o szczepieniach

Szczepionki przeciw grypie sezon 2018/2019 – porównanie mamypediatry

Grypa

Żeby było jasne. Nie interesują mnie mity o grypie powtarzane na stronach antyszczepionkowych. Interesują mnie fakty i wiarygodne naukowe publikacje (plus oczywiście epidemiologia chorób zakaźnych). Jak co roku będzie tysiąc komentarzy o tym jak to „bez sensu jest się szczepić przeciw grypie” albo jak „moi dziadkowie są zawsze tak strasznie chorzy, bo się szczepią” albo „gadaj swoje ale wara od moich dzieci”. Nie dajcie się opowieściom bez poparcia naukowego. Wiarygodne źródła + rozmowa z lekarzem. Podejmujcie decyzje dotyczące zdrowia Waszych dzieci (i Waszego) w oparciu o medycynę a nie fora internetowe.

Dodatkowo odsyłam jeszcze do artykułu o grypie i o samym szczepieniu.

Kilka faktów

 • Szczepionki nie są wstrzykiwane do krwi.
 • Szczepionki nie są trucizną – służą profilaktyce zdrowotnej, zapobiegają powikłaniom chorób zakaźnych i zgonom.
 • Od szczepionek się nie umiera, bo ich działanie ma właśnie umieraniu zapobiec.
 • Szczepionki przeciw grypie mogą powodować niepożądane odczyny poszczepienne, ale ich bezpieczeństwo jest tak duże, że mogą być stosowane zarówno u małych dzieci jak i u kobiet w ciąży.
 • Od szczepionki nie dostaniesz autyzmu.
 • Szczepionka przeciw grypie bez względu na to którą z nich wybierzesz – nie jest żywym wirusem „wszczykiwanym” w Twój organizm i nie możesz dostać od niej grypy. Możesz mieć NOP w postaci bólu głowy, mięśni czy gorączki, ale nie dostaniesz grypy, która jak przypominam może dawać ciężkie powikłania!

Szczepionki przeciw grypie sezon 2018/2019

 • Wszystkie trzy szczepionki (na razie w aptekach dostępne są tylko te 4-walentne) są zgodne z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia dla półkuli północnej oraz z zaleceniami Unii Europejskiej na sezon 2018/2019.
 • Dzieciom zaleca się podać szczepionkę czterowalentną (że względu na większą ochronę), a w razie jej niedostępności – trzywalentną.
 • Na odpowiedź immunologiczną potrzebujemy zazwyczaj 2–3 tygodni od momentu zaszczepienia, a sama szczepionka działa od 6-12 miesięcy.
 • Żadna ze szczepionek nie zawiera aluminium czy tiomersalu.
sezon 2018/2019Influvac TetraVaxigrip TetraInfluvac
proces produkcjiszczepionka podjednostkowa zawierająca oczyszczone antygeny powierzchniowe wirusa grypy. W procesie wytwarzania stosowane są dodatkowe etapy oczyszczania, dzięki czemu szczepionka zawiera głównie dwa oczyszczone antygeny hemaglutyninę (HA) i neuraminidazę (NA) o zachowanych właściwościach antygenowychszczepionka zawierająca jako antygeny rozszczepiony wirion wirusa grypy, jest przygotowywana z inaktywowanych cząstek wirusa grypy (wirusy są rozbijane i oczyszczane w celu usunięcia białek pochodzenia nie wirusowego)szczepionka podjednostkowa zawierająca oczyszczone antygeny powierzchniowe 3 wirusów grypy. W procesie wytwarzania stosowane są etapy oczyszczania, dzięki czemu szczepionka zawiera dwa oczyszczone antygeny hemaglutyninę (HA) i neuraminidazę (NA) o zachowanych właściwościach antygenowych uzyskane z 3 szczepów wirusa.
wiek osoby szczepionejpowyżej 18 roku życiapowyżej 6 miesiąca życiapowyżej 6 miesiąca życia
sposób podaniapodskórnie lub domięśniowopodskórnie lub domięśniowopodskórnie lub domięśniowo
rodzaj szczepionkiinaktywowanainaktywowana inaktywowana
cenaokoło 40 zł45 zł, dla seniorów (>65 rż. 22 zł)? (na razie niedostępna)
szczepy15 µg hemaglutyniny pochodzącej ze szczepu wirusa grypy A (Singapore, H3N2), 15 µg hemaglutyniny pochodzącej ze szczepu wirusa grypy A (Michigan, H1N1), 15 µg hemaglutyniny pochodzącej ze szczepu wirusa grypy B (Colorado), 15 µg hemaglutyniny pochodzącej ze szczepu wirusa grypy B (Phuket)15 µg hemaglutyniny pochodzącej ze szczepu wirusa grypy A (Singapore, H3N2), 15 µg hemaglutyniny pochodzącej ze szczepu wirusa grypy A (Michigan, H1N1), 15 µg hemaglutyniny pochodzącej ze szczepu wirusa grypy B (Colorado), 15 µg hemaglutyniny pochodzącej ze szczepu wirusa grypy B (Phuket)15 mcg hemaglutyniny pochodzącej ze szczepu wirusa grypy A (H1N1), 15 mcg hemaglutyniny pochodzącej ze szczepu wirusa grypy A (H3N2), 15 mcg hemaglutyniny pochodzącej ze szczepu wirusa grypy B
Dzieci 6.–35. mż. Brak rejestracji1 dawka 0,5 ml
Dzieciom do ukończenia 9. rż., szczepionych po raz pierwszy należy podać 2. dawkę szczepionki po upływie co najmniej 4 tygodni
0,25 ml lub 0,5 ml
U dzieci szczepionych po raz pierwszy zaleca się podanie 2. dawki szczepionki po upływie co najmniej 4 tygodni
Dorośli i dzieci po 36. mż. Dorośli- 1 dawka 0,5 ml. 1 dawka 0,5 ml1 dawka 0,5 ml
substancje pomocnicze chlorek potasu
diwodorofosforan potasu
disodu fosforan dwuwodny
octan sodu
dwuwodny chlorek wapnia
chlorek sodu
disodu fosforan dwuwodny
potasu diwodorofosforan
chlorek potasu
woda do wstrzykiwań
chlorek potasu
diwodorofosforan potasu
disodu fosforan dwuwodny
octan sodu
dwuwodny chlorek wapnia
śladowe ilościalbumina jaja kurzego
formaldehyd
bromek trimetyloaminowy
polisorbat 80
gentamycyna
albumina jaja kurzego
neomycyna
formaldehyd
octoxynol-9
albumina jaja kurzego
formaldehyd
bromek trimetyloaminowy
polisorbat 80 lub gentamycyna

Kilka słów o tym co może zdarzyć się po szczepieniu, a na co można się przygotować (dla odmiany – na powikłania grypy nie można się przygotować)

Najczęściej zgłaszanym działaniem niepożądanym po podaniu szczepionki we wszystkich populacjach
łącznie z całą grupą dzieci od ukończenia 6. miesiąca życia był:

 • ból w miejscu wstrzyknięcia – jest na to rada – lek przeciwbólowy. Oczywiście dostosowany do wagi dziecka.

Dodatkowo w podgrupie dzieci w wieku poniżej 24. miesięcy, najczęściej obserwowanym działaniem
niepożądanym była drażliwość – tutaj również jest rada, bo często ta drażliwość wynika z bólu i wystarczy podać podobnie jak wyżej – lek przeciwbólowy (paracetamol lub ibuprofen).

W podgrupie dzieci w wieku od 24. miesięcy do ukończenia 35. miesiąca najczęściej obserwowanym
działaniem niepożądanym było złe samopoczucie – stosujemy również lek przeciwbólowy.

W razie reakcji w miejscu wkłucia (obrzęk, zaczerwienienie) możemy zastosować okłady z sody oczyszczonej. Więcej o tym pisałam tutaj: klik.

Oczywiście na bóle głowy i bóle mięśni obserwowane niekiedy u starszych dzieci i osób dorosłych – również można zastosować leczenie objawowe (przeciwbólowe).

 

Źródła:

8 thoughts on “Szczepionki przeciw grypie sezon 2018/2019 – porównanie mamypediatry

 1. Witam, bardzo dziękuję za cenne porównanie. Mam jednak wątpliwość, którą chciałabym wyjaśnić. W tym roku pierwszy raz chciałabym zaszczepić przeciwko grypie synka (26 miesięcy). Nasza pediatra dała nam receptę na Influvac mówiąc, że pozostałe szczepionki nie są przeznaczone dla dzieci poniżej 36 miesięcy. Z Pani zestawienia wynika, że wszystkie szczepionki można podawać po ukończeniu przez dziecko 6 miesiąca życia. W ulotce Influvac Tetra znalazłam informację: „Influvac Tetra jest
  wskazany dla osób dorosłych (18 lat i starszych)”, natomiast w ulotce Vaxigrip Tetra: „Stosowanie szczepionki VaxigripTetra nie jest zalecane u dzieci poniżej 3 roku życia”. Mogłabym prosić o wyjaśnienie skąd ta rozbieżność? Przyznam szczerze, że już nie wiem, którą szczepionkę powinnam podać synkowi.
  Bardzo dziękuję i pozdrawiam 🙂

  1. Witam. W źródłach zalinkowałam nowe charakterystyki, gdzie vaxigrip ma nową rejestrację – po 6.msc życia.
   U dzieci zaleca się podanie szczepionki czterowalentnej że względu na szerszą ochronę. Najlepiej w tej sytuacji by był to vaxigrip tetra. Influvac tetra ma rejestracje powyżej 18 roku życia – poprawilam tabele- rzeczywiście był w niej błąd. reszta sie zgadza. Pozdrawiam

 2. Mam pytanie właśnie zaszczepiłam moja niespełna 3,5 łatkę szczepionką vaxigrip tetra i próbuję znaleźć informacjr w jakim celu stosuje się szczepienie dodatkowe po 4 tygodniach jeżeli córka pierwszy raz szczepiona. Czy w pierwszym miesiącu po porodzie mogę zaszczepić siebie na grypę, jeżeli karmię piersią? Z góry dziękuję za odpowiedź

  1. Dziecko młodsze niż 9 lat ma na tyle „niedoświadczony” układ immunologiczny, że potrzebuje nauczyć się antygenu aby wytworzyć komórki pamięci. Trochę to wygląda tak jakbym chciała nauczyć się strzelać, dostałabym broń, ale nikt by mi nie powiedział gdzie mam nacisnąć, żeby strzelić do celu. Muszę się tego najpierw nauczyć (pierwsza dawka), żeby być w pełni gotową na posługiwanie się bronią (druga dawka). Jak już się nauczę to za rok wystarczy mi tylko dać znak do gotowości i będę wiedziała co robić 🙂 Nie dla wszystkich szczepionek tak to wygląda, niektóre potrzebują jednej dawki po pewnym wieku, inne do późnej starości nadal wymagają dwóch. Ale w przypadku szczepień przeciw grypie tak to właśnie wygląda.
   Odpowiedź na drugie pytanie – tak, można się szczepić karmiąc piersią 🙂

 3. dzień dobry,
  w jakim czasie po szczepionce przeciw grypie można zacząć stosować u dorosłych szczepionki odpornościowe doustne (Luivac)?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *