infekcje

Świerzbowe rozważania – świerzb pediatrycznie

Świerzbowiec ludzki to kolejny bezczelny pasożyt. Wyobrażacie sobie, że łazi sobie pod skórą, gdzie kopie tunele i jeszcze składa w nich jaja? Kilka świerzbowych informacji dla Was 🙂

Kogo lubi świerzbowiec?

Upodobał sobie nie tylko osoby z obniżoną odpornością czy zaniedbane higienicznie. Wystarczy, że spotka na swojej drodze dziecko z problemami skórnymi – czyli np z atopowym zapaleniem skóry. Nie pogardzi jednak w sprzyjających warunkach również zupełnie zdrowym dzieckiem. Pasożyt łatwo przenosi się na drodze bezpośredniego kontaktu. Rzadziej przez kontakt ze skażonymi przedmiotami codziennego użytku (pościel, ręczniki, odzież). Wiele zależy tutaj od człowieka na którego trafi.

https://phil.cdc.gov
Rashes and Childhood Diseases 1975 Drawing: Hand showing scabies lesions. 4171-76T

Objawy

Znowu swędzi. Świąd jest głównym objawem choroby. Nasila się w nocy. Kiedy dziecko po kąpieli chce słodko pospać pod ciepłą kołderką, to zaczyna się drapać, płakać i… już po spaniu…

Czujny rodzic znajdzie na skórze dziecka grudki. Najwięcej na tułowiu (szczególnie na brzuchu), na nadgarstkach, w okolicy pach, łokci (w zgięciach), w okolicach narządów płciowych, na stopach i na skórze między palcami. U starszych częściej, u małych dzieci nie zawsze tak charakterystycznie, ale czasami można się dopatrzeć „nor świerzbowca” czyli takich niewielkich tuneli między jedną grudką a drugą.

U dzieci mogą występować dużej liczby zadrapania, a zmiany mogą występować nie tylko w wyżej wymienionych miejscach ale i rozsiewać się na całą skórę. Im człowiek starszy tym zmian mniej, a u dorosłych bywają naprawdę nieliczne (mimo to taka osoba może zarazić dziecko i nawet nie zdawać sobie z tego sprawy).

Leczenie

Mniej i bardziej przyjazne dla pacjenta preparaty na skórę pomagają pozbyć się pasożyta. Mniej przyjazne to takie, które średnio pachną i trzeba je stosować przez kilka dni. Najlepszym, najwygodniejszym rozwiązaniem są preparaty do zastosowania „na jeden raz”, ale minusem jest tutaj cena – zwłaszcza, że leczyć musimy nie tylko chorego, ale i  wszystkich członków rodziny (z najbliższego otoczenia).

Chory po zastosowaniu maści/kremu przestaje zarażać już po 1–2 dniach odpowiedniej terapii. Zaleca się permetrynę, benzoesan benzylu, maść siarkową, lindan (nie stosować u mam karmiących) lub krotamiton.

Jak stosować kremy i maści?

Maść siarkowa – dość popularna, bo bardzo skuteczna. Zapach jest jej duuuużym minusem. W zależności od wieku zapisuje się mocniejszą lub słabszą. Przed nałożeniem dobrze jest wziąć kąpiel, żeby niejako przygotować skórę na maść (a dodatkowo przez kolejne dni człowiek ma się nie myć). Zwykle nakłada się jeden-dwa razy dziennie przez 3-5 dni od szyi po paluszki stóp. Na twarz i skórę głowy można nałożyć – ale po godzinie – maksymalnie dwóch powinno się ją zmyć.

Preparaty z permetryną (infectoscab) – droższe niż maść siarkowa, ale nie śmierdzą, są bardzo skuteczne i bezpieczne (nie ma po nich tylu podrażnień – jak w przypadku maści siarkowej). W zależności od wieku stosuje się całą tubkę, połowę lub ćwiartkę. Można stosować u mam karmiących, ciężarnych i u niemowlaków powyżej 2 msc życia. Kąpiel (podobnie jak w maści siarkowej przed nałożeniem preparatu), po kąpieli nakładamy krem od szyi po czubki palców. W razie konieczności również na twarz – ale u małych dzieci omijamy okolice ust i oczu. W razie potrzeby nałożyć też dziecku rękawiczki niedrapki (nie dopuścić by krem dostał się do ust). Po 8 godzinach zmyć krem. Najlepiej stosować na noc 🙂

Benzoesan benzylu 10% (novoscabin) – skuteczny, stosowany w leczeniu również u kobiet w ciąży i małych dzieci. Stosuje się go 1x dziennie przez 5 kolejnych dni (tutaj podobnie – kąpiel przed rozpoczęciem leczenia i dopiero po jego zakończeniu). Nie powinno stosować się na skórę twarzy.

Zalecenia higieniczne

Podobnie jak w przypadku owsików (klik) czeka nas generalne pranie i sprzątanie. Myjemy, pierzemy, odkurzamy, a czego się nie da – dusimy 😉

  1. Codzienna zmiana ręczników, pościeli, ubrań, prześcieradła, pieluszek tetrowych/flanelowych itp przez 14 dni.
  2. Pranie wyżej wymienionych w temperaturze 60’C
  3. Kombinezony, kocyki, o ile możliwe – pokrowiec na fotelik/nosidełko samochodowe, pluszowe zabawki – również pranie w 60’C
  4. Odkurzamy dywany, meble, tapicerkę (również w samochodzie) – w dniu rozpoczęcia leczenia całej rodziny
  5. Czego się nie da wyprać – zamykamy do plastikowego wora na 72 godziny
  6. Jeśli dziecko chodzi do przedszkola lub żłobka, w którym jest leżakowanie to uprzedź wychowawców o konieczności wyprania pościeli

Ciekawostki ciążowe i laktacyjne

  • Świerzb nie jest zagrożeniem dla dziecka w łonie mamy.
  • Ciężarną można leczyć.
  • Świerzb u mamy karmiącej piersią nie jest przeciwwskazaniem do karmienia piersią – obowiązują „zwykłe” zalecenia higieniczne.
  • Mamę karmiącą można leczyć.

23 thoughts on “Świerzbowe rozważania – świerzb pediatrycznie

  1. bardzo przydatny wpis. moj synek wlasnie teraz przechodzi przez swierzb. leczymy sie novoscabinem. wszyscy cala rodzina. wspolczuje wszystkim ktorych to czeka

  2. Leczyłam całą rodzinę novoscabinem i dało radę. Dodam tylko, że podczas kąpieli używamy szarego mydła (najlepiej wziąć ciepłą kąpiel) a wspomagająco żeby zniwelować odczucie świądu leki przeciwalergiczne.

  3. bardzo przydatne informacje – zwłaszcza jeżeli chodzi o stosowanie infectoscabu. Czy codzienna zmiana pościeli przez 14 dni jest konieczna ? – podobno po 1 – 2 dni od zastosowania infectoscabu przestaje się zarażać, ponieważ świerzb ginie.

  4. Witam serdecznie, moja starsza corka przywiozła z wycieczki szkolnej, zalecono naszej rodzinie leczenie infectoscabem. Mamy jednak w domu 2,5 miesięczne niemowle na piersi. W ulotce producent pisze że nie należy karmic 5 dni. Nie chcę karmić małej butelką nie bardzo wiem co robić w takiej sytuacji.

    1. Witam
      Moj syn 12 lat, po powrocie z wycieczki dostal „uczulenia”, po 3 tyg zastosowano leczenie permentyna 5%. Mam malutkie dziecko, wcześniaka 4,5 miesiąca. Odkąd dowiedziałam się, ze to ponoć, świerzb, mam problem bo mnie zaczęło swędzieć, mam gdzieniegdzie krostki ale nie w skupiskach. Czy przy stosowaniu maści z permentyny mogę w tym czasie karmić???? To bardzo ważne bo mój maluszek je co 1,5-2,5 godz.
      Proszę o pomoc. W domu nikt inny nie ma „wysypki” czy objąć wszystkich domowników leczeniem?

      1. można karmić. jeśli smaruje pani biust to po prostu przed karmieniem go umyc. powinno się objąc leczeniem wszystkich domowników

  5. Dobry wieczór,

    Ostatnio użyłam maści Infectoscab z tym, że nałożyłam ją również na skórę głowy. Czy mogą mi od tego wypaść włosy?

    Będę Pani wdzięczna za odpowiedź.

    Pozdrawiam serdecznie,
    Katarzyna M

  6. Bardzo dziękuję za odpowiedź!
    W ulotce niby napisane jest, że u dzieci i osób w podeszłym wieku krem nakłada się również na twarz i owłosioną skórę głowy więc pozostaje mi wierzyć, że nie będzie miał aż tak destrukcyjnego wpływu na stan moich włosów.

    Pozdrawiam,
    Katarzyna Mikołajczyk

    1. Dzień dobry.
      Czy mogę zastosować infectoscab u 5 tygodniowego niemowlaka? Pierwszy zachorował przedszkolak , potem mama a teraz karmiony piersią maluszek. Szczęście w nieszczęściu ze w końcu zostaliśmy zdiagnozowani.
      Z góry dziękuje za odpowiedz

  7. Jestem 3 tygodnie przed porodem . Skąd się wziął swierzb u Nas nie mam pojęcia ale jestem załamana. Przeczytałam 1000 różnych artykułów na temat maści. Infectoscab jest najlepszy ale ciągle mam ta niepewność że nie mogę użyć jej w trakcie ciąży . Błagam o odpowiedź. Czy jeśli użyje tej maści nie zaszkodzi dziecku ?

    1. z tego co wiem lepiej użyć maści siarkowej. Permetryna tylko w przypadku nieskuteczności innego leczenia. Ale na tym etapie ciąży nie miałabym obaw przed jej stosowaniem

  8. Witam .Walczymy że świerzbem od miesiąca .najpierw infectoscab potem mamy nawrót choroby i leczymy się novoscabinem .czy świerzb przenika przez pościel do tapicerki ? Jak długo zyje poza organizmem jeśli zakryje tapicerke folią ?

  9. Dzien dobry,

    Jakoś czas temu moja Babcia była w szpitalu i zaraziła się tam swierzbem, długo nie potrafił nikt ziagnozowac i miedzy czasie zaraziła całą rodzinę. W moim przypadku dość długo nic nie było i pojawił mi się na brzuchu jeden bąbel pytalam kilkukrotnie lekarzy czy to przez przypadek nie jest swierzb. Za każdym razem uzyskiwałam odpowiedzieć negatywna. Obecnie jestem już po terminie porodu i okazało się że jednak również jestem zarazona. Właśnie minęły 3doby od stosowania maści siarkowej, a zauważyłam że pojawił mi się nowy bąbel. Jestem przerażona bo nie wiem czy powinnam się dalej smarować, na dodatek dodam że jutro idę do szpitala na wywołanie ciazy. Co w takim przypadku z maluszkiem po porodzie czy mogę go czymś karmić, czy powinien być odrazu smarowany jakaś maścią i czy ja powinnam dalej się smarować po porodzie

    1. mama karmiąca powinna być leczona i może być leczona maścią siarkową. Co do konieczności dalszego leczenia to warto się skonsultować z lekarzem, który oceni te zmiany skórne.

  10. Super pomocny wpis, męczę się już tydzień z tym dziadostwem,diagnozy były różne,od alergii pokarmowej po ospe.Karmie córkę piersią i wielu specyfików nie mogłam używać, dzięki pani wiem że nie muszę się już dłużej męczyć i że jednak są środki, które jako karmiąca mama mogę użyć.

  11. Witam serdecznie.Mój syn zastosował infectoscab.Ale ciągle wydaje się że znów wychodzą pojedyncze białe maleńkie wypukłości,jak po ugryzieniu muszki.Więc ciągle smaruje te pojedyncze miejsca.Czy dobrze robimy?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *