infekcje

Niepokojąca gorączka. Kiedy dziecko jest toksyczne?

Dzisiaj trochę o gorączce. Ale nie takiej zwykłej gorączce, którą mamy cierpliwość mierzyć i obserwować (a propos mierzenia to mam nadzieję, że pamiętacie jak to robić i gdzie: klik).

Małe dziecko z gorączką to nie jest mały problem

A konkretniej chodzi mi o noworodka. Noworodek (pierwszych 28 dni życia) z gorączką to ZAWSZE pilna sprawa. U takiego malucha 38″C to pobyt w szpitalu, liczne badania i antybiotyki w ciemno. Dlaczego? Bo im młodsze dziecko tym wyższe ryzyko ciężkiej infekcji bakteryjnej!

U starszych dzieci (1-3 miesiąc życia) kwestia pobytu w szpitalu czy kontroli w przychodni wygląda już nieco inaczej. Często skłania się ku tej pierwszej. Przede wszystkim musimy, jako lekarze zdecydować czy jest ryzyko, że niemowlak rozwinie ciężką infekcję bakteryjną (od wprowadzenia szczepienia przeciwko pneumokokom to ryzyko jest mniejsze). Badamy dziecko. Jeśli:

 • jest w dobrym stanie,
 • wcześniej było zdrowe,
 • nie było żadnych problemów okołoporodowo,
 • nie urodziło się przedwcześnie,
 • nie miało przedłużającej się żółtaczki, a do tego:
 • nie ma niepokojących objawów w badaniu lekarskim

to możemy spróbować leczyć je w domu. Jeśli któryś z powyższych punktów nam podpada to maluszka czeka pobyt w szpitalu.

Podsumowując – dziecko do 3 miesiąca życia z gorączką (powyżej 38’C) ZAWSZE jest dla nas sygnałem alarmowym i chcemy je bacznie obserwować. Dlatego jeśli masz dziecko w tym wieku i gorączkuje – BIEGUSIEM do lekarza!

Toksyczne dziecko

Dziecko z toksemią. Czyli dziecko toksyczne. To takie dziecko, które lekarzowi się „nie podoba”. Dlaczego? Bo w naszej ocenie jest w grupie ryzyka rozwinięcia ciężkiej infekcji bakteryjnej (np posocznicy).

To dziecko do 3 roku życia, które ma gorączkę i dodatkowo:

 • jest słabo zainteresowane tym co dzieje się w otoczeniu lub
 • nieprawidłowo oddycha lub
 • ma chłodne kończyny a ciepły tułów lub
 • gorzej pije (słabo ssie pierś lub zostawia dużo mleka w butelce) i/lub gorzej sika (mniej niż 4 pieluszki dziennie) lub
 • inaczej płacze (dotyczy to zwłaszcza niemowląt – płacz przybiera wysokie tony).

Wystarczy choćby jeden z wymienionych wyżej punktów aby nas zaniepokoić. Dlatego jeśli masz dziecko w wieku do 3 lat z gorączką i jednym z powyższych objawów – udaj się do lekarza, nie zwlekaj.

 

 

Lekarz podejmie decyzję czy wykonywać ewentualnie jakieś dodatkowe badania i czy skierować dziecko do szpitala.

Czy to wirus czy bakteria?

U dzieci między 3 a 36 miesiącem życia istnieje pewna zależność – im wyższa temperatura tym wyższa szansa na bakterię. Ale nie ma tutaj jakiejś granicy, że np powyżej 39,5’C zawsze mamy do czynienia z infekcją bakteryjną, a poniżej z wirusową. To tylko taka grubsza wskazówka.

Badania laboratoryjne nie muszą być wykonywane u każdego dziecka z gorączką, ale jeśli mamy wątpliwości to bywają pomocne. Mówię tutaj przede wszystkim o badaniu moczu, morfologii, CRP.

 

9 thoughts on “Niepokojąca gorączka. Kiedy dziecko jest toksyczne?

 1. Bardzo przydatny wpis, jak zawsze zresztą 🙂
  Mam jednak pytanie dotyczące zimnych stóp u dziecka. Czy dziecko może to po prostu odziedziczyć?
  Mój syn, podobnie jak ja, ma praktycznie zawsze zimne stopy, bez względu na temperaturę ciała i otoczenia.

  1. tylko jeśli jest wysoka gorączka i dziecko zachowuje się inaczej to trochę nas niepokoją te zimne stopy i dłonie. W okresie zdrowia mogą takie być „normalnie”

 2. Dziękuję za bardzo przydatny wpis. Mój ośmiomiesięczny syn boryka się drugi dzień z gorączka, ale mam jedno pytanie. Czy podane wartości temperatur, są mierzone na czole czy w odbycie? Słyszałam, że najabardziej miarodajna temperatura jest właśnie w odbycie dziecka i tak też ją mierzę, ale tam temperatura jest wyższa. Jak interpretować tę temperaturę? Np. 39 w odbycie to już alarm i do szpitala? Pozdrawiam i jeszcze raz dziękuję 🙂

 3. Czy odnośnie tych kończyn to się tyczy całej ręki i nogi? Bo młoda miała raz gorączkę, że rzeczywiście gdy nachodziła to tylko dłonie i stopy były zimniejsze, a miała takie gorączki , że dłonie i stopy były ciepłe i słyszałam, ze objaw zimnych dłoni i stóp to nic takiego no ale jestem laikiem

 4. Kurcze, moje dzieciaki zawsze mają lodowate rączki i nóżki jak im rośnie gorączka i trzęsą się wtedy, jak już stanie, to całe się robią ciepłe. Słyszałam opinię, że ząbki nigdy nie powodują bardzo wysokiej gorączki, niestety mój najstarszy, kiedy jeszcze był mały przy pierwszych ząbkach gorączkował zawsze powyżej 40 stopni. Teraz już się śmieję, że do jego ząbkowania trzy razy pogotowie przyjeżdżało (w Anglii, tu do gorączek nie jeżdżą). Po fakcie miałam już pewność, że to zęby, bo nie rozwijał infekcji i pojawiały się ząbki. Z resztą, to chyba też taka tendencja. Dobił do 40, przy bostonce i przy grypie żołądkowej. Nie reaguje na paracetamol. Młodszy syn nie ma żadnego z powyższych problemów, córcia jak na razie też, chociaż ona z kolei „woli” paracetamol, na ibuprofen reakcja znikoma.

 5. Witam mam pytanie. Dziecko 1 rok ma wysoką gorączkę, podałam lek w zawiesinie Ibuprom i w ciągu 5 minut max. zwymiotował. Jak dalej postępować ? czy zakładamy że lek został podany czy nie?

  1. raczej nie został. Zbyt szybko wystąpiły wymioty. Można odczekać 20 minut – i w tym czasie stosować inne metody obniżania temperatury (okłady). Jeśli efektu nie bedzie to mozna podać lek z inną substancją – w tym przypadku z paracetamolem

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *