsze objawy grypy i zarazić Cię mogła nie mając jeszcze objawów – przy Waszym spotkaniu). Po szczepieniu zaczynasz produkować przeciwciała po tygodniu, a po dwóch masz już pełną ochronę.

Trzecia opcja – naukowcy nie przewidzieli, że spotkasz się z tym wirusem grypy i nie umieścili go w szczepionce.

Czwarta opcja – naukowcy trafili, a Ty wyprzedziłaś wirusa grypy, bo zdążyłeś ze szczepieniem, ale znalazłaś się w niewielkim procencie osób, które nie odpowiedziały na szczepionkę tak jak powinny.

Szczepienie może uratować życie?

Z każdej strony bombardują nas informacje o powikłaniach po szczepieniach. Mrożące krew w żyłach wpisy na forach. Ostrzeżenia przed niebezpiecznymi szczepieniami… Zawsze Was proszę – porozmawiajcie z lekarzem. Nie z monitorem. Nie z koleżanką. O zdrowiu dziecka nie powinno decydować forum, nie powinien decydować przeczytany w internecie mit, nie powinna decydować koleżanka bez wykształcenia medycznego. Rozmawiaj o swoich decyzjach dotyczących szczepień z lekarzem.

Moja praca to dbanie o zdrowie najmłodszych. Pediatria to moja pasja. A w pracy kieruję się dowodami naukowymi. Dlatego przytoczyć chcę Wam badanie. Pokazuje ono, że szczepienie przeciw grypie ratuje życie dzieci.

W badaniu tym (opublikowanym w „Pediatrics”) przeanalizowano 4 sezony grypowe (2010 – 2014 rok) stwierdzono, że szczepienie przeciw grypie zredukowało liczbę zgonów z powodu tej choroby o 51% w grupie dzieci wysokiego ryzyka (obciążonych chorobą przewlekłą) i o 65% w grupie dzieci zdrowych.

Przytoczona analiza obejmowała 358 dzieci zmarłych w tym okresie z powodu grypy.

Pamiętaj, że masz szansę ochronić swoje dzieci i siebie przed grypą. Od Ciebie zależysz czy tę szansę wykorzystasz.

 

Źródła:

 • Ewa Augustynowicz, WYBRANE ELEMENTY PROCESU WYTWARZANIA SZCZEPIONEK PRZECIW GRYPIE, PRZEGL EPIDEMIOL 2010; 64: 373 – 380
 • Influenza Vaccine Effectiveness Against Pediatric Deaths: 2010–2014, Brendan Flannery, Sue B. Reynolds, Lenee Blanton, Tammy A. Santibanez, Alissa O’Halloran, Peng-Jun Lu, Jufu Chen, Ivo M. Foppa, Paul Gargiullo, Joseph Bresee, James A. Singleton, Alicia M. Fry
 • CHPL Vaxigrip Tetra, Influvac TetraInfluvac

 

10 thoughts on “zachorowałam na grypę po szczepieniu?

 1. Super że trafiłam na ten artykuł, bardzo szanuje Pani pracę. Aczkolwiek nie jestem przekonana do tego szczepienia. Zazwyczaj miewam infekcje górnych dróg oddechowych. W 2009 roku zaszczepiłam się na grypę . Po dwóch miesiącach dostałam takiej grypy że myślałam że z tego nie wyjdę. Czy to był NOP ? Od tego czasu nie szczepiłam się i nie chorowałam na grypę. Teraz mam roczne dziecko i intensywnie się zastanawiam nad tym czy zaszczepić synka.

  1. NOP nie, ale grypa prawdopodobnie tak skoro takie objawy pani zademonstrowala (był robiony test ma grypę?), prawdopodobnie zachorowała pani na typ którego nie było w szczepionce.

 2. Czy gorączka (do 38,5) 3 pełne doby po szczepieniu Vaxigrip Tetra, zaczerwienienie 5 dni u 14 miesięcznego dziecka mogą być przeciwwskazaniem do drugiej dawki? Szczepienie po raz pierwszy w życiu.

 3. Artykuł mega na czasie, w piątek szczepilam pierwszy raz corke vaxigrip tetra, drugi dzień temp 38, ból gardła trzeci dzień katar, ból ucha dzisiaj niestety już wizyta u lekarza bo infekcja się utrzymuje a ucho pobolewa. Lekarz twierdzi ze moga być to objawy grypopochodne, tyle, ze ucho katar raczej pasują mi do jakiejś infekcji która w dniu szczepienia nie dawała objawow.

  1. Ja stawiam na to drugie. Nawet jeśli pojawia się odczyn poszczepienny to zwykle ustępuje dość szybko, a tutaj widać, że infekcja się rozwija.

 4. Z prawie całą rodziną zaszczepiliśmy się na grypę i nikt nie miał po tej szczepionce najmniejszych problemów oprócz zaczerwienionej ręki przez krótki czas (co mi kompletnie nie przeszkadza). Jedynie mam problem z zaszczepieniem najmłodszego synka, ponieważ ma on ogromną alergię na jajko (objawy skórne, gastroenterologiczne, oddechowe, cały pakiet). A ta szczepionka jest na jajku. Inne na jajku (KZM, MMRII) przeszedł po prostu pod osłoną leku przeciwalergicznego ale na podanie szczepionki na grupę i żółtą febrę w poradni szczepień nie wyrażono zgody. Ze względu na ważny wyjazd na żółtą febrę syn był szczepiony w Gdyni w Instytucie Medycyny Morskiej i Tropikalnej (filia dla dzieci) i miał po niej dwutygodniową wysypkę, taki dziwny przyspieszony oddech. Ale był pod opieką szpitala podczas szczepienia i pod osłoną sterydów i leków przeciwalergicznych. Mimo to zareagował. Bałam się strasznie podać tę szczepionkę, przyznaję ale ten wyjazd był związany z przeprowadzką za granicę i bez tego umierałabym ze strachu, że złapie żółtą febrę. Bo zaproponowano nam dokumenty zaświadczające o tym, że nie musimy szczepić. Jednak z zaszczepienia go na grypę zrezygnowałam. W szpitalu usłyszałam, że za każdym razem jest ryzyko wstrząsu anafilaktycznego. Jak leżałam z młodym w szpitalu w związku z tą alergią zmarła tam 4ro latka po zjedzeniu kostki czekolady, na którą była uczulona. Od tego czasu panicznie się boję jak widzę chociaż cień jajka. Szczególnie, że syn ma duszności i biegunkę, nawet po produktach, gdzie jest napisane, że „może zawierać jajko” lub jest produkowane w fabryce, gdzie używa się jajek.

  1. W tej sytuacji szczepi się osoby z najbliższego otoczenia i tworzy kokon ochronny dla dziecka które nie może być zaszczepione. Jest to bardzo rozsądne podejście.

 5. Wspaniały artykuł ♥ a jak się ma szczepienie do ciazy? Wczoraj w 20 tyg zostałam Zaszczepiona na whooping cough (ksztusiec- nie wiem czy byl tam tezec I błonica) oraz przeciw grypie. Dodam, że po wizycie w szpitalu na bawiłam się mrsa póki co nie leczony, a moja odporność pozostawia wiele do życzenia. Oba szczepienia są bardzo rekomendowane i popularne tutaj w uk. Czy uważa Pani, że takie szczepienia są dobre dla maluszka? Pozdrawiam

  1. W ciąży szczepienie jest zalecane. DLatego jesli pani jest w ciązy teraz w sezonie grypowym to warto ze względu na panią, ale i na noworodka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *