dla mamy noworodka, o szczepieniach

karmienie piersią a szczepienia, czy można?

Można 🙂 Konkretne pytanie, konkretna odpowiedź 🙂

syringe-1884758_1280

Błonica-tężec-krztusiec

Jeśli mama dziecka nie zaszczepiła się w okresie ciąży, a od ostatniego szczepienia minęło ponad 10 lat to ZALECA się szczepienie – głównie po to by uchronić nowo-narodzone dziecko przed krztuścem (warto też skontrolować stan zaszczepienia pozostałych domowników i ewentualnie uzupełnić szczepienia).

 • General Recommendations on Immunization: Recommendations of the Advisory Committee on Immunization Practices (ACIP) and the American Academy of Family Physicians (AAFP) MMWR, 2002; 51 (RR-2): 1–36.

 

Odra-świnka-różyczka

Czyli szczepienie, które jest w ciąży przeciwwskazane, a okresie karmienia piersią jest ZALECANE. Badania dowodzą, że większość „żywych” wirusów nie wydziela się do mleka kobiecego. Wyjątkiem jest wirus różyczki, który w rzadkich przypadkach do mleka może przechodzić, ale nie wpływa na noworodka, bo wirus owszem, jest żywy, ale atenuowany, czyli pozbawiony zjadliwości.

Tutaj ważna informacja dla mam, które otrzymały preparaty przeciwciał (profilaktyka konfliktu serologicznego) – jeśli nie byłyście szczepione przeciwko różyczce, lub macie niski poziom przeciwciał – to pomimo podania wyżej wymienionego preparatu możecie zaszczepić się zaraz po porodzie (nie musi być zachowany odstęp pomiędzy szczepieniem a immunoglobulinami))

 • Krogh V, Duffy LC, Wong D, Rosenband M, Riddlesberger KR, Ogra PL. Postpartum immunization with rubella virus vaccine and antibody response in breast-feeding infants. J Lab Clin Med 1989;113:695–9.
 • General Recommendations on Immunization: Recommendations of the Advisory Committee on Immunization Practices (ACIP) and the American Academy of Family Physicians (AAFP) MMWR, 2002; 51 (RR-2): 1–36.
 • Andrew T. Kroger, Ciro V. Sumaya, Larry K. Pickering; Morbidity and Mortality Weekly Report, 2011; 60 (RR-02): 1–60

Ospa wietrzna

Szczepionka żywa, nie jest zalecana w ciąży (chociaż dotychczasowe badania dowodzą, że nie ma to negatywnego wpływu na płód), ale JEST ZALECANA w okresie karmienia piersią. Wirus nie wydziela się do mleka, nie wpływa na noworodka. Jeśli matka dziecka ospy nie przechodziła, nie miała z nią kontaktu (przeciwciała przeciwko wirusowi ospy – negatywne) to śmiało może się zaszczepić. Przypominam, że zwłaszcza w I i III trymestrze ciąży wysokie jest ryzyko zgonu kobiety – głównie z powodu powikłań oddechowych w przebiegu ospy. Dodatkowo dochodzą tutaj powikłania w postaci poronienia, wad wrodzonych płodu (embriopatia ospowa) itp

 • Prevention of Varicella: Recommendations of the Advisory Committee on Immunization Practices (ACIP). MMWR, 1996; 45 (RR-11): 1–25.
 • Bohlke K, Galil K, Jackson LA, et al. Postpartum varicella vaccination: is the vaccine virus excreted in breast milk? Obstet Gynecol 2003;102:970 –7.
 • Dolbear GL, Moffat J, Falkner C, Wojtowycz M. A pilot study: is attenuated varicella virus present in breast milk after postpartum immunization? Obstet Gynecol 2003;101(Suppl):S47.

Pozostałe szczepienia

Grypa, pneumokoki, meningokoki, wzw typu B – można szczepić w okresie karmienia piersią.

Karmienie piersią, szczepienie mamy a szczepienie noworodka

Wszystkie trzy wyżej wymienione powinny iść ze sobą razem. Nie powinno się rezygnować z żadnej opcji jeśli jest wymagana czy zalecana. Karmienie piersią nie zwalnia ze szczepień noworodka. Szczepienie matki karmiącej nie zwalnia ze szczepień noworodka.

18 thoughts on “karmienie piersią a szczepienia, czy można?

 1. wszędzie spotykałam się z informacją, że jako mama karmiąca nie powinnam się szczepić na ospę. Na stronie GIS też nie piszą, że wolno 🙁 W dzieciństwie nie chorowałam. Będąc w pierwszej ciąży nie wiedziałam o tym. Teraz mając tę świadomość chciałabym się zaszczepić, ale ciągle „dokarmiam” mojego 2,5 latka.

 2. Karmię piersią i chciałabym zaszczepić się na grypę. W mojej przychodni mam wybór między 2 szczepionkami Influvac i vaxigrip tetra. Ta ostatnia z tego co mi powiedziano to nowa szczepionka. Czy ona również jest bezpieczna w przypadku karmienia piersią?

 3. Witam, przyszedł czas, aby zaszczepić syna na świnkę, odrę, różyczkę. Ja również chciałabym się zaszczepić, z powodu braku przeciwciał przeciwko różyczce. Czy zaszczepienie syna i siebie w tym samym dniu (syn jeszcze jest karmiony piersią), nie spowoduje zbytniego obciążenia dla jego układu immunologicznego? Dostałby wtedy swoją szczepionkę i wirusa z pokarmu extra.

 4. A czy na Wzw A można podczas karmienia? Dziecko ma już rok ale cały czas na piersi. A czy dziecku wskazane jest podać tą szczepionke też?

  1. Można w trakcie karmienia. Szczepienia przeciw wzw A są przeznaczone do stosowania wszystkim osobom nieszczepionym od 1 r.ż.
   Szczepienia przeciw wzw A są zalecane szczególnie:
   dzieciom w wieku przedszkolnym, szkolnym i młodzieży, które nie chorowały na wzw A,
   pracownikom służby zdrowia, żłobków, przedszkoli, pracującym w wojsku,
   osobom planującym podróże do krajów rozwijających się i innych o wysokiej zapadalności na wzw A (turystom, wojskowym na misjach itp.),
   osobom zatrudnionym przy produkcji i dystrybucji żywności, obsłudze urządzeń kanalizacyjnych i innych mających kontakt z zanieczyszczeniami i odpadami komunalnymi,
   pacjentom z przewlekłymi chorobami wątroby zwłaszcza zakażonych wirusem wzw typu B i C,
   osobom z otoczenia chorych na wzw A,
   zakażonym HIV,
   osobom uzależnionym od narkotyków,
   mężczyznom mającym seks z mężczyznami,
   osobom chorym na hemofilię.

 5. W ulotce immunoglobuliny anty-D zalecany jest odstęp ok. 6 tygodni pomiędzy podaniem immunoglobuliny a tzw. żywą szczepionką. Pani jednak napisała że szczepić można się od razu po porodzie bez zachowania odstępu. Kierowała się Pani konkretnymi zaleceniami?

  1. to ogólne zasady szczepień: Mimo że biernie nabyte przeciwciała mogą upośledzać odpowiedź immunologiczną na szczepionkę przeciwko różyczce, nie wykazano, aby mała dawka immunoglobuliny anty-RhD podana niektórym kobietom w okresie poporodowym hamowała odpowiedź immunologiczną przeciwko szczepowi RA27/3 wirusa różyczki zawartego w szczepionce. Uodpornienie przeciwko różyczce i ospie wietrznej jest szczególnie ważne u tych kobiet w wieku rozrodczym, które są podatne na zakażenie (tzn. nie stwierdzono u nich swoistych przeciwciał przeciwko wirusowi różyczki lub wirusowi ospy wietrznej i półpaśca). Nie należy więc opóźniać szczepienia szczepionką monowalentną lub skojarzoną przeciwko różyczce albo ospie wietrznej tylko dlatego, że kobieta otrzymała immunoglobulinę anty-RhD lub jakikolwiek inny preparat krwi w ciągu ostatniego trymestru ciąży albo w okresie okołoporodowym. Pacjentki takie należy zaszczepić natychmiast po porodzie, a po 3 miesiącach ocenić (jeżeli jest to możliwe), czy stężenie swoistych przeciwciał jest odpowiednie. (mp.pl)

   1. Dzisiaj zaszczepilam sie szczepionka przeciwko kleszczowemu zapaleniu mozgu po konsultacji z lekarzem, ale pielegniarki wykonujace szczepienie zasialy we mnie duze watpliwosci… ze nie ma badan klinicznych… i czulam sie podle ze moge zrobic krzywde dziecku 3 mce ktore karmie piersia.
    Ale rozumiem ze nie mam powodu do niepokoju…?

    1. oczywiście, ze nie ma powodu do niepokoju i jestem w szoku, że pielęganirka tak się zachowała. Ja bym zgłosiła sytuację do kierownictwa przychodni lub do lekarza.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *